ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Haliloğlu
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
19
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
22 Mart 2014 18:04
Toplam Mesaj:
491 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Güven Çifçi
Doğum Tarihi:
23 Mayıs 1974
İl:
Istanbul
Meslek:
Üretim Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

120*50*70h : F0 & F1 Tropheus Moori İlangi Yellow.

SON 10 MESAJI

Yavru Tropheus Akvaryumu ve Bakımı Nasıl Olmalı
Merhaba arkadaşlar,

işten ayrılıp kendi işimi kurduğum için siteye girip yazmak için artık çok fazla vakit bulamıyorum. Aşağıda "Carmentality" arkadaşımın özelden attığı mesajı buraya alıp cevaplayacağım. Böylece tüm diğer arkadaşlar da istifade edebilecektir.

Carmentality
" iki ay önce çektiğim videoyuyu paylaştım .
http://www.youtube.com/watch?v=Er94X-vkf7s

bi kaç bişiler sormak istiyorum.

balıklar senesini doldurmadı , kayıpsız 14 tane ile devam ediyorum .
boyları 8-9-10 cm oldu .

şuanda bayağı yapılılar , erkek -dişi oranı net bi şekilde anüs vent ile anlaşılır.

fakat şimdiye kadar elime almadım hatta kepçe sokmadım akvaryuma :)
Başka yöntemi varmı ? şekil yönünden ? karakteristik olarak icelediğimde kovalayanlar kaçanlar var , iki farklı yerde iki balığım yer tutuyor.

olması gereken dişi erkek oranını sağlayamıcağımı biliyorum. Fakat bunların yavrusunuda görmek istiyorum. forumda takasa girenler filan varda, bu kadar zaman iyi bi şekilde büyüttüğüm ilangiyi verip yerine nasıl bakıldığını bilmediğim bi balığı akvaryumada sokmak istemiyorum :)

balıklar boylandı , onagöre kaka miktarları da arttı , gün aşırı dip yapmak zorunda kaldığım için mekanik filtreleme için iç filtre takviyesi yaptım , hemde su sirkülasyonu balıklar için faydalı olacaktır.
Filtre aracılığı ile bol miktarada suyu havalanıo , ilangi için sıkıntı yaratırmı ?

Sen kaç aylıktan sonra yavru almaya başlıyorsun ?

kafamdaki sorularımı cevaplarsan memnun olurum ,
Görüşmek üzre.

(forum içerisine yazcaktım, senin cevaplarınla diğer ilangi severlere faydalı olurdu ama mesajımı görmezsin diye özelden yazıorum)"

Kayıpsız olarak bugünlere kadar gelmende aldığın bireylerin sağlıklı ve formunda kaliteli bireyler olmasının yanında senin gösterdiğin özen ve yapılan doğru işlerin bir getirisi olduğunu söylemeliyim. Bu açıdan hem kendi adıma hem de senin adına çok mutlu oldum.

Erkek dişi oranından emin olunmak isteniyorsa anüs vent kontrolü yapılmalı. Vücut yapısından anlamak çok zor. Ancak davranışsal olarak şunu gözlemleyebilirsin. Bireyler arasında yaşanan kovalamalar sırasında kovalanan bireyin davranışından dişi ya da erkek olduğunu tahmin edebiliriz. Yer tutmuş erkek birey(ler) bir diğer bireyi kovaladığında üstüne gidilen birey kaçıyorsa onun erkek; kaçmayıp baş yukarı gelecek şekilde çaprazlama ya da dike yakın pozisyon alıp sırtına dokunduruyorsa dişi olduğu tahmin edilebilir. Tahmin edilebilir diyorum çünkü bunun sağlaması anüs vent kontrolüyle mutlaka yapılmalı.

Yer tutan 2 bireyin de erkek olduğunu sanıyorum. Bunlardan biri alfa(baskın), diğeri beta (daha az baskın) erkektir. 14 bireyden en fazla 4 erkek birey çıkarsa; baskı yiyen 1 ya da 2 erkeği ayırdığında güzel bir kolonin olacaktır. Elbette bu çok büyük şans olur ve inşallah bu şekildedir.

