Bakteri Kültürü ( Sera Nitrivec ) Hakkında

RadinantÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
RadinantÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 20:00
Merhabalar ; akvaryumum yeni olduğu için bakteri kültürü yani sera nitrivec kullanmak istiyorum fakat ürünü kullandıktan 24 saat sonra balıkları eklemek gerekiyormuş.

1-)Ben onun yerine dinlendirdiğim 60 litre suya , 300 litrenin dozunu ekleyip 24 saat sonra  akvaryuma ilave etsem olurmu ?

2-)Ürün 1 sefere mahsusmu kullanılıyor yoksa su takviyelerinde eklemeye gerek varmı ?

Ürün Tanıtımı:

• Sera nitrivec amonyum ve nitrit maddelerinin yok edilmesini sağlayan, 1 mililitresinde 30 milyon faydalı bakteri içeren özel bir bakteri karışımıdır.
  • Bu mikroorganizmalar sudaki zararlı maddeleri derhal ve uzun süre için yok ederler ve akvaryumun pırıl pırıl olmasını sağlarlar.
  • Sera Nitrivec içerisindeki bakteri kültürleri, bitki ve yem kalıntıları ve balık atıklarını hızla ve tamamen yok ederler.
  • 24 saat sonra balıklarınızı yeni ortamlarına güvenle koyabilirsiniz.
  • Sera Nitrivec kısa süre içerisinde doğal bir mikro flora oluşturur.

• Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

muradÇevrim Dışı

Özel Üye
    İl: Usak
    muradÇevrim Dışı
    Özel Üye
    Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 20:45
    Furkan Bey, Sera nitrivec yeni akvaryumların kurulumunda kullanılan, içerisinde tankta ki suda azot çevrimini başlatmaya yarayan nitrifikasyon bakterilerini barındıran bir su hazırlayıcısıdır. Ürünün üzerinde her ne kadar da ''kullanımdan 24 saat sonra balıkları ekleyebilirsiniz'' yazsa da 2-3 gün beklemenizi ve mümkünse önce bir kaç balık ekleyip döngünün iyice oturduğundan emin olduktan sonra diğerlerini eklemenizi tavsiye ederim. 60 litrelik suya 300 litrelik dozu atmanız bu döngünün oluşumunu hızlandırmayacaktır çünkü beslenmek için amonyak ve nitrite ihtiyaç duyan bu bakteriler yeterli besin bulamadıkları için öleceklerdir, en sağlamı yazılı dozajda kullanıp2-3 gün sonra balıkları eklemenizdir. Ayrıca su değişimlerinde bu ürünü kullanmanıza hiç gerek yok.
    Saygılar.

+1: [T]208917,Etimesgut06[/T][T]128285,Speedy[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

RadinantÇevrim Dışı

RadinantÇevrim Dışı
    Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 20:53
    Murat Bey gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.

Fakat birşey belirtmek istiyorum.Balıklarımı başka bir yere alıp 2-3 beklemem imkansızında imkansızı.

Dediğiniz gibi açlıktan ölme riski varsa , akvaryumdan çektiğim suya eklesem bu şekilde besinlerini karşılarlar sanırım ve tekrar o suyu 2-3 sonra akvaryuma eklerim.Ulaşması gerek doza ulaştığı zamanda dinlenmiş taze su ila su değişimlerimi devam ettiririm bu şekildede olur sanırım.
    Radinant2008-07-26 20:53:31

antelopeÇevrim Dışı

İl: Ankara
    antelopeÇevrim Dışı
    Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 20:54
    Nitrivec ve benzeri bakteri kültürleri akvaryum da bakteri kolonilerinin oluşmasını sağlar. Bildiğim kadarıyla  bu kolonilerin oluşması yeterli düzeğe gelmesi 4-6 hafta gibi bir sürede olur.(6 ay sürdüğünü söyleyenler bile var) Akvaryumun filtrasyonu oturduktan sonra su değişimlerinde nitrivec koymanızın bi faydası olacağını zannetmiyorum sadece çok aşırı kirlenmelerde amonyak patlaması gibi durumlarda eklemek faydalı olabilir.Filitreler va bakteri oluşumu ile ilgili forumda yeterince bilgi var.

muradÇevrim Dışı

Özel Üye
    muradÇevrim Dışı
    Özel Üye
    Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 20:57
    Başka bir tankınız ve oturmuş suyunuz varsa yeni kuracağınız tanka oradan su alıp üstünü de bakteri kültürü kattığınız suyu koyarsanız çok daha iyi olur.

taipanÇevrim Dışı

taipanÇevrim Dışı
    Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 21:02
    Merhaba,

60 lt suya 300 lt'nin dozunu eklemenin doğru olacağını düşünmüyorum.Bir kere nitrifikasyon bakterilerinin tutunmaları için uygun bir ortam olması gerekli.Ayrıca bakterilerin beslenmesi ve hava alması, ayrıca sıcaklık da önemli.

