ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
SONER T
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
15 Eylül 2012 14:30
Toplam Mesaj:
239 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Soner Taşkın
Doğum Tarihi:
10 Kasım 1989
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SONER TAŞKIN BİR KAP VE İÇİNE SU EMİN OLUN Kİ BİR İNSANIN OLMASA DA BİR HAYVANIN HAYATINI DEVAM ETTİREBİLMESİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR!

SON 10 MESAJI

80*35*35 Resif Akvaryumu
[QUOTE=akvaristanil]Arkadaşlar akvaryumda power led yanarken genel bir görüntü aldım buyrun :)

[/QUOTE]

Anıl power ledlerin hakkında bilgi verebilir misin lütfen?... Benim içinde alternatifler çoğalmış olur böylece. Ayrıca akvayumun şu anda fevkalade görünüyor.
80 lt Nano Kurulum-Yeni Fotoğraflar eklendi
[QUOTE=laxeri]05.03.2012
Canlı kaya eklemesi yapıldı, fakat eklene kaya bir hobicinin akvaryumundan çıktığı için biraz sıcak basınçlı suda yıkayıp koydum.
Ancak sonradan farkettimki çok fazla sayıda tırtıl ve solucan türevlerine yuvalık yapıyormuş , akvaryuma koyunca ışıkdan daha rahat farkedebiliyosunuz kayanın üzerindeki canlıları, ölüdürler desemde,sonradan farkettimki kaya ile birlikte aldığım conch lardan bi tanesi kaya takılmış kalmış saatlerce.
yerin değiştirdim hareket yoktu, sanırım tırtıllardan bi tanesi conch un içine girmiş.
Kayayı çıkardım sıcak suyun içine koydum , suya parazit ilacı ekledim. Şu anda o şekilde bekletiyorum.

Fikirlerinizi bekliyorum

Canlı kayayı küvete atıp biraz araştırma sonucu bristle worm olduğunu tespit ettiğim canlıyı tanzikli suyla kayadaki saklandığı deliklerden yaklaşık 200 tane(: çıkarttım ,ama tahminimce ulaşamadığım yerlerinde 20-25 tane daha halen yaşıyor olmakta , diye düşünüyorum, fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar kuruluma yardımcı olalım lütfen

[/QUOTE]

Öncelikle merhabalar. Umarım senelerce severek bu habiyi yaparsınız Allah utandırmasın sizi. Benim merak ettiğim ve tavsiyede bulunmak istediğim konular var.
1.Metal halide lambanızın markası ve kelvin değerini ya göremedim ya da belirtmemişsiniz belirtirseniz en azından benim için bilgilendirici olacak.
2.Armatürünüzü sudan kaç cm yukarıda konumlandırdınız?
Şimdi tavsiye verebileceğim konulara geldi sıra;
1. Keşke su berraklaştırıcı gibi gereksiz kimyasallar almasaydınız bu tür kimyasallar özellikle hassas olan nano reeflerde pek de etkisi olmamakla birlikte su değeleri hususunda işinizi daha da zorlaştıracağı kanısındayım. Eğer hala kullanıyorsanız bence kullanmayı bırakın.
2. Eğer kayalarınızdakilerin bristle worm olduğundan eminseniz onlarla bu kadar uğraşmanıza gerek yok conch un kabuğuna da girmesinin sebebi conch unuzun ölmüş olmasıdır, buradan da anlaşılacağı gibi bu canlılar leşçil olmakla beraber aslında akvaryumumuzun temizliğinde de bizlere yardımcı olmaktadırlar. Onları öldürmek için çabalamayın heleki içinde bakteri kültürü ile gelmiş canlı kayalarınızı heba etmeyin derim ben tabi bristle worm lardan başka zararlı grubuna giren canlıları üzerinde barındırmıyorsa.

