ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
epiş
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
31 Mart 2018 08:39
Toplam Mesaj:
103 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
elif terem
Doğum Tarihi:
04 Temmuz 1978
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Elif Terem

SON 10 MESAJI

Bu balıkların türü nedir?
Aşağıya fotoğraflarını koyduğum iki balığın türünü öğrenebilir miyim?
İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Akvaryumda plankton palaması
Akvaryumundaki sorun sona erdi ilgilenen herkese çok teşekkür edrim
Akvaryumda birkaç testi vardı, ilk problemleri yaşamaya başladığımda onları çıkardım. Yavru akvaryumu olduğu içinde kumda yok akvaryumda. Balıklarım da hiç bir tuhaflık yok, balıklar suda görülmezken bile neşe içinde yüzüyorlar. O yüzden şurada hata yaptım yada şu durum döngüyü bozdu da diyemiyorum.
Elimden geldiğince %100lük su değişimi yapmayı bende göze alamazdım ama koku ve balıkları akvaryumda görememek beni buna mecbur bıraktı. Bende bakteri aşılaması için 200lt aktif haldeki akvaryumumdan 10 lt su ekleyerek yaptım.
tekrar su değişimi yapmak zorunda kalırsam birde Nitrivec kullanmayı deneyeceğim. Öneriniz için teşekkürler.

Fotoğraf:Yok

Canlıdaki Belirtiler:Canlılarda hiç bir anormallik yok

Akvaryum Kapasitesi (litre):72 lt Lt

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 21tane SPyavrus 12 Tane yunus yunus yavrusu 4 tane cüce vatoz yavrusu. Tüm balıkları 3 ilq 4 cm arasındalar

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 28 derece

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:Seranın Agl önleyici ilacından

Diğer Genel Bilgiler

Herkese sağlıklı balıklar öncelikle.
İki haftadır akvauyumcuma durumu anlatığımda bana "Plankton palaması" dediği bir durum yaşıyorum

Suyun rengi önce beyaz bulanık bir hal alıyor, sonra gittikçe balıklar görünmez hale gelip su koyu pis kokulu bir hal alıyor. Önce akvaryumcuya durumu anlattım ya UV Filtre almamı yada seranin agl önleyici ilacını almamı söyledi. Bende ilaci aldım. Kullandım ama hiç bir işe yaramadı.

%100lük su değişimleri yapmaya başladım.Su değişimini 1 haftada üçüncü kez yaptım. İlkinde sıkı bir filtre temizliği yapmadan ve azda olsa mevcut sudan bırakarak damacana suyu ile yaptım. İkinciyi damacana suyu ve 200ltlik akvaryumdan alınmış su ile ve yeni filtre ve sıkı bir akvaryum temizliği ile yaptım. Birinci 1 gün temiz kaldı, ikinci 3 gün temiz kaldı. Üçüncüyü dinlendirilmiş çeşme suyu ve 3 gün önce tuzla yıkanıp güneşte kurutulmuş filtre ve malzemeleri kullandım, tuzla akvaryumu yıkadım ve 200lt den aldığım 10lt su, seranin alg önleyici ilacını kullanarak yaptım. 3 gün yemleme yapmadım, dün akşam üzeri yeni aldığım yemle azda olsa yemleme yaptım ve bu gün bulanma yeniden başladı. Ve ben artık ne yapabileceğimi bilemiyorum. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Balıklarım haftaya ev taşımadan sonra 200ltlik akvaryuma geçecekler ama bu durumu 72 lt de çözemezsem 200lt de hiç çözemem sanırım.

Herkese şimdiden teşekkürler.

sarı prenseslerimde olusan siyah lekeler
Siyah lekeler için bir yorum yapamam ama kaşıntı için 100 lt ye bir çorba kaşığı tuz ve sık dip çekimi ile kurtulabilirsin
Tuz daha öncede kullandığın için ayarlamayı kendin yaparak 100 lt ye 1 çorba kaşığı gelecek şekilde uygula.

Birde kesinlikle o mavi ilacı durup dururken kullanma çünkü akvaryumun oturan düzenini bozuyorsunuz o ilaç akvaryumda ki zararlı bakterilerle birlikte yararlı bakterileride öldürüyor. Ana tankınızda hiç bir kimyasal kullanmayın.

Sağlıklı balıklar...
Ne oluyor bu balıklara ?
Canlı doğuranlarda ölümden sadece akvaryumunuza müdahale etmekten vaz geçtiğinizde kurtulabilirsiniz. Çünkü çok hasas balıklar.