Örneğin nitrivec'i (eğer dış filtreniz varsa) seramik halkaların bulunduğu bölüme ekleyerek ve uygun ısı ve bir miktar da kirlilik bulunan bir tankta çalıştırmak daha hızlı sonuç verecektir.

Bunun dışında dip çekimi yapılmış bir akvaryumdaki suyun dış filtreye eklenmesi, 30dk - 1 saat kadar oturmuş bir tankta bekletilmiş iç filtre süngerinin kullanılması, oturmuş bir tankta kullanılan dış filtre malzemesinin yeni tankın dış filtresinde kullanılması veya direk oturmuş bir tankta kullanılan dış filtrenin yeni akvaryuma bağlanması gibi yöntemler bence daha hızlı, ucuz ve kaliteli bir nitrifkasyon bakteri kültürü oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Ürünü, sera hatırladığım kadarıyla daha sonra da kullanılmasını öneriyor.Fakat nitrivec'in aşırı dozlarda kullanılması tankta mantarlaşmaya neden olabilir.

Bence tanka balık eklemek için hiç bir zaman acele etmeyin.Elinizdeki nitrivec'i dış filtre içine uygulayın.27-28C gibi bir sıcaklıktaki tankta filtreyi çalıştırmaya başlayın.Gene bu tankta bitki ve taban malzemesi olması avantaj.Mümkünse oturmuş bir akvaryumdan dış filtreye dip çekimi yapılmış su ekleyin.Tanka az miktarda yem atın(balık olması önemli değil.Sadece nitrifikasyon bakterilerinin beslenmesi için uygun ortam sağlanması açısından).2-3 gün sonra az miktarda balık ekleyin.Eğer balıklarda bir problem yok ise 2-3 gün sonra biraz daha fazla balığı tanka ekleyebilirsiniz.Balıkların yarattığı kirlilik de nitrifikasyon bakterilerinin yaşaması için gerekli ortamın oluşmasına hız katar.

Sonuçta gözlem yapmak ve yeni kurulan tankta aceleci davranmamak önemli.Bence nitrivec gibi ürenleri de kullanmak zaruri değil.Ama kullanıldığı zaman da özellikle dozlama konularına dikkat etmek lazım.

Saygılarımla.

RadinantÇevrim Dışı

RadinantÇevrim Dışı
    Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 21:09
    [QUOTE=murad]Başka bir tankınız ve oturmuş suyunuz varsa yeni kuracağınız tanka oradan su alıp üstünü de bakteri kültürü kattığınız suyu koyarsanız çok daha iyi olur.[/QUOTE]

Murat Bey 30 litrelik yavru akvaryumumdan başka hiçbir şekilde akvaryum veya oturmuş suyum yoktur.

[QUOTE=antelope]Nitrivec ve benzeri bakteri kültürleri akvaryum da bakteri kolonilerinin oluşmasını sağlar. Bildiğim kadarıyla  bu kolonilerin oluşması yeterli düzeğe gelmesi 4-6 hafta gibi bir sürede olur.(6 ay sürdüğünü söyleyenler bile var) Akvaryumun filtrasyonu oturduktan sonra su değişimlerinde nitrivec koymanızın bi faydası olacağını zannetmiyorum sadece çok aşırı kirlenmelerde amonyak patlaması gibi durumlarda eklemek faydalı olabilir.Filitreler va bakteri oluşumu ile ilgili forumda yeterince bilgi var.[/QUOTE]

Merhaba , Mehmet Bey 6 ay süren , hiçbir şekilde aşılama yada kimyasal katılmamış bir akvaryumun tamamen oturma süredir.

Teşekkürler.

ReallyÇevrim Dışı

[C]4,1,10135[/C] [B]3329,2[/B] [B]2829,3[/B]
    ReallyÇevrim Dışı
    Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 00:25
    Biyolojik olarak aktif bir süngerden bir parça kesip yeni tankın filtresine ekleyin. Tüm yapmanız gereken bu. Balıkları ne kadar yavaş eklerseniz o kadar iyi olur. 

