Su Kaplumbağası Bakımı ve Akvaryum

momoÇevrim Dışı

momoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Mart 2006 18:34

Kırmızı Yanak Su Kaplumbağası

(Trachemys Scripta Elegans)

(Singapur Kaplumbağası)

Genel Bakım:

Her ne kadar ülkemizde Singapur kaplumbağası olarak bilinse de ana vatanları Kuzey Amerika’nın güney bölgeleri olan, Florida, Meksika’dır. Dünyada geniş bir alana yayılmışlardır.Kafalarının yan kısmında kırmızı, turuncu renkte şeritler vardır.  Sarı şeritler varsa yine aynı familyadan olan Trachemys Scripta Scripta cinsi kaplumbağadır. Bakımları aynıdır. 1,5 kg’lık bir ağırlığa ve 28cm’e kadar bir uzunluğa ulaşırlar. Sağlıklı bir ‘kırmızı yanaklı’ kaplumbağa akvaryumda beslendiğinde 30 yıl yaşayabilir. Bu sürede yavaşça büyür. Yaşamının ilk yılında 5-7cm büyür. İkinci yılında ise 7-11cm bir uzunluğa ulaşır. Üç yaşa gelince erkek 8-12cm, dişi ise 9-15cm büyüklükte olur. Dördüncü yılında ise erkek 10-14cm, dişi ise 13-18cm uzunluğa ulaşır. Beş yaşında bir erkek kaplumbağa 13cm, dişi ise 17cm büyüklüktedir. Büyüme hızı doğru bakıma ve beslenmeye bağlıdır.

Genç kaplumbağa hayvansal yemleri tercih ederken yaşlı kaplumbağa bitkisel yemleri yeğler. Ama gençlere de arada bir bitkisel yem verilmesi gereklidir. Hayvansal yemlerin arasında tatlı su balığı, solucan, salyangoz, küçük yengeç, suda yaşayan böcekler ve onların kurtçukları yer alır. Dengeli bir beslenmenin altın kuralı az miktarda geniş bir çeşitlilik. Yavru kaplumbağalara günlük, küçüklere aynı şekilde yetişkinlere iki günde bir yem vermek en uygunudur. En uygunu kaliteli yemlerden olan Sera, Tetra marka veya Sanyu marka yemlerdir ve Türkiye’de rahatça bulunabilir. Haftada bir vitamin verilmesi uygundur.

En azından (!!! Akvaryum genişliği kaplumbağanın bağa uzunluğunun 5 katında olması daha doğrudur) 100cm x 50cm x 60 cm (GxDxY) bir akvaryum, bir ısıtma lambası (normal bir flüoresan yetersizdir), bir UV-lambası (güneş ışığı çok önemlidir, doğrudan gelmesi lazım, yoksa UV lambası almak şarttır), hava ve su derecelerini ölçmek için iki adet termometre, suyun ısıtılması için ısıtma çubuğu, ve ısıtma lambası için iki adet timer ve bir su filtresi temel ihtiyacınız olacak.

Güneş ışığının eksikliği raşitizm denilen bir hastalığa yol açar ve kabuk yumuşar. Bu hastalık ölümle sonuçlanır. Tek çaresi vitamin ve güneş ışığıdır. Kabuk sertleştirici kullanmayınız. Bunun yerine kalsiyum takviyesi için  akvaryumcularda satılan ve kuşlar için kullanılan gaga taşı veya sübye kemiği denilen doğal bir malzeme kullanabilirsiniz. Keskin kenarlarını kopartın ve akvaryumda yüzmeye bırakın.