Ben canlı doğuran beslemeyi bırakıp malaviye geçtiğimde elimde bulunan zar zor yaşattığın 10 civarı lepistes ve plati yavrum vardı.
Ama malavi tankından sonra onlarla sadece su değişmi ve yemleme dışında pek ilgim olmadı ve 3 ay daha bu şekilde bende kaldılar yavru olan balıklarım bile yavru verdi bir tane bile ölüm yaşamadım. Daha sonra onları hediye ettim.
Ben yaptım oldu demiyorum kesinlikle ama daha az müdahale et, yada tür değişikliğine git rahat et.
Akvaryumunun ölçüleri bi çok tür için uygun.
Sağlıklı balıklar..
Balık kenesi
Size macrakanta almanızı önerebilirim ama macrakantalar salyangoz yiyorlar belki keneleride yerler
Daha tecrübeli arkadaşlar macrakantanın işnize yarayıp yaramayacağını yazarlar sanırım.
Yan Sump Yapımı ( çalışır halde foto 2.sayfada)
Murat bey Olcay size mutlaka yardımcı olacaktır ama forumun hastalıklar bölümünü takip ederseniz Olcay beyin bu ara biraz can sıkıntısı yaşadığını göreceksizniz, en kısa zamanda sizinde sorunuza cevap verecektir.
Yan Sump Yapımı ( çalışır halde foto 2.sayfada)
[QUOTE=mutuhu] [QUOTE=epiş]

[/QUOTE]

Öncelikle ellerinize sağlık,en azından yeni akvaryum kuracaklar ya da filtrelerinden memnun olmayanlar için çok güzel bir kılavuz...
Benim yalnızca iki sorum olacak...
1) Alıntı yaptığım resimde; ortada kalan ve "tabana" yapışık olan kısa cam parçasının görevi nedir?
2) Sumpun tabanının akvaryumun yarısına gelecek şekilde kurmamızda bir sakınca var mıdır? Örn; akvaryumumuz 50cm yüksekliğinde ve sump sistemimiz 25 cm yüksekliğinde? bunun filtrasyona bir etkisi olur mu?
3) Sormuşken hazır 3 ü de sorayım da içimde kalmasınBig%20smile Akvaryumdan gelen suyun sumpa "kırılarak dökülmesi" ne demek:) Sanırım suyun cam yüzeyinden ayrılmadan dökülmeMEsini sağlamaya "suyu kırmak" diyorsunuz... Bunun da mantığı nedir?

Şimdiden ÇOK teşekkürler... Saygılar...
[/QUOTE]

Teşekkürler paylaşımım birilerine yol gösterirse ne mutlu bana
Olacay bey bu ara biraz yoğun o hala yazamadığı için dilim döndükçe bilgilerim yettiğince 1. ve 3. sorunuza cevap vereyim

C 1 : Sumpta gördüğünüz uzun cam tabana yapışık değil tabanda 1 cm civarında daha yüksekte  kısa cam ise tabana yapıştırılmış
Kısa camın orada bulunmasının iki amacı var 1.si sumpun dolu olan bölümünden herhangi bir cismin diğer tarafa geçip motora zarar vermesini engellemek ve sizin 3. sonuzda sorduğunuz suyun kırılmasını sağlamak.

2. sorun hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığım için yorum yapamayacağım.

C 3  : Suyun kırılması suyun dökülerek, biyerde dolanıp, çarparak moneküler yapısında parçalanma sağlaraya daha fazla oksijen barındırmasını sağlamak anlamına gelir.

Tabi bunlar benim bilgilerim eğer bir yanlışım varsa ustad arkadaşlar gerekli düzetmeyi yapacaklardır.

Sump bir ayı aşkındır kullanmaktayım; akvaryumda su var mı yok mu belli değil su inanılmaz derecede berraklaştı
Balıklarım çok mutlu
izlerken ben çok mutluyum

Ama iki dez avantajı
Birincisi iç motora oranla çok sesli; sürekli su akışı sesi biraz rahatsız ediyor.
İkincisi dib çekimini iç motor kullanırkenden hada dikkatli yapmamam gerekiyor. Yani 2 dip çekiminden birinde taşları falan kaldırıp altında biriken tortuları iyice temizlemek gerekiyor.

Onun dışında her şeyden çok memnunum maliyeti en ucuz bir dış motorun yarı fiyatı

Akvaryumunu yeni yaptıracak olan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim özellikle iç sump mükemmel olacaktır

Herkese sağlıklı balıklar..

epiş2009-02-09 23:47:49

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.