• Pul Yemler Hakkında Bildiklerinizi Unutun


  Profil resmi
  murat006
  11:22
  28 beğeni
  Merhabalar,

  Bir süre önce beslenme alışkanlıkları ve korkular ile ilgili bir konu açmıştım. Konuyu açtıktan sonrada araştırmalarıma devam ettim. İlk olarak pul yem miktarım oldukça azaldı. Canlılarda herhangi bir problem yaşamadım. Ve yemlerinden memnun olduğum Dainichi firmasına tekrar sorular sorarak mail attım. Cevaplar aşağıdaki gibi önemli gördüğüm yerleri koyu renk ile işaretledim.

  İngilizce gelen maili çevirmede çok büyük emeği olan Refet Bey'e tekrar teşekkür ediyorum.

  yemden memnun olduğumu ancak içerisindeki spiriluna miktarını merak ettiğimi, pul yem kullanıp kullanmamam gerektiğini ve granül yeme neden önyargı var gibi birkaç soruma gelen cevap aşağıdaki gibi.

  [QUOTE]Merhaba Murat, senden son maili alalı bir süre oldu. Yemle ilgili başarılı olduğun için mutlu oldum.

  Duboisi için veggie deluxe çok çok çok iyi dengeli bir besin balansına sahiptir. [B]Bu formül bu tür balıkların besin ihtiyaçlarının %100 ünü karşılamak için tasarlanmıştır. Başka yemlerle desteklemeye gerek yoktur.[/B] Tabi eğer duboisinin altın rengini ve parlaklığını artırmak isterseniz veggie fx ve veggie pro ekleyebilirsiniz. Bu diyete cycloop ve Astaksantin katacaktır. Web sitemizdeki sarı prensesin renklerine bir bakın. Bu sarı prenses veggie fx ile yetiştirilmiştir. Eğer duboisinin sarı rengi sana iyi görünüyorsa mevcut yeme başka bir yem eklemene gerek yok.

  Pul yemin kullanımına gelirsek pek bir getirisi yok. [B]Pul yemler yuvarlak rulolar üzerinde yüksek sıcaklıklarda üretilirler.[/B] Bu yüksek sıcaklığın sebebi ise içerisindeki suyu buhar haline getirerek cips-sert kıvama getirmek. [B]Tabi bu işlem içeriğinin fonksiyonlarını azaltmakta. Bizim işlemimiz ise bu işlemin tam tersi. Biz çekicinin sıcaklığını düşürüyoruz. pişirme işini buhar ve basınç ile yapıyoruz. Ondan sonra exturuder da sıcaklığı düşürüyoruz. Bunun dışında dış kaplama işlemi yapıyoruz bu işlem yeme fazladan besin mineral sağlıyor. Ve bu işlem hiçbir şekilde ısıya maruz kalmıyor.[/B] Eğer pul yem ucuzsa bu sizin balığı besleme masrafınızı azaltabilir. Ancak bu azaldıkça besinin içeriği ve kalitesini azaltacaktır. Bu da bizdeki bir atasözünü hatırlatıyor. 3 adım ileri 1 adım geri adım atmış olacaksınız. Bu şekilde pul yemi kullandığınız zaman daha fakir beslemiş oluyorsunuz. hiç bir balığı pul yem ile besleyip sonra dainichi ile besleyip kontrol ettin mi? eğer ettiysen dainichi kadar iyi olmadığını göreceksin. O zaman da balığı eğer pul yemle besliyorsan tek bir pul yemle beslemeyi seçmeyeceksindir. Eğer amacın besleme masrafını düşürmekse veggie pro kullanmanı öneririm. bu Astaksantin içeriyor. Ancak bu yemde dış kaplama olmadığı için ekstra bir prosesi kaldırıyor ve buda masrafı azaltıyor.

