Lepistes tankı problemi

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Eylül 2013 09:10
Her şeyi adım adım doğru şekilde yaparsanız Lepistesleriniz gayet sağlıklı olacak ve hızla üreyecekler. Pes etmeye gerek yok, bir zaman sonra "bu kadar balığı ne yapacağım" demeye başlarsınız...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

thanatasÇevrim Dışı

İl: Ankara
thanatasÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Eylül 2013 21:11
Merhaba umut bey,

ben başka bir şeyden şüpheleniyorum artık. Tüm yavrular ve damızlıklarım öldü. yemlemeye eş ölü topluyorum.  Bundan 3 ay önce aldığım 1 adet dişi lepistesim ve onun 3-4 dişi damızlık altı yavrusu dışında pek birşey kalmadı. 

Artık bu grubun taşıdığı ve kendisinin bağımlı olduğu bir bakteri/virusten şüpheleniyorum. Tankta 2-3 adet kılıç yavrusu var ve gayet sağlıklılar. Daha önce tank mix idi ve diğer türlere de bir şey olmuyordu. Ben stres ve kalabalık olduklarını düşünerek tankı ikiye bölüp tüm diğer türleri çıkarmıştım. Nitrat patlıyor kalabalık kötü oluyor diye düşünüyordum. 2-3 balık alımımda bu süreç tekrar tekrar yaşandı. 3 gün gibi bir sürede eklediğim tüm lepistesler acı şekilde can veriyor yada kötü oluyorlar çok kötü şekle giriyorlar. çok can yakıcı oluyor bu süreç balıklar için, o yüzden epey bir canım sıkıldı verdim veriştirdim. Bu çekirgenin 3. atlaması.

Ana noktamıza dönersek bu bakteri/virus her ne ise sadece lepistesleri etkiliyor ve bendekilerin tür ne ise onun dışındakiler yaşamıyor. Bu lepistes grubundan 1 yada bir kaçını başka bir tanka koysak orayıda kurutacaktır.

Biraz araştırdım bu gibi durumların olabileceğini söylüyorlar yabancı forumda elimdekilerin İTHAL olma durumu var.

Yardımlarınız için çok çok teşekkürler. Önümde 2 opsiyon görüyorum.  
- elimdeki lepisteslerden tamamen kurtulmak ve yenilerini almak. Tankı sıfırlamak tekrar.
- tankı kılıç+bitki tankına çevirmek, kılıçlarım bir taraftan doğuruyorlar. Diğer tanktalar ama yavularını lepistes tankına aldım. Gayet sağlıklılar.

Ayrıca aklımdan şöyle bir deney de geçiyor.  2 lepistesli bu tanklar ve malzemeler ile ilgisi olmayan bir tank kurup, bu tanktan bir adeti oraya koymak. Durumu gözlemlemek. Sanırım bunu bir deneyeceğim. 

Bundan 15 yil önce lepistes bakarken 1 grup lepistesi bir tankta bırakmıştım inanılmaz şekilde haftalarca yaşamışlar üremişler ve beslenmişlerdi bir şekilde. O yüzden bu durumlar çok garibime gidiyor. 3 ay önce akvaryumu kurarken hedefim tür çaprazlamaktı, eskiden de yapardım. Ama bırakın çaprazlamayı, yaşatamıyorum bile 

Sizce hepsiden kurtulayım mı? Canlı doğuran sevenler tez canlı olurmuş sanırım bende biraz öyleyim.

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2013 08:43
İlk başta dediğim gibi, ölen ölsün, müdahale etmeyin.Siz akvaryum şartlarınızı en iyi duruma getirip bekleyin. Gerekirse Lepistes kalmasın, sıkıntı değil. Akvaryumun bakteri düzenini v.s. tamamen yakaladıktan sonra yeniden başlaması çok daha kolay. Olur da elinizde sağlıklı balık kalırsa oradan devam ederiz. Kalmazsa o zaman alternatifleri düşünürüz.