Akvaryumun içi geniş bir su bölümü ve ısınmasına uygun ‘kuru’ adalar ile donatılması gerek. Üzerine rahatça çıkabileceği kayalardan oluşur bunlar. ‘Kızıl yanaklı’ kaplumbağa çok iyi yüzücü ve dalgıçtır. Mutlaka üzerine çıkıp dinleneceği kayası ve tutunabileceği başka düzeneklerin olması gerekmektedir. İyi yüzücü oldukları gibi iyi de tırmanıcıdırlar. Dikkatli olunuz. Bu bakımdan su seviyesi en azından bağa genişliğin iki katı olmalıdır. Rahatça çıkacağı rampa veya kayası olduktan sonra ve kuru bölge de yeterli olduktan sonra suyun derinliğini istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Ancak akvaryumun kenarlarından tutunup kaçmaya çalışırken kendilerini yaralama ihtimalleri yüksektir. Dikkatli olunuz.

Adaları 30-35 C dereceye ısıtacak şekilde üzerlerine ısıtma lambaları yerleştirilir. Suyun sıcaklığı 28 C derecede sabit, havanın sıcaklığı ise sudan 2-3 C derece daha yüksek olmalı. Aksı taktirde kaplumbağanız hastalanabilir. 28 C’de bakılan bir kaplumbağanın hastalanma riski yok denecek kadar azdır. Üşütmesi neticesinde akciğer enfeksiyonu olur. Kaplumbağanın gözleri şişer ve nefes almakta zorlanır. Kaplumbağalar genelde bizler bakamadıkları için hastalanırlar. Bu durumda yine tek çare antibiyotik, vitamin ve suyu 30 dereceye çıkarmaktır ve bir veterinere götürülmesi gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi sırasında suyun derecesinin 33 derece olması gerekmektedir.Ancak sadece antibiyotik kullanılırken. Bunun dışında yine düşürülür.

Dişilerde kloaka kuyruk kökünde son bulur,erkeklerde daha uzaktadır ve erkeklerin kuyrukları daha kalındır ayrıca erkeklerde çiftleşmeyi kolaylaştırmak için karındaki kabuk çöküktür ve daha serttir ayrıca singapur (kırmızı yanaklılarda) dişide kabuk altındaki desenler hem küçük hemde birbiriyle bağımsız desenlerdir erkekte ise bu desenler birbiriyle kaynaşmış ve daha büyüktür. Bunun yanında kaplumbağa 10-12 cm’ye ulaşmadan cinsiyetini anlamak oldukça zordur. Yani 2-4 yaşına kadar anlaşılması oldukça zordır. 2 yaşına gelen erkek kaplumbağanın kuyruğunun epeyce daha uzun ve kalınlaştığını farkedilmektedir.

Resmli anlatım için aşağıdaki linki tıklayınız: http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=21916& PN=1&TPN=1

Saldırgan kaplumbağalar konusunda yapılması gerekenler: http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=38456& PN=1

Kalsiyum ihtiyacı ve takviyesi nasıl yapılır: http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=33855& PN=3

Su ve ortam ısısı sorunsalı: http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=28671& PN=3

Yumurtlama acil merkez: http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=29267& PN=3

HASTALIKLAR:

Kaplumbağa Hastalıkları Teşhis Merkezi: http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=28668& PN=4

Göz şişmesi, akciğer enfeksiyonu, yanağının şişmesi:

http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=26320& PN=1

Mantar Hastalığı Tedavisi:

http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=51912& PN=1

momo2007-1-26 1:12:4

Beğenenler: [T]188366,Hlmtl[/T][T]125159,iemir[/T]
Teşekkür Edenler: [T]212684,Yunus_Karagül[/T][T]125159,iemir[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ryilmazÇevrim Dışı

