balıklarda bitmeyen kaşıntı


ibrahimcetin01Çevrim Dışı

Kayıt: 28/09/2009
İl: Istanbul
Mesaj: 33
ibrahimcetin01Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2011 22:36
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler:bütün balıklar sert şekilde sürtünüyor.

Akvaryum Kapasitesi (litre):300

Akvaryumdaki Diğer Canlılar:

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):ph 7,5

Filitrasyon:dış filte

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:kaya tuzu ,metilen mavisi ,sera backtopur

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :hastalık döneminde 3 günde bir %30 su değişimi
Merhaba akvaryumumda yunus ,ahli , sarı prenses ve albino gresk besliyorum.Balık adet ve boyları normal seviyede ancak son 2 aydır bitmek bilmeyen kaşıntı sorunuyla uğraşşıyorum ilk önce 2 balıgım da göz fungusu oldu karantinaya aldım balıkları hepsini 5 günde 5 yunus kaybettim sonra hastalık durdu iç parazit şüphemde vardı yem işthsızlıklarından dolayı sera backtopur direkt kullandım .Hastalık durdu bu süre içinde sularını yeniledim kaşınmalar devam etti bütün balıklarda sonra metilen ve kaya tuzu kullandım 3 gün boyunca suda beklettim o suda sonra tuz banyosu yaptırdım dinlenmiş suya aldım balıkları ama yine aynı sorun devam ediyor ne yapmalıyım sizce ve bu kaşıntı yüzünden ağzı dolan yunuslarım sürekli kusuyor görüşler için teşekkür şimdiden

------------++++++++++++++++

onuratakÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 24/06/2010
İl: Bursa
Mesaj: 311
onuratakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2011 22:51
Akvaryumunuzda düzenli su değişimlerini yapmaya devam edin. 

Bunun yanında kumunuzu , varsa kayaları çıkartıp güzelce yıkayın. 

Onur ATAK
Bursa ' dan splash tetra (copella arnoldi , sıçrayan tetra) arıyorum.Ö.M atabilirisiniz.

ibrahimcetin01Çevrim Dışı

Kayıt: 28/09/2009
İl: Istanbul
Mesaj: 33
ibrahimcetin01Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2011 23:00
[QUOTE=onuratak]Akvaryumunuzda düzenli su değişimlerini yapmaya devam edin. 

Bunun yanında kumunuzu , varsa kayaları çıkartıp güzelce yıkayın. 
[/QUOTE]
hepsini  defalarca yaptım ama bir sonuç alamıyorum az önce baktım balıklara hala deli gibi kaşınıyorlar 2 yunusun ağzı dolmus bugun yine kusucaklar böyle oldukça da ben soğuyorum bu işten .

------------++++++++++++++++

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 26/12/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 1859
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2011 23:34

Dış parazit ilacı kullanabilirsiniz. Aza ectoparazites gibi bir ilaç.

Kaya tuzu denediniz sanırım onunla çözüm alamadığınızı düşünüyorum.


Cihan ARAT - İstanbul

100 lt Goldfish - Elma Salyangozu

90 lt Bitki, Tetra, Canlı Doğuran, Vatoz, Çöpçü, Frenatus

forever_mbunaÇevrim Dışı

Kayıt: 23/02/2009
İl: Bursa
Mesaj: 197
forever_mbunaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2011 23:35
Bu kaşıntı/sürtünmeler parazit belirtisi.Birde Flagyl tedavisini deneyin derim.Buyrun bu linkten ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
http://www.akvaryum.com/Forum/flagyl_kullanimi_k61950.asp


bekirozelÇevrim Dışı

Kayıt: 21/11/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 47
bekirozelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2011 23:37
Aynı dertten bende muzdarip oldum toplam  20 tane damızlık boy yunusumu ve 18 adet sarı prensesimi  bu yuzden kaybettım.
 Akvarvumu mu filtre mi ve kumu mu  değiştirme kararı aldım,benimki birazda pire ye kızıp yorgan yakmaya benzedi ama cozum oldu,bu arada denediğin bütün tedavi yöntemlerini ben de denedim aynı sizin gibi bende sonuç alamadım bir çözüm buldugunuzda bizlerle paylasırsanız sevinirim.saygılar. 

150x50x60 yunus
70x30x50 sarı prenses
50x25x40 yavru tankı
Malavi

ibrahimcetin01Çevrim Dışı

Kayıt: 28/09/2009
İl: Istanbul
Mesaj: 33
ibrahimcetin01Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2011 00:27
Flagy sanırım iç parzit için sorun şu ki belirtiler iç parazit yönünde değil balıklar son derece iştahlı ama kaşınma sorunu bitmiyor iç parazit tedavisini daha önce uygulamıştım.