thanatasÇevrim Dışı

thanatasÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2013 12:33
Forumdan bir arkadas ic parazit olabilecegini soyledi. Aslan_kral lakapli olan kullanicimiz. Bir kac yontem onerdi ve ilac kullanimi falan. Ic parazit varsa diger lepisteslerin yaninda olan turlere bulasmis olabilir mi ondan supheleniyorum.thanatas2013-09-05 12:34:59

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2013 12:39
Kubilay abi söylemiş, benim de aklıma geldi ki kendisi zaten çok büyük bir ustadır. İç parazit şüphesini ortadan kaldırmak için sarımsaklı yem hazırlamak birinci şart. Çok ilerlediyse Kubilay abinin dediği gibi kimyasal yöntemler kullanılabilir (karantinada). Ben hiç kimyasal olayına girmedim, o yüzden Kubilay abiye danışmak lazım.

thanatasÇevrim Dışı

thanatasÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2013 13:21
Bana flagyl tablet önerdi, sera bactebur ve sera ectopur önderdi. 

Bu tedaviyi deneyeceğim, ama diğer türlerde lepistesler ile birlikte idi onlarda da olabilir mi?

Onu sordum en son.

aslan_kralÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
aslan_kralÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Eylül 2013 15:48
   Flagy tableti sarımsaklı yemle karıştırıp verin. Daha fazla dayanamadım bu sihirli formülü daha önce kimseyle paylaşmamıştım :D 
   500 ML flagy tabletten 6 adetini kum şekline getirin ve sarımsaklı yemle karıştırın. Umut kendi yaptığı sarımsaklı yemi kullanıyor ama ben piyasadaki gabric yemleri tercih ediyorum. Zaten kokusunu hissedince ekmeğin arasına koyup yiyesim geliyor. 6 adet 500 ml lik tableti ezdik yem ağırlıklı bir karışım yaptık. İksirimiz hazır. YEM AĞIRLIKLI OLMASI ŞART. Çünkü bu tabletin tadı berbat zaten balıklar bu tebletin tadını alınca yemezler ağızları açık suyun üzerinden yemlenirken ağzına kaçan flagyller bizim için önemli olan. Yoksa gözünüzle de göreceksiniz asla balıklar direkt olarak bu tableti yemezler. Ağzına alsa da geri bırakırlar ama suyun üzerinde yemlenirken ister istemez yutuyorlar. Piyasa da 4.5 liraya bulabileceğiniz bu tablet Umut'un da dediği gibi son çaredir. Kimyasalı sevmiyorum ama mecbursam akvaryumdaki su döngüsünü ve bakteri oluşumunu etkilemeyecek en güzel tedavi yöntemlerini geliştirip kullanırım...

thanatasÇevrim Dışı

thanatasÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Eylül 2013 15:27
Sarmısaklı flagly ile başladım ama patır patır dökülüyor hiç erkek kalmadı desem yeridir.

sera ectopur bulmakta çok zorluk yaşadım ankarada 5-6 yere sordum yok  ya da çok faiş fiyatlar istediler kızdım almadım. bu tank sıfırlanıp başka bir tanka dönüşmeyi hak etti. Lepisteslerden bir süre uzak duracağım sanırım.

Tüm yararlı bilgiler için teşekkürler. Diğer tanklarımıda da artık düzenli sarmısaklı ilaç vereceğim ki ileride bu nalet hastalık beni bulmasın. Tankı bozup yeniden kuracağım.  İçindeki lepistesleri ne yapacağım bilmiyorum. 14-15 tane kılıç yavrusu var onlar iyi durumdalar. Cüce vatozlar ve onları metilen ile sterilize edip tank oturunca geri alacağım.

Forumda bactopur tablet alımları ile ilgili toplu ilanlar gördüm.  Hala oluyor mu? Biliyor musunuz?

fatihkökÇevrim Dışı

fatihkökÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Eylül 2013 16:56
 Merhaba Erkan bey konuyu hızlı bir şekilde okumaya çalıştım nacizane bir iki önerim olabilir size.

Anladığım kadarıyla bu olaylar devam ederken siz balık transferine devam ediyorsunuz önce bunu kesin balık almayın ,akvaryumunuza mikofish atımını kesin ve bir karar verin  ne besliyeceğinize şöyleki ;unutmayın lepistes kolay olduğu söylensede en zor balıkların bana göre en başında gelir.