İl: Ankara
ryilmazÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2006 12:56
Merhaba,
Biz de heves ederek küçük kızımız için bir tatlısu kaplumbağası aldık. Alırken kaplumbağa gayet hereketli idi ve atılan yemi bir hamlede yutmuştu. Fakat eve geldikten sonra hareketsizleşti. Kabının dışına doğru çıkma hareketlerine girdi. Kabına deniz kabukları koyarak inziva yeri oluşturdum. Bu arada 2 hafta olmasına rağmen yem yemedi. Bir satıcıya sordum havaların soğumasından dolayı kışuykusuna hazırlanmasından dolayı yememesi normaldir kabuğu sert ve gözleri normalse birşey olmaz dedi. Kabuğunu kontrol ettim. Çok da sert gelmedi bana.
Havaların artık serinlemesiyle evimizde artık serin hatta bazen soğuk da olabiliyor. Standart yuvarlak plastik kabımızda ısıtıcı kullanma imkanı olmadığı için arada sıcak su ilave ediyorum ve güneş oldukça balkona güneşe çıkartıyorum.
Kolay bakıldığını zannederek aldığımız kaplumbağanın aslında çok bakıma ihtiyacı olduğunu öğrenmem beni hayal kırıklığına uğrattı.
Bir müddet daha canlı tutabilirsem akvaryum almayı düşünüyorum. Akvaryumda sabit ısıda daha az sorunsuz olur diye düşünüyorum. Ayrıca akvaryumda yüzdüğünü de görebiliriz hiçolmazsa. Şu an deniz kabuğunun altından çıkmıyor.
Neyse soruma geleyim; 2 hafta gibi bir süre hiçbirşey yememesi normal mi?
Kabına sıcak su ekleyerek su ısısını yükseltmek zararlı olur mu?

oracleÇevrim Dışı

İl: Istanbul
oracleÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2006 15:20
Kaplumbağa fanusta yaşayamaz .Petshoplar size ölsün diye böyle fanusta satıyorlar.ASLA AMA ASLA ONLARA DANIŞMAYIN.Onların tek bir amacı var kaplumbağaları bir an önce satmak ve satış sirkulasyonu sağlamak.
Kaplumbağalar aslında bakımı zor hayvanlardır.Ama bu zorluk illada bakımları için çok zor şeyler gerekmesinden kaynaklanmıyor.Bu zorluğun çok uzun anlatılması gereken sebepleri var ve ancak yaşadıkça anlaşılabiliyor.1 sene içinde kaplumbağa alanların büyük çoğunluğu bir şekilde onlardan bıkmış oluyor ( yada çaresiz kaplumbağa zaten uygunsuz koşullardan dolayı ölmüş oluyor). Maalesef kaplumbağa büyüdükçe dertleride artacaktır bunu daha işin başında bilmeniz için söylüyorum.
Uzun yıllar tüm zahmetlerine katlanarak onlara gözü gibi bakan, asla üff demeyen titizlikle ince ince uğraşan az sayıda kişide var tabiki.Kimbilir belkide sizde bu kişilerden biri olabilirsiniz bilemiyorum.
2 hafta bişey yememesi normal değil hastalanmış olduğunu gösteriyor. Akvaryum filtre ve ayarlı ısıtıcı şarttır.Sıcak su dökerek asla olmaz bir kere bu yöntemle o minicik kaplumbağasını feci şekilde haşlayan kişiler oldu.İkincisi sıcak su 15 -20 dakka sonra oda sıcaklığına düşer ve işe yaramaz.Üçüncü bu şekilde ısı ayarı yapmak çok zor
Eğer ölmezse ona alabileceğiniz en büyük akvaryumu alın ( minimum 70 cm) çünkü 1 yıl içinde 10-15 cm e gelecektir ve şimdi alacağınız küçük akvaryum ona yetmeyecek size ekstra bir masraf çıkaracaktır.

oracle2006-9-22 15:21:45

yasdalÇevrim Dışı

yasdalÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2006 16:20

Sevgili "ryilmaz"

ilgilenip de bu forumları araştırman o kaplumbağanın yaşamına değer verdiğini gösteriyor. Biz de elimizden geldiğince sana bu konuda yardımcı oluruz. Öncelikle "Oracle" ın da dediği gibi kaplumbağan hasta. Kış uykusu doğal bir süreç değildir evde yaşayan kaplumbağalar için. Vicut sıcaklığı (dış şartlara bağlı olarak) 20-22 dereceden aşağıya düştükçe kış uykusuna girerek bir süre daha idare etme ihtiyacından ortaya çıkan bir durumdur. Konuyu çok uzatmadan kısaca iyi bir bakım için gerekli olanları yazmak istiyorum .

