yunuslarda kafa yapma

TUNCAYKILICÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
TUNCAYKILICÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2010 20:36

3 Seneden fazla zamandır yunus besleyen ve 1000 lerce yavru almış biri olarak bütün yunuslar kafa yapar uygun hacim kaliteli yem ve en önemlisi tek tür olarak dişi erkek orantısı iyi ayarlanırsa mesela 2 erkek 6 yada 8 dişi gibi çok güzel kafa yaparlar.Örnek olarak kendi yavrularımdan biliyorum 2008 yazında iki farklı arkadaşıma yunus yavrularımdan vermiştim biri erkek kuaförü 200 lt de tek tür olarak 9 tane 3 erkek 6dişi(10 tanelerdi biri akvaryumdan atlamış) olarak besliyor.Diğer arkadaşım 300 lt karma prenses 5yunus 2papağan  2snow prenses  vs 4sarı prenses  besliyor.Kuaför olan arkadaşım dişileri 3-4 aydır yumurta alıp atıyor erkekler gayet güzel kafalı görülmeye değer diğerini sormayın aynı batım yani kardeş oldukları halde onların yanında yavru gibi duruyorlar en az 3-4 cm fark var ve kafada yapmadılar daha henüz yumurtlayan da yok.....bu benim şahsi gözlemim isterseniz diğer yunus besleyen arkadaşlarada sorun...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

oguzhanvÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
oguzhanvÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2010 22:35
Tuncay Bey ve aynı fikirleri söyleyen arkadaşlara katılıyorum.

Şöyleki şu anda nerdeyse elektra kırması yunus piyasada yok. Elektra yokki kırması olsun. Zamanında baya aramıştım elektra kolonisi beslemek için ama nerdeee. İlla yurt dışından getirelecektir.

Demem odurki siz tankınızı iyi ayarlarsanız tek tür yunus ve kaliteli yem ile beslerseniz. Buna ek su değişimlerini vs düzgün yaparsanız Yunuslarınızda aynı oranda gelişir güzelleşir "kafa" da yapar.

Bir aralarda buradaki ilanlarda başka moda vardı. Çekiç kafa yunus Roket kafa yunus Kafayı kodumu oturtan yunus :) gibi

Saygılar.

reisÇevrim Dışı

Özel Üye
reisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2010 22:55
[QUOTE=TUNCAYKILIC]

3 Seneden fazla zamandır yunus besleyen ve 1000 lerce yavru almış biri olarak bütün yunuslar kafa yapar

[/QUOTE]

Bende 20 yıldır yunus besleyen ve milyonlarca yavru alan biri olarak bu söylediğinize katılmıyorum. Bütün yunuslar kafa yapmaz. Bu özellik illaki tek tür beslemek, uygun hacim gibi bir çok faktöre bağlıdır ama hepsinden önemlisi anaçların iyi kandan gelmesi gerekir..

Ahmet KURUÇAYÇevrim Dışı

Özel Üye
Ahmet KURUÇAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2010 01:49
Arkadaşlar,bende uzun yılar yunus besleyen birisi olarak bu konuda fikirlerimi yazyım.Beni tanıyanlar bilirler yunus ve sarı prensesden başka balık beslemem,uzun yılar bu hep böyle oldu,halada yunus ve sarı prenses beslemekteyim.
Her yunus kafa yaparmı derseniz.Eger yunus başka türle kırılmamışsa,ırkıda sağlamsa yani anne ve babasıda kırılmayan saf tür yunussa,yunus kendinden daha büyük ve çok baskın balıkların yanında hırpalanarak büyümeyip yanık kalmış dediğimiz olaya maruz kalmadıysa,bir de (unutulmamalıki yunuslar kendilerini genelde 2 veya 3 yaşından sonra kendilerini göstermektedir)yunus ergenlik dönemini tamamlayıp tam damızlık yaşına  2  veya 3 yaşına gelmişse genelde %90 kafa yapar.Eger yunus saf olmayıp, kırma yunussa,Kendinden çok büyük ve çok baskın başka yunusun yanında büyümüşse,yunus yanık kalmışsa,kalabalık uygun olmayan türlerle birlikte hacimsiz akvaryumda büyütülmüşse yunusdan kafa beklemek dogru olmaz,bu şartlarda beslenen yunus saf yunusda olsa bence o yunusdanda hayır gelmez,benim kendi tabirimle, (madin prc ÇAKMA) Yunuslar olur.
Yunus yavrusunun kafalı olup olmayacagına,kaç yaşında ve hangi boyda kafası belli olur konusu ise.
Eger yunusun anne ve babası saf ve  kafalı, iyi bir soydan geliyorsa çakma yunus degillerse,yavrularıda genelde 7 veya 8 aylık olup 7cm 8cm boya ulaştıklarında yavrularında kafası çıkmaktadır,8 aylık yunus yavrularından erkek olanlarının kafaları dediğim gibi kaliteli ırkdan geliyorsa çoğu yetişkin 2  yaşından büyük erkek yunustan bile daha kafalı oldugunu anlaya biliyoruz.
9 ve 10 aylık ergenliğe yeni gelmiş erkek ve dişi yunuslar görüldüğü gibi kaliteli ırkdan geliyorlarsa kafaları açıkca belli olmaktadır,  
   Birazda resimlerle anlatalım.

