Kullanım Kılavuzu


 • GENEL BİLGİ
 • Neden akvaryum.com'u kullanmalıyım?

  Tanıtımlarınızı, bilgilendirmelerinizi ve/veya ilanlarınızı başka web siteleri veya sosyal paylaşım sitelerinde değil de akvaryum.com'da paylaşmanız için pek çok sebep var.

  Akvaryum.com akvaryumlarla ilgili paylaşım yapılması amacıyla kurulmuş bir sitedir. Bu sayfada, aşağıda bir bölümünü anlattığımız özelliklerin tamamı dağda kayak yaparken çekilen fotoğrafların paylaşılması veya 15 dakikadan kısa sürede kurulan hazır bir forumda soru sorulması için değil, akvaryum hobisini paylaşmak amacı ile yapılmıştır, bu nedenle aşağıdaki özellikleri okudukça daha rahat görebileceğiniz gibi çok daha kullanışlıdır.

  - Bilgileriniz kolay ulaşılabilir olur. Siz de mevcut bilgilere daha kolay ve rahat ulaşırsınız.
  - Paylaşımlar, bilgiler ve ilanlar daha doğru kategorilendirilir ve filtrelendirilir.
  - Paylaşımlar arama motorları tarafından kayıt altına alınır.
  - Paylaşımlar çok daha kalıcı olur, bilgiler seneler sonra bile belki hiç tanımayacağınız kişilere faydalı olabilir.

 • BİLDİRİMLER
 • Bildirim sistemimiz üç yolla bildirim yapmaktadır; e-posta, site içi ve site dışı bildirim. Size sitede değilken bildiren E-Posta ile bildirim ve site dışı bildirim kendiliğinden kapalıdır. Sağ üstteki kullanıcı menüsünden bildirim ayarlarına girerek açılabilir.
 • E-posta Tipi Bildirim
 • E-posta ile bildirim sadece özel mesaj alındığında ve açılan konuya veya ilana mesaj yazıldığında bildirim yapmaktadır. Bu bildirim tipi üye olunduğunda kapalıdır, dilenirse bildirim ayarlarından açılabilir.
 • Site İçi Bildirim
 • Site içi bildirim tüm bildirimleri kapsayan en genel bildirim türüdür. Sitedeyken sağ üstte çıkar. Aynı zamanda yeşil menü ve isim menüsünde de sayıyla bildirim görünür. Üye olunduğunda açıktır, bildirim ayar sayfasının altındaki linkten kapatılabilir. Favori forum veya ilan kategorinize konu açıldığında, özel mesaj aldığınızda, mesajınız alıntılandığınıda, konunuza mesaj yazıldığında, paylaşımınız beğeni aldığında, yarışma katılımınıza yorum geldiğinde, konunuz taşındığında, geri bildirim aldığınızda bildirim kısmından haberdar edilirsiniz.
 • Site Dışı Bildirim
 • Site dışı bildirimler; CNN ve Facebook gibi sitelerde de kullanılan PC'de Firefox, Chrome ve Safari ile Android telefonlarda da Chrome ile desteklenen bir bildirim türüdür. Site açık olmasa dahi internet tarayıcınız veya cep telefonunuz açıkken bildirim alabilmektesiniz. Üye olunduğunda kendiliğinden kapalıdır, bildirim ayarları sayfasından açılabilir. E-Posta ile bildirimdeki gibi dilenen bildirim tipleri kapatılabilir. Bu bildirim tipi tarayıcıya özeldir, farklı bilgisayar ve cep telefonlarından bildirim alabilmek için ilgili her tarayıcıda kayıt işlemleri ayrı ayrı yapılmalıdır.
 •  
  FAVORİLEME
 • Konu Favorileme
 • Takip etmek istediğiniz bir konuyu ilgili konunun altındaki favori tuşuna basarak takip edebilirsiniz. Favorilere eklediğinizde konuya ileti yazılınca bildirim alacaksınız. Konuyu favorilerinizden çıkartmak için konunun altındaki favori tuşuna tekrar basmanız yeterlidir, tıkladığınızda tuşun üzerinde çıkınca çıkartıldı eklenince eklendi yazmaktadır. Favori konularınızı yeşil menüdeki Favorilerim kısmından takip edebilirsiniz.
 • Forum Favorileme
 • Forumları ve ilan kategorilerini ilgili başlığın altındaki favori tuşu ile favorilerinize ekleyebilirsiniz. Bu kategorilere forum tuşunun yanındaki oka basarak hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Favori kategorilerinize başlık açıldığında bildirim gelecektir. Kategoriyi favorilerinizden çıkartmak ve eklemek için favori konularda olduğu gibi favori tuşuna tıklamak yeterlidir.
 • İlan Favorileme
 • Takip etmek istediğiniz bir ilanı ilgili ilanın altındaki favori tuşuna basarak takip edebilirsiniz. Bunu yaptığınızda ilan düzenlendiği zaman size bildirim gelecektir. İlanı favorilerinizden çıkartmak için ilanın altındaki favori tuşuna tekrar basmanız yeterlidir, tıkladığınızda tuşun üzerinde çıkınca çıkartıldı eklenince eklendi yazmaktadır. Favori ilanlarınızı yeşil menüdeki Favorilerim kısmından takip edebilirsiniz.
 • İHBARLI MESAJ ATMA
 • Konu açtığınızda ya da mesaj yazdığınızda mesajı görmesini istediğiniz üyeye özel mesaj atmanıza gerek yok. Mesaj yazma alanındaki üyeye bildirim kısmından dilediğiniz üyeleri seçerek onlara zahmetsizce bildirim gönderebilirsiniz.
 • TANITIMLAR
 • Akvaryum Tanıtımı
 • Bu bölümdeki tanıtımlar ilgili üyenin avatarının altındaki bu balık ikonuna tıklayarak görülebilir. Örnek uygulamayı görmek için tıklayabilirsiniz.

