Kedi Balıkları \ Otocinclus affinis (Cüce Vatoz)

Arama Balık BulucuResim 1- 2
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Otocinclus affinis Habitatı ve

Anavatanı: Güney Amerika kıtasının Brezilya bölümü.

Beslenme Biçimi: Otçul

Davranış Biçimi: Barışçıl Kendi Türlerine Davranısı: Barışçıl

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler daha uzun ve daha şişkin olur. Ayrıca dişilerin göbeğinde sarı bir nokta bulunur.

Yüzme Seviyesi: Dip, ayrıca camda ve aksesuarlarda da hareket ederler.

Üreme: Az sayıda yapışkan yumurtayı yaprakların üzerine dökerler. Yumurtalar başka bir tanka ayrılmalıdır. 2 gün içinde yumurta çatlar. 2-3 gün sonra ise serbest yüzer hale gelirler. Yavrular kuru yem, artemia ve ıspanak ile beslenmelidir. Mevcut sudan 2-3 derece kadar daha soğuk su eklenmesi üremeye teşvik eder.

Sıcaklık: 20°C - 26°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 5 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 60 litre

Su Sertliği: Yumuşak - Orta

pH: 5.5 - 7.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: En iyi alg yiyicilerdendir. Diğer kedi balıkları gibi geceleri daha çok aktiflerdir.

İlgili Makale: Otocincluslar
Eski Üye
Ziyaretçi
27/11/2007
Eğer akvaryumunuzu alglere karşı doğal olarak korumak isterseniz bu balıklar bunun için en iyi önerim olacaktır.Bitki ve taşların üzerindeki yosunları temizlerken, camları da ihmal etmiyorlar.Genel olarak diğer vatoz türlerine oranla daha hareketli olduklarından göze de hitap ediyorlar.Bu sebeple tankın büyüklüğüne bağlı olarak mümkün olduğu sürece sürü halinde beslemeye çalışın ve bitkisiz ya da sığınacak bir kuytunuz (mango kökü veya barınak şeklinde aksesuar ) olmasına özen gösterin.Gün boyu çalışmakla beraber, gece ışıklandırmasına geçildiğinde ve gün içinde ara ara bu sığınaklarda toplanıyorlar.Sürüyü bir de elma salyangozuyla tamamlarsanız, temizlik için herhangi bir kimyasala ihtiyacınız yok denecek kadar azalacaktır.Semtine göre değişmekle beraber normal vatozlara göre fiyatını biraz fazla bulabilirsiniz ama bana kalırsa olmazsa olmazlardan biri ve başlangıç seviyesindeki akvaryum severler için beslemesi son derece basit.
Serdar Fikri
Eski Üye
Ziyaretçi
14/10/2007
Akvaryumu şaşırtıcı derecede temizleyen, sürekli çalışan, hareketli neşeli balıklar. Çok da iyi sıçrayabildiklerini unutmamak gerekli.
Necdet Yücel
Eski Üye
Ziyaretçi
24/08/2006
Normal vatoz balığı bir müddet büyüdükten sonra çalışmasını kesiyor; ama cüce vatos hayatının sonuna kadar çalışıyor. Benim cüce vatosu seçmemin sebebi bu ve çok fazla büyümediği için beslemesi kolay oluyor.
Ömer Şeran
1
Yorum eklemek için tıklayınız.