Lepistesim Doğurdu! Ne yapmalıyım

saygeniusÇevrim Dışı

İl: Ankara
saygeniusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Mart 2011 19:09
Selam, 40Lt akvaryumumda iki lepistes iki de molly besliyorum (birer dişi kaybettim ilk aldığımda)

bugün akvaryumun suyunu değiştirirken minicik bir lepistes yavrusu buldum =)
büyüklüğü pirinç tanesi kadar (kuyruğu ile birlikte)

içinde plastik bir bitki vardı saklanmaya müthiş elverişli, onun içine gizlenmiş, oradan kepçe ile çıkardım ayırdım.

şimdi ne yapmam lazım? yavru akvaryumum yok, almam da mümkün değil,
kepçede tutsam bir zararı olur mu hayvancağıza? ya da şu anda bıraksam yerler mi acaba? Yemezler diyorsanız kendi ortamına bırakacağım. canlı bitki var ama saklanmaya elverişli değil.

ne zaman doğurdu bilmiyorum çünkü hamile değildir yemden şişmiştir diye sallamamıştım =)
ne yapmalıyım sizce?

Not: fotoğraf koyamıyorum telefonun kalitesiyle hiç belli olmuyor.

Not 2:
bu arada lepistes yavrusu kendileri =)
hatta annesinin rengi gibi gri, babasının turunculuğundan eser yok.
alt yüzgecinden çok az da olsa dişi olabilir diyebiliyorum ama emin olamadım

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

stingy39Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
stingy39Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Mart 2011 19:17
Merhaba Saygın Bey, ilk yavru deneyiminiz olacağından yavruyu bir pet şişenin içine koyabilirsiniz (üstünü kesip, akvaryum suyuyla doldurun). Sonrada akvaryumunuzun bir kosesine sabitlemeye calısın. Normal yemlerinizide cok kucuk parcalara ufalayarak yavruya verin. Bu şekilde yavru buyuyecektir. 

saygeniusÇevrim Dışı

saygeniusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Mart 2011 23:48
Peki yem olarak baska bir sey vermem gerekmiyor mu ?

Aslinda bu boyuta, kuyrugunun rengi secilebilir, gozleri kucucuk de olsa gorulebilir halde bile olsa, belli bir zamanda ulastigini dusunuyorum. Keske kac gunluk oldugunu bilme sansim olsaydi.

Akvaryuma birakacagim ama korkuyorum iste biraz. Yine bitkinin icinde saklanabilir ama yerlerse diye korkuyorum cunku ilk ve tek yavrum =)

balnakÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
balnakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mart 2011 15:05
Yarım litrelik pet su şişesinin tepesinden bira kes altından da bir kaç  delik açıp bayan çorabı geçirdikten sonra akvaryuma batır.Orada zaten o kendi kendine büyür.

gokhantiknazÇevrim Dışı

Özel Üye
gokhantiknazÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Mart 2011 16:12
Bir müddet sonra bıkarsınız yavrulardan. Benim 4.nesilim :) ama bıkmadım kımıl kımıl maşallah. Almıyorumda ana tanktan. Bitkili ise bırakın yenen yensin kalan sağlar bizimdir :)

+1: [T]212535,Kertenkele94[/T]

saygeniusÇevrim Dışı

saygeniusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2011 09:29
Kalan sağlar bizimdir diyemiyorum çünkü 1 tane yavru var maalesef =)
yine de sağolun şu anda yavrulukta geziniyor Jonathan =)

yem olarak da New Life Spectrum vardı bende, arada diğer balıklara veriyordum, onu iyice toz haline getirip veriyorum.

gokhantiknazÇevrim Dışı

Özel Üye
gokhantiknazÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2011 09:35
[QUOTE=saygenius]Kalan sağlar bizimdir diyemiyorum çünkü 1 tane yavru var maalesef =)
yine de sağolun şu anda yavrulukta geziniyor Jonathan =)

yem olarak da New Life Spectrum vardı bende, arada diğer balıklara veriyordum, onu iyice toz haline getirip veriyorum.
[/QUOTE]

sen gönlünü ferah  tut bitkili akvaryumda saklanacak yer bulurlar. Anaç balığın doğurmaya bıkmayacak :) Yavru yemleri var veya artemia ile besle. çok faydası var:

Utku AltayÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
Utku AltayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2011 16:36
İLk aldığınız balıkların ölmesi normaldir bence çünkü lepistesler kolay kolay su değişimlerine uyum sağlıyamıyor. Kemal abinin dediği gibi 1.5 lt lik pet şişeyi kesin akvaryumun içine koyun ancak yapışkanlı kısmı akvaryuma gelmesin zararlı olabilir. Yemlerkende çok çok az ufalayıp atabilirsiniz.

siyanurÇevrim Dışı

İl: Kayseri
siyanurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2011 17:00
[QUOTE=gokhantiknaz]

sen gönlünü ferah  tut bitkili akvaryumda saklanacak yer bulurlar. Anaç balığın doğurmaya bıkmayacak :) Yavru yemleri var veya artemia ile besle. çok faydası var:
[/QUOTE]

Benim lepistesim de dün akşam bıraktı. 18 tane yavru var. Küçük bir yoğurt kabına koydum ve akvaryum içerisine sabitledim. Ama normal yemleri yemiyorlar..Sikkin
emoricat2011-03-22 14:04:45

emoricatÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
emoricatÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2011 14:05
[QUOTE=siyanur] [QUOTE=gokhantiknaz]

[/QUOTE]

Benim lepistesim de dün akşam bıraktı. 18 tane yavru var. Küçük bir yoğurt kabına koydum ve akvaryum içerisine sabitledim. Ama normal yemleri yemiyorlar..Sikkin
[/QUOTE]

İlk 3-4 gün keselerinden beslenirler. Yem yemeye keseleri kaybolduktan sonra başlarlar. Bu süreç içinde yavrularınızı beslemeyiniz. Yemler yenmeyeceği için uzun süreli suda kalacaklardır ve akabinde su kimyası kötü anlamda etkilenecektir.

Saygılar,