ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mgokkavas
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
44
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
13 Nisan 2017 19:38
Toplam Mesaj:
576 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mutlu Gökkavas
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1972
İl:
Ankara
Meslek:
Akademisyen / Elektronik M.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/42045.jpg[/img] Geneli ilgilendirecek soruları Ö.M. ile sormayın. Sorunuzu forumda uygun başlık açarak sorun. Başlık linkini bana ö.m. atabilirsiniz.

SON 10 MESAJI

Meleklerle ilgili sorularınıza cevaplar
[QUOTE=Angelfish]Mutlu hocam merhaba oncelikle
Tum melek severlerede selamlar Ankaradan.ozellikle inci govde platinium melek besleyenlere.benimde 1 kac sorum olacak.
1 cift platinium inci ciftim var duzenli yumurta diziyorlar.7 8batimdir yavru alamadim.yumurtalari ayirdim olmadi.anne babayi ayirdim olmadi.hic dokunmadim yediler.suan yine farkli bi yontemle ayni tank icerisinde yumurtalari ayirdim hava tasi var isi 28 derece.suan tam 30 saat oldu ve 7 8 mantarlasma disinda bi sorun yok.yumurtlar kac saat dolunca cikarlar.cok heycanliyim suan bu sefer cikcak gibiler.ciktiktan sonra 50 cmlik cama cam akvaryuma almayi dusunuyorum.yem olarak sera baby fish olurmu.ve ciktiktan snra yavrulari kaybeymemem ve saglikli buyutebilmem icin tavsiyeleriniz nelerdir.suan yapacagim ekstra bi onlem varmi.ilac metilen vs kullanmak gibi.smdiye kadar kaya tuzundan baska bisey kullanmadim.cevaplariniz icin tesekkurler
Saygilar selamlar...[/QUOTE]

Daha önce neden çıkmamıştı? Yani sorun neydi?

Su sıcaklığına bağlı olarak 2 gün içinde yumurtaların kuyruk sallamaya başlaması gerekiyor. Serbest yüzüşe ise 8. gün geçiyorlar. Bu konuyu baştan okursanız yapmanız gerekenler yazıyor. Bahsettiğiniz akvaryum olur. Yem olarak mikrokurt veya canlı artemia larvası vermelisiniz. Ben artemiayı tavsiye ederim.
Akvaryumu Almak İstiyorum ? (150*45*67)
67h akvaryum kullandim.
Icine mudahale zor ama imkansiz bir yukseklik degil. Sorunsuz olarak yaklasik 10 yildir kullaniyorum akvaryumu. Cam kalinligi da 10 mm.

Ancak daha alcak bir akvaryuma kiyasla daha zor bir yukseklik oldugu dogru.. Fakat 80-90 cm yukseklikteki tanklar kadar zor bir olcu de degil.
Melek Eş Tutma
1 erkek 1 dişinin cinsiyetlerinden emin olmak gerek.

Onun dışında balık erkek veya dişi görünümlü olup kısır olabilir.

Yavrudan alırsanız içinden çift çıkarmak daha kolaydır.

Damızlık alıp grup yaparsanız 6 adet civarı, bu durumda da büyük ihtimal eş çıkartırsınız.

Tek erkek ve tek dişiden çift çıkmaz diye bir kural yok sadece daha tesadüfi bir durum olacaktır.
Yeni Meleklerim..
[QUOTE=eminpinarbasi]
Merhaba ;

Mutlu bey ve Sinan bey yorumlarınız için teşekkür ederim.

İlave olarak şunu sormak istiyorum, mümkün ise.... :)

Sizce bu balıkların Pterophyllum Altum dan ayıran özellikleri nedir.

Yavru almalarına rağmen Finleri ve genel yapısı müsait altum gibi , rengi altum ile aynı, orta kısımdaki bir bant silik ama yavaş yavaş belirginleşiyor ve zamanla çıkacaktır gibi....

Teşekkürler.....

[/QUOTE]

Emin Bey, 

Ayıran demeyelim, benzeyen veya benzemeyen diyelim.

Çünkü biz şu an sadece bir foto üzerinden dış görüntüye göre yorum yapmak durumundayız. O nedenle biz benziyor veya benzemiyor diyebiliriz.

Gerçekte bilimsel ayırma şöyle yapılıyor: Bu balıkların ağızdan kuyruğa kadar pulları sayılıyor, iskeletlerindeki kemikleri sayılıyor ve altum ve scalare arasında o şekilde morfolojik farklar tespit ediliyor.

