ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
cemakkaya
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
13 Ağustos 2011 14:04
Toplam Mesaj:
130 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Akkaya
Doğum Tarihi:
29 Mayıs 1984
İl:
Istanbul
Meslek:
İ.T.Ü Jeofizik Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

150*70*80 Kontrplak Akvaryum (Oscar)
70*35*45 Green Spotted Puffer

SON 10 MESAJI

Kontrplak Akvaryum Son Video Sayfa 8
[QUOTE=reddragonxxx]
  Açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim. Boyut olarak 600 litre düşünüyorum. Daha büyüğünü koyabileceğim bir yer yok ne yazık ki. Sizin bu boyayı kullanma sebebiniz nedir? Fiyat mı? Tam olarak epoksi fiyatlarını bilmiyorum. Pahalı olduğunu duymuştum yanlızca. Isı yalıtımı için aklımda şöyle bişey var. Kasanın iç kısmını kalın, dış kısmını ise ince kontraplakla kaplarım, ortasını ise köpük veya straforla doldururum. Böylece ısı yalıtımını göz zevkini bozmayacak şekilde halledebilirim. Bu konudaki fikriniz nedir? Odam kışın soğuk oluyor ve ısı yalıtımı zorunlu. Filtre olarak da kule sump düşünüyorum. Hatta onu da yalıtımı yapılmış kontraplaktan yapabilirim. Hem akvaryum içinde kötü durmaz hem de ucuza gelir. Tam olarak tasarlamadım ama aklımda birkaç fikir var. Yalıtım işi iyi halledildikten sonra akvaryumdaki birçok şeyin kontraplaktan yapılabileceğini düşünüyorum.
[/QUOTE]

Olcay bey düşünceniz doğrudur nitekim bu şekilde ısı yalıtımı yapılmış örneklerde mevcut.Bu sizinde üstüne bastığınız gibi hem görüntü açısından hemde maliyet açısından uygundur.
  Ben neden bu yalıtım malzemesini kullandım sorusuna gelecek olursa bunu şu şekilde izah edeyim;malesef benim bu akvaryumu inşa edecek bir alanım yoktu,tamamını evde inşa ettim. Epoksinin malesef zehirsizi de olsa uygulanırken toksik bir etkisi var ,yapılırken ciddi şekilde havalandırma yapılmalı yada buna uygun bir yer olmalı . Mesela sizin babanızın atölyesi buna uygun olacağını düşünüyorum. Kullandığım malzeme epoksi gibi uygulanınca camsı bir tabaka olmuyor daha esnek, kauçuk bir yapısı var .Yani aslında epoksinin akvaryumun sağlamlığına bir etkisi var fakat benim yalıtım malzememin böyle bir etkisi yok.Avantaj olarak ancak esneklik denilebilinir belki.Fiyat olarak gerçekten ciddi rakamlar değiller gözünüz korkmasın. Hatta çok deiğik malzemelerde var araştırın derim.Illa epoksi olacak diye bir kural yok veya benim kullandığım.
 Ben gittim bir yapı markete baktım malzemelere.Maddelerine kullanım alanlarına,hatta orada demolar vardı çektim büktüm kesmeye çalıştım fiyatına baktım,kaç kat uygularım,gerekli kalınlık nedir gibi sorularla karşılaştım.Ama epoksi kesindir 2 kat atarsınız 1mm 2mm kalınlığında sonuca bağlarsınız.Benimki biraz deneysel oldu kısaca bilmem anlatabiliyormuyum.Ama istediğimi hatta fazlasını elde ettim.

Bir eklenti daha , kasanın içini köpükle yalıtmasanız bile olur Olcay bey sadece kenarlarını hava geçirmez hale getirseniz dahi yeterli unutmayınki hava en iyi yalıtım malzemelerinden biridir.En kısa zamanda akvaryumu yeniden video ya çekeceğim tekrardan.

Hakan Bey bir projeniz olursa bu şekilde görmeyi dilerim çünki ancak yapılırsa anlayabiliriz hangisinin daha kolay olduğunu.Ben zahmetimin karşılığını aldığıma inanıyorum.Böyle bir projeniz olursa daha kolay olduğunu hepimiz görürsek bizde öyle yaparız neden olmasın.Genede ben bu tarz bişeyi camla kaplamanın mantığını anlayamıyorum ,basitlitlik konusuna katılmıyorum, açıkcası birşeyi sürüp kurumasını beklemenin daha kolay olduğu kanısındayım.Sağlamlık konusu gerçekten tartışmalı . Cam burda akvaryumun kendisi değil sadece yalıtımı durumunda.Epoksi emin olun camdan daha sağlam.Olmaz değil olur ama ne kadar olur bilemem.Bu konuda farklı çalışmalar mevcut dediğim gibi sizde araştırırsanız daha iyi fikirler edinebilirsiniz.Şöyle açıklayayım kalın plastikle kaplayıp plastiklerin kenarlarını ısı ilet kaynaklayanlar dahi var.Dediğiniz kasalı akvaryumlar için geçerli olacağı kanısındayım fakat yukarıdaki düşüncelerim geçerlidir.Hatta Tavsiyeniz için çok teşekkür derim.