  Akvaryumum bölümünde akvaryumlarınızı tanıtabilirsiniz. Akvaryumunuzun bilgilerini girip bir veya birden çok fotoğraf seçip, son olarak akvaryum kategorisi seçmelisiniz. Bu kategorileri gerekiyorsa birden çok seçebilirsiniz, ekleme tamamlandığında forum konusu açılacak, konu akvaryum tanıtım forumu dışında seçtiğiniz diğer grupların forumunda da görünecektir. Örnek olarak içinde hem lepistes, hem gurami baktığınız bir karma akvaryum varsa canlı doğuran akvaryumu ve labirentliler akvaryumuu seçerek tanıtımınızın her iki forumda da görünmesini sağlayabilirsiniz. Böylece konunuz ilgililerine daha görünür olur. Bu kısımda sadece akvaryumun genel görünümü paylaşılmaktadır, canlıların fotoğraflarını eklemek için canlılarım bölümünü kullanınız. Canlılarım bölümünden eklediğiniz canlının fotoğrafları, ilgili akvaryumu seçtikten sonra akvaryumum bölümünde akvaryum fotolarının devamında da görülecektir.

  Akvaryumunuza eklediğiniz fotoğrafların sıralamasını yukarı aşağı ok tuşlarına basarak değiştirebilir, x'e basarak silebilirsiniz. Sayfanın altından akvaryumu tamamen de silebilirsiniz.

  Akvaryumu akvaryumum bölümüne eklerken forumda konu açılmasını istemezseniz ekleme formundaki "forumda konu açın" seçeneğinin tikini kaldırmanız gerekir. Bu durumda konu açılmaz, konu açılmayan tanıtımlar beğeni ve yorum alamazlar. Daha sonra

  Daha sonra fotoğraf eklemek için akvaryum bilgisinin altındaki fotoğraf ekleye tıklanmalıdır. Bu bölümde çıkan açıklama yeri boş bırakılırsa fotoğraflar eklendikten sonra sadece forumdaki ilgili konudaki ilk mesaj yeni fotolar eklenerek güncellenir, eğer boş bırakılmazsa ilk mesajın güncellenmesinin yanı sıra yazılan yazı ve yeni fotolar yeni bir mesaj olarak konuya eklenir. Bu özellik tanıtımını günce gibi yapmak isteyen akvaristler içindir.

