İsiticida Bugulanma

suat64Çevrim Dışı

İl: Usak
suat64Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Kasım 2015 23:24
Arkadaslar resun marka 100 w lik isiticimin ici hafiften bugulanmaya basladi isitmadinda sorun yok fakat yinede bi tedirgin oldum cunku akvaryumum 220 lt isiticim benim akvaryumum icin kucuk fakat suana kadar bi sorun yasamadim.Sizce bi sorun yasar miyim ?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Kasım 2015 01:13
Artarsa ve dipte birikmeye başlarsa sorun var demektir, takip edin.

fateÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
fateÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Kasım 2015 08:51
Gücü yetmiyor olabilir. Su soğuk kalıyor ısıtıcının içi daha sıcak oluyordur. Buda nemlenme yapıyor. Kışın evinizin camlarının buğulanması gibi düşünebilirsiniz. Suyun sıcaklığı ısıtıcıya yaklaştıkça nem yok olur. Sıkıntı olmaz.

Teşekkür Edenler: [T]76273,suat64[/T]
+1: [T]76273,suat64[/T]

suat64Çevrim Dışı

İl: Usak
suat64Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Kasım 2015 13:00
[QUOTE=bjkalley]Artarsa ve dipte birikmeye başlarsa sorun var demektir, takip edin.[/QUOTE]

Demek istediginizi anlamadim biraz daha acar misiniz ? [:)]

kenanbalikÇevrim Dışı

İl: Istanbul
kenanbalikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Kasım 2015 13:12
Benim ısıtıcıda da oluyor. Sanırım ısınıp soğurken içine bi miktar su kaçıyor buda buhar yapıyor. Genede kırık çatlak kontrolü yapın ve ara sıra ısıtıcının içine bakın su varmı diye.

Beğenenler: [T]76273,suat64[/T]

bjkalleyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Yurtdisi
bjkalleyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Kasım 2015 16:17
Isıtıcı üretilirken içinde hava bırakılıyor, havası alınsa zaten eski tip ampuller gibi olur ısınır kızışır etrafa ışık yaymaya başlamadan teller erir patlar. Hava yararlı, ısıyı rezistansdan cama taşımak için şart ancak havada ne yazık ki su buharı da mevcut. Isıtıcı nemli bir yerde yapılmışsa bu buhar daha da çok oluyor.

Dew temperature diye bir terim var, türkçesi "işba"imiş [QUOTE]https://en.wikipedia.org/wiki/Dew_point[/QUOTE] merak ediyorsanız buradan detayları okuyabilirsiniz. Eğer akvaryum suyunuz bu dew sıcaklığının altında olursa özellikle de ısıtıcı çalışmıyorken ısıtıcının içindeki havada bulunan su buharı ısıtıcının camlarına asılı kalır. Soğuk havada evdeki camların buharlanması ile aynı mekanizma. Durum buyken sorun yok o su buharı miktarı sabit kalacaktır, ancak su az az da olsa artıyorsa contadan sızıntı var demektir. Çıkartıp cam ve üst kısım arasını silikonlamanız gerekir.

Saygılar,