500g Epoksi

700g plastik levha yalıtım

1500g Pond Armor (havuz yalıtımında kullanılan betonsu bir malzeme)
Saygılarımla
cemakkaya2009-12-15 07:11:05
ahşap koi havuzu yapımı
Çok güzel bir çalışma tebrik ederim.
[QUOTE=reddragonxxx]Merhaba, gerçekten çok başarılı bir proje gerçekleştirmişsiniz. Benim de 90 litrelik bir akvaryumum var ama tahmin edebileceğiniz gibi yetmiyor. Daha büyük bir akvaryuma geçmem ise şu an maailyet açısından pek mümkün değildi, ta ki bu konuyu görene kadar. Nedeni ise babam marangozBig%20smile Merak ettiğim ise hala ilk sürdüğünüz su geçirmez boyayı mı kullanıyorsunuz. Ar-ge ile iletişime geçtiğinizde boyanın eriyeceğini söylemişlerdi. Mesajları okudum gerçi ama atladığım yer olabilir. Eğer babamı ikna edebilirsem ön cam, boyalar ve ışıklandırma hariç bedavaya gelecek bu akvaryum. İlk sayfada cam elyafı kullanacağınızı söylemişsiniz fakat resimlerde göremedim ben kullanmadınız sanırsam. Bu tarz projelerde cam elyafı kullanılmasının nedeni nedir, tankı güçlendirmek mi? Bir de bu işe başlamadan önce verebileceğiniz herhangi bir tavsiye var mı?[/QUOTE]

Evet arge ile konuştuğumda öyle demişlerdi, tabi türkiyedeki bir çok müessese de oldugu gibi telefondakilerın bişey bildiği yok.Zorlayıp orada bir mühendisle konuştum,erime ancak yüksek basınçta olacağını ve benim akvaryumumda rahatlıkla kullanabilecegimi soyledi.Bende kullanıyorum üzün süredir 1 seneyi aştı sanırsam ve problem çıkarmıyor ama birdaha yapacak olsaydım bu işi epoksi ile garantilerdim ki ileride yapacagım akvaryumun planlarını şimdiden aklımda çizmekteyim.Cam elyafı kullanılması ; evet akvaryumu güçlendirmek için di ama sonucta bu ilk denememdi ve emin olamadığımdan bunu azda olsa uyguladım kenarlara.Hem yuvarlatma oldu kenarlardaki basıncı azalttı hem saglamlık kattı. Akvaryumun boyutlarını iyi ayarladıktan sonra 3 tane güzel vida bile basınca yeterli olur önemli olan hesapları iyi yapmak .Gördüğünüz gibi ben şansa bırakmamak için yanlarına aliminyüm şeritler çekerek sabitledim en garantisi öyle.Olmasa olurmu ? olur merak etmeyin derim.

Zaten babanız marangozmuş size tavsiyem şu olur bu konuda .Korkmayın yaparken! İstediğiniz boyutta yapabilirsiniz.Ne kadar büyük olursa kontrplağın üzerine o kadar yük binecektir.Dolayisi ile bükülmeler olabilir.Bunun için en önemli unsur kontrplagın kalınlığı.Bunu iyi hesap edin.Benimki tam olmuş gördüğünüz gibi babanız bunu daha pratik hesaplayacaktır. Büyük boyutlara yani örneğin 4 metre uzunluk 1 metre genişlik olacaksa mutlaka ve mutlaka kasalı yapın.Kasalı inşa etmek hem maliyeti hem riski azaltıcaktır.Filtrasyonunu iyi hesaplayın.Mesela ben birdahakine içerisini bölmeli yapacağım ,filtrasyonu oradan sağlayacağım veya o bölemeye ayriyetten ısıtıcı da takılabilinir.Dekor yapacaksanız ilk aşamada yapmanın daha keyıflı olacağına karar verdim.Kontrplagın yalıtımı yapılmadan önce sprey dolgu köpüklerle şahaser arka planlar dekorlar yapabilirsiniz.Bu dekorları ve arka planları epoksi ile kapladıktan sonra ömürlük olacaktırlar.Epoksinizi zehirsiz olandan yani solventsiz olandan alın mutlaka öyle bir hata yapmayın.Google da plywood aquarium yada plywood fishtank diye aratma yaparsanız bu konuda karşınıza tonla konu çıkacaktır bunları araştırın tek konuya baglı kalmayın çok ilginç yöntemler ve fikirler var.Yurtdışında diy akvaryumların büyük kısmı betonarme ve kontrplak.

Saygılarımla.