Gün aşırı dip çekimi yapılması akvaryuma çok sık müdahale olur. Haftada bir %30 dip çekimi ve dinlendirilmiş su ilavesi yapılmasını tavsiye ederim. Çok oksijenin ilangiye zarar vereceği hakkında bir bilgi hatırlamıyorum.

Kaç aylıktan sonra yavru alınacağı konusunda bir şey söyleyemeyeceğim çünkü hiç yavru büyütüp yavru alma tecrübem olmadı. Sadece elimde kalan yavrularım var ancak onlarda ana tankta f0 damızlıklarımla birlikte olduğundan ve ben çok fazla gözlemleyemediğimden yavru alıp almadıklarını bilemiyorum. Hatta ağzını dolduran dişileri dahi kusturacak vaktim olmuyor. 7 cm den sonra yavru alınabilir. 8-10 cm yavru alabilmek için çok çok yeterli bir boy.

Dışarıdan nasıl bakıldığını bilmediğin bireyleri ilave etmeni Ben de tavsiye etmem. Kalitesinden emin olunmayan birey, alınacak tüm yavruların kalitesini riske edebilir.

Bol yavrulu günler dilerim.
Tekirdağlı bu hobiye gönül vermiş kaç kişiyiz acaba
:0
Bu ne ya eski yazıyı düzenleyemiyoruz, garip ve anlamsız ifadeler çıkıyor ortaya... :D Yukarıda anlatılmak istenen şu:

Alican kardeşim, Ali'nin dükkanına gidip çay içmek iyi olur.

Her an hobiyi bırakabilirim...Haliloğlu2013-04-02 23:31:02
7 Nisanda gelecek kimse yok sanırım...
Tekirdağ Saray ilçesinde 21 akvaryumluk malawi hobihenesi yeni resimle
Yeni başladık sayılır. AVM çalışmaya gece izin verdiğinden geceleri ekipler çalışıyor. Ayın 15 Nisan hedef tarih.. İyi dileklerin için teşekkür ederim.
Tekirdağ Saray ilçesinde 21 akvaryumluk malawi hobihenesi yeni resimle
Hayırlı olsun Okan kardeşim. Senin adına çok sevindim.
14-15 Nisana işyeri açılışını yetiştirmeye çalışıyorum. 7 Nisana kadar işlerim çok yoğunlaşmaz ise katılmaya çalışacağım.
Tekrar merhaba arkadaşlar,

son zamanlarda işlerimin yoğunluğu nedeniyle çok fazla vakit bulamıyor, çoğu zaman siteye girip yeni mesaj olup olmadığına bakıp kapatıyorum. Bundan sonraki dönemde daha da fazla yoğun olacağım için belki buna dahi fırsat bulamayabilirim.

Bu arada 13.04.2013 e kadar olabilecek bir buluşma olursa katılabilirim. 13.04 den sonra kısmetse 7gün 12saat çalışıyor olacağım. Çorlu dışına çıkışım pek mümkün olmayacak. Belki hobiyi dahi bırakacağım...

Sağlıcakla kalın.
Arkadaşlar,

biraz geç de olsa forum sayfamıza yeni katılanla arkadaşlara hoş geldiniz diyorum.

Uzun süredir kimseden ses seda çıkmıyor. Umarım herkes iyidir...
Tekirdağlı Akvaristler Ortak Yem Alımı
[QUOTE=delii_sheyy]
SERA FLORA KOVA ALMAK ISTERSENIZ DISARIDA 190-200 TL CIVARINDA HOBICI ARKADASLARA 170 TLDEN VEREBILIRIM 2 KG KUTUSUNU SAYGILAR
[/QUOTE]
Sercan Bey,

İlginiz için teşekkür ederiz ancak yukarıdaki faturaya bakmanızı tavsiye ederim.
Tekirdağlı Akvaristler Ortak Yem Alımı
Maalesef tüm yemler dağıtıldı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.