Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Bitki ve Deniz Akvaryumları Forumları : Bitki Akvaryumları Genel
Co2 Açınca Balıkların Su Yüzeyine Çıkması
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki Konu
  Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konuda Arama
vedatbucak
Forum Üyesi

Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 06 Temmuz 2012
Konum: Antalya
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı vedatbucak Alıntıbullet Konu: Co2 Açınca Balıkların Su Yüzeyine Çıkması
    Gönderim Zamanı: 18 Eylül 2012 17:23 IP
Arkadaşlar merhaba
110*60*60 bir tankım var daha öncede resimlerini baylaşmıştım.co2 yi sanıyede 2 damla cıkacak şekilde açıyor olmama rağmen balıklarım heme su yuzeyine çıkıyor.hava motorundan hava veriyorum ama yınede balıklarım oksijen sorunu yaşıyor sanırım.Bu CO2 yİ tam olarak nasıl uygulaya bilirim.Tecrübeli arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim.
vedat bucak
 
Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 30/05/2015 21:24:42
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır
 
Yukarı Dön
BerkanxX96Xx
Forum Üyesi
Simge
Akvaryumum Baliklarim Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 10 Temmuz 2012
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı BerkanxX96Xx Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 18 Eylül 2012 17:38 IP
Aslında bu soruyu üstadların açıklaması gerekir ancak benim şahsi fikrim şudur.Asıl sorun verdiğiniz co2 ile alakalı değil sudaki co2 miktarı ile alakalı.

Bazı üstadlar göre Bitkili bir tankın suyun yüzeyinin dalgalanmaması gerekir denir.Ancak bu tamamıyla yanlıştır geceleri suyun üzeri dalgalanmazsa sudaki co2 dışarı çıkamaz.Siz o2 verdiğin zamanda durum değişmez çünkü co2-o2 tepkimeye girmez.Ve aşırı basınç oluşur bitkili tanklardaki bir diğer sebepsiz ölüm nedenide budur.

Örnek vermek gerekirse greenmachine yani diğer adıyla ADA lct. tüm akvaryum tasarımlarımda ya şelale filtre kullanıyor yada dış filtreyi şelale aparatı ile kullanıyor.

Yani sorun sizin verdiğiniz co2 ile lakalı değil sudaki co2 miktarı ile alakalı bunun için tonlarca test prespektüs bulunmakta.Co2 termometrelerde bulunmakta ancak bu şekilde doğru co2 ayarlanabilir.

Co2 suda yeterli değil ise takviye yapınız eğer suda bolca co2 var ise birde siz o2 verirseniz balıklar aşırı basınç yüzünden su üzerine çıkar.(basınç derinlik arttıkça artar.)
Düzenleyen BerkanxX96Xx - 18 Eylül 2012 17:39

Teşekkür Edenler: yusuf yurdagül,
+1 Diyenler: yusuf yurdagül, teleskop_gfb,
 
Yukarı Dön
Adem TANIŞ
Forum Özel Üyesi
Simge
Akvaryumum Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 01 Ağustos 2007
Konum: Ankara
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Adem TANIŞ Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2012 09:01 IP
Akvaryumda ne kadar bitki ve balık  var? Çok balık az bitki varsa oksijen sorunu olabilir. Sudaki oksijen miktarını su yüzeyini filtre akıntısı yada hava motoruyla hareketlendirerek çözebilirsiniz. Eğer balıklarda baygınlıklar oluyorsa su değişimi yapmanız çözüm olur. Co2'i damla olarak  vermenizden çok Co2'i suda nasıl çözdüğünüz önemli.  Difüzör kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız saniyede 2 damla çok fazla.  Sudaki Co2 miktarı arttıkça Ph değeri düşüyor. Balıklar bu yüzden yüzeye çıkarlar. Akvaryum tabanı bitkiyle doluysa Ph değeri 6.5 civarında olması yeterli oluyor. 

 
Yukarı Dön
mazlum-bora
Forum Üyesi

Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 16 Ocak 2011
Konum: Ankara
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı mazlum-bora Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2012 20:39 IP
CO2 saniyeden iki damla çok fazla bir miktar CO2 sudaki oksijen oranını azaltdığından tank içindeki canlılar için su kalitesinin düşmesi ve balıklar zor anlar yaşamasına neden oluyor CO2 yi düşük ayardas yüklerseniz ışığın yandıgı zamanlarda verirseniz faydasını görürsünüz

mazlum yıldırım
 
Yukarı Dön
selçukdurmaz
Forum Özel Üyesi
Simge

Facebook Baliklarim Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 23 Şubat 2008
Konum: Malatya
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı selçukdurmaz Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 23 Eylül 2012 01:45 IP
Vedat bey akvaryumunuzun ölçüleri saniyede 2 damla Co2 vermeye gayet uygun,dış filternizin su yüzeyinin en azından %30'unu hareketlendirmesini sağlarsanız kısa sürede canlılarınızın rahat hareketlerini gözlemleyecekseniz .Diğer bir konu ise balık türünü ve adetini yazmanızda alternatif öneriler için gereklidir.
 
Yukarı Dön
teleskop_gfb
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 08 Eylül 2012
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı teleskop_gfb Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2012 12:59 IP
Selçuk beye katılıyorum çoğu üstat saniyede 4 damla der saniyede 2 damla uygun ama size önerim co2 ölçerler var 20 tl ye içine bir sıvı döküyorsunuzu eğer dökülen sıvı mavi ise akvaryum co2 ihtiyacı var bu kötü sarı renk ise bu daha kötü çok fazla co2 var balık ölümleri olur en doğrusu yeşil renk tir hem balıklar hemde bitkiler için yeterlidir. Bu ölçerin fazla renk değiştirmemesi gerekiyor ph dalgalanma olursa çok fazla yosun oluşur baş edemezsiniz yeşilde tutmaya çalışın ve bazı arkadaşların dediği gibi ışıkla beraber açın co2 yi ışık kapanınca bitki fotosentez uygulayacaktır karbondioksit alıp oksijen verecektir yani  bitkilerin ışıkta basit bileşiklerinden karmaşık yapılı organik moleküller yapmasıdır fotosentez. Mustafa beyin yazısını baştan sona okuyun kesinlikle hava motoru çalıştırmayın.
 
Yukarı Dön

-   Konuyu Paylas