Characiformlar \ Pygocentrus nattereri (Kırmızı Karınlı Pirana)

Arama Balık BulucuResim 1
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Pygocentrus nattereri

Coğrafik Kökeni: Güney Amerika; Amazon Nehri

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Aşırı agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Normal zamanlarda dişi erkek arasında ayrım yapacak kadar farklılık yoktur. Üreme zamanlarında erkek balık maviye yakın bir siyah renk alır. Dişinin rengide koyulaşır ama erkek kadar koyu olmaz; daha soluk bir siyah renkte olur.

Üreme: Eş tutan çiftin rengi koyulaşır. Çift ayrı büyük bir akvaryuma alınmalıdır. Su torf veya su hazırlayıcılar kullanarak yumuşak, kahverengi bir hale getirilmelidir. Loş bir ortam yapılmalı ve sıcaklık 28°C olmalıdır. Ağzılarıyla yumurta dökecek alanı temizlerler, uygun duruma gledikten sonra 1000-1500 arası yumurta dökerler. Yumurtladıktan sonra akvaryumdan ayrılmalıdırlar. Yavrular yumurtlamadan 6 gün sonra serbest yüzer ve yem yer hale gelirler. 5 cm olana kadar artemia ve su piresiyle beslenmelidirler.

Sıcaklık: 23°C - 27°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 500 litre

Su Sertliği: Yumuşak - Orta

pH: 5.5 - 7.5

Zorluk Seviyesi: 5

Genel Yorum: Efsaneleşmiş balıklardır. Balık korkusuz yetiştirilirse ele dahi saldırabilir. Aç bırakılmamalıdır, birbirlerine saldırarak en iyi ihtimal yaralayabilirler. Gerçek piranaların alt çenesi ileride olur. Dayanıklı balıklardır, kötü koşullara tolere edebilirler. Kırmızı et verilmemelidir, doğal diyetlerinde yoktur ve Pirana'yı fazla yağlandırır, onun yerine çiğ yağsız iyi doğranmış balık tercih edilmelidir. Akvaryumu bol bitki ve ağaç kökleriyle dekore edilmelidir. Çok fazla tüketim yapıp atık ürettiklerinden iyi bir filitrasyon ve sık su değişimi gereklidir. En az 6'lı sürü halinde beslenmelidir. Akvaryumda fazla ışıklandırmadan hoşlanmazlar. Akvaryumlar için uygun balıklar değillerdir, ABD'de pek çok eyalette beslenmeleri ve satışları yasaklanmıştır.
Max Payne
Forum Üyesi
15/12/2012 03:12:40
Bir kere piranha beslediğinizde bu türden vazgeçemiyorsunuz. Başka bir türü beslemeye başladığınızda sıkılıp tekrar piranhaya dönüyorsunuz. Balıktan çok öte bir canlı bence. Akvaryumu seyir zevkinden çok bir uğraş için sevenlere önerebileceğim bir tür. Doğayı evinizde hissediyorsunuz. Uyarı: Dikkat ısırır!
İbrahim ŞEN
hibrahimgüngen
Forum Özel Üyesi
16/12/2011 10:04:25
Tam 15 adet natteri besliyorum,akvaryuma alıştıkları zaman çok eğlenceli balıklar ve yemleme zamanı tam bir görsel şölen,kaliteli dip yemlerini severek yiyorlar,onun dışında karides ve dana yüreği diyetlerine uygun, loş ışık olmalı ve unutmadan söylemeliyim iyi bir flitrasyon şart..
H. İbrahim Güngen
MelihKaya
Forum Üyesi
20/04/2011 19:43:05
6 kere natteri tankı kurma kararı alıp yarım saat sonra vazgeçtiğim bir türdür. Agresifliği çok ilgi çekicidir. Amerikada bir çok eyalette satışı yasaklanmıştır. Küçükken korkusuz yetiştirilen natteriler ele dahi saldırabilir. Besleneceği akvaryum loş ışıklı ph seviyesi düşük olmalıdır. Akvaryum ağaç kökleri ile dekore edilirse gerçek doğal ortamı yaratılmış olur. Akvaryumda filtreleme sistemi çok iyi tasarlanmış olmalıdır. Yediklerinin büyük bir bölümünü dışarı atarlar.
Melih Kaya
Eski Üye
Ziyaretçi
23/06/2009
Görünüşü, agresifizmi, atikliği, yem verdiğinde resmen saldırışı ve o yemi kapıp aşağıda yavaş yavaş yutuşunu izlemek kadar keyif veren birşey daha yok ama akvaryumunu çok çabuk kirletmesi, boğazına önem vermesi zahmet istiyor. Bunu da yemini biraz geciktirdiğinde akvaryumun içinde adeta "hadi ver şu yemi artık" dercesine hareketleriyle gözüme girerek gideriyor. Bir balıktan aksiyon bekleyen herkese şiddetle tavsiye ediyorum.
Gökhan Şehitoğlu
Eski Üye
Ziyaretçi
07/02/2009
O iri ve vahşi görünüşünün altında çok ürkek bir yapısı var. Ayrıca çok eğlenceli balıklar. Kendi türleriyle oynarken bunu hissedebiliyorsunuz. Zaman geçtikçe büyüdüğünü görmek insana ayrı bir zevk versede, akvaryuma sığmamaya başladığında bu zevkin biraz sıkıntıya dönüştüğünü hissedebiliyorsunuz.
Murat Sarpay
1 2 3
Yorum eklemek için tıklayınız.