Lepistes balığına hasta olduktan sonra müdahele için en fazla 1 gün sürenüz vardır hastalığın ilk belirtisinden itibaren unutmayın yani balık bu akşam hasta olsun yarın akşam ölüsünü atarsınız, 
bu demek oluyorki iyi teşhis çok önemli.

İthal balıklarla yerli balığı kesinlikle karıştırmayın kesinlikle ve kesinlikle, balık aldığınız akvaryumculara izmir bergama dan balık alıp almadığını sorun alıyorlarsa buraya yazın bilelim bu önemli.

İthal lepistesten kesinlikle uzak durun  ithal balıklarda transfer esnasındaki problemleri en zor atlatan balık lepistestir unutmayın balığın  tedavi süreci az olduğu için ,bunu kesin kanıtlarla ispatlaya bilirim.

Gelelim ilaç konusuna sizin kullanacağınız en etkili ilaç mikofish tir fakat balığı ilaçladınız balık ilaca tepki verdi ve iyileşti kabul adelim suyu ilaçtan arındırın, arındırınki bir dahaki sefere balık tepki verebilsin. Diğer ilaçlar konusunda birşey söyleyemem ben kullanmıyorum kullanan arkadaşlar yorum yaparlar zaten .
O kadar fazla sebep varki balıkları kaybetmeniz için burdan şu demek zor.

Sonuç derseniz Akvaryumunuzdaki lepisteslerinizi gözden çıkarın tamamını hemde ,akvaryumu iyice dezenfekte edin ve hangi lepistes varyetesini besleyeceğinize karar verin, seçeneğiniz çok bu yüzden kolay karar verirsiniz.
Akvaryumunuza sürekli balık girişi yapmayın ve lepisteslerinizi aynı yerden temin edin.

Sağlıklı lepistesler.

thanatasÇevrim Dışı

thanatasÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Eylül 2013 17:16
Merhabalar, yorumlarınız için teşekkürler.

balık alımını durdurdum. Elimdeki balılar epey cansızdı o yüzden çok uzun süreden sonra alım yaptım. Ara ara uğradığım akvaryumcuma uğradığımda güzel flemingolar görmüştüm. Onlardan aldım. Kendi lepsiteslerimide belli belirsiz kayıp ediyordum eklemeden önce. Son bir atım yapmak istedim açıkcası.

Sonra durum hüsran oldu. Ben lepistesleri gözden çıkardım bu arada, size katılıyorum. 

İzmir bergamayı biraz açıklar mısınız?Merak ettim??

Bu arada ben 14 yazışımdan 18 yaşına kadar epey bir lepistes bakmıştım. Farklı tür çaprazlıyarak varyete yapmaya çalışmaktan zevk alıyordum.Sadece onun için lepistes baktım. Her yeni yavru yeni bir tür idi. Gene aynı yaklaşımla yola çıktım ama çok şey değişmiş açıkcası.

Bunları gördünüz mü bilmem : http://www.youtube.com/watch?v=waLUeGllIIU

Tüm burada yarışanların uğraşları yeni türler çıkarmak. Lepistesler hızlı ürediği zaten çok popülerler ve tekil tür bakmak bana garip geliyor. Yani eskiden yaptıklarımdan dolayı. 

Varyete işini gene bırakmazdım da, 5-6 günlük yokluğumda annanem ısıtıcıyı çıkarmış ışığı yanıyor diye. o yüzden  300 adet balığım heba olmuştu. 

Sonra üniversiteye gelince bıraktım. Yeni dönebildim 14 sene sonra.

Bu varyete işleri için yaklaşımınız nedir. Forumda hep saf ırk vurgusu yapılıyor. Bende birinin kuyruk uzunluğunun diğerinin rengini beğendiğim için karıştırmak istiyorum. 

thanatas2013-09-08 17:19:00

fatihkökÇevrim Dışı

fatihkökÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Eylül 2013 18:12
[QUOTE=thanatas]Merhabalar, yorumlarınız için teşekkürler.

balık alımını durdurdum. Elimdeki balılar epey cansızdı o yüzden çok uzun süreden sonra alım yaptım. Ara ara uğradığım akvaryumcuma uğradığımda güzel flemingolar görmüştüm. Onlardan aldım. Kendi lepsiteslerimide belli belirsiz kayıp ediyordum eklemeden önce. Son bir atım yapmak istedim açıkcası.

