Mücevherler

emrahcccÇevrim Dışı

İl: Istanbul
emrahcccÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Haziran 2006 20:00
2 erkek 2 dişi mücevher balığım var.Bunlar yumurtalarını dökerlermi yoksa kusturmakmı gerekir.yumurtaları bir tül yavruluğa alsam problem olurmu yada yavrular çıkınca alsam problem olur mu?

Beğenenler: [T]185193,EnginTepe[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

emrahcccÇevrim Dışı

emrahcccÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Haziran 2006 20:02
Birde mücevherlerim iri olmalarına rağmen çok az yem yiyorlar sebebi sizce nedir?

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 27 Haziran 2006 23:25

Emrah Bey öncelikle Mücevherler yumurtasını kendi döker ve kendisi çıkartır.Mücevherler yumurtayı döktükden 5 gün sonra yavrular çıkar ve yaklaşık 1.5 , 2 hafta balıklara anne ve baba beraber besler ve büyütürler.Yavrular Anne ve Babanın yanından 3 hafta sonra ayırabilirsiniz.

Mücevherler ne kadar iri olursa olsun fazla yem yemezler.Ama yavrıuları beslerken biraz daha fazla yerler.Çünkü yavrularıa besledikleri için yerler.

Başka sorularınızda olursa zevkle cevaplarım.Saygılar

Teşekkür Edenler: [T]180339,ubaykoc[/T]

emrahcccÇevrim Dışı

emrahcccÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Temmuz 2006 10:52

Erdinç bey çok teşşekkür ederim

emrahcccÇevrim Dışı

emrahcccÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2006 18:11
Arkadaşlar benim mücevherlerim 2 gündür solungaçları kırmızı bir şekilde hava motorunun arkasına saklanıyorlarve haraket etmiyorlar sizce sebebi nedir ne yapmalıyım.İlgileriniz için tüm ilgilenenlere şimdiden çok teşekkür ederim

emrahcccÇevrim Dışı

emrahcccÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2006 18:12
Birde mücevherlerle birlikte sarı prenses beslemek istiyorum acaba uyum içinde yaşarlarmı?

ParasetamoLÇevrim Dışı

[C]2,2,11986[/C]
İl: Isparta
ParasetamoLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Temmuz 2006 17:15

Emrah Bey,

Akvaryumunuzda hangi tür balıklar var? Çok saldırgan türler varsa ve mücevherleriniz üreme döneminde değilse diğer balıklardan korkup saklanıyor olabilirler.

2 erkek 2 dişi mücevher cichlidiniz var sanırım,hepsi mi aynı şekilde davranıyor? Bazen eş tutan mücevherler diğerlerini dışlayabilir.Dışlanan balık da bir süre sonra ölebilir.

Benim akvaryumunda bir dişi bir erkek mücevher cichlid var.İki tane de sarı prenses var.Hiçbir sorun olmuyor.Ancak üreme döneminde mücevherler çok sinirli davranışlar sergilerler.Diğer balıklarınız strese girebilir.

Mücevherler sarı prenseslerle problem yaşamazlar.Ancak astronot ve jack dempseyler için aynı şeyi söyleyemem.

Mücevher Cichlid Cinsiyet Ayrımı & Üreme

http://www.akvaryum.com/forum/forum_posts.asp?TID=27953& PN=1

Mücevher Cichlid Köşesi

http://www.akvaryum.com/forum/forum_posts.asp?TID=29621& PN=1

Bu sayfaları incelemenizi öneririm.Bir mücevher cichlid hayranı olarak bildiğim herşeyi bu sayfalara yazdım.Umarım faydası olur.

Saygılarımla.

ParasetamoL2006-7-3 17:16:15

djmetinÇevrim Dışı

djmetinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2006 03:02
Kerem bey peki bişiy sora bilirmiyim.Benim sorunum mücevherlerim yumurta sahibi oldu bu gün ve akvaryumumda vatoz var acaba yumurtalara bi sakıncası olurm hımm birde 2-3 santim arasında sarı prensesim var sizce ne yapmam lazım yavrular çıkınca ayırmalımıyım ? prensenler daha çok küçük ama belki 2 cm bile yoktur yardımcı olursanız memnun olurum ilginiz için teşşekürler.

Mücevher hayranları buraya ;)

ParasetamoLÇevrim Dışı

[C]2,2,11986[/C]
İl: Isparta
ParasetamoLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2006 19:58

Metin Bey,

Mücevherler çok hızlı ve kolay üreyen bir cichlid türüdür.Ayrıca kendi yavrularını da çok iyi korurlar.Sizin çok özel bişey yapmanıza gerek yoktur.Vatozunuza karşı da korurlar.(Benim akvaryumumda jack demseylerimden korudular  )

Ancak benim tavsiyem dişi ve erkek mücevherinizi ayrı bir akvaryuma almanız.Çünkü mücevherler yavrularını en fazla 3 hafta koruyabiliyorlar.Sonrasında yavrular akvaryumda serbestçe ve dağınık halde yüzüyorlar.Tabi sonunda da diğer balıklara yem oluyorlar.

Zaten yavrular yuvadan çıktıktan sonra erkek mücevherle diğer balıklar kavga ediyor.Yani mutlaka bişey oluyor ve yavrular gidiyor.

Sarı prensesiniz de çok küçük.Bi zararı olmaz.Ancak benim akvaryumumda da var ve gözlemlediğim kadarıyla sarı prensesler yumurtaları seviyorlar.Erkek dişi mücevher her ne kadar da koruyor olsalar da sarı prensesle çok sık kavga ediyorlar.

Özetle eğer mücevherleriniz eş tutup yumurtladıysa siz o çifti başka bir akvaryuma ayırınız.Sonrasında başka bişey yapmanıza da gerek yok.Çünkü mücevherler yavrularını yemez.

Saygılarımla.

Kerem AÇIKGÖZ

ParasetamoL2006-7-9 20:5:22

EnginTepeÇevrim Dışı

EnginTepeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2016 22:49
Arkadaşlar Öncelikle Herkese Selamunaleykum Mücevher Balıklarım Taş Üzerine Yumurta Bıraktı Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?
2 Adet Mücevher
2 Adet American Zebra
2 Adet Midas
1 Adet Çöpcü
1 Adet Vatoz
Akvaryum: 100*50*35
LÜTFEN Acil Yardım