Akvaryum: (Camcıdan yaptırırsan 30-40 YTL civarı halledebilirsin sanırım)(75x40x30) Bu boyutlarda alırsan uzun süre sıkıntı çekmezsin.

Isıtıcı : (15YTL) 100W Atman (Problemsiz bir marka)

Filtre : (10-15 YTL)Akvaryum litrene uygun olacak şekilde herhangi iç filtre (Atman öneririm)

Isıtma lambası : (5-10 YTL) civarı kuru bölgeye doğrultma amaçlı.

ve tabi iyi marka bir iki çeşit kaplumbağa yemi. (Sera - Sanyu iyidir.)

Bu şartları sağladığın takdirde kaplumbağanın yeniden hayata dönmek için bir şansı olabilir. Kolay gelsin. Hoş geldin.

ryilmazÇevrim Dışı

ryilmazÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 00:07
Teşekkür ederim. Alırken gerçekten sanki çok kolay o plastik kabın içinde hayattan menmun yaşayıp gideceğini düşünüyor insan. Ama ne yazıkki öyle olmadığını aldıktan sonra ve geç anladım.
Çocukken akvaryum hastası idim. Birkaç akvaryum almıştım. Hele ki yaz aylarında yeni bir lepistes alıpta eve geldiğinde doğurmuş olduğunu görmek ne sevindirirdi beni. O zamanlar paramız onlara yetiyordu. Şimdi ise diskus akvaryumu kurmayı düşünüyorum. Ama bu arada bir kaplumbağamız var ve hayata döndürmek zorundayım. Bugün burdan aldığım Ankara'daki akvaryumcuların adresleri sayesinde  birkaç akvaryumcuya  gittim.  Küçük ve dekoratif bir akvaryum bana 70-80 YTL'ye malolacak gibi. Bu arada UVB lambası bulamadım. Bir yerde sordum 35 YTL dedi ama UVB olup olmadığını 2 kere sormuş ve evet cevabını almış olmama rağmen tatmin olmadım. Biraz da ucuz geldi ya ondan galiba.
Neyse bu kaplumbağa sayesinde bir akvaryumumuz olacak yakında.
Oracle ve Yasdal ikinize de teşekkür ediyorum.

volkan_denizÇevrim Dışı

İl: Izmir
volkan_denizÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2006 05:28

Merhaba;

Arkadaşlar benim gibi amatör arkadaşlara bilgi olması açışından, kırmızı yanaklara güneş ışığı kaynağı olarak kullanılacak ürünlere örnek hatta en çok satılanı;

Sürüngenler için
Bakım ortamında bulunan sürüngenlerin doğal görünümlerini arttıran ve UVA ve UVB ışınlarının uygun kısımlarını sağlayarak D3 vitamini üretimine yardımcı olan ampuller. Bakım ortamında bulunan sürüngenlerin sağlık, büyüme ve genel olarak iyi olmalarını yardımcı olan D3 vitamini üretimini yüksek UVB (% 5’e kadar) ve UVA (% 30’a kadar) içeriği ile hızlandırır. Bu tam spektrum (6500 K) ampul sürüngenlerin doğal görüntülerini canlılık kazandırır. Sürüngenlerin gerçek renkleriyle görünebilmelerini sağlar.