Ahmet KURUÇAY2010-03-10 01:55:06

TUNCAYKILICÇevrim Dışı

Özel Üye
TUNCAYKILICÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2010 11:12
Uğur abi senin bizden daha tecrübeli olduğundan hiç şüphem yok ama yunusların da kendi aralarında türleri var biliyorsun Chilumba,Malopa,Ntekete buna saflık değilde iyi türden demek daha doğru olur sanırım.Bu türler içinde en güzeli çoğumuzun safkan dediği Ntekete değil mi zaten kırma diye bahsedilen ise chilumba oluyor dolayısıyla ikiside yunus ikisi de safkan ama varyeteler farklı benim anlatmak istediğim sadece bu ....olcayaksu da bu konuya 2 sene önce bir forumda değinmişti.birde onun fikirlerini duymak isterim..

reisÇevrim Dışı

Özel Üye
reisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2010 13:34
Ben Türkiye'ye Ntekete hariç yunus geldiğini görmedim. Gerçi bu aralar güzel olmasada memlekette yunus bulmak sorun değil her yerde var ama eskiden yunus Türkiye'ye ilk geldiğinde o kadar çok talep oldu ki bu talebe yetişemeyen ithalatçılar o zaman Rusların getirdiği Otopharynx Selenurus'ları yunus diye sattılar. O Selenurus'ların melezlediği yunuslardan şu anda çok var piyasada.

Yukarıda tam olarak söylemek istediğim buydu aslında. Yunusların kafa yapması için sadece ortam vs değil iyi kandan geliyor olmasıda önemli. Her yunus kafa yapıp türünün güzel bir örneği olmaz.

Ha birde dikkat edin bu aralar ilanlarda CÜCE YUNUS satılıyor hemde büyük puntolarla ilan verip satıyorlar. Bunlar hep YERSE      mantığıdır......!!!!!

keyvmenÇevrim Dışı

keyvmenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2010 19:12
Cuce YunusKahkaha Daha neler duyacagiz bakalim..

engineerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
engineerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2010 20:27
Aslında o ilanlara yanık kalmış yunus yazsalar daha güzel olur.

torress003Çevrim Dışı

İl: Afyon
torress003Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2010 00:36

Saf yunusun yavrusu dahi 5  .6  cm ken kafa yapmaya başlar elimde tuttuğum balık kendi resimdeki damızlıkların yavrularından birisi her yunus kafa yapmaz bazı  az belirgin kafalı yunuslar bile kırmadır kimi insanların sırf yavru adetini yükseltmek  için şu güzel hayvanların ırkını orjinalliğini bozuyor  torress0032010-04-13 01:23:57

KalemTrashÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
İl: Eskisehir
KalemTrashÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2010 16:27

Yunuslar neden kafa yapar?Kafasi%20Karismis

oguzsurucuÇevrim Dışı

oguzsurucuÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2012 10:04
Yunus Balıklarınızın kafa yapmasını istiyorsanız
1-Yeterli Hacim
2-Kaliteli Yem
3-20-22 derece akvaryum sıcaklığı
Bu 3 maddeyi gerçekleştiren her arkadaşımızın yunusları mutlaka kafa yapar ama püf noktası 3. madde....

novoÇevrim Dışı

İl: Bolu
novoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2012 10:09
Yunusların kafa yapmasındaki en büyük etken kırma olmamasıdır.Saf olmayan yunus kafa yapmaz .novo2012-10-15 13:05:31

oguzsurucuÇevrim Dışı

oguzsurucuÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2012 10:17
Akvaryum sıcaklığınızı 20-22 derece arasında olsun yazdım  soğuk su kafa yapma özelliği olmaz diye ben soğuk su kafa yapar demedim ki zaten yunus balığı serin sularda vücudundaki yağ oranını muhafaza eder ve bu yağ kafasında birikir.. bunu sadece profesyoneller bilir novo bunu araştır...

novoÇevrim Dışı

İl: Bolu
novoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2012 13:04
Öncelikle saygılı olalım burası tartışmak için olan bir site.
Ben en büyük etken dedim kırma olan yunusa istersen en iyi şartlarda bak her türlü gereken şartları sağla yine de kafa yapmaz siz de bunu araştırın novo2012-10-15 13:05:06