PH'ı yükseltmek ve Karbonat

fsariÇevrim Dışı

İl: Ankara
fsariÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Nisan 2008 22:04
Mermer kırığı ph ı artırmada gerçekten etkili mi? Malawi tankında kalsiyum oranı artacağı için riskli olmaz mı?

(Babam Mermer Ustası. Sorun yoksa hemen bi koşu atölyeye gidip geleyim...)

+1: [T]183723,garip0658[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

T.T.Çevrim Dışı

T.T.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Nisan 2008 16:56
Cevabınız için teşekkürler Ekrem Bey haklısınız..
saygılar...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2008 12:04
Arkadaşlar konuya geç dahil olduğum için üzgünüm ama benimde 1 2 fikrim var öncelikle tropheus ve malawi tankım var bunlar için haftada 1 1/3 su değişimi yapıyorum ve akvaryuma karbonat ve kaya tuzu koyuyorum gerçekten çok faydalı.Fakat balıklarımın yaralandığı durumlar da 5 ltlık bır pet şişe içine 5 kaşık karbonat koyduğum şişeye balığımı aldığımda balığımda 1 2 gün içinde düzelme oluyor buda benim fikrim.Saygılar

olcayaksuÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
olcayaksuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2008 09:02
Arkadaşlar;konuyu baştan sona hürdikkatle takip ettim.Gerçekten çok faydalı bir konu olmuş.Konuyu açan,bu konuda tecrübelerini ve fikirlerini paylaşan tüm abilerim,kardeşlerim ve dostlarıma teşekkür ederim.Kafama takılan birçok şeyi buradan öğrenmiş oldum sayenizde.Ancak tek birşey kaldı.Oda mermer kırığının,suyun ph,ını yükselttiği.Bu konu hakkında affınıza sığınarak,birkaç soru sormak istiyorum.Eğer memer kırığı gerçekten suyun ph,ını yükseltiyorsa,bunu kullanmanın bir ölçüsü varmı?Benim akvaryumlarım 450 lt,lik ve hepsi sumplu.450 lt lik akvaryuma,kaç kg mermer kırığı koymam lazım?Ve bunu sumpa,mı koymalıyım?Piyasada birçok çeşit mermer var.Bunların hangisi bu iş için uygundur?Ayrıca mermerin suya olumsuz bir etkisi olurmu?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygı ve sevgilerimle.

zeynelcelikÇevrim Dışı

İl: Bilecik
zeynelcelikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2008 13:57
Haftada 2 sade şişe soda 250 litrelik tank için yeterlidir. Minarel bakımından da  zengindir. Doğal maden suyudur nihayetinde. Saygım vede  sevgimle kalınız...

Olcay arkadaşımıza; mermerin ph azda olsa sabit tuttuğu  doğrudur, fakat yükseltmez. Benim görüşüm hiç mermer koymamanızdır...

Vet.hekim zeynal abidin çelik
encort2008-05-09 16:29:51

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 09 Mayıs 2008 16:34
[QUOTE=zeynelcelik]Haftada 2 sade şişe soda 250 litrelik tank için yeterlidir. Minarel bakımından da  zengindir. Doğal maden suyudur nihayetinde. Saygım vede  sevgimle kalınız...

Olcay arkadaşımıza; mermerin ph azda olsa sabit tuttuğu  doğrudur, fakat yükseltmez. Benim görüşüm hiç mermer koymamanızdır...

Vet.hekim zeynal abidin çelik
[/QUOTE]

Zeynel Bey; mermerin içinde en yoğun olarak bulunan madde kalsiyum karbonattır. Bundan dolayı suyun sertliğini arttırır, sertlik arttığından dolayı pH'ı tamponlayarak başlangıç değerine göre pH'ı ya yüksek tutar yada yükseltir.

encort2008-05-09 16:40:48

ömer atakavÇevrim Dışı

ömer atakavÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2008 19:05
Bende bu konuda nacizane fikrimi belirteyim yıllardır tanganyika beslerim malum 8,5 9ph ister ph yukseltmenin 3yolu vardır
1,sodyum bi carbonat:bildiğimiz karbonattır istanbul sularında 19litre damacanayı bir çay kaşığı 8,4 çıkarıyor fakat tavsiye etmiyorum ph stabil tutmak zor birde artemia tankında kullandığımda sonuç hiç iç açıcı deyil mantığım artemiaya yaramayan balığa hiç yaramaz

2.belli markaların ph yükselticileri:seranın kullanılıpta iyi sonuç alındığını gördum bense seachem tanganyika boofer kullanıyorum sonuç mukemmel ama zahmetli ve pahallı

3.mercan kırığı:en super ph yükseltici urundur hem ucuz hem garanti hemde stabil tutma adına başarılıdır 8,5ph a çıkarırki çoğu göl balıkları bu ph'ı ister(malavi.tanganyica vb)
saygılarımla
ömeratak2008-05-11 19:09:58

olcayaksuÇevrim Dışı

Özel Üye
olcayaksuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2008 17:27
Arkadaşlar;anladığım kadarıyla mermer kırıklarıda ph ı yükseltiyor.Peki 450 lt lik akvaryumun sumpuna kaç kg mermer kırığı koymamız lazım tanganika balıkları için ?

