Sari Prenses’te KESIN cinsiyet ayrimi

RavenÇevrim Dışı

İl: Balikesir
RavenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2005 01:30

Saygıdeğer Dostlar,

Dişi diye aldıgınız sarı prensesler, erkek çıkabilir. Çünkü bu tür litaratürde monomorphic species (yani disisi ve erkegi birbirinden ayrilamayan tür) olarak geçiyor. Uzun bir süre ben de ayırt edemiyordum Sık sık dişi diye erkek alıp duruyordum ve yine üzülen (maddi-manevi) ben oluyordum. Çünkü gerçekten anal yüzgeç, üst yüzgeç, balığın yüzü, anal yüzgeçteki sahte yumurtalar (yumurta benekleri), balığın rengi,... vs bunların hiçbiri gerçekten cinsiyet açısından belirleyici degil. İpucu veriyor ama bunlara bakarak bu hayvan %100 dişidir denilemiyor.

Mustafa bey (Echoe) bu konuda bana çok yardımcı oldu. Balıkların anal açıklıklarını kontrol etme yöntemi yani "Venting Yöntemi". Balıklarda anal açıklık: anüs ile anal yüzgeç arasında oluyor. (Anal yüzgeç; balıgın alt tarafindaki tek olan yüzgeç, hani üzerinde sarı benekler olan)

Şimdi ayrıma gelelim: dişilerdeki anal açıklık, anüse göre oldukça büyük, erkeklerde ise, her ikisi de hemen hemen aynı boyda.

Şu adres size bir fikir verebilir sanirim: http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm

Female:dişi, male:erkek

Anal açıklığı kontrol ederken, balıkları 30 sn'den fazla su üstünde tutmayın ve isterseniz bir büyüteç kullanın. Balıklari tutarken, eliniz ıslak olsun. Bir de balıkların anal açıklık ve anüs ayrımı, en net 4 cm üstü balıklarda kesin anlasılabiliyor

Bu, bir dişi sarı prenses. Vent:anal açıklık (resim 1)

Bu bir erkek. Anüs ile vent (anal açıklık) aynı boyda. Üstteki dişi de ise vent, çok daha büyük (resim 2)

Bu da bir dişi sarı prenses. Ağzına yeni yumurta aldığı için anal açıklığı normalden büyük (resim 3)

Üstteki bilgiler gerçekten işe yarıyor. Denedim ve gerçekten de artık hiç bir sorunla karşılaşmıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla...

Raven2007-1-13 15:21:38

Beğenenler: [T]22431,roketsan[/T][T]161538,BlackGalleon[/T][T]186983,edibalih[/T][T]189252,HakanBurak[/T][T]190460,BerkeAndroid[/T][T]219605,Fethi.[/T][T]220422,ŞahinK[/T]
Teşekkür Edenler: [T]22431,roketsan[/T][T]175740,nadir33[/T][T]161538,BlackGalleon[/T][T]190460,BerkeAndroid[/T][T]210274,Mur1907[/T][T]216186,can2124[/T][T]219605,Fethi.[/T]
+1: [T]161538,BlackGalleon[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

RavenÇevrim Dışı

RavenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2005 01:55

Bu arada üstteki bilgileri tüm Malawi çiklitlerinin cinsiyet ayrımında kullanabilirsiniz. Saygılarımla...

Raven2007-1-28 21:41:36

Teşekkür Edenler: [T]186326,Serkanhan[/T][T]204427,Fatih Akça[/T]
+1: [T]207652,CanBarut[/T]

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2005 13:06

[QUOTE=orkun]Baliklari akvaryumcuda bu sekilde inceleme sansimiz olmuyor ki Tüm baliklarin vücüd yapilarindan cinsiyetlerini belirlemek en sagliklisi ancak renklerden yada yüzeysel belirleme daha pratik..Saygilarimla[/QUOTE]

Akvaryumcu baliklari kepçeyle alip kaba koymadan önce ters çevirip bakma imkaniniz olabilir... Hem disi diye satmak üzere oldugu baligin erkek oldugunu söyleyip akvaryuma geri atmasi verdigimiz paralari göz önüne aldigimizda onlar için bir külfet olmaz sanirim. Onlar da bu kadar zahmete katlansinlar canim....

