ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ACEMİ
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
26 Mart 2012 23:06
Toplam Mesaj:
95 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
ÖZGÜN TÜRKÖZ
Doğum Tarihi:
15 Ağustos 1971
İl:
Istanbul
Meslek:
Ekonomist
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Özgün Türköz
65*35*25 Jebo 815 Dış Filte
4 Neon,5Zebra Danio, 2 Cüce Vatoz,3 Sae,3 Amano,7 Yavru lepistes,1 Otocinclus

SON 10 MESAJI

Moss depolamak

Daha iki gün önce 60 lt akvaryumumu kaplayan bütün java mossu çöpe attıktan sonra bunu okuduğuma üzüldüm. Neyseki diğer akvaryumdaki 30 cm çapındaki moss kütlesini henüz atmadan rastladım.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

350 lt bitki akv.alg sorunu başladı imdat
Elinize sağlık çok güzel ve doğal bir bitkilendirme olmuş.
Çöpçü Ölümleri
Vatoz değil çöpçüler ölüyor, Çöpçü besleyen deneyimli Akvaryumcuların yorumlarını bekliyorum. 
Çöpçü Ölümleri
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler:Hareketsizlik

Akvaryum Kapasitesi (litre):200

Akvaryumdaki Diğer Canlılar:Lepistes, vatoz, moly,platy

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):ph 6,8, 26C, Nitrat 0,

Filitrasyon:dış filtre

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Hayır

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) : haftada bir %25
Herhangi bir değişiklik yapılmadı.  3 Adet gri renkli çöpçü balığı peş peşe 15 gün içerisinde öldü.
Daha önce aldığım bir kaç çöpçüde 2 hafta içerisinde ölüyor.
Diğer balıklarda bir gariplik görünmüyor.
KARIN ŞİŞMESİ
Erkek lepistesim ertesi gün öldü kurtaramadım.
Yaklaşık bir aydır hamile olduğunu sandığım dişi lepistesimde dün öldü. Balığın ölümünün ardından hamile olabileceğini düşünüp yavruları kurtarmak için karnını yardığımda çok açık sarımsı bir su çıktı.
Sanırım içparazite bağlı bir enfeksiyon vardı.

Beyaz benek plati ve beta
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler:  bir iki adet beyaz benek

Akvaryum Kapasitesi (litre): 60

Akvaryumdaki Diğer Canlılar:  1 Erkek 1 Dişi beta, 5 adet plati, 10 adet kiraz karides

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 26 C , PH:6,8 Amonyak ve nitrat düşük

Filitrasyon: Şelale Filtre ve Dip filtresi

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Contra ichto ve Sera Bactopur

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) : Balıkları 3 cüce 3 normal plati ve iki adet betadan oluşan bir grup halinde bu gün aldım.
Su değerlerine alıştırarak 1 saat sonra karantina tankıma aktardım. Tankta kiraz karidesler var ama sorun olmayacağını düşünüyorum. Yeterince bitki var.
Ancak o kadar dikkat etmeme rağmen platilerin ikisinde bir veya iki adet beyaz beneği tanka aktardıktan sonra farkettim.
200 lt lepistes ve zebra danio bulunan bir tankım daha var ancak 15 günden önce ana tanka yeni balık koymuyorum.
Şimdi suyu kademeli olarak ısıtmaya başladım.
Ancak kafama takılan hususlar var.
1- Beta ve kiraz karidesler için sıcaklığın 30 derece üzerine çıkması sorun olur mu?
2- Beyaz benek bulunmayan platileri ana tanka aktarmalımıyım. Yoksa hepsini tedaviye tabi tutup kalan sağlarımı aktarmak daha doğru olur?
3- Betalarda sorun yok ana tanka aktarmam problem olur mu?
4- Kaya tuzu ile tedavi önerirmisiniz?

KARIN ŞİŞMESİ
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler: Karın bölgesinde şişkinlik

Akvaryum Kapasitesi (litre): 200

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: Lepistes, cüce vatoz, beyaz moli, amano karides, zebra danio

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 6,8-27 C, 0,0

Filitrasyon: Fluval 305 Dış Filtre

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Kullanılmadı
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) : Haftalık %20 su değişikliği yapıyorum. Dün Tunç beyden aldığım gübreleri onun tarifine uygun olarak uyguladım.

Erkek lepisteslerimden birinin karın bölgesinde hamile bir lepistese benzer şekilde şişkinlik oluşmuş ve balık çok az hareket ederek suyun orta bölgelerinde donuk hareketlerle askıda kalıyor. Bu arada dişi lepisteslerimden biri neredeyse 3 haftadır hamile ve karnı burnunda normal şartlarda bu şişkinlikle ayırdığım ilk hafta doğurması gerekiyordu. Bir arkadaşım kabız olabilirmi dedi ama ihtimal vermedim. Dün gece onu ana tanka bırakmıştım. Bulaşıcı bir paraziti olup bahsettiğim erkek onunla çiftleşmeye çalışırken bulaşmış olabilir mi?

ELEŞTİRİ
Kürşat bey vermiş olduğunuz konuyu bende buldum. Fakat balık türleri farklı olduğundan tereddüt ettim.
Eleştirimle ilgili Onur'un ve sizin yorumlarınıza katılıyorum.
Yanlış yere açılmış konu için yardıma gerek yok gibi bir yaklaşımın olmadığından eminim ve kimseye kızgınlığım olmadı. Sadece hepimizin bir çok kere yaşadığı bir sıkıntı(balıklarımızın hastalanması) nedeniyle belliki fazla duygusal davranmışım.
Üye adımdan da anlaşılacağı üzere ACEMİ'liğim devam ediyor.
Tüm üyelerin içten yaklaşımları ve yardımları ile uzun zamandır balık kaybetmediğimi söyleyebilirim. Malesef akvaryumlarım için henüz bitkili canlı doğuran diyemiyorum çünkü bitkiler için aynı9 sağlıklı ortamı henüz oluşturamadım. Bundan sonra ilk konum fotoğraflı olarak akvaryumlarımı paylaşıp bitkilendirme konusunda sizlerin öeri ve yardımlarınızı talep etmek üzere olacak.
Yardımlarınıza teşekkürler.
Sevgiylekalın.
İç Parazit Bulaşıcımıdır?

Hastalık belirtisi gösteren balıklarımı erkek lepisteslerin olduğu tanka aktardım. Lepistesleri ana tanka koydum.

3 adet lepistese bactopur ve flagl ile tedavi uyguluyorum.
İki günde bir taze dinlenmiş su değişimi yapıyorum.
Diğer balıklarda ise bir belirti gözlemlemedim.
İlgi ve yardımlarınıza teşekkürler.
İç Parazit Bulaşıcımıdır?

Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler: Karın kısmında incelme

Akvaryum Kapasitesi (litre): 200

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 30 Lebistes, 9 Zebra Danio, 1 Moly, 3 Amano Karides, Cüce vatoz, 3SAE, 6 Neon

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 6,8 28 C , -, 0

Filitrasyon: Fluval 305 dış filtre 

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Kullanılmadı.

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) : Haftada bir %25 su değişimi yapıyorum. Akvaryumda bir değişiklik olmadı.

İç parazit olmasından şüpheleniyorum.

Balığı karantinaya almalımıyım. Bulaşıcımıdır.
Flagl tedavisi uygun olurmu.

ACEMİ2009-02-12 23:05:14

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.