Sarı Prenses Ve Ağzındaki Yavrular

SlayerÇevrim Dışı

İl: Istanbul
SlayerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2006 22:49

Merhaba Arkadaşlar

Sarı Prensesim yavru yaptı şu an hepsi ağzındalar, bende onu 120Lt.'lik ayrı bir akvaryuma aldım ve bir hafta önce balığımı kusturdum ama nedense ağzındaki bütün yavruları kusmadı, fazla da hayvanı zorlamak istemedim, aradan 3 - 4 gün geçti ve yavrularını tekrardan ağzına geri topladı benim merak ettiğim illa bu balığı kusturmamız mı lazım yoksa tek başına akvaryumda kendi haline bıraksam kendi kendine kusarmı?Konu hakkında deneyimli arkadaşlar deneyimlerini ve tecrübelerini benimle paylaşırlarsa çok sevinirm.

Herkese sağlıklı yavular.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ybasarkanÇevrim Dışı

Özel Üye
ybasarkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2006 23:01

Hamile prenses 20-25 arası gün geçtikten sonra yavruları kendi kendine kusar.Sizin ellemenize gerek yok...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2006 23:03
balığı kusturmanıza gerek yok kendisi yavruları atacaktır yazık günah hayvana kusturup  yormayın hayvanları günah yaa

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2006 23:07
Ayrı bir akvaryuma aldıysanız, kusturmaya gerek yok .Kendisi bırakacaktır yavruları

timtimÇevrim Dışı

İl: Ankara
timtimÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2006 09:53

Balığın kusturulması; zamanı gelmeden, doğal süreç tamamlanmadan yavruların dışarıya alınması demektir. Kusturduktan sonra yavrularla anneyi aynı yere koyarsanız, anne doğal olarak yavruları tekrar alacaktır. Kusturma yapıldıktan sonra anne ile yavrular aynı ortama konmaz.

Kusturmak şart değildir. Kusturma anladığım kadarıyla iki sebebden dolayı yapılıyor.

1. Anne 20-25 gün boyunca ağzında yavruları taşımak zorunda kalıp bu süreç zarfında hemen hemen hiç beslenemiyor. Halbuki yavrular anne ağzında 9 - 14 günler arasında şekilleniyor. Kusturulduktan sonra yavrular yavruluğa alınıp bol havalandırılmasıyla yaşamını devam ettirebiliyor. Dolayısıyla anne fazla yıpranmamış oluyor.

2. Özellikle üreticiler annenin ikinci kez yavrulaması için gereken sürecin kısalması ve fazla zayıflamaması için bu yolu tercih edebiliyorlar.

SlayerÇevrim Dışı

SlayerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2006 19:41

Merhaba Arkadaşlar

Sizinde dediğiniz gibi anne yavruların tümünü kusmuş ve akvaryumda onlarla beraber bir şekilde yüzüyor o nereye yavrular onun peşinde bir yerden diğer bir yöne doğru gezip duruyorlar.Ama annenin hemen kafasında ufak pamukumsu bir yumak çıkmış eve geldiğimde farkettim ve biraz tuz ve etilen mavisi damlattım akvaryumda şu an yanlızca ışıklandırma ve hava verebildim, yarın bir tane filtre alacağım suyu temizlemesi için zannedersem su içine attığım su pirelerinden dolayı biraz bulanmış, su değişimi de yapacağım artemi yem alacağım bunun haricinde yapmam gereken bir şey var mı?

Yardımlarınız ve yorumlarınız için herkese çok teşekkür ederim.

SlayerÇevrim Dışı

SlayerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2006 19:49

Arkadaşlar bir şey daha sormak istiyorum yavrularımın yanına çok ufak bir cüce vatoz da koysam acaba bir zararı olur mu?

BulutÇevrim Dışı

İl: Izmir
BulutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2006 22:11

Genelde sorun olmuyor ama yine de ne olur ne olmaz koymayın derim.

Saygılar

x_X_xÇevrim Dışı

x_X_xÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ağustos 2006 13:16
selam arkadaşım ben kusturma taraftarıyım cünki dişi kendi haline kaldıgı zaman 25 gun agzında tutar balıkları ve bu süre icinde yem yemez bakımsız kalır ben dişilerimi 12 gunde kusturuyorum suana kadar hic bir sorunla karsılasmadım dişi balıgımda fazla yıpranmıyor  ve daha fazla yavru alabiliyorsun. not: tabiki dogal ortamındaki gibi kendisi kusmalı ama akvaryum onların dogal ortamı degil...

kadangoÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
kadangoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Ağustos 2006 14:04

Balığın ilk yavruları mı? değilse akvaryuma balığın güvenebileceği bir sığınak koy.Örneğin oyuklu kayalar.

SlayerÇevrim Dışı

SlayerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ağustos 2006 19:50

Merhaba Arkadaşlar

Balığımın ve benim ilk yavrularım balığım o günden sonra kendi geri kalanını kustu 120Lt'lik ayrı bir akvaryuma almıştım onları sonra baktım dişi yem yemeye başlamış yavrulara herhangi bir şey olmasın diye akvaryuma geri aldım ve gene yavru faliyeti var erkek kur yapmaya başladı atar atmaz, yanlarına yavruların bol bol bitki koydum yosun tarzında Sera Micron ve artemia calı su piresi ile besliyorum onları her hafta da B vitamini ekliyorum akvaryuma bir ampül kadar şimdiden balıklarım 2 cm oldular ve keyifleri yerlerinde gibi tahminimce 25 - 30 arası yavrum oldu.

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ağustos 2006 11:50
Biraz dinlenmesi için yavru tankında bıraksaydınız keşke. Erkek yorar onu şimdi..

birhanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Edirne
birhanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ağustos 2006 12:11

[QUOTE=ibozi71]Ayrı bir akvaryuma aldıysanız, kusturmaya gerek yok .Kendisi bırakacaktır yavruları[/QUOTE]

+1