  Bilebileceğin gibi yemlerimizde 2 çeşit spiriluna var. Yemin içerine koyduğumuz genel tip spirilunalar mavi,yeşil,sarı ve kırmızı renkleri artırmak amacıyla kullanılıyor. [B]Bizim veggie deluxe, color supreme ve color fx in dışına eklediğimiz ikincisi ise kırmızı ve maviyi çok iyi derecede canlandıran bir spiriluna türü.[/B] Ve bu balığa çok güzel bir görüntü veriyor. Formüldeki miktarlarına gelirsek buna tam olarak birşey diyemem. Çünkü bu bizim bir sırrımız ve bunu rakiplerimizin öğrenmesini istemiyorum. Diğer yem üreticileri bizim kullandığımız miktar methotunu kullanmıyorlar.

  [B]Biz balığın alabileceği en iyi besin değerlerine sahip yemi tasarlamayı amaçlıyoruz. Örneğin bir yeme mineral ve besin değeri yüksek bir spirilunayı yüksek miktarlarda koyduğumuz zaman bu renklerde uçmaya ve özellikle çikletlerde siyah noktaya sebep oluyor. Bu bizim sitemizde gördüğünüz çikletler içeriği test etmek için beslediğimiz canlılar. Biz bu canlılarda ne zaman siyah nokta görürsek o zaman spiriluna ayarını tekrar düzenliyoruz ve bizim yemimizi kullananların siyah pigment için endişe etmelerine gerek kalmıyor. [/B]

  Yani yüzdeyi boşverirsek önemli olan balığın herhangi bir negatif etkiye maruz kalmadan alabileceği en yüksek spirilunayı almalarını sağlıyoruz. umarım sorularına tatmin edici cevaplar bulmuşsundur.

  Onu bunu boşver işler orada nasıl gidiyor. Gerçekleşen kargaşa hayatınızı etkiledi mi?  [QUOTE]Ülkemizdeki durumuda yakından takip ettiklerini görüyoruz. [:)] Ben bunun üzerine biraz ısrarcı davranıp diğer markaların saklamadığını ve spirilunanın önemli bir besin olduğunu iddia ettim. Diğer markalar reklamlarında spiriluna üzerine yapıyorken sizin sır olarak saklamanız şüpheci davrandırıyor dedim. Ve tekrar açıklama gereği duymuş diğer mail aşağıda. Tanıtım konumdaki videoyu ve tanıtım konumun linkini attım. Kullandığım herşeyi görmesi açısından oradaki yemlerimide görmüş olsa gerek.[/QUOTE]
  İşlerin normale döndüğünü duymak güzel. öyle belirsiz durumda hayat çok daha zor oluyor.

  Çoğu insan bunu derinlemesine anlayamıyor. Dainichi'ye gelirken bende çiklet üreticisiydim. 9200 lt akvaryumum binlerce balığım vardı. Fakat yem gerçeğinin nasıl bir şey olduğunu görünce şaşırdım. [B]Hobiciler yem üretimcilerinin dediğine inanmaya çok meyilli ve bu da hobicileri yanıltıyor.[/B] Yeri gelmişken bir örnek vereyim. H[B]obicilerin istediği yüksek kaliteli içerikler; balık, krill, spiriluna bunların hepsi %55-69'un üzerinde protein değerine sahip. Bunları kullanarak bir yem hazırladığınız zaman içeriği %42-45 protein olan bir yem üretmiş oluyorsun. Hobicilerse balık bunları yemeli ama protein %32-36 arasında olmak zorunda diyor. Ama matematik burada işlemiyor. Bunu %32-36 ya çekmek için ne yapsın ekmek mi katsın? O zamanda bunda ekmek var diye söylenecek millet. Bu düşük proteinli yemler balığın sindirim organlarına girdiği zaman sindirimi tembelleştiriyor. Yemin ileri gitmesini engelliyor. Buda bload'ın sebebi olan yemin bağırsakta bozulmasına sebep oluyor. Birde yemin protein oranını düşüren kıvam vericiler, nişasta, dondurucular yemin bload riskini artırıyor. Bizim veggie serimiz bu konuda çok iyi bilinir ki tropheus ve petropolisleri kesinlikle bload yapmaz. Besin konusunda ise pul yemler ile granül yemler arasındaki fark şu. Pul yemler 1 bar basınçta ve kuru bir kazanda yapılıyor. Ve çıtır olana kadar pişiriliyor. Pellet yemlerse 36-70 barlık basınçta buhar ile basınçlı bir pişiricide pişiriliyor. Ve pul yemde kullanılanın %60 ı kadar bir sıcaklık kullanılıyor. Bu ısı pişirme prosesinde içeriğin faydasını ciddi şekilde indiriyor. Extruder da çekme yöntemi ile yapılan yöntemde pul yeme göre çok çok çok az zarar alıyor yem. Bu nedenle dainichi hiçbir zaman pul yem üretmeyecek. Bu zaten iki yemi yanyana koyduğunuzda anlaşılabiliyor.[/B]