Şimdilik yazacaklarıma ek olarak keşke ps nizi hava taşlı değilde biraz daha güçlü birşey alsaydınız tabiki burada maddi durumunuz da çok önemli fakat ileriki zamanlarda heleki canlı yükünüz artınca biraz daha iyi birşeye ihtiyaç duyduğunuzu farkediceksiniz. Umarım sürçü lisan etmemişimdir, bilmeyerek saygızlık yaptıysam şimdiden özür diliyorum yazdıklarım umarım işinize yarar. Saygılarımla esenlikle kalın...
80*35*35 Resif Akvaryumu
Anıl seni canı gönülden tebrik ediyorum güzel bir başlangıç umarım bu hobide devamlılığınla birlikte sağlıklı balıklar mercanlar yetiştirmeni diliyorum...
Nano Projesi
Ben bu konu hakkında pek bir yorum getirmek istemem fakat bu konunun tartışılacak yeride burası olmadığını düşünüyorum U.Ucar nickli Ufuk Abinin net 100 lt. lik reef akvaryumu var ve bu akvaryum 5 senedir içindeki canlıları sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmektedir. Siz tankınızın ölçülerini litrajını bilip farkında olup ona göre canlı yüklemesi yaparsanız ve canlının su standartlarını ve olabildiğince doğal ortamını taklit etmeye çalışırsanız en azından canlının belirli standartlar dahilinde sağlığının iyi olduğunu görürsünüz deniz akvaryumunda önemli olan litraj değildir sizin akvaryumunuza ve canlılarınıza gösterdiğiniz ilgi alaka ile ilgilidir. Saygılarımla...

[QUOTE=heraklia]Zatek su arıtma sistemlerinin sahibide bildiğim kadarıyla tuzlu su ile ilgileniyor, iletişim kurarsanız akvaryumunuza uygun sistemi kurmanız için yardımcı olacaktır. [/QUOTE]

Teşekkür ederim Murat abi ve Deniz abi yarın dükkanına uğrayacağım şöyle ayrıntılı bir şekilde anlatacağım cuma gününe kadar reverse osmosu da halledebilirsem hafta sonu kuruluma başlamak istiyorum...
Nano Projesi
Merhabalar arkadaşlar. Beklediğim ps bugün geldi yanlız 6025 ler ortalama 1.5 ay sonra gelecek. Onlar gelene kadar ya sadece sump motoru ile sirkülasyonu sağlayacağım ya da idareten ucuz bir çin malı dalga motoru ayarlamak zorunda kalacağım. Nasipse gireceğimiz hafta cuma günü akvaryumumu da teslim alacağım bu hafta tamamlamayı planladığım şeyler reverse osmos cihazı, canlı kaya ve ana tankdan sumpa suyu indirecek boru bağlantıları. Ancak reverse osmos cihazları arasında kayboldum gittim şahsen bugüne kadar turkuaz su olduğu için bu cihazla hiç ilgilenmemiştim birkaç tane reverse osmos buldum fakat ne nedir bilmediğim için açıkçası kafam bir hayli karıştı birde ben bu reverse osmos cihazını sumpa yapacağım su tamamlama ünitesine bağlamak istiyorum o yüzdende biraz ufak olmasını istiyorum karar veremiyorum kafam çok karıştı... Bunlarda internetten bulduğum Reverse Osmos cihazları lütfen bana hangisinin istediğim yönde işe yarar olduğunu yazar mısınız? Acil cevaplarınızı bekliyorum bu hafta siparişini vericem duruma göre gidip alabilirim de kurulumun artık biraz daha ertelenmesini istemiyorum...

http://www.optisu.net/akvaryum-tezgahustu-silikat-recineli-urun158.html

http://www.zateksu.com/aqualine_reverse_osmos_su_aritma_cihazi_motorsuz_montaj_dahil_istanbul_ici-5E.asp

http://www.optisu.net/akvaryum-tezgahustu-100-gpd-demineralize-urun163.html

http://www.optisu.net/akvaryum-tezgahustu-100-gpd-urun161.html

http://www.optisu.net/akvaryum-tezgahustu-75-gpd-demineralize-urun162.html

Bu resimde resifimin temel taşlarını oluşturacak aletler olduğu için ikisini bir arada görüntülemek istedim...
SONER T2012-02-24 00:26:02
Nano Projesi
Arkadaşlar akvaryumu kaç mm deldirmeliyim arka camdan delinicek sump motoruda hydor seltz-l40 olucak bilindiği üzere...