Cihat ArslanÇevrim Dışı

Özel Üye
    İl: Istanbul
    Cihat ArslanÇevrim Dışı
    Özel Üye
    Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 01:57

Yeri gelmişken,bu kutunun içindeki bakteriler havasız,besinsiz nasıl kalıyorlar. Akvaryuma atıldıklarında mı canlanıp faaliyete geçiyorlar. Akvaryumda hava kesilince ölüyorlar,bu kutu da nasıl duruyorlar. Bilen var mı?
    cihat_232008-07-27 02:20:45

Beğenenler: [T]152067,tayfur bistami[/T]
    +1: [T]189569,AbdullahElbsaty[/T]

muradÇevrim Dışı

Özel Üye
    muradÇevrim Dışı
    Özel Üye
    Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 03:35
    Cihat Bey, bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım şöyle ki; bütün bakteri kültürlerinde olduğu gibi nitrifikasyon bakterileri de yaşamak ve çoğalmak için oksijen ve besine ihtiyaç duyarlar, nitrifikasyon bakterileri bu ihtiyaçlarını hareket halinde ki sudan temin ederler ve bu su akışı kesildiği zaman (çekirdek kadro) pek azı hariç büyük çoğunluğu ölürler, hayatta kalan az sayıda ki bakteri ise adeta mutasyon geçirip uyku moduna geçerek belli bir süre daha yaşamaya devam ederler ve şartlar düzeldiği anda tekrar aktif hale geçerek çoğalmaya başlarlar. Su hazırlayıcı olarak satılan bakteri kültürleri de içinde su bulunan tüplerde sunulmakta ve içerisinde ki bakterilerde uyku modunda uygun ortamı bekler bir haldedirler suya döküldüklerinde de tekrar aktif hale gelip çoğalmaya başlarlar. Yanlışım varsa uzman arkadaşlar düzeltecektir.
    Saygılar.

Cihat ArslanÇevrim Dışı

Özel Üye
    İl: Istanbul
    Cihat ArslanÇevrim Dışı
    Özel Üye
    Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 13:10

Teşekkür ederim Murat Bey. Dediğiniz gibi olmalı,canlı olsalar dayanamazlar. Saygılar.

kabaltahÇevrim Dışı

Özel Üye
    [B]2399,3[/B]
    İl: Edirne
    kabaltahÇevrim Dışı
    Özel Üye
    Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 14:44
     Laborant bir arkadaşın yazısı vardı, hiçbir bakteri türünün sıvı ortamda uzun süre saklanamayacağı, ya kuru toz haline getirilmiş yada dondurulmuş olarak saklanabileceğini ve bu bakteri kültürlerinin aslında bakterilerin gelişimi için gerekli olan besin maddelerini içerdiğini, canlı bakteri içermediğini söylüyordu. Bana da aslında mantıklı geliyor oda sıcaklığında sıvı ve besinsiz bir ortamda sözde milyonlarca bakteriyi yıllarca canlı tutmak eğer bunun için özel bir teknoloji geliştirilmediyse zor görünüyor.
     Alternatif olarak mesela Tetra'nın ilaç kapsülü halinde satılan adını yanlış hatırlamıyorsam bactozym diye bir ürünü var, kapsülü açtığınızda içinden gerçekten beyaz bir toz çıkıyor, buda yukarıda bahsettiğim toz haline getirip saklama yöntemine uygun.
     Ben bu ürünü kullandım, sıfır kurulum dış filtrenin içine 2 adet attım, akvaryumun suyu da sıfırdı, 2 gün sonra 120 tane balık ekledim ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. 
     Başka bir alternatif ürün olarakta Sera'nın reptibioclear diye bir ürünü var, buda kaplumbağa akvaryumları için yoğunlaştırılmış bakteri kültürü, sıvı halde ve berbat kokuyor, açıldıktan sonra buzdolabında saklanması ve sanırım 2 ay içinde tüketilmesi gerekiyor, bu saklama şeklide içinde canlı bakteri olduğunu gösteriyor bence. Bu ürünü de kullandım, enjektörle çekip filtre süngerlerine enjekte ediyordum ve işe yaradığına garanti verebilirim. Ancak pek bilinmediği ve tutmadığı için piyasada bulmak biraz zor.
    kabaltah2008-07-27 14:45:15

Beğenenler: [T]114525,doruk29[/T]
    +1: [T]114525,doruk29[/T]

RadinantÇevrim Dışı

RadinantÇevrim Dışı
    Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 20:27
    Arkadaşlar konuya olan ilginiz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim fakat sanıyorum yanlış anlaşılan bir durum söz konusu.

Benim akvaryumum henüz yeni kurulma aşamasında değil.

Akvaryumum yaklaşık 1.5 aylık ve içerisinde 11 adet damızlık balık mevcut tabi 35-40 civarıda bunların yavruları.

O yüzden balıkları başka bir tanka almam yada başka bir tanktaki balıkları yavaş yavaş ekleme gibi bir durum söz konusu değil.