  Senin bahsettiğin diğer üreticilerin reklamlarındaki spiriluna değerlerini görünce '' [B]Vay arkadaş bu çılgınlığa bak[/B]'' dedim. Ve bu saçmalığı kim yaratmış merak ediyorum. [B]Biz bu spiriluna değerini ayarlamak için çok fazla araştırma deney yapıyoruz. Fazla spirilunanın biz gelişim, renkleme ve sağlık üzerinde oldukça fazla olumsuz etkisi olduğunu gördük. Ve bu tarz yemleri gördükçe gülüyorum. Bir kadın için makyaj neyse balık içinde spiriluna odur. Sadece birazcık ve doğru oranda gerekir. Bazı durumlarda insanoğlu nerede durması gerektiğini bilmiyor. Benim öngörüme göre spiriluna %30-40 arasında besin değerini üretim aşamasında yüksek ısılarda kaybediyor. Özellikle pul yem gibi yemlerde çok daha fazla kayıp ile karşılaşıyor. Bu yüzden istenilen renk seviyesine gelmeleri için çok daha fazla spiriluna koymaları gerekiyor.[/B] Sen işin kısası dainichi yemde kalmaya devam et. Sana garanti ediyorum ki pul yeme göre daha iyi sonuç alacaksın. Şuana kadar pul yemden dainichiye geçen hiç kimse olumsuz yorumda bulunmadı.

  Videonu gördüm ve buradaki birkaç kişiye gösterdim. Çok iyi müzik seçimi. Buradaki insanlar bunu başkalarınada göstermek istediler. Sana iki sorum var. senin genç bir kolonin var. [B]Veggie fx ile birkaç ay besleyebilirsin bunları. Veggie fx cycloops bantları ve parlaklığı çok iyi seviyeye getiriyor. Ve bu yüzden sanıyorum sarı bölmesi çok daha güçlü olacak. Ve karnına kadar devam edecek bu sarılık. Bu tamamen benim görüşüm. Bazı insanlar renklerin değiştirilmemesi gerektiğini söylüyor. Ben sadece denemek istiyorsan bu mümkün diyorum sana.[/B] İkinci olarakta videonu akvaryumun kenarından çekmişsin. Buda balıklara 1.3 metre yüzecek bir alan bırakmış. Sanıyorum ki arkadaki mavi planı istemedin. Ve bu yüzden önden çekmeyi düşünmedin. Ancak önden çekmen derinliği azaltır ve bu daha kolay odaklamanı sağlar. yandan çekeceksen bunu daha yüksek diyafram değeri kullanarak bunu çekme şansın var mı?[/QUOTE]

  Burada ise çok önemli olan açıklamalar var. Bu iddialar araştırılması sorgulanması gereken şeyler olarak görüyorum. Fazla spiriluna balıkta lekelere sebep oluyor demiş ve bu çok ciddi bir iddia. Gelişimi renklenmeyi etkiliyor demiş bu da çok ciddi bir iddia. Daha önce konumda dediğim gibi bu canlıların doğasına uygun yem üretimi imkansız ve piyasada böyle bir yem yok. İçerisinde olmazsa olmaz dediğimiz spiriluna zaten doğasında olmayan bir besin. Banada bunun reklam edilmesi garip geliyordu. Bugün bir OSİ, Omega One, NLS gibi hiçbir firma %30-40 değerlerinde spiriluna içeren yem üretmiyor.