Ayrica bence bu bilgilendirme konu basligi "sticky" olarak kalmali... Çünkü tek kesin yöntem bu ve Duygu hanimin da dedigi gibi 40 yillik ustalar, çiklit yetistiricileri cinsiyet ayrimi konusunda "monomorphic" diyorsa monomorphic'tir...

Beğenenler: [T]178099,YavuzEdro[/T][T]219605,Fethi.[/T]

RavenÇevrim Dışı

RavenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2005 21:42

Bazen sarı prenseslerde öyle farklı fiziksel özellikler bulunuyor ki insan gerçekten dişi mi, erkek mi emin olamıyor. Örneğin forumlarda bazı arkadaslarımız sarı prenseslerinin resimlerini koyup yardım istiyorlar. Yeri geliyor çoğunluğun erkek dedigi balığın ağzına yumurta aldığı görülüyor. Şimdi erkek diyen arkadaslarımız, bu işi hiç mi bilmiyor? Hayır, çoğunluğu yıllarin akuaristleri. Özellikle sarı prenseslerde bu çok sık rastlanan bir durum. (monomorphic özelliginden dolayı)

Yukarıdaki bilgiler gerçekten işe yarıyor. Bizzat test edip akvaryumumdan dişi diye aldığım ama erkek çıkan iki balığı geri verdim. Tabiki satın aldığım fiyatın yarısına.

Yukarıdaki bilgileri, akvaryumcudan balik alırken Mustafa beyin dediği gibi balık kepçeyle tutuldugu zaman kullanabilirsiniz. Sonradan geri vermektense ilk etapta balığın cinsiyetinin anlaşılması size maddi açıdan yarar saglayacaktır. Bir sekilde yardımcı olabildiysem memnun olurum. Saygılarımla...

Raven2007-1-13 15:25:17

Beğenenler: [T]219605,Fethi.[/T]

tolgao2000Çevrim Dışı

İl: Ankara
tolgao2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ocak 2006 00:04

Daha önce böyle bir çalisma yapip burada linkini vermistim, yeni arkadaslar görmemis olabilir tekrar veriyorum.

http://darkcity06.sitemynet.com/satilik/id2.htm

RavenÇevrim Dışı

RavenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ocak 2006 02:01

Tolga bey,

Çalismanizi daha önce görmüs, çok begenmistim. Umarim hepimizin emek verip hazirladigi bu çalismalar bir çok arkadasa yardimci olacaktir. Saygilarimla...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2006 12:25
Venting diagram

Beğenenler: [T]219605,Fethi.[/T]

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2006 19:31

MerhabalarDuygu hanim aciklmaniz için tesekkür ederim fakat akvaryumcuda alirken böyle inceleme sansimiz olmuyor Fakat nasil ayirabiliriz derseniz sari prenseslerin disilerinde altyuzgeç kismi oval erkeklerinde ise sivrikeskin olarak ortaya ciktigindan rahatca anlayabiliriz Yardimci olabildiysem nemutlu bana saygilar

ul@sÇevrim Dışı

İl: Istanbul
ul@sÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2006 17:46

Çok degerli bilgiler peki bu anal açiklik gözlemede kaç cm e ulasmis olmasi gerekir yada farketmez mi.

birde ben en çok yunuslarda ayrim yapamiyorum yardimci olabilirseniz sevinirim bende 4 tane ufak yunus var üç tanesi agiz agiza çok dalasiyor acaba onlar erkek mii?

Tesekkürler

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2006 22:34

Arkadaşlar Duygu Onat hanımefendinin ortaya koymuş olduğu gerçeklere dayanarak hepimizin öyle zannettiği (erkek sarı prenseslerin alt yüzgeçleri çizgili, dişilerin çizgisiz) varsayımı çürümüş oluyor bence.

Çünkü Anüs-Vent büyüklüklerini gösteren resimlerdeki dişiyi örnek gösteren resimde dişinin alt yüzgeçleri siyah bantlı.

Raven2007-1-13 15:45:35

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 02 Şubat 2006 17:39
Örnek vererek bir ba?lyk açtym bakynyz...
http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=11410& PN=1&TPN=1
Saygylarymla...

