Diğer Cichlidler \ Hemichromis guttatus (Mücevher Cichlid)

Arama Balık BulucuResim 1- 2- 3- 4
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Hemichromis guttatus

Coğrafik Kökeni: Sahelo-Sandanian bölgesindeki tüm nehirler.

Yaşam Alanı: Akıntılı sığ nehirler, bataklıklar, oxbow gölleri

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul (Omnivor)

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Taban - Orta

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı pek kolay değildir. Erkeklerin renkleri daha parlak, kırmızılıkları daha koyudur. Dişileri nispeten daha küçük boyda ve renkleri daha soluktur.

Üreme: Düz yumurta dökerler. Eş tuttuktan sonra her 3 haftada bir yüzlerde yumurtlarlar. Yumurtaları beraber korurlar ve tehlike anında yuvayı taşırlar. Bir kaç genç balık koyup balıkların eşlerini seçmesi sağlanmalıdır.

Sıcaklık: 24°C - 26°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 120 litre

Su Sertliği: Nötr

pH: 7.0 - 7.5

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Cichlide yeni başlayanlara önerilen bir türdür. Üreme zamanı çok agresifleşirler ve vücudu, özellikle de ağız bölgeleri fotoğraftaki erkek balık gibi kızarır. Canlı yem takviyesi üremlerini olumlu yönde etkileyecektir. Mücevherler kazıcı balıklardır bitkileri sökebilirler, bu yüzden bitkiler iyi sabitlenmelidir.
Anıl YILDIR
Forum Üyesi
08/09/2012 00:56:49
Hain bakışlarına aşık oldugum bir tur. Eş tuttuktan sonra ilk 2 ay 14 gunde bir sonra 9 gunde bır yumurtlamaya basladılar. Hayvanlar zarar gormesın dıye dısı ve erkegı ayırdım, kontrollu olarak ayda bır uremelerıne ızın verıyorum. Bıtkılı akvaryumda beslememe ragmen bıtkılerı yedıklerını gormedım ama haınler sokup duruyorlar. Ayrıca cok uzun sure yavrularına bakarlar ve bu arada yumurtlamaya da devam ederler. Ancak yavrular varken yumurtlanan yumurtalar ebeveynler ve eskı yavrularca zevkle tuketılır. Ayrıca es tuttuklarında yanlarında baska balık olmaması lazım. Tum balıklar onların erısemeyeceklerı noktalara saklanır yada öldürülürler.
Anıl YILDIR
Eski Üye
Ziyaretçi
02/03/2007
Bu balıklar aslında yavrularına en iyi bakan balıklar, Büyük olan yemleri bile parçalayarak yarularına atıyorlar, hasta olan yavruları korumazlar... Ben hiç yavru yediklerini görmedim.. Şimdilik 15 adet genç mücevherim 120 litrelik akvaryumda ve her iki köşe de birer çift eş var yarulama olunca ne kadar çatışma çıkacağını merak ediyorum, zira bunların anne ve babaları bütün balıkları bir köşeye hapsetmişti..
Ahmet ŞEKERCİOĞLU
Eski Üye
Ziyaretçi
10/01/2007
Yavrularını koruyan ve yemeyen bir cins. Ancak üreme döneminde agresifleştikleri için, strese giren diğer hemcinslerini rehabilite edebileceğiniz ufak bir ek akvaryum gerekli olabilir. Benzer şekilde yeni doğmuş yavru ve ebeveynleri bu ek akvaryuma çekebilirsiniz. Her iki tank da huzurlu kalır. Kısa sürede büyüdüklerinden yavruları ana akvaryuma aktarmak için çok beklemeniz de gerekmiyor. Diğer balıklarla beraber beslemedim, ama su değişkenliklerine ve diğer olumsuz koşullara bir hayli dayanıklı bir tür.
S.Selçuk Özen
Eski Üye
Ziyaretçi
05/10/2006
Arkadaşlar aslında yumurtalarını veya yavrularını bilinçli olarak yemiyorlar, eşler yumurtladıktan sonra rahatsızlık hissederlerse yumurtalarını ve yuvalarını taşımaya çalışıyor. Tecrübesiz balıkların yumurtalarını taşırken yeme ihtimalleri var. Daha sonraki yumurtlamalarda da yumurtalarınızı kaybedebilirsiniz. Bunu engellemek için rahatsızlığın kaynağını bulup ortadan kaldırmanız gerekli. Neden, akvaryum içindeki diğer balıklar olabileceği gibi dışarıdan da olabilir. (Tv, Sürekli yanan ışıklar vb.)
Emre Kilciler
Eski Üye
Ziyaretçi
12/07/2006
Çok güzel bir balık. Ben malawi karma akvaryumuna 1 çift bırakmıştım. Birbirlerine kur yapmaya başladıktan sonra akvaryuma porselen bir bardak koydum. 1 hafta geçmeden 250-300 yavru kuyruğunu sallamaya başladı. Söylenenin aksine Anne - Baba yavrulara kesinlikle dokunmadı; tam tersine akvaryumda terör başladı. :) Yuvaya yaklaşan tüm balıklar nasibini aldı. Kur zamanı erkek büyüleyici renkler alıyor. Doğumdan sonra dişim çok yorgun düştü ve 2 hafta sonra öldü. Tavsiyem dişiyi yavrularıyla beraber ayrı bir akvaryuma koyun.
Cenk Gürsoy
1 2 3
Yorum eklemek için tıklayınız.