Tropheus Akvaryumu Kurulumu Hakkında Birkaç Soru

oxygen866Çevrim Dışı

İl: Eskisehir
oxygen866Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2008 00:22
Arkadaşım bende yeni tropheus beslemeye başladım 3 ay oldu yavru aldım şimdi 4-5 cm civarına geldiler.

O kayalar tropheus için çok az  ve kayaları dizerken bütün bir şekilde değilde bölüm bölüm yapmanızı tavsiye ederim o zaman  yer kavgalarını azaltmış olursunuz.

Yosun işine gelince size tavsiyem bildiğimiz 100 wattlık sarı lamba alıp takın 1 hafta da  yosun farkını göreceksiniz bende yosunlandırmak için aynı  şeyi yaptım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SONER TÇevrim Dışı

İl: Istanbul
SONER TÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2008 19:25
Osman Bey eğer kayalarınız deniz akvaryumundan gelme kayalar olsaydı bu yosunun oluşması için 100 de 100 lük bir ortamın oluşabileceğini söylerdim ama kayalarınız dekor amaçlı kullanılan kayalardan...Yosunun tropheuslar açısından önemini bilgim için bende elimde bulunan 10000 k lik metal halideyi raha kaldırmıcam yosun oluşumu sağlamak için haftada 1 gün yakmayı planlıyorum ama ben yeşil yosun düşünüyorum bana yeşil yosunlar oluşabilcek daha doğal yosunlar gibi geliyor...Tropheus diyorum Big%20smile zevkli doğal bir okadar zavkinize göre iyi hobiler diliyorum!!!...Tebessüm Saygılar!...Konun takipçisiyim...

SloveSÇevrim Dışı

İl: Konya
SloveSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2008 00:02
Soner Bey akvaryumumdaki kayalar nehir yatağından gelme. Bugün kayaları aldığım Kasım abi ile görüştüm ve kayaları Seydişehir'deki bir nehir yatağından topladığını söyledi. İlk fırsatta buraya tekrar gidip hem onun hem de benim ihtiyacım için kaya toplayacağız. Belki şansım yaver giderde istediğim gibi yosunlar oluşur. Artık yapacak başka birşey yok. Deneyip göreceğiz.

Saygılar.
AdamGibi2008-10-16 00:03:38

kasim67Çevrim Dışı

[B]3113,3[/B]
İl: Izmir
kasim67Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2008 16:42
Şu araba işini halledersek bağajı doldurur geliriz Osman kardeşim.Gerisi kolay.

SloveSÇevrim Dışı

İl: Konya
SloveSÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2008 23:25
Sağol Abi. Yokki bi arabamız atlayıp gidelim. İnşallah, Allah hem sana hem de bana bir araba almayı nasib eder.

Serhat KöseÇevrim Dışı

İl: Ankara
Serhat KöseÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Kasım 2008 10:07
Merhaba, yosun oluşumu için bitkili akvaryum bölümünü ziyaret etmenizi öneririm. Biliyorsunuz bitkili akvaryumda yosun başbelası. Troplarda ise aranılan, istenilen bir durum. Oradaki başlıklarda yosunla mücadele konusu sıkça işlenmekte. Yosunlanmanın hangi koşullarda oluştuğu hakkında değerli ipuçları edinebilirsiniz.

Şuan bitkili akvaryumumda aquarelleden hariç ( 18 w x 1 )
2 adet philips ( 14 w/adet- 55 cm, Ankarada 6 lira ) mevcut. Philipsler daylight ve yüksek kelvinli. Çok sıcak bir sarı ışık veriyor ve malesef bitki akvaryumumda yosunu coşturdu :) .

Işıklandırma da güç hesabı kezzap yönteme göre watt hesabı yapılıyor. Ancak Düşük güçle yüksek verim sağlayan t5, t8 gibi florasanlar için watt hesabı tam sonucu vermiyor. Bu noktada gücü belirlemek için Lümen hesabı yapmak gerekiyor.

Hatırladığım kadarıyla 18 watt 60 cm aquarelle ( bu t8 oluyor)  1100 lümen iken, 14 watt philips t5 günışığı 1400 lümene yakın ışık üretiyor.

Ancak t5 piyasadaki sıradan balastlarla çalışmıyor. t8 çalıştıran standart elektronik balast ( 1 florasana 1 balast düşecek şekilde ) 3,5 liradan başlarken, 1 adet t5 çalıştıran balast 20 liradan başlıyor.  ( ben 2 x 14 watt t5 çalıştıran balastı 27 liraya buldum Ulusta ).

Ama uzun sürede kendini amorti ettiğini ve güzel günışığı rengini unutmamak gerekir.

Birkaç yıldır bitkili akvaryumla uğraşan bir hobici olarak, şu sıralar kurmakta olduğum ve içinde 6 - 8 adet duboisi beslemeyi düşündüğüm 1 mt standart akvaryumda 2 adet philips t5 günışığı ve 1 adet philips aqua.  18 watt kullanmayı düşünüyorum. Yosunlanma için gayet yeterli olacağı kanaatindeyim.  Burada önemli olan diğer bir husus da akvaryumunuzun yüksekliği. Yükseklik arttıkça kullanılan florasanları arttırmanız gerekecektir.

Not: Bitkili akvaryumlarda yosunlanma problemleri ile ilgili yazılar okurken dikkatimi çeken bir nokta,
23 watt daylight tasarruflu ampul kullanan bir arkadaşın akvaryumunda, ışığın güzel ulaştığı noktalardaki pastel yeşil yosunlanmaydı.

Daha sonraları 30 cmlik nano bitkili tankımda aynı durumu bende yaşadım. 6500 kelvinlik tasarruflu ampuller yosunlanmaya yol açmaktaydı.

Saygı & sevgi. 

merciful35Çevrim Dışı

merciful35Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Mayıs 2010 21:09
Merhaba arkadaslar benim kendime ait havuzum var ve bahcemde yani pek bakımlı degil ama ici komple yosunlarla dolu bu yosunları  kazıyıp akvaryumuma dökmem ne kadar saglıklı olur,tesekkür ederim

sweetfbasÇevrim Dışı

sweetfbasÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2011 02:20
Herkeze iyi akşamlar.Bana tropheus bemba diyerek bir balık sattılar ama normalar bembada gövdesinde turunculuk olur benimkilerde kuyruk bolumude turuncu böyle kavun içi gibi bir renk aldı bu nedir bana yardımcı olur musunuz lütfen

sprwonÇevrim Dışı

İl: Istanbul
sprwonÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2011 11:50
[QUOTE=sweetfbas]Herkeze iyi akşamlar.Bana tropheus bemba diyerek bir balık sattılar ama normalar bembada gövdesinde turunculuk olur benimkilerde kuyruk bolumude turuncu böyle kavun içi gibi bir renk aldı bu nedir bana yardımcı olur musunuz lütfen
[/QUOTE]

Resim olmadan böyle tariflerle neredeyse imkansızdır tür belirlemek arkadaşım. saygılar