  Benim Dainichi üzerinde durmam ise ikinci kaplama işlemleri ısıya maruz kalmadan kaplanan yüzey besin değerlerini ve kalitesini artırıyor. İçerideki ana besinler suya ilk girdiğinde kısa sürede suya salınım yapmıyor. Canlılar üzerinde bir etkisini görmedim. Pellet denilen dainichi ve NLS gibi pirmaların yemlerinin yaklaşık görüntüsü aynı. Silindir ve çok sıkı. Bununda nereden geldiğini bu yazı ile anladık. 36-70 bar çok ciddi bir basınç.

  Bir diğer iddia ise yavruyken Dainichi veggie Fx ile beslenen T.Duboisinin bant boyunun daha büyük olacağı. Yakın zamanda Veggie fx alıp bir süre sadece onunla besleme yapacağım. Renklenme de neler değişecek merak ediyorum.

  Sizinde konu ile ilgili merak ettiklerinizi konuşmak tartışmak araştırmak isterim. Pul yem tabusunun yıkılacağına inanıyorum. Ve son olarak Dainichi yetkilisi Darius Bozek'e ilgisinden dolayı ve çeviride çok fazla emeği bulunan Refet Bey'e teşekkür ediyorum.

  Profil resmi
  BiotopeDogan

  Kaliteli bir konu olduğu için tekrardan hatırlatmak yapmak adına yazmak istedim. Konu üzerine değişik fikirler var ise paylaşılması hobi açısından iyi olacaktır.

  (85) (28418)

  Tropheus Brichardi Ujiji (güncel Video&foto)


  Profil resmi
  ThanatoZek
  16:40
  17 beğeni
  Ölçüler: 150_50_60
  Canlı Türleri: 30 Tropheus Brichardi Ujiji Katonga F1
  Bitki Türleri:
  Tankın Yaşı: 1
  Filtrasyon ve Işıklandırma: 2 Cool DayLight 36W Florasan, Fluval fx5, Tetra HT 300W ısıtıcı, Sobo WP 300m 7500lt/h dalga motoru.
  Tasarım ve Dekorasyon: 35 kg kalsiyum karbonatlı kum, 60 kg doğal kaya.

  Merhaba arkadaşlar, uzun süredir kurmayı planladığım yeni tankım.
  4 gün önce suyu doldurdum, son gün de sera nitrivec ekledim ve dün akşam 30 tane 3_4 cm F1 ujijimi tanka alıştırarak ekledim. Şu an baya hareketliler, eklediğimde hepsi beraber camda dans ediyorlardı, bugün tankı gezmeye dolaşmaya başladılar:) Sabah biraz da yem verdim yediler, bakalım yavaş yavaş yemlemeyi arttırıcam.
  Sizin de genel olarak tank ve dekorasyonla ilgili fikir ve önerilerinizi almak istedim. Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen.
  Kullanılan yemler;
  -Tetra pro algae
  -Sera flora
  -Tropical spurilina super forte
  -Tetra phyll
  -NLS Thera A
  -Dainichi Veggie Fx Baby 1mm
  -Dainichi Color Supreme 1mm
  -JBL %40 Spirulina Flakes
  -Tropical Super Spiru Tabin A Tablet
  -Sera Bakto Tabs

  Teşekkürler..

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203352/170220181637291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203352/170220181638031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203352/170220181638391.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203352/170220181639131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203352/170220181639441.jpg[/IMG][EDIT]ThanatoZek,2018-07-12 16:03:27[/EDIT]

  Profil resmi
  BiotopeDogan

  Maşallah diyelim. Tankınızın son durumu ile ilgili bilgi paylaşımı yapabilirmisiniz.

