Su değişimi nasıl olmalı?

MirkaNuAÇevrim Dışı

İl: Izmir
MirkaNuAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:05

Arkadaşlar 50 Litre bir akvaryumum var. Canlı doğuran balıklar var.

4 Lepistes, 3 Kılıç, 1 moli, 1 plati, 1 çöpcü.

Su değişimini nasıl yapmalıyım. Ayda bir kere tamamen suyu değiştirsem olur mu? 

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

DidonÇevrimiçi

Özel Üye
İl: Ankara
DidonÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:06
Olmaz, akvaryumun suyu hic birzaman tamamen degistirilmez 15 gunde 1 kez %10 ile %20 arasi su degistirmeniz yeterli gelecektir.

MirkaNuAÇevrim Dışı

MirkaNuAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:08

[QUOTE=Didon]Olmaz, akvaryumun suyu hic birzaman tamamen degistirilmez 15 gunde 1 kez %10 ile %20 arasi su degistirmeniz yeterli gelecektir. [/QUOTE]

Bu işi hafta bir tekrarlasak sorun olur mu? 15 Günde bir suyun sararmasına neden olmaz mı?

ZeKaNÇevrim Dışı

İl: Istanbul
ZeKaNÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:09
Su değişimi bence haftalık yüzde elli olmalı ama ben her gün yüzde on kadar yapmakta fayda görüyorum.Yinede ayda 1 kere komple değiştirmelisiniz.

MirkaNuAÇevrim Dışı

MirkaNuAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:12

[QUOTE=ZeKaN]Su değişimi bence haftalık yüzde elli olmalı ama ben her gün yüzde on kadar yapmakta fayda görüyorum.Yinede ayda 1 kere komple değiştirmelisiniz.[/QUOTE]

Ayda 1 Değiştirmeliyim mi, değiştirmemeliyim mi?

DidonÇevrimiçi

Özel Üye
DidonÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:13
[QUOTE=MirkaNuA]

[QUOTE=Didon]Olmaz, akvaryumun suyu hic birzaman tamamen degistirilmez 15 gunde 1 kez %10 ile %20 arasi su degistirmeniz yeterli gelecektir. [/QUOTE]

Bu işi hafta bir tekrarlasak sorun olur mu? 15 Günde bir suyun sararmasına neden olmaz mı?

[/QUOTE]

Haftada bir kezde degistirebilirsiniz tabi ama suyun tamamini yada buyuk kismini bir seferde degistirmek akvaryum icinde olusan bakteriyel dongu icin iyi olmadigi icin az ve sIk su degisimi onerilir, ben bitkili tankimda hic su degisimi yapmiyorum sadece eksilen suyu ekliyorum, zaman gecip tank icindeki bakteri populasyonunuz arttikca su sararma gibi sorunlariniz kalmayacaktir filtrasoynun en onemli parcalarindan birisi bakterilerdir.

Ayda birkez suyun tamami degismesi gerek diyen arkadasim umarim sizin icinde aydinlatici olabilmisimdir.
Didon2011-12-17 00:14:36

MirkaNuAÇevrim Dışı

MirkaNuAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 00:16
[QUOTE=Didon] [QUOTE=MirkaNuA]

[/QUOTE]

Haftada bir kezde degistirebilirsiniz tabi ama suyun tamamini yada buyuk kismini bir seferde degistirmek akvaryum icinde olusan bakteriyel dongu icin iyi olmadigi icin az ve sIk su degisimi onerilir, ben bitkili tankimda hic su degisimi yapmiyorum sadece eksilen suyu ekliyorum, zaman gecip tank icindeki bakteri populasyonunuz arttikca su sararma gibi sorunlariniz kalmayacaktir filtrasoynun en onemli parcalarindan birisi bakterilerdir.

Ayda birkez suyun tamami degismesi gerek diyen arkadasim umarim sizin icinde aydinlatici olabilmisimdir.

[/QUOTE]

Benim akvaryumda bitki yok. Evet su buharlaşıyor biraz gözle görülecek kadar fark ettiriyor kendini. En iyisi haftada %20 değişim yapayım o zaman anlaşıldığına göre. Teşekkür ederim cevabınız için.

yikilmazÇevrim Dışı

yikilmazÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 11:10
Akvaryumun suyunu tamamen değiştirmek sıkıntılı olabilir.

ebayÇevrim Dışı

İl: Yozgat
ebayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 11:27
Kesinlikle Akvaryumun suyunu komple değiştirmeyin 2 haftada bir % 20-30 su değişimi yeterli oluyor . Saygılar .

blue nightÇevrim Dışı

Özel Üye
blue nightÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 12:38
Herkes ayrı bir telden çalarak cevap vermiş. Kişi hangisine güvenecek bilmiyor doğal olarak.