------------++++++++++++++++

oblomovÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 22/10/2010
İl: Yurtdisi
Mesaj: 945
oblomovÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2011 00:59
  Balıkların objelere sürtünmesi her zaman mümkündür, çünkü her akvaryumda beyaz benek (icht) veya parazit bulunabilir ve balıklar bunları sürtünerek atmaya çalışırlar; mikrop kütlesi belli bir seviyeye ulaşmadıkça veya balıkların bağışıklık sistemi düşmedikçe hastalığa yol açmazlar. Ancak balıkların öldüğünü düşünürsek bunun bir hastalık düzeyine ulaşmış olduğunu düşünebiliriz. ilk kontrol etmen gereken nitrat seviyesidir. o normal ise balıkları gözlemleyip anüslerinden parazit çıkıp çıkmadığını veya beyaz beneklerin oluşup oluşmadığını konmtrol etmelisin. Ancak 3 günlük bir süre yeterli değil. Beyaz benek hastalığı gözle görünür hale gelene kadar 4 hafta geçmesi gerekebilir ve gözle görülür hale gelmeden de ölümlere sebep olabilir. Ancak su sıcaklığını balıklara zarar vermeden 27 dereceye çıkarabilirsen bu 4 haftalık süre 4 güne düşer, yani hastalık kendisini 4 günde belli eder, bu şekilde tanı koyabilirsin. Beyaz benek saptadığında da bakır içeren ilaçlar kullanman gerekir, bunun dışında bir faydası olmaz, ve bakırlı ilaç kullanırken filtrendeki karbonu akvaryum dışına çıkarmalısın, çünkü karbon varlığında beyaz benek ilaçları hiçbir işe yaramaz, karbonla birleşerek etkisini yitirir. Anlattıklarımın faydası olur inşallah. Geçmiş olsun.

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/100563.jpg[/img] Dr.Murat Özel

SELAMİÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 19/09/2008
İl: Istanbul
Mesaj: 1319
SELAMİÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2011 08:40
İbrahim bey başka akvaryumunz varmı? varsa balıklarınızı o akvaryuma almanızı tavsiye ederim akvaryumunuzu komple boşaltın kumu kaynatın bol kaya tuzu ile akvaryumunuzu güzelce yıkayın dış filtrenizi çok güzel temizleyin içindeki malzemeleri değiştirme imkanınız varsa değiştirin yeniden suyunuzu doldurun 50 litreye bir tatlı kaşığı tuz ekleyin birazda metilen mavisi ve bol hava vererek iki gün boş çalıştırın suyunuzu 26 dereceye sabitleyin sonra balıklarınızı ekleyin haftalık %20 su değişimlerini ihmal etmeyin dış parazit su değerlerinin kötü olmasından kaynaklanır geçmiş olsun 

ÖNCE VATAN NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE Selami Muran

yusuf_bodrumÇevrim Dışı

Kayıt: 29/12/2010
İl: Yurtdisi
Mesaj: 135
yusuf_bodrumÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2011 09:44
Ben sorunu şöyle hallettim.
öncelikle akvaryumda birtakım hastalıklar göstermeye başladı bir balığım beyaz benek oldu diğerleri devamlı sürtünüyorlardı.sonra telaşa kapıldım ve saatlerce internette konuları okuyor ve bütün tavsiyeleri art arda yapıyordum.ben bunları yaptıkca üst üste hiçbirşey düzelmiyordu uğraştığım yanıma kar kalıyordu.ilk başta parazit teşhisi koydum mikroplar kırılsın dedim konuları okurken.akvaryuma  ompinur damlattım bu sefer akvaryum suyu yemyeşil oldu.sona okudum 3 güne bir su değiştir %20 .yaptım ama yine devam etti.
 ve sona akvaryumun suyunu dinlenmiş şebeke suyu değil de %50 sini hazır damacana su ile doldurdum.(çoğu bölgenin illerin ülkenin şebeke suyu değerleri aynı değildir.ama hazır suların heryerde değeri birbirine yakındır) ısıyı 28 dereceye cıkarttım.amaaann nolacaksa olsun dedim ellemedim hiç.sona 10 gün  geçti ekolojik denge tekrar düzene girdi sanırım ne kaşıntı kaldı ne hastalık.artık kendini iyi hissetmeyen balığım oldugunda 20 lt bi kova altım .bi hava motoru ve ısıtıcı.onun içinde tedavi ediyorum.ana tanka kimyasal ve okadar cok mudahele etmiyorum.haftalık %10 su değişimini de damacana suyu ve dinlenmiş şebeke suyu ile karıstırıp yapıyorum.ve yemlerken 20 dakka gözlemliyorum.


yusuf bodrum

44lüÇevrim Dışı

Kayıt: 26/12/2010
İl: Malatya
Mesaj: 3
44lüÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Mart 2011 18:00
[QUOTE=SELAMİ]İbrahim bey başka akvaryumunz varmı? varsa balıklarınızı o akvaryuma almanızı tavsiye ederim akvaryumunuzu komple boşaltın kumu kaynatın bol kaya tuzu ile akvaryumunuzu güzelce yıkayın dış filtrenizi çok güzel temizleyin içindeki malzemeleri değiştirme imkanınız varsa değiştirin yeniden suyunuzu doldurun 50 litreye bir tatlı kaşığı tuz ekleyin birazda metilen mavisi ve bol hava vererek iki gün boş çalıştırın suyunuzu 26 dereceye sabitleyin sonra balıklarınızı ekleyin haftalık %20 su değişimlerini ihmal etmeyin dış parazit su değerlerinin kötü olmasından kaynaklanır geçmiş olsun [/QUOTE]ibrahim TURANCI