  (95) (39895)

  Kriza gold


  Profil resmi
  akvarist060
  13:48
  4 beğeni
  [IMG]https://www.akvaryum.com/baliklarim/foto/24110_220520161348211.jpg[/IMG]

  120*5*60 h

  Profil resmi
  BiotopeDogan

  Merhabalar. Tankınızın son durumu ile ilgili bilgi paylaşımı yapabilirmisiniz.

  (7) (2478)

  Güneşin Torunları Sarı Nın 42 Tonu


  Profil resmi
  TLH635
  13:43
  ALBİNO KİPİLİLERİM GÜNEŞİN TORUNLARI
  AYDIN DAN SEFER ABİ DEN ALAN SALİH BUDAK DAYIMDAN DA BEN ALDIM 32D10E KOLONİ Mİ 180 65 65 ŞEN MARKA AKVARYUMU DA DEVAM EDECEKLER HAYATLARINA

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131960/210520191341161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131960/210520191341031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131960/210520191340501.jpg[/IMG][EDIT]TLH635,2019-05-21 13:51:55[/EDIT]

  Profil resmi
  BiotopeDogan

  Muhammet bey merhabalar. Tankınızın son durumu ile ilgili bilgi paylaşım yapabilirmisiniz.

  (2) (1090)

  Tropheus İlangi Yellow Kurulum


  Profil resmi
  tanberk
  14:43
  4 beğeni
  Öncelikle herkese merhabalar,
  Elimden geldiği kadar sade ve doğal olarak kurmayı hedeflediğim tropheus akvaryumumun görsellerini paylaşmak istedim... Ufak tefek eksiklikler mutlaka vardır gözden kaçan...Cinsiyet ayrımından ve sayı azaldıktan sonra daha güzel bir görsel olacağının fikrindeyim... Olumlu yada olumsuz olarak tecrübeli arkadaşlarımın ve büyüklerimin yorumlarını bekliyorum :)
  - Akvaryum ebatları : 150*55*50
  - Canlılar : 50 adet Tropheus İlangi Yellow ve 3 adet L144 düz kuyruk vatoz
  - Filtrasyon ve ekipmanlar : Eheim 2217 ve kendi yapımımım iç portatif sump sistemi (Sobo 3500 kafa motoru), Eheim Jager 300 W ısıtıcı, Sobo WP300 M dalga motoru bulunmaktadır.Haftalık düzenli %30 dip çekimi ile su değerlerini korumaya çalışıyorum.
  - Kum türü : kalsiyum karbonatlı kum
  - Işıklandırma : slyvania gro-lux & aqua-star
  -Yemler : Tropical Spriluna Super Forte, Sera Flora, Dainichi FX Baby, Tetra Pro Algae, Tropical Super Forte Tablet, JBL % 40 Spirulina

  [QUOTE][/QUOTE][B][/B][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/59050/200720191355251.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/59050/200720191356341.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/59050/200720191355511.jpg[/IMG]
  [VID]https://youtu.be/LG-9l0heZe0[/VID]
  [EDIT]tanberk,2019-07-25 11:48:04[/EDIT]

  Profil resmi
  BiotopeDogan

  Merhabalar. Tankınız da ki son durum nedir ?

  (8) (1044)

  Yeni Tropheus Biyotop


  Profil resmi
  Suleyman1834
  19:04
  3 beğeni
  Ölçüler:120.50.70
  Canlı Türleri:
  Bitki Türleri:
  Tankın Yaşı:0
  Filtrasyon ve Işıklandırma:2 adet florosan
  Tasarım ve Dekorasyon:

  Sayın abilerim kardeslerim kendimce yeni geçiş yaptıgım tropheus türüne amatörce biyotop hazırladım sizce nasıl olmus yorumlarınızı bekliyorum saygılar[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214365/080820191904271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214365/080820191904291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214365/080820191904301.jpg[/IMG]

  Profil resmi
  BiotopeDogan

  Süleyman bey merhabalar. Tankınız da ki son durum nedir ?

