Rafya nasıl kullanılır

xeroxÇevrim Dışı

İl: Edirne
xeroxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2010 17:43
Arkadaşlar 1 aydır balık bakıyorum kılıçlarımdan biri hamile yavrularuları yememesi için rafya konuluyomuş bende rafya varda nasıl kullanıcağımı bilmiyorum.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Caner AlçılıoğluÇevrim Dışı

İl: Usak
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2010 17:48
Bıçağın arkasıyla lüle haline getiriyorsunuz. Bu lüleleri top haline getirip akvaryum yüzeyinie bırakıyorusnuz.

PuLcheRÇevrim Dışı

İl: Istanbul
PuLcheRÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2010 18:25
Ben yaklaşık 10 yıldır Canlı Doğuran besliyorum, ve belki toplamda onbinlerce yavru almışımdır. Ama bir kez olsun anne ve babaları yavruları yemesin diye akvaryuma ''Rafya'' gibi müthiş br görüntü kirliliği ve sıradanlık göstergesi bir malzemeyi akvaryumuma sokmadım.

''Rafya'' dediğimiz şey akvaryumlarımız için grçekten çok gereksiz ve lüzumsüz bişey. Ayrıca keskin kenarları nedeniyle balıklara fayda değil zarar verir.

''Rafya'' gibi görüntü kirliliği oluşturacak bir malzeme yerine, yapay'da olsa bitki tarzı şeyler tavsye ederim. Rafya ile yavruların korunduğu sadece bir söylentidir, yavrular zaten suyun yüzeyinde değil diplerde gezmeyi tercih ederler, o nedenle akvaryum tabanına yapay bitki yerleştirmek rafyadan çok daha faydalı bir yoldur.

Beğenenler: [T]190906,omersayar[/T]

pekelmuratÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Hatay
pekelmuratÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2010 19:47
Görüntü kirliliği olduğu doğru yalnız amaç üretim ise bitki zahmetli ve gereksiz olacaktır,rafya kullanımı doğru karardır.

İl: Usak
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2010 20:55
Rafya faydalı bir gereçtir ancak ben kullanımını hiç sevmedim. Ben sabah 07.00 ile 17.00 aralarında ewde bulanamıyorum ve bu yüzden balıklar büyük bir ihtimalle rafya arasında olsabile yavruları avlayacaktır. En iyisi benim için yavruluk. Ama sömetr tatilinde tam gün ewde olacağım için rafya kullanmayı düşünmüyorum.

-Levent-Çevrim Dışı

-Levent-Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2010 21:15
Rafya kullanımı üretim için çok faydalıdır bu bir gerçek fakat görüntü olarak pek hoş görünmüyor ama bence canlıların rafyaya değilde bir bitkinin arasına saklanması daha hoş bir duygu yaratıyor. ..Yavruları korumak için bitki alırsanız daha iyi olacaktır bunun için canlı doğuran bölümünde sabit konularda bitki tavsiyeleri buradan yararlanmanızı öneririm
rafyayla idare edebilirsiniz suanlık fakat akvaryumunuzun güzel görünmesi için bitki alın

rafyayı nasıl kullaanacağınıza gelirsek:
bıçakla arkasını kıvırın,bir taşa tutturun akvaryumdaki sıvının sınırından dibe kadar yogun bir tabaka olursa kaç yavru olduğunu göremezsiniz çünkü hepsi içine saklanmıştı bir keresinde 7 tane yavru biliyordum akvaryumun içinde 12 tane bulmuştum rafyanın içinde.

ERHAN USULÇevrim Dışı

ERHAN USULÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2010 23:18
Rafya olan akvaryumlarda yavru balıkların tamamının rafyaların arasında olduğunu gördüm şahsen saygılar sağlıklı balıklar.