FOCUSÇevrim Dışı

FOCUSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2008 23:03
Abicim Ph olaylarına fazla takılmayın balığı nasıl alıştırırsanız öle yaşar. Ben bunu ispat ederim.

olcayaksuÇevrim Dışı

Özel Üye
olcayaksuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2008 23:12
[QUOTE=FOCUS]Abicim Ph olaylarına fazla takılmayın balığı nasıl alıştırırsanız öle yaşar. Ben bunu ispat ederim. [/QUOTE]
Nasıl yani? Diyelimki bir frontozayı,normal suya alıştırsak,aynı ph ı düşük olan bu suda yavru alabilirmiyiz?

ömer atakavÇevrim Dışı

ömer atakavÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2008 09:53
[QUOTE=FOCUS]Abicim Ph olaylarına fazla takılmayın balığı nasıl alıştırırsanız öle yaşar. Ben bunu ispat ederim. [/QUOTE]

Dediğiniz doğru fakat ph üretim kalitesi ve yavru sayısı ve erkek dişi oranı için gereklidir ve ben bunu kullanarak lepistesteki dişi oranını artırıyorum.
Chikletler de ise yumurta sayısını artırıyorum. Aşağıdaki makaleyi iyi incelerseniz (uzun uzun anlatmış zaten) ph la neden uğraştığımızı çok iyi anlarsınız.
Saygılarımla.
citronx2008-05-15 01:55:33

FOCUSÇevrim Dışı

FOCUSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2008 18:31

Evet link i okudum. Benim inancım herkes baktığı şekliyle balığa bakmalı bazı balıklara yaramıyor bu gibi durumlar.

FOCUS2008-05-15 18:34:39

cemakkayaÇevrim Dışı

cemakkayaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2008 18:57
[QUOTE=ömeratak] [QUOTE=FOCUS]Abicim Ph olaylarına fazla takılmayın balığı nasıl alıştırırsanız öle yaşar. Ben bunu ispat ederim. [/QUOTE]

Dediğiniz doğru fakat ph üretim kalitesi ve yavru sayısı ve erkek dişi oranı için gereklidir ve ben bunu kullanarak lepistesteki dişi oranını artırıyorum.
Chikletler de ise yumurta sayısını artırıyorum. Aşağıdaki makaleyi iyi incelerseniz (uzun uzun anlatmış zaten) ph la neden uğraştığımızı çok iyi anlarsınız.
Saygılarımla.
[/QUOTE]

İlk olarak Ömer beye ikinci olarak ta Bilge beye katılıyorum.Belirli bir ph seviyesi tutturulduktan sonra oynanmaması taraftarıyım.Eğer gerçekten biyotop olmasına özen veriliyorsa akvaryumun,su kalitesi kadar dizaynıda önemli.Ben acıkcası dizaynı 1. tutup su kalitesini 2. sıraya atmaktayım. Bu su kalitesine önem vermiyorum değil. Akvaryumumda ph=7.5 düzenli olarak kontrol ediyor ve eklediğim suyun ph değerinin uygun olmasına özen gösteriyorum.Balıkların rengini canlandıran ve doğurganlıklarını arttıran yegane kriter budur arkadaşlar.

denklem cok basittir aslında . Rahat bir yatakta uyumak güzeldir.Ama rahat bir yatakta yatarken havanın da serin olması veya yaz gününde klimalı odada yatmak daha da güzeldir =)

Evet bi de bu mermer kırığı olayı.Mermer kalsiyum ve magnezyum tuzları içerir her ikiside akvaryum için iyidir. Midye kırığı gibidirler.Fakat suda midye kırığı gibi yüksek salınımlar yapmazlar. akvaryumunuzu uzun vadede etkilerler.midye kırığı organik olduğundan daha yüksek salınımları vardır. Aksine mermer inorganiktir ve cehver tonla ayrı mineral içerir buda mermerin hem artısı hem eksisidir. İstenen ve istenmeyen mineraller içerebilir ama bunlar göz ardı edilebilir. Sonuçta belirli bir ph tamponlaması kesindir.
Hangi cins mermer diye soracak olursanız kendi birikimime dayanarak kayseri siyah mermeri tavsiye ederim.Bu mermer içerisindeki tuzların haricinde grafit ve demir içerir.
Ben kullanmadım meslek birikimi olarak biliyorum bunları.

Saygılar Sevgiler

vogelmanÇevrim Dışı

İl: Samsun
vogelmanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mayıs 2008 18:18
Selam. Çorbada benimde tuzum olsun istedim. Karbonatı ben de kullanıyorum ve faydasını da gördüm ama saf karbonat olmak şartıyla. Kabartma tozuyla karbonatı karıştırmayın(pirince giderken bulgurdan olmayın). Bir kovada karbonatı tamamen eritin ve ekleyeceginiz kadarını hava hortumu vasıtasıyla  akvaryumunuza yavaş bir şekilde ilave edebilirsiniz. Hortumdaki maksat yavaş yavaş suya karışacağı için canlıların alışmasında sorun çıkarmamasındandır... Wink encort2008-05-23 14:28:38