  Bu bölümdeki paylaşımlar sağ bölümdeki GÜNCEL 100 TANITIM'da çıkmaktadır. Yorum yazılır veya yeni fotoğraf eklenirse paylaşım güncellenmekte ve listede yukarı çıkmaktadır.

 • Canlı Tanıtımı
 • Bu bölümdeki tanıtımlar ilgili üyenin avatarının altındaki bu akvaryum ikonuna tıklayarak görülebilir. Örnek uygulamayı görmek için tıklayabilirsiniz.

  Canlılarım bölümünde baktığınız canlıları tanıtabilirsiniz. Canlının türünü seçmeniz, ilgili canlının profiline bakılırken besleyenler kısmında canlınıza ulaşmasını sağlayacaktır. Eğer canlınızın bulunduğu akvaryumu daha önce akvaryumlarım kısmından eklediyseniz, canlıyı eklerken akvaryumunu da seçebilirsiniz, böylece akvaryumum bölümünde hem canlınızın bağlantısı hem de fotoğrafları görünecektir. Canlılarım bölümünde de akvaryumun bağlantısı çıkacaktır.

  Canlılarınıza eklediğiniz fotoğrafların sıralamasını yukarı aşağı ok tuşlarına basarak değiştirebilir, x'e basarak fotoğrafı silebilirsiniz.

  Canlıyı sadece canlılarım bölümüne eklemek istiyor ve konu açmak istemiyorsanız canlı eklerken forumda konu açın tikini kaldırın. Bu durumda konu açılmaz, konu açılmayan tanıtımlar beğeni ve yorum alamazlar.

  Tanıtımınızı açtıktan daha sonra fotoğraf eklemek için canlı bilgisinin altındaki fotoğraf ekleye tıklamalısınız. Bu bölümde çıkan açıklama yeri boş bırakılırsa fotoğraflar eklendikten sonra sadece forumdaki ilgili konudaki ilk mesaj yeni fotolar eklenerek güncellenir, eğer boş bırakılmazsa ilk mesajın güncellenmesinin yanı sıra yazılan yazı ve yeni fotolar yeni bir mesaj olarak konuya eklenir. Bu özellik tanıtımını günce gibi yapmak isteyen akvaristler içindir.

  Burada eklediğiniz balıklar internet canlı veri tabanında görünmektedir detaylı bilgi için ilgili bölümü ziyaret edebilirsiniz.

  Bu kısımda eklediğiniz canlınızı kaybetmiş veya vermiş ancak hala canlılarım bölümünde sergilemek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda canlı düzenleme kısmına girilip mevcut mu? Bilgisinin yanındaki tik kaldırılıp canlının elde mevcut olmadığı belirtilebilir.

  Bu bölümdeki paylaşımlar sağ bölümdeki gGÜNCEL 100 TANITIM'da çıkmaktadır. Yorum yazılır veya yeni fotoğraf eklenirse paylaşım güncellenmekte ve listede yukarı çıkmaktadır.

