Zaman Saati Nasıl Ayarlanır ?

Dark_ManÇevrim Dışı

İl: Ankara
Dark_ManÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2009 20:01
Arkadaşlar elime mekanik bir zaman saati geçti. Lakin prize takmamla direkt enerji geçişine izin veriyor.
Benim yapmak istediğimse belirli zaman aralıklarında florasanların yanıp sönmesini sağlamak.
Bu cihazdan kullanan arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirim.
Dark_Man2009-02-09 20:03:00

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

BURAQUAÇevrim Dışı

Özel Üye
BURAQUAÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2009 22:55

Merhaba Semih Bey, mekanik zamanlayıcılar kullanımını çözdükten sonra ayarlaması oldukça kolay ve kullanışlı cihazlardır. Yandaki düğme enerji geçişini ayarlamak için kullanılmaktadır. Ya sürekli açık olacak şekilde ya da tırnaklar aracılığıyla ayarladığınız saatlere göre açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Prize taktıktan sonra saatini ayarlamanız gerekli; siyah renkli ok doğru saati gösterecek şekilde, yuvarlak kısmı saat yönünde çevirerek ayarlayabilirsiniz. Elektrik akışını kesmek istediğiniz saatlere karşılık gelen tırnakları kaldırmanız yeterli, diğer saatler enerji geçişi açık olacaktır.

++BURAK++2009-02-09 23:38:03

Dark_ManÇevrim Dışı

Dark_ManÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2009 23:11
Burak Bey cevap verdiğiniz için Teşekkür ederim.
Konuyu açtıktan sonra beklerken biraz daha cihazı kurcalama imkanı buldum. O saat yönünde döndürülebilir parçanın yanındaki siyah parçaların sabit olduğunu sanmıştım kurcalarken kırdım sandın lakin hareketli olduklarını keşfedince birazcık olsun çalışma prensibini anladım.
Dediğiniz gibi ok saati göstercek şekilde çevirdikten sonra tırnakları indirince tırnakların inik olduğu bölgelerde enerji geçişi sağlanıyor.

yasingülerÇevrim Dışı

yasingülerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2010 20:16
Arkadaşlar bu bahsettiğiniz zaman rölesinden bende aldım ama yazılanları uygulandım ama çalışmıyo bu zaman saati dönerekmi yönünü buluryor cevap verırseniz sevinirim

biyolog42Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Konya
biyolog42Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2010 20:24

O makinelerin üzerinde tırnaklar olur ve her iki tırnak arası belli bir dakikadır.Üzerinde yazması lazım.Tırnakları kaldırdığınız zaman iki tırnak arasında elektrik verir.İkinci tırnağa gelince elektriği keser.

yasingülerÇevrim Dışı

yasingülerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2010 20:38
Öyle yaptım ama gelmiyor o tırnakların arasına bu dönerekmi geliyor acaba