  (6) (928)

  Yeni Tanganyika Akvaryumum


  Profil resmi
  3009
  15:01
  8 beğeni
  Herkese merhaba yeni kurdugum tanganyika akvaryumum şuan boş yavru trop yada karışık tanganyika beslemek istiyorum kabuklarda var trop yaparsam diye koymadım.
  Ölçüleri 125-50-60
  Filtre eheim 2217
  Kum silis
  Kayalar mini land space
  Kafama göre dizdim kayaları çok düşünmedim bence güzel oldu cep telefonuyla çektigimden fazla anlaşılmıyor.
  Daha önceden trop besledim 1 yıl kadar yavrudan büyüttüm ama daha yavru alamadan bozmuştum akvaryumu akvaryumda kavga dövüş amerikan güreşi istemiyorum ama bir kayanın uydusu gibi dursunda istimiyorum balıkların tavsiyeniz nedir.
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213751/250320191450581.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213751/250320191504321.jpg[/IMG][EDIT]3009,2019-03-25 15:04:39[/EDIT]

  Profil resmi
  BiotopeDogan

  Merhabalar. Tankınızın son durumu hakkında bilgi paylaşabilirmisiniz.

  (9) (2465)

  Leptosoma Utinta İle Yeniden...


  Profil resmi
  aldemirim
  22:54
  5 beğeni
  Merhaba arkadaşlar. Yıllardan beri tropheusun onlarca türünü besleyen biriyim. Ama içimde uhte kalan bir türü sonunda beslemeye karar verdim ve Leptosoma Utinta ile yeni macerama başladım. Şu anda 26 adet damızlık altı yavrularım 650 litrelik tankta mutlu mesut geziyorlar. Altta ise onlara L144 Longfin vatozlarım eşlik ediyor. Bu heyecanımı siz değerli arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Yakın zamanda resimleri yükleyecegim. Şimdilik herkese iyi geceler,sağlıklı hobiler dilerim.

  Profil resmi
  BiotopeDogan

  Mehmet ağabey nedir bu elemanların son durumu :)

  (86) (33133)

  Calvus Sumbu Shell


  Profil resmi
  Alp aslan
  00:57
  S.a arkadaşlar bir çift sumbu aldım erkek kabuktan çıkmıyor dişi relax geziniyo erkek beni gördüğü gibi kabukta normalde dişi kabuk tutması gerekmez mi dişi tüp çıkartmış durumda arada kurlasmalar oluyo ama erkek hep kabukta şimdiden teşekkürler.

  Profil resmi
  BiotopeDogan

  Alp bey merhabalar. Tankınız gayet kaliteli duruyor. Son durumu hakkında bilgi paylaşabilirmisiniz.

  (5) (1171)

  Tanganyika Türleri


  Profil resmi
  Madeagle
  11:08
  2 beğeni
  Ölçüler:100-40-50
  Canlı Türleri:red fin calvus , gold head calvus, leleupi, sumbu shell calvus, bricardi
  Bitki Türleri: amazon kılıcı,amazon hançeri ,cüce cripto ,anubias nana
  Tankın Yaşı:7 aylık
  Filtrasyon ve Işıklandırma:aqua star floresan, biolife monera+flora
  Tasarım ve Dekorasyon:karma [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214937/210720191104231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214937/190720192357541.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214937/240520191410541.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214937/240520191411461.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214937/260520191456521.jpg[/IMG]

  Profil resmi
  BiotopeDogan

  [QUOTE=Madeagle]Ölçüler:100-40-50
  Canlı Türleri:red fin calvus , gold head calvus, leleupi, sumbu shell calvus, bricardi
  Bitki Türleri: amazon kılıcı,amazon hançeri ,cüce cripto ,anubias nana
  Tankın Yaşı:7 aylık
  Filtrasyon ve Işıklandırma:aqua star floresan, biolife monera+flora
  Tasarım ve Dekorasyon:karma [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214937/210720191104231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214937/190720192357541.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214937/240520191410541.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214937/240520191411461.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214937/260520191456521.jpg[/IMG][/QUOTE]

  Volkan merhabalar. Tankın son durumu nedir ?

  (2) (735)