 • SUCUL CANLI VERİ TABANI
 • İnternet Sucul Canlı Veri Tabanı üyelerin balık, bitki ve omurgasızlarını görüp açıklamalarını okuyabildiğiniz bir kısımdır. Buradan ilgilendiğiniz türleri kimin beslediğini görebilir bu kişilere bakım veya temin etme ile ilgili ulaşabilirsiniz. Soldaki canlı türleri kısmında sadece üyelerin beslediği canlılar çıkmaktadır. Ana menüdeki etkinlikler kısmından veya ilgili canlının profilindeki besleyenleri gör kısmından buraya ulaşılabilir.
 • PROFİL ve BLOG MENÜSÜ
 • Blog Sayfanız
 • Avatar altındaki ikonlara ek olarak; canlı tanıtımlarınız, akvaryum tanıtımlarınız, blog yazılarınız, yarışma katılımlarınız, ilanlarınız, canlı profillerine yaptığınız yorumlar ve bağlantılarınız otomatik olarak üyeid.akvaryum.com adresinde (örneğin 1.akvaryum.com) alt domain adresinde blog halinde sunulur. Bu adresi abc.akvaryum.com gibi bir adres olarak da kulanmak için ayarlar menüsünden blog adresi girilebilir.

 • Blog İçerik Bölümü
 • Bu bölüme de ilgili üyenin avatarının altındaki bu kalem ikonuna tıklayarak bakabilirsiniz. Örnek uygulamayı görmek için tıklayabilirsiniz.

  Makalelerinizi ve notlarınızı bu bölüme yazarak paylaşabilirsiniz. Canlı ve akvaryum tanıtım bölümündeki gibi buraya içerik girdiğiniz zaman makaleler ve tercümeler forumunda başlık açılmaktadır, dilerseniz başlık açılmaması için ekleme yaparken ilgili tiki kaldırabilirsiniz. Eğer foruma konu açmayı seçmezseniz yazınıza yorum ve beğeni alamazsınız.

 • Bağlantılar Bölümü
 • Bağlantılarım bölümü size faydalı linklerinizi kaydetme ve diğer üyelerle paylaşma imkanı sunar. Bu kısıma ekli linkleri foruma mesaj yazma ekranında görüp tek tıkla kolayca mesajınıza ekleyebilirsiniz. Sıkça referans verdiğiniz linkleri eklemenizi öneririz.

 • AKVARYUMCULAR
 • Akvaryumcular bölümünde şehrinizdeki akvaryumcuları görüp, yorumları okuyabilir ve yorum yapabilirsiniz. Tanıdığınız akvaryumcu yoksa eklemeye tıklayarak ekleyebilirsiniz. Size en yakın akvaryumcuyu bulmak için en yakındaki akvaryumculara tıklayınız. Konumunuza göre en yakın akvaryumcular sıralanacaktır.
 • YARIŞMA
 • Her ay, akvaryum ve canlı olmak üzere iki kategoride yapılan ve kazanana kristal plaket ile ödül verilen yarışma düzenlenmektedir. Üyelerimiz yarışmaya katılabilmekte ve oyverebilmektedir. Oylama sistemi Eurovizyon'a benzemekte; her kategoride en beğendiğiniz 10 katılımı "pusulaya ekle" tuşuyla pusulaya ekledikten sonra, pusulada sürüklenip bırakarak bu 10 katılım kendi arasında 10 puandan 1 puana kadar sıralanır.
 • CANLI ANSİKLOPEDİSİ
 • Canlı ansiklopedisinde 1000'den fazla canlının tür bilgisi bulunmaktadır. Bu türlerde kitabi bilgilerin yanında üyelerin tecrübeleri de paylaşılmaktadır. Siz de tecrübeleri okuyup paylaşım yapabilir, mevcut paylaşımlara yorum yapıp onları beğenebilirsiniz.

  Tür bilgilerine girildiğinde ilgili tuşları kullanarak o türü besleyen diğer üyeler ve türün ilanlarına da ulaşılabilir.

 • İLANLAR
 • İlan Verme ve Takip Etme
 • Hobide en önemli adımlardan birisi akvaryum, canlı ve akvaryum malzemesi edinmektir. Bunun için ilanlar kısmımız mevcuttur. İlan vermek için alım yapanların güvenliği açısından cep telefonuna gelen kod girilerek üyelik onaylanmalıdır. İlanlar türe ve ile göre filtrelenmekte, ile göre filtrelenince ilçe ve semt adı görünmektedir.