Sonra durum hüsran oldu. Ben lepistesleri gözden çıkardım bu arada, size katılıyorum. 

İzmir bergamayı biraz açıklar mısınız?Merak ettim??

Bu arada ben 14 yazışımdan 18 yaşına kadar epey bir lepistes bakmıştım. Farklı tür çaprazlıyarak varyete yapmaya çalışmaktan zevk alıyordum.Sadece onun için lepistes baktım. Her yeni yavru yeni bir tür idi. Gene aynı yaklaşımla yola çıktım ama çok şey değişmiş açıkcası.

Bunları gördünüz mü bilmem : http://www.youtube.com/watch?v=waLUeGllIIU

Tüm burada yarışanların uğraşları yeni türler çıkarmak. Lepistesler hızlı ürediği zaten çok popülerler ve tekil tür bakmak bana garip geliyor. Yani eskiden yaptıklarımdan dolayı. 

Varyete işini gene bırakmazdım da, 5-6 günlük yokluğumda annanem ısıtıcıyı çıkarmış ışığı yanıyor diye. o yüzden  300 adet balığım heba olmuştu. 

Sonra üniversiteye gelince bıraktım. Yeni dönebildim 14 sene sonra.

Bu varyete işleri için yaklaşımınız nedir. Forumda hep saf ırk vurgusu yapılıyor. Bende birinin kuyruk uzunluğunun diğerinin rengini beğendiğim için karıştırmak istiyorum. 

[/QUOTE]

Bakın Erkan bey problem devam ettiği sürece ne balık alırsanız alın sonu hüsran bunu bilin,

Bergama lepistesi  İstanbulda problem yaratır hobicilerde, şöyleki bin adet lepistes getirir akvaryumcu bir tane öldürmez ,ama hobici alır birtane yaşatamaz özellikle ithal balıkla karışırsa sonu hüsrandır ,bazen ithaller ölür bazen yerliler ama kesin ölümler olur ;ama bu istanbulda altını çiziyorum keza bergamayı kötülemiyorum süper balıklar yetiştirip her yere dağıtıyorlar ve problem çıkmıyor.

Verdiginiz linkteki balıklardan daha iyileri bile var artık ülkemizde inanın isim vermiyorum ama var.

Yeni varyete çalışması güzel birşey ama daha o aşamalara gelemedik inanın çalışmamız lazım.

Son olarak varyete lepistese bakış açımı sormuşsunuz bu konuda link falan vermiyorum reklama girer sonra aleyhimizda kullanılıyor açtığım konulara bir bakarsanız beslediğim lepistesleri görebilirsiniz.

Varyete lepistes beslemeniz dileğiyle.
< ="//www.facebook.com/attachments/messaging_upload.php?id=MessagingInlineComposer" style="width: 0px; height: 0px;">fatihkök2013-09-08 18:38:22

aluzilÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
aluzilÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2013 20:25
Kısaca özetlemek gerekirse benim görüşüm yerli lepistes ten şaşma  umut kardeş ve diğer arkadaşlar daha iyi bilir ama bende çok uğraştım yavrulardaki iğne kuyruk olup ölmesi .
Climinoris denilen bela  açıkçası Akvaryumlarda doğan yetişen balıkların yavrularından alıp büyütmeyi dene Akvaryumcudan alınan lepistes ler 1 hafta içinde ölüyorlar Bakteri çakışması denilen bir şey.
Benim şuan kendi yavrularımdan ürettiğim yüze yakın lepistes im var bunlar diğerlerine göre daha dayanıklı oluyor. kolay kolay ölmüyorlar. Akvaryumcudan balık alacağına . sitedeki yetiştirip satan arkadaşlardan alırsan farkı göreceksin. vitamine ilaca gerek kalmadan kısa zamanda bir çok sağlıklı balık yetiştirebilirsin