Malawiye Dalga Motoru !?

RaZoRÇevrim Dışı

İl: Istanbul
RaZoRÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2008 17:08
Merhaba arkadaşlar 2 hafta içinde kurcağım 250 lt lik malavi tankıma ATMAN AT 201 dalga motoru koysam bi sorun olurmu? Malawiler akıntıyi seven balıklar olduğundan bi sorun çıkmaz sanıyorum.Yada dalga motoru yerine dış filtreyi destekliyecek bi iç filtre koysam hem mekanik hemde istediğim akıntıyı oluşturabilir miyim ? sizce hangisi mantıklı..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mustafayıldırımÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]4289,1[/B]
mustafayıldırımÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2008 17:10
              İç fiftre kullanmak daha iyi,ayrıca hava motoru kullanmanıza kerek kalmaz.

yusuf ç.Çevrim Dışı

İl: Konya
yusuf ç.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2008 17:10
İç filtre daha sağlıklı olur diye düşünüyorum..

SAYGILAR.

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2008 17:43
İç filtre kullanmanızda fayda var. Hem istediğiniz akıntıyı sağlar hemde mekanik temizlik yapacağından daha sağlıklı ve temiz bir akvaryumunuz olur.

COBRAÇevrim Dışı

İl: Ankara
COBRAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2008 18:38
Tankınıza kesinlikle iç filtre yada dalga motoru koymanızı tavsiye ederim.Mekanik temizlik yaptığı için öncelikli tercih iç filtre olmalıdır ama görüntü açısından sıkıntı olacaksa dalga motorunu tavsiye ederim.

Aslında size iç filtre yada dalga motorunu şiddetle tavsiye sebebim temizlik veya balıkların akıntıyı sevmesinden ziyade tankta oluşan CO2'yi tanktan uzaklaştırarak PH'ın bir ölçüde sabit kalmasına yardımcı olmasıdır.Sirkülasyon olmayan tanklarda oluşan CO2 tankta bir süre sabit bekler buda PH'ın düşmesine,buna dayalı olarak dalgalanmara sebeb olur.PH dalgalanmaları bütün balıklar için sıkıntıdır.Üreme ,gelişim,renk vs...Bunları gözönünde bulundurulduğunda bütün tanganyika ve malawi tanklarına uygun ölçülerde bir iç filtre,dalga motoru veya sirkülasyon moturu bulunması gerektiğini düşünüyorum. 

RaZoRÇevrim Dışı

RaZoRÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2008 19:02

Kerem abi bilgilerin için çok teşekkür ederim gerçekten çok açıklayıcı iç filtreyi köşeye bi yere koyup strafordan fonun arka tarafına saklayabilirim yada kayaların arasına bide içinde siyah quartz kum kullanıcam ışıklandırma olarak daylight ve kırmızı grolüx kullanmak istiyorum sizce nasıl ?

COBRAÇevrim Dışı

COBRAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2008 19:13
Aydınlatma sistemi uygundur kullanabilirsin.Kumda tercih meselesi.Ben olsam krem,bej rengi silis kumu tercih ederdim fakat dediğim gibi tamamen tercih meselesi kullanmanda herhangi bir sıkıntı olmaz.

epişÇevrim Dışı

Özel Üye
epişÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2008 02:20
Bu başlık altında hep merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum.
Hava motorunun çalıştığı bir akvaryumda kullanılan iç filtrenin de hava vermesine gerek var mıdır?
Suya oksiyeni suyun içindeki kabarcıklar mı verir? yoksa yüzeydeki dalgalanma mı?

(Benim 200lt lik bir tankım var, saatte 1200 lt su kapasetisi olan bir iç filtrem var, hava taşı çalışıyor. Önlem olsun diye iç filtreninde hava vermesini sağlıyorum ama görüntüden de çok memnun değilim)

Beğenenler: [T]214153,Eyüp can bilgin7[/T]

Emre NarÇevrim Dışı

İl: Rize
Emre NarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2008 09:13
Dalga motoru yerine iç filtre koymanızı öneririm. Akıntı yapmakla birlikte mekanik temizlik bakımından iç filtre en iyisi olacaktır.

Saygılar,

Beğenenler: [T]230276,araz_nahcivan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]230276,araz_nahcivan[/T]

ezseguÇevrim Dışı

ezseguÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2008 10:59
Bende iç filtre kullandım ve öneriyorum. Her iki yöndende çok memnun kaldım. Birincisi; balıklarım için istediğim akıntıyı elde etmiş oldum. İkincisi; tabana çöken atıkları o kadar güzel kaldırıp temizliyorki bu güne kadar koymadığımdan dolayı pişman oldum:)

Beğenenler: [T]230276,araz_nahcivan[/T]

AKIN BAYERÇevrim Dışı

AKIN BAYERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2008 14:09
Selamlar,

Benim önerim iç filtre kullanmanızdan yana olacak.Dış filtre kullanılan bir akvaryum da ilave olarak iç filtre kesinlikle kullanılmalıdır.İç filtrenin kullanım amacı ve dış filtrenin kullanım amacı birbirinden farklıdır.Aşağı da bulunan link üzerinden filtrasyon ekipmanları hakkın da detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://www.akvaryum.com/Forum/filtreler_hk_genel_bilgiler_k210850.asp

Saygı ve sevgilerimle...

AKIN BAYER2008-10-25 14:16:42

hacilarÇevrim Dışı

Özel Üye
hacilarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2008 14:12
İç filtre daha iyi olacaktır.
Hem mekanik temizlik sağlar,hem hava verir,hemde akıntı oluşturur....

RaZoRÇevrim Dışı

RaZoRÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2008 20:08
[QUOTE=epiş]Bu başlık altında hep merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum.
Hava motorunun çalıştığı bir akvaryumda kullanılan iç filtrenin de hava vermesine gerek var mıdır?
Suya oksiyeni suyun içindeki kabarcıklar mı verir? yoksa yüzeydeki dalgalanma mı?

(Benim 200lt lik bir tankım var, saatte 1200 lt su kapasetisi olan bir iç filtrem var, hava taşı çalışıyor. Önlem olsun diye iç filtreninde hava vermesini sağlıyorum ama görüntüden de çok memnun değilim)
[/QUOTE]
elif abla hava taşı varken iç filtrenin hava aparatını kullanmana gerek yok sudaki dalgalanmalar yeteri kadar hava topluyor hem dediğin gibi görüntüyüde bozuyo :)

TÜM ARKADAŞLARA BİLGİLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
RaZoR2008-10-25 20:09:01

epişÇevrim Dışı

Özel Üye
epişÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2008 16:48
Tunay bilgi paylaşımın için çok teşekürler.