Arkadaşım biraz daha araştır forumda doğruyu bulursun. Akvaryum suyu tamamen değiştirilmez diye bi mantık yoktur? Değiştirilir, değiştirilmesi de gerekir. zamanla içindeki kum filtre hortumlar yosun tutuyor, mikrop barınağı haline geliyor. Ancak; her ay akvaryum suyu değiştirilmez. En az 4 ay idare etmelisin. Canlı doğuranlar nazik canlılar çabuk etkilenip ölüyorlar. Akvaryum suyunu komple değiştirirken (akvaryumu tamamen temizleyecekken) akvaryumun suyundan kullanmanı tavsiye ederim yarısı oranında.

Su değişikliğine gelince; akvaryumun hacmine göre değişir bu oran. Bende bazı arkadaşlar gibi sık sık ama az değiştirilmesinden yanayım. 50 litre için konuşacak olursak haftalık 10 litre değişiklik yeterli diye düşünüyorum. Fazlası da olabilir elbet fakat çok fazlası da olmasın. Yani %50 geçmesin. Sık sık su değiştirmek mümkün olmayabiliyor. İş yoğunluğu, unutkanlık, ailenin tepkisi vs.. onun için haftalık değiştirmeyi adet edinmek lazım.

UlviÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
UlviÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 12:46
[QUOTE=blue night]Herkes ayrı bir telden çalarak cevap vermiş. Kişi hangisine güvenecek bilmiyor doğal olarak.

Arkadaşım biraz daha araştır forumda doğruyu bulursun. Akvaryum suyu tamamen değiştirilmez diye bi mantık yoktur? Değiştirilir, değiştirilmesi de gerekir. zamanla içindeki kum filtre hortumlar yosun tutuyor, mikrop barınağı haline geliyor.

[/QUOTE]

Selamlar siz daha önce canlı doğuran besledinizmi bilmiyorum. Ancak o miktarda su değişimi olmaz balıklar için oturmuş bir suyu değiştirip tamamen yeni suyla (Ki çeşme suyu ise en az 1 hafta bekletilmesi gerek) değiştirirsen yüksek ihtimalle kayıp verirsiniz.
Benim şuan yavru yunuslarım var onlarda bile asla tamamen su değişimi yapmam. Oturmuş suyu bozmanın anlamı yok zaten.

Ulvi2011-12-17 12:48:13

KeremÇevrim Dışı

Özel Üye
KeremÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 17:58

İç dış parazit gibi hastalıkların başa çıkılamayacak kadar ilerlediğinde veya istemeden suya balıklara zarar verebilecek maddeler karıştırıldığında su tamamen değiştirilebilir. Ama bunun dışında keyfi ayda bir veya belli bir sürede akvaryumun suyu komple değiştirilmez. 

1 veya 2 haftada bir kısmi (%30) su değişimi yapılabilir.  

levent1936Çevrim Dışı

levent1936Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 20:33
[QUOTE=ZeKaN]Su değişimi bence haftalık yüzde elli olmalı ama ben her gün yüzde on kadar yapmakta fayda görüyorum.Yinede ayda 1 kere komple değiştirmelisiniz.[/QUOTE]

Çok enteresan bir cevap olmuş.

Olması gereken akvaryumunuzu gözlemleyerek 15 günü geçirmemek kaydıyla %20 civarı su değişimidir. Bu haftada bir %20 de olabilir. Ancak hiç bir zaman bir defada suyun tamamını değiştirmeyin.

SerkanAkınÇevrim Dışı

Özel Üye
SerkanAkınÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2011 22:00
[QUOTE=levent1936][QUOTE=ZeKaN]Su değişimi bence haftalık yüzde elli olmalı ama ben her gün yüzde on kadar yapmakta fayda görüyorum.Yinede ayda 1 kere komple değiştirmelisiniz.[/QUOTE]

Çok enteresan bir cevap olmuş.

Olması gereken akvaryumunuzu gözlemleyerek 15 günü geçirmemek kaydıyla %20 civarı su değişimidir. Bu haftada bir %20 de olabilir. Ancak hiç bir zaman bir defada suyun tamamını değiştirmeyin.
[/QUOTE]

Zaten arkadaş aşağıdaki linkte balığının kaliteli yemler vermesine karşın niye yem yemediğini araştırıyor ama asıl sorunun aşırı su değişimine bağlı bakteri oluşamaması ya da oluşan bakterilerin zarar görmesinden olabileceğinden haberdar değil.

http://www.akvaryum.com/Forum/20_cm_disi_frontozam_1-2_haftadir_yem_yemiyor_%28resimli%29_k534401.asp