  İlanınızı ilanın altındaki güncelle tuşuna basarak kolayca güncelleyip ğste çıkarabilirsiniz. 24 saat içerisinde her ilan sadece bir kere güncellenebilir.

  İlanlara dilerseniz yorum yaparak diğer üyeleri olumlu veya olumsuz olarak ilanla ilgili bilgilendirebilirsiniz.

 • Geri Bildirim Sistemi
 • Üyelerimiz alım satım sonucu birbirlerine geri bildirim bırakabilmekteler. Alışverişten önce bunlara göz atmanızı, alışveriş yaparsanız da geri bildirim ile yorumunuzu paylaşmanızı öneririz.

 • ANA SAYFA
 • Ana sayfa 3 dakikada bir güncellenir, yönetimin favori konu ve tanıtımları yanında, üyelerin beğenilen veya yeni canlı ve akvaryum tanıtımları, son yarışma dereceleri, cevapsız konular, en çok beğeni alan konular, ilk bakıştaki akış ekranında çıkar. Diğer ilgili sekmelerden son 24 saatteki en çok beğeni ve mesaj alan konulara, güncel ilanlara ve önde gelen akvaryumculara ulaşabilirsiniz.
 •  
  SOHBET
 • Sitemizin iki sohbet bölümü mevcuttur, birisi odaya giren herkesin birbiriyle konuşabildiği genel sohbet, diğeri ise birbiriyle arkadaş olan üyelerin sitenin her bölümünde sağ alttaki sekmeyle birbiriyle görüşebildiği sohbet. Sohbet odaları etkinlik ve paylaşım bölümünden açılmaktadır. Birebir arkadaşla sohbet için üyeye arkadaşlık talebi göndermeniz ve o üyenin de bunu kabul etmesi gerekmektedir. Arkadaşlarınızı görmek, arkadaş eklemek veya çıkarmak için yeşil üye menüsünde favorilerim altındaki Sohbet Arkadaşlarım bağlantısına tıklayabilirsiniz. Arkadaşlık talebi aynı zamanda aşağıda görüldüğü gibi üye profilinden de yapılabilmektedir.
 • HESAPLAYICI
 • Hesaplayıcı kısmına mavi ana menüdeki Rehber altından ulaşabilirsiniz. Akvaryum cam kalınlığından, ısıtıcı watt'ına; balık sayısı hesaplayıcıdan, hacim hesaplayıcıya pek çok araca ulaşmanız mümkün.
 • NOT DEFTERİ
 • Kullanıcı menüsünden ulaşabileceğiniz not defteri, windows'daki basit not defteri gibidir. İstediklerinizi not alıp daha sonra bakabilirsiniz. Küçük ancak oldukça faydalı bir bölüm.
 • SORU, SORUN ve ÖNERİLER
 • Hata Var!
 • Forumumuzu elimizden geldiğince saygın tutmaya çalışıyoruz, üyelerin foruma karşı hatalarını önemsemesek de (yanlış yere konu & ilan açma vb.) diğer üyelere karşı hatalarını önemsiyoruz. Hakaret, aşağılama, tehdit gibi yaklaşımlara veya site kurallarına aykırı bir duruma maruz kalırsanız cevap verip muhatap olmadan ilgili mesajın altındaki hata var tuşuna basarak durumu yönetime bildirebilirsiniz.

 • Geri Bildirim Sistemi
 • Siteyle ilgili yaşadığınız hata var kapsamına girmeyen tüm soru, sorun ve önerilerinizi yönetime mesajla site yönetimine bildirebilirsiniz.

 • Sıkça Sorulan Sorular

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

 • 3,797,668 Mesaj
 • 408,613 Konu
 • 91 Forum
 • 145,128 Forum Üyesi
 • 1,466 Özel Forum Üyesi
 • 29 Kıdemli Akvarist
 • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.