Ancak bize geri dönersek, eğitilmiş bir göz için altum ve scalare balıkları karıştırmak imkansız. Karşılaştırma yaparken aynı yaştaki balıkları temel almak lazım. Sizin balıklarla aynı yaşta altum fotoları internette mevcut. Oradan bakıp farkları siz de görebilirsiniz. Yokse bu boyda ne altum ne de scalare balıklar en son renklerini almış olmuyorlar. 

Bu boylarda ayırdetmek çok daha kolay aslında. Sadece yüzgeç yapısına bakmanız yeterli... Sizin sorunuzu tekrar okursam, sizin balıkların yüzgeçlerinden kesinlikle belli altum olmadıkları. 

Yazdıktan sonra biraz aradım iddia ettiğim kadar kolay değilmiş yavru altum resmi bulmak. Ama aşağıdaki resmi buldum. Aşağı yukarı sizin balıkların boyunda altum yavruları. Yüzgeçlerdeki farka dikkat çekmek istiyorum.

mgokkavas2015-04-14 16:11:37
Yeni Meleklerim..
Görebildiğim kadarıyla tür olarak silver. (Düz melek).

Çekinik olarak başka genler taşıyor olabilrler (mavi, albino, gold, incigövde, halfblack vs.) o genler bu resimlerden anlaşılmaz. 
Yeşil Parıltılı Meleklerim
[QUOTE=alibalta]
Bu meleğe hayran oldum resmen masmaviymiş, bu türü üreten var mı ülkemizde?
[QUOTE=mgokkavas]

Teşekkürler. Bu kandan ürettiğim bir mavi leopar.

+/g pb/pb Sm/+ Z/+ (ekstradan glitter ve yeşil parıltı özelliklerine sahip)

[/QUOTE] [/QUOTE]

E işte ben bu ülkedeyim. Hatta yukarıyı okuduysanız başkasından almadım bu balıkları 5-6 yılda kendim geliştirdim. Yurtdışında bu balığın aynısını bulabileceğinizi sanmıyorum.
mgokkavas2015-02-06 10:15:34
Yeşil Parıltılı Meleklerim

Teşekkürler. Bu kandan ürettiğim bir mavi leopar.

+/g pb/pb Sm/+ Z/+ (ekstradan glitter ve yeşil parıltı özelliklerine sahip)

Meleklerim için fikir? (Yumurtalar 2 de)
[QUOTE=celalabay]

Mutlu hocam tamda dediğiniz gibi oldu. Diğer akvaryum 26-27 derece, bir çift çıkmış ve deli gibi yumurta dökmüş.

İş gereği bu gün İzmir'e gidiyorum. Dokunmayacağım, muhtemelen yumurtalar gidici.

Kaç gün sonra tekrar yumurtlar bunlar? Bir kaç defa kendi hallerine bırakmak gerekir mi? Acayip kolluyorlar yumurtalarını. :) Çok güzel bir görüntü.

Akvaryumda kendilerinin haricinde 3 adet daha melek var, 430Litrede...

[/QUOTE]

İlk başlarda çiftler ayrılabilir balıklardan biri farklı bir balıkla eşleşebilir. 

Ancak işler rayına oturursa (2-3 defa aynı balıklar yumurtlarlarsa) o zaman 10-15 günde bir yumurtlarlar ancak bu durum da genelde dönemseldir. 3 ay yumurtlarlar 2 ay boş geçerler gibi.

Genç balıklarda yumurtlamalar arası süre daha uzun olabilir.

Her şeyi kendi haline bırakırsanız olayı iki yönden değerlendirebiliriz:

1) Akv. diğer meleklerin sağlığı. Akv. büyük olduğu için sorun olmaz diye düşünüyorum kaçabilecekleri bir bölge var. Aynı şeyi daha küçük (mesela 200 lt gibi) bir akvaryumda yaparsanız o 3 tek balık ciddi hasar alırlar.

2) Yavruların sağlığı: O büyüklükte bir akvaryumda başka problem olmasa yemleme problemi olacaktır. Yavrular açısından en iyisi küçük bir akvaryuma alınmaları ve büyüdükçe akvaryumlarının büyütülmesi olur.  
Meleklerde Doğru Vücut Formu

Balıkların tamamı kendi üretimim benim kriterlerime göre mükemmel yüzgeç ve vücut formuna sahip 4 balık. 

Tabii ki benim de mükemmel olmayan balığım oluyor ama fotoğrafını çekmek aklıma gelmiyor.

Siz bu fotoları referans olarak alabilirsiniz bunlardan uzaklaştıkça hafiften başlayarak kusurlar var demektir.

mgokkavas2015-01-23 10:20:09

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

• 20 Online Kullanıcı, 11 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.