RavenÇevrim Dışı

RavenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2006 01:39

Saygıdeğer dostlar,

Öncelikle bu yöntem; sarı prenses, iceman gibi monomorphic (dişisi-erkeği birbirinden ayrılamayan) türlerde ve görünüşünden cinsiyeti anlaşılan, ancak yeni başlayan arkadaşlarımızın, anlamakta zorlanacağı durumlarda kullanabileceği kesin bir yöntemdir. Balığın anal açıklık-anüs boyu 4-5 cmden itibaren net bir şekilde anlaşılabilecek boya gelir. Akvaryumcudan balık satın alırken, balık kepçeyle tutulduğu zaman bu durum incelenebilir.

Zaten sarı prensesler, diğer türlerde olduğu gibi, cinsiyeti görünüşünden net bir şekilde, %100 anlaşılabiliyor olsaydı monomorphic türler içine girmezdi diye düşünüyorum. Görünüşünden alt yüzgecin ovalliği-sivriliği, üst yüzgecin ovalliği-sivriliği, üst ve alt yüzgeçteki bant kalınlığı, anal yüzgecin sivriliği-ovalliği, yalancı yumurta benekleri, kafa yapısı, çenesinin altında yumurta kesesinin olup olmaması gibi farklılıklar bize balığın cinsiyeti hakkında bir fikir verse de, bazı durumlarda yanıltıcı olabiliyor. İnsanlar nasıl birbirlerine benzemiyorlarsa, balıklarda da aynı tür içinde dahi, fiziksel farklılıklar bulunuyor.

Bu yöntem ayrıca normal zamanlarda dış görünüşüne bakarak emin olabildiğimiz türler içinde, kendini baskın erkekten saklayan (rengini açarak dişi görünümü alan) pasif erkeklerin cinsiyetini de belirlemede kullanılabilir. Saygylarımla...

Raven2007-1-13 15:31:37

RavenÇevrim Dışı

RavenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mart 2006 02:46

Merhabalar,

Balığınızı kepçeyle tuttuktan sonra, alçak bir yerde, bir kaba akvaryumdan su koyun. (Burada ki amaç, balığı tutarken elinizden kayarsa, yere sert düşmemesini sağlamak) Elinizi ıslatın, parmaklarınızda yüzük (vb) takılar olmasın. Balığınızı sıkmadan ama çok da gevşek bırakmadan tutun. 30 sn'den fazla suyun dışında kalmasın. Anlayamazsanız kaba geri koyun, balık, biraz dinlendikten sonra tekrar deneyin. Arda beyin de dediği gibi kepçeyle tutmak balığın çırpınmasını azaltabilir, ancak yan yüzgeçlerine dikkat etmelisiniz, kırılıp incinebilir. Yabancı sitelerdeki makalelerde balığın, 30 sn dışarda tutulabileceği ve bu işlemin aynı gün, aynı balığa 3-4 kereden fazla uygulanmaması gerektiği yazıyordu.

Ben bu yöntemi kullanırken, büyük bir büyüteç ve iyi ışık veren bir elektrik feneri kullanıyorum. Cinsiyetler arasındaki fark, gerçekten çok belirgin. Dişinin anal açıklığı, anüse göre oldukça büyük oluyor. İlk başlarda biraz zorlanılsa da, biraz sabırla başarılı olunacağına inanıyorum.

Bu yöntem tüm Çiklitlerde geçerlidir. Saygılarımla...

Raven2007-1-13 15:35:43

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2006 19:42
Arkadaşlar yazılanlar çok güzel ve de mantıklı. Benim üretim yapan arkadaşım var. O da yaklaşık olarak 15 yıldır bu işin içinde. Ona aynı şeyi söylediğimde bana bu yolla anlaşılamayacağını söyledi. Dedi ki bazı balıklarda olur bazılarında olmayabilir. Doguştan gelen bir şey bu dedi. Tabi ben de bilemiyorum. Bir de bir önerim daha var. Balık yakalandıktan sonra bir kavonoza konup altından bakılabilir. Sonuçta camda büyüteç görevi yapmaktadır kısa bir süreliğine de olsa daha rahat görülebilir. Siz ne dersiniz? Raven2007-1-13 15:50:48

Beğenenler: [T]211675,Esraelci[/T]