Characiformlar \ Paracheirodon axelrodi (Kardinal Neon Tetra)

Arama Balık BulucuResim 1- 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8- 9- 10- 11- 12- 13
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Paracheirodon axelrodi

Coğrafik Kökeni: Güney Amerika

Yaşam Alanı: Yavaş akan, temiz, kahverengimsi sular

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Dişi erkek ayrımı zordur. Dişiler nispeten daha büyük, daha yuvarlaktırlar. Erkekler daha ince görünüme sahiptirler.

Üreme: Bir yaşına girmiş hazır dişi ve erkek, bol bitkilendirilmiş, ışıksız 40 lt civarında bir tanka alınarak burada üremesi sağlanır. Akşam saatlerine doğru 500 civarı yumurta dökerler. Yumurtlamadan sonra anne baba ana akvaryuma geri atılır. Yavrular 5 gün sonra serbest yüzmeye ve yem yemeye başlar.

Sıcaklık: 23°C - 27°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 4 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 40 litre

Su Sertliği: Çok Yumuşak - Sert

pH: 3.0 - 7.5

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: Barışçıl karma akvaryum balıklarıdır. En az 6 lı sürü halinde bakılmalıdır, daha az sayıda bakıldıklarında akvaryumda birey olarak dolaşacak, strese girecek ve kolaylıkla hastalık kapacaktır. Gurami, Discus, Cüce Cichlidler gibi balıklara sorunsuz bir şekilde arkadaşlık ederler. Karanlıkta renk atar trasnparan görünüme sahip olurlar. Işıklar açıldığında 15 dakika içinde renkelrini alacaklardır. Koyu renkli kum, loş ışıklandırma ve bol bitkili akvaryumda bakılmalıdır. Akvaryum ne kadar koyu dekore edilirse balıklar kendini o kadar güzel gösterir. Küçük 6lı bir grup için 40 ltlik bir akvaryum yeterli olacaktır. Toksik maddelere karşı çok duyarlıdır, suyun temiz olmasına çok dikkat edilmelidir. Normal Neonlardan daha büyüktürler, ve kırmızı çizgileri neon gibi karında kesilmez, tüm vücut boyunca devam eder.
lllserhatlll
Forum Üyesi
18/07/2013 23:42:41
bende de burdaki yorumların tam tersi...tetrazonlar ph değişiminde ölüyor ...ama 20 tane kardinal neon da hiç kayıp yok ....üstelik elimde olmayan ph değişiklikleri sürekli oluyor...hatta bütün akvaryumu sırf kardinal neonla doldurmayı düşünüyorum görüntüleri çok güzel sıradan neonlardan daha iri ve parlaklar..sadece akvaryuma uyum sağlamaları biraz vakit alıyor(1-2 gün kadar)
serhat ulukan
Doqukan
Forum Özel Üyesi
24/02/2011 01:13:37
Çok hoş bir sürü balığıdır. Bol bitkili ve geniş hacimli akvaryumlarda en az 6 grup halında koyabileceğiniz bir balıktır.Su kimyası değişiminde hassasdırlar.
Doğukan Daşçı
bjkalley
Site Yöneticisi
05/09/2010 13:47:16
Kurutulmuş küp tubifeks yiyen kardinal tetraların zaman içinde kuyruk bitimlerinde beyaz büyük bir nokta çıkıp, iskelet yapısının bozulup öldüğünü gözlemledim. Bu türü besleyenlere yağlı besinlerden kaçınmalarını öneririm.
Refet Ali Yalçın
yeniçeri 34
Forum Özel Üyesi
23/08/2010 03:26:47
Oldukça güzel ve göz alıcı renklere sahip bu balıklar aynı zamanda sürü davranışınında en düzel şekilde izlenebileceği türlerden biridir. Kendinden büyük agrasif balıkların olmadığı karma akvaryumlarda diğer barişcıl balıklarla gönül rahatlığıyla beslenebilir. Bakımı özen ister; ani ph ve ısı farklılıkları kardinal tetralar üzerinde olumsuzluklar yaratabilir. Bence Kırmızı burunlarla birlikte aynı akvaryumda olduklarında tarifsiz bir güzellik ortaya çıkartıyorlar. Herkesin akvaryumunda bulundurmak isteyeceği bir tür.
Aydın Öktem
Burak Karakuş
Forum Üyesi
27/10/2009 22:48:26
Seyir zevkini en yogun sekilde yasayabileceginiz, iyi bakildiginda akvaryumcuya aslinda çok dsa sorun çikarmayan bir tür.
Burak Karakuş
1 2
Yorum eklemek için tıklayınız.