Ürün Tanımı

Watt

Renk Sıcaklığı
(Kelvin)

Dip Boyutlar
Boy Çap

Işık çıkışı (Lm)

Kutudaki Adet

Ürün Kodu

F15W/REPTISTAR

15

6500

G13

438

26

300

10

0000731

F18W/ REPTISTAR

18

6500

G13

590

26

450

10

0000732

F30W/ REPTISTAR

30

6500

G13

895

26

700

10

0000733

SYLVANIA 18W FLORESAN REPTISTAR
Ürün fiyatlarına KDV DAHİLDİR
Ürün Kodu : 5410288007328
Nakit : 32,00 YTL
Üretici Firma : SYLVANIA

Özellikler :
Sürüngenler için özel floresan

http://www.arkadaspet.com/index.php

http://www.estore.com.tr//product.asp?sku=DK6160000422&d ept%5Fid=48000000&bid=&mscssid=7WQ8NP80MEWW8KPKLBG5V 4T8F2LL18G2

bilesraÇevrim Dışı

bilesraÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ocak 2007 23:34
Yazılanları okudukça inanın kaplumbağama daha da ilgiyle en güzel ortamı ayarlamak için elimden geleni yapacağım .Yarın ilk işim bir ısıtıcı almak olucak.Çünkü kaplumbağam çok sessiz olsa da onu seviyorum.Bilgileriniz için teşekkürler.

TushÇevrim Dışı

TushÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2007 21:01
Günde ne kadar yemek vermeli?Şimdi burda başlığı okudum çok yerse kusar diye korktum bende.Karidesle besliyorum göz kararı yediriyorum.Ne kadar yedirmeliyim?

ipekkÇevrim Dışı

ipekkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2007 14:22

Sadece karides yeterli değildir . Çok çeşit yem idealdir . Tek taraflı beslenmeleri bagırsak sorunlarına yol acabiliyor . Sera nın bitkisel içerikli , balık , et içerikli bir sürü çeşit yemi bulunmaktadır . Onlardan almanızı tavsiye ederim .

Genelde kafasının büyüklüğü kadar diye bir ölçü veriliyor , ya da 1 saat içinde tüketebilecek kadar . Bu arada benim görüşüm zamanla kaplumbağanızın iştahını anlamıs oluyorsunuz . Günde 3 kere , ya da 2 defa gibi olarak , siz o ayarlamayı yapabilirsiniz .

.bengi.55Çevrim Dışı

.bengi.55Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Mart 2007 18:40
Arkadaşlar, acaba güneslenmek icin kullanılması gereken lamba kac watt'lık olmalıdır?halongan2008-02-28 09:28:38

.bengi.55Çevrim Dışı

.bengi.55Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2007 14:45

Kaç "watt"lık? demek istedim.

momoÇevrim Dışı

momoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2007 22:00
Ben 60 watt'lık bir spot lamba kullanıyorum. halongan2008-02-28 09:28:59

.bengi.55Çevrim Dışı

.bengi.55Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2007 17:00

Teşekkürler.Peki 60 watt ın altında olan bir lamba alırsam(30 watt) bir sey farkedermi? Yani illa 60 watt'lık mı gerek?

AkarakurtÇevrim Dışı

AkarakurtÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Mart 2007 14:39

Arkadaşlar;

Isıtıcı ve termometre aldım,ısıtıcıda ayarlar var ayarlarda şu sayılar yazıyor;

16,18,24,28,32 ben 28 derecede ısıtıyorum ve termometrede sıcaklık 26 ile 28 arasında deyişiyor filtreyi çalıştırdıgım zaman bu oran deyişiyor ve 30 ve üstü sayılar yerleşiyor akvaryuma filtreyi çalışırıyorum ısıtıcının derecesini düşürüyorum 28'e tekrar düşüyor.

Sorum ise şu;

Isıtıcı filtrelimi çalışmalı yani filtreyi çalıştırıptamı ısıtıcıyı çalıştırmalıyım?

birde akvaryum suyunun sıcaklıgı değilde havasımı neymiş onu öleçmek için alet almammı lazım?lazımsa adı nedir?

Yani genel olarak bir ısıtıcı nasıl kullanılmalıdır?