[QUOTE=futbolunkirali]Güzel bi Calışma olmuş... Bir soru ; izole maddesi kullanana kadar konrtaplak üstüne silikon yardımı ile ince bi cam kaplayıp normal bi akvaryum yapıyormus gibi (camdan) yapsaydın , sadece ön cam kalınlıgı fazla olsaydı izole maddesi gibi cileli işlerle hic ugrasmazdın... Sonuc olarak camdan akvaryum yapıyormussun gibi fakat camlar kontraplakla silikonlu sekilde güzel bir yalıtım yapardı... Renkleride ister kontraplak boyuyarak istedigin tonlarda istedigin acıklıkta ve güzellikte camdan aynen yansırdı.. Nasıl Olurdu sizce _? hem izoleye vermiş oldugun 80 ytl yi sadece 30 ytl ile cok rahat kapatabilirdin ... [/QUOTE]

Cam ve Kontrolağın esneklik modülleri yani bulk modülleri farklı olacağından bu dediğiniz gerçekleşmez.Bundan dolayı akvaryumu kontrplağa sıfır hata ile oturtmanız gerekir ki bu cok zor bir iştir.Diyelim camdan yapıp sonra kontrplak kaplasanız bu ondan da zor bir iştir.Halbuki elinize bir fırça alıp yalıtım malzemesi sürmek bundan çok daha masrafsız ,basit ve güvenilirdir.
  Bu tip tavsiyeler daha öncede gelmişti.Bunun üstünde düşündüm ve bunu yapmayı düşünenlere yarabilecek bir fikir ürettim.
 İnce camdan akvaryum yapılır sadece ön cam kalındır.Ön cama bir çerçeve ve akvaryum etrafına sıkı bir çalışma ile kasa inşa edilebilinir.Bu kasanın cam kalınlığı - kasa kuşak uzaklığı ilişkisi iyi tespit edilmelidir.
 Fakat şunu sormak isterim acaba siz böyle bir hacimde su alan birşeyi (yaklaşık 1 tondan bahsediyoruz) evinizin herhangi biryerine koyabilirmisiniz? Yarın öbür gün ayağınızın kolunuzun çarpıpta o camı çatlatmasını,bütün evi su basmasını bütün balıklarınızın ölmesini göze alabilirmisiniz?
1 ton çok ciddi bir rakam.Eğerki daha küçük boyutlarda bu işlem uygulanırsa olurmu derseniz bence olur neden olmasın. Ama o zamanda bu işkenceye değermi biraz daha para verip biraz daha kalın camla tek seferde imal etmenin daha mantıklı olduğu kanaatindeyim.
cemakkaya2009-12-14 07:45:09

Halen akvaryumum normal işlev görmektedir.Herhangi bir çürüme çatlama açılma vs. türden bir sorunla şu ana dek karşılaşılmadı.akvaryumla birlikte yeni aldıgım oscarlar şu an yaklaşık 23-25 cm arasındalar. Sonradan ekledıgım bir pacu 20 -22 cm'den yaklasık 30 35 cm'ye gelmiş durumda .Akvaryumda ki greenterorler yavrulama tankına alındı ve sabırla yavrulamaları bekleniyor =) 2 adet batracius da yaklaşık 40cm civarındalar. Şu ana kadar yaşadığım tek kayıbım oscarların vurarak hava taşını çıkarmaları sonucu ,malesef havasızlıktan ölen ters yüzen çöpçüm .Unutmadan jokeri akvaryumdan diğer balıklara bela olmasından dolayı üzün süre önce pacu ile takas ettim.Şu anda akvaryumda joker bulunmamakta.

[VID]http://www.youtube.com/watch?v=CUERQLXnJb0[/VID]
Saygılar Sevgiler
cemakkaya2009-12-01 20:23:09
Astronotlara Kum
Bende siliskum var pek kullanışlı değil. iri taneli koyu renk kumları öneririm.Astronotlar biraz zahmetli balıklar.Suyu çabuk kirletiyorlar.Hem görüntü açısından hem temizlik açısından iri taneli kum seçimi doğru olur.
Akvaryumun yapım aşamalarının resimleri silindiğinden yeniden buraya ekliyorum .Saygılar

Evet haklısınız aykut bey . Ama şu sıralar akvaryum hobimin yanında akvaryumun üstünde ders çalışmak gibi bir hobide edindim. Huy haline geldi :D
Metal depodan, akvaryuma geçiş(yeni rsm sayfa3)
Güzel bir çalışmaya benziyor.Şimdiden tebrik ederim umarım istediğiniz gibi olur.
Green Spotted Puffer'ım

Evet gövde kısmının beyaz olması gerekiyor,illa her grileşmede streslendiğini düşünmemek gerekir çünkü uyurkende grileşiyor.Bu şişkinlik olayıda ürkme ve heyecanlanma ile alakalı olduğunu gözlemledim fakat balık sudan çıkarılıncada hava yutup karnı şiş bir biçimde kalabiliyormuş.Normal durumlarda benimkinin karnı düz.Elinize dikkat bu arada fena ısırıyor =))

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.