Dostlar, yoldaşlar ve üstâdlarım bugün itibariyle listede güncellemeye gidiyorum bugün akvaryum ekipmanlarının bir kısımını daha tamamladım. En önemlisi akvaryumu tamamladım akvaryumu yaptıracağım kişiyle aramızda fiyat konusunda bir anlaşmazsızlık çıktı bende bu anlaşmazsızlık dolayısıyla başka bir akvaryum yapan dükkana çevirdim yönümü ve pişman da olmadım hem sump motorunu hem de akvaryumu kendimce gayet de kârlı bir fiyata aradan çıkarttığımı düşünüyorum. Şimdi hep beraber yine bir listemize göz atalım;

1-) Akvaryum: 65-40-40(h:Suyun yükeskliği) =108 lt, Sump 40-30-40(h)=48 lt (Siparişi verildi TeslimatTarihi:02.03.2012 ) Tutar:120 TL
2-) Protein Skimmer: Tunze Doc Skimmer 9011 (Siparişi verildi yolda) Tutar: Almanya'dan gelicek ama merak edenler için söylüyorum 240 Euro
3-) Dalga Motoru: 2 Adet Tunze 6025 (Siparişi verildi yolda) Tutar:  Almanya'dan gelicek ama merak edenler için söylüyorum 80 Euro (Aslında dediğinize göre 1 tane yetiyormuş yurt dışından ucuza alındığı için fazla mal göz çıkarmaz mantığıyla alındı. Bakarsınız belki bir tanesiyle güzel bir dıy projesi oluşturulabilir hep beraber görücez...)
4-) Sump Motoru: Hydor Seltz L-40  (Alındı) Tutar: 120 TL (Erman Bey beni fiyat ve sessizlik konusunda ikna etti )
5-) Aydınlatma: 150 Watt 20000K veya 14000K Metal Halide veya 48 adet 3 Watt Edison marka power led.(Siparişi verilmedi) Tutar: Ortalama bir rakam söyleyeceğim 150-200 TL
6-) Soğutucu: DIY Peltier Soğutcu (Hazır Durumda) Tutar: Daha hesaplamadım ve ayrıca DIY bölümünde de soğutucuyu anlatan bir başlık açacağım orda ayrıntılı bir fiyat ve anlatım yapacağım.
7-) Test Kiti: Tropic Marin 5'li set + Tropic Marin PO4 testi (Siparişi verilmedi) Tutar: 110 TL
8-) Kaya: 15 Kg.; 8 Kg. ölü, 7 Kg. Canlı (Siparişi verilmedi) Tutar: 50-70 TL
9-) Kum: Fish Pro Mercan Kırığı Kum 0-0,1mm ve elimdeki argonit kum (Siparişi verildi) Tutar: 40 TL
10-) Tuz: Tropic Marin Pro Reef Tuz 10 kg. (Mevcut) Tutar: 93 TL
11-) Su: Size markasını verdiğim Reverse Osmos hakkında yorumlarınızı bekliyorum duruma göre bir aksilik çıkmaz ise onunda siparişi verilecek haftaya hafta sonu inşallah toparlamaya başlayabilirim. Saygılarımla efendim...
Nano Resif Kurulumu
Size bize böyle bir akvaryumu örnek olarak önümüze sunduğunuz ve bize bize ait olmasa da bu görsel güzelliği ilk gününden itibaren sürekli yansıttığınız için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır bana göre. Zaten yeni kurduğum akvaryumumu hep sizin akvaryumunuzu baz alarak oluşturmaya çalışıyorum. Saygılarımı sunuyorum üstâdım nice sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde bu hobiyi sürdürmeniz dileğimle... SONER T2012-02-21 00:56:21
Nano Projesi
[QUOTE=DenizYILDIZ] Sea swirl Wavemaker tarzı elektrik ile çalışan bir alet. Evet sump motoru ona bağlanır oda  döndürerek suyu dağıtır güzel bir sirkülasyon sağlar.

Ancak senin gördüğün şey mutlaka budur :D

http://saltaquarium.about.com/cs/wavemakers1/gr/aaproceancurren.htm

Ocean current adlı firma vardı ama linki artık aktif değil. O ürünlerle ilgili bir dalgalandırma senin videodaki örnek. Marine depot adlı satış sitesinde parçalar ı var sanırım halen.
[/QUOTE]

Evet ben Deniz Abi ben aldım ağzımın payını  Sea swirl Wavemaker ın fiyatlarına bakınca nedense biranda bu sistemin bana şu anlık uzakta olduğunu farkettim.. Belki ilerleyen zamanlarda daha bir tank otursun bakalım ondan sonra yapılacak bir masraf....

[QUOTE=heraklia]Tuzlusuya hoşgeldiniz Soner Bey, başlamadan önce yapmış olduğunuz araştırmalardan dolayı sizi tebrik ederim. Son dönemde hızla artan tuzlu su kurulumları beni son derece mutlu etsede bunların bir çoğunun bilinçsizce kurulmuş olması aynı derecede üzmekte. Bu arada sağ işaret parmağınız için geçmiş olsun ama çok faydasını göreceğinizi söyleyebilirim. Kurulum bilinçli olunca güzel tavsiyeler gelmiş, bu tür düşünceye sahip arkadaşlar içinde iyi bir kılavuz olabilir diye düşünüyorum. SPS ve LPS mercan dünyasının harikaları ama ben ilk mercanları soft türlerden seçmenizi öneririn. [/QUOTE]

Bu arada Murat Abi umarım size de abi dememde bir sakınca yoktur güzel dileklerinizi karşılıksız bırakmak istemedim çok teşekkür ederim ayrıca parmak kopsun ya gerekirse, zaten biz insanlar bazı şeyleri elde etmeye çalışırken fark etmeden bizlerden başka bu dünyaya ait olan canlıların hayatlarından çalıyoruz bare çalarken de bunu abartmayalım en azından onları yaşam standartlarına yakın yaşatalım ki bir nebze olsun içimizden gelen vicdan sesini kısalım sonuçta onların hayatına gasp eden bizleriz onları okyanus deryasından 50-100-150-200...vs. litrajdaki hacimlere sokan bizleriz. Buradaki yazılanlar en azından diyorum ya bir gram bile bu hobiye soyunan hobicilerin işine yararsa ben çok mutlu olurum. Bu arada bu mesajımda da belirtiyim umarım haftaya bugünlerde kuruluma başlayacağım kısmetse akvaryumda bir problem çıktı yapacak olan şahısla fiyat konusunda bir problem, bir anlaşmazsızlık oldu o yüzden haftaya sarktı kurulum. Lütfen bu gecikmeyi maruz görün. Saygılarımla bütün herkese efendim...

Arkadaşlar "Aqua Medic Easyline 90" bu yazdığım model Reverse Osmos nasıldır acilen yorumlarınızı bekliyorum duruma göre almak istiyorum. Saygılarımla...

SONER T2012-02-22 01:16:14
Nano Projesi
[QUOTE=DenizYILDIZ]Yanlız dikkat et aynı şekilde aynı yerlerden vermek istersen suyu elektrik kesildiğinde vb durumda oradan su sumpa akacak ve taşacaktır. Closed loop dışındaki bir uygulamada check valve de kullansan kaçırma ihtimali suyu geri vardır. Dikkat etmeli ve üstten çıkışı sağlayabilirsen daha pratik olup su taşması riskini taşımayacaksın. [/QUOTE]

Umarım Deniz Abi dememde bir sakıncası yoktur.  Deniz Abi zaten ben suyu boruyla akvaryumun üstünden vericem o borunun ucuna takmayı düşünüyorum akıntıyı tek bir çıkış olarak bile versem Nozzle sayesinde istediğim yöne verebilme imkanım oluyor aslında bir sump geri dönüş ucu daha var ona da rastlarsam bir daha onuda soracağım sizlere...

Hatta bu mesajı yazdıktan sonra buldum linkini verdiğim video yu izlerseniz arkada dönen bir aparat olduğunu görürsünüz bu aparatın sumptaki motora bağlı olduğunu düşünüyorum tabi yanılıyor da olabilme ihtimalim var. (Ayrıca ne zaman dinlenmek istesem bunun gibi tankları 1 dakika bile olsa izlemek beni her zaman başka dünyalara götürmüştür. Umarım Allah da beni çıktığım bu yolda utandırmaz bende kendi akvaryumuma baktığımda aynı hislere kapılabilirim...)

SONER T2012-02-20 22:44:00
Nano Projesi
[QUOTE=artuno]Karaköy tünel çıkışından 50 metre kadar ilerde hırdavatçılar çarşısından bulabilirsin,yalnız siyah rengini satmıyorlar kırmızı rengi var 10 TL kadar tutuyor.[/QUOTE]

Anlaşıldı artık tuzlu suda çözünmeyen bir boya ile de boyanabilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.