Daha Güzel Akvaryumlar Kuruyoruz


bjkalleyÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 01/02/2003
İl: Istanbul
Mesaj: 7572
bjkalleyÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 21 Nisan 2007 17:59
Merhaba,

Daha önce böyle bir konu açmıştım ancak geçmiş sayfalarda kaldı.

Fotogaleriye, akvaryum tanıtımına ve akvaryumum bölümüne gelen fotoğrafların pek çoğunda doğal olmayan ve güzelliği bozan öğeler görüyoruz. Nasıl daha güzel akvaryumlar kurabiliriz diyip bunları madde madde yazmalıyız diye düşünüyorum.

Öncelikle yapay nesneleri olabilidiğince uzak tutmalıyız.


Bu gibi pek çok akvaryumda iç filtre bir dekormuş gibi sergilenmektedir. Filtre olabildiğince bitki ve kayaların arkasına saklanmalıdır.Bu örnek ise yapaylığa bir başka örnektir. Deniz mercanlarının tatlı suda olması hem mercan ticaretini arttırıp doğaya zarar verir, hem doğallığı bozar, hem doğada bu tip dekora alışık olmayan balıklar ani kaçış anlarında çarparak ciddi şekilde yaralanabilirler.Yapaylığa bir diğer örnek. Hem kötü görünen plastik bitkiler kullanılmış hem de balıklara uygun olmayan bir arka fon kullanılmış. Tatlı su akvaryumlarında mercanlı deniz arkafonu oldukça kötü durmaktadır.


Testi gibi dekorların böyle çiğ konulması yerine kayaların ve/veya bitkilerin arasına gömülmesi daha dekoratif bir görüntü sağlayacaktır. Ayrıca üzerindeki yosunlar silinmeyip akvaryumla bütünleşmesi sağlanmalıdır. Daha doğal bir seçenek olarak testi yerine hindistan cevizi kabuğu öneririm.

Aynı zamanda hava taşları da doğallığı bozucu öğeler. Doğada sudan çok nadir yerlerde gözle görülebilir gaz çıkışı olur. Eğer bu az yerler taklit edilmek isteniyorsa veya sadece oksijen verme amacı güdülüyorsa bu durumda minik hava tahtaları ile bir bölgeden çok daha dekoratif ve daha fazla oksijen kazandıran küçük kabarcılar çıkartılabilir.


Bu şekildeki dekorlarda akvaryumu oldukça boş gösterir. Akvaryumun yüksekliğine uygun dekorlar almalı ve dekorları kullnarak akvaryumun görsel derinliğini arttırmaya çalışmalıyız. Bunun için iyi yöntemlerden biri de kumu düz değil eğimli olarak sermektir.Bitkilerin guruplandırılarak dikilmesi çok daha güzel görüntü oluşturur. Bu şekilde ayrı ayrı dikilen bitkiler ne yazık ki karmaşık bir görüntü oluşturur.

Kum tek tip olmalı, eğer 2 kum karıştırılacaksa da birbiriyle uyumlu olup olmadığı önceden bir kapta test edilmelidir. Ayrıca doğal renklerde olmayan kumlar da görselliği oldukça bozar. Farklı boyutta olan kumlar karıştırıldığında bir süre sonra düzenli diziliş bozulacak fotoğraftaki gibi guruplaşmalar olacaktır.Balıkların ve bitkilerin boyutu akvaryuma göre seçilmelidir. Örneğin küçük akvaryumlardaki astronot, köpek balığı ve japon sağlıksız olmasının yanı sıra görüntü olarak da aşırı derecede sırıtır. Onun yerine küçük sürü balıkları tercih edilmelidir.


Kayaları dizerken sıra dağlar gibi yan yana dizmek yerine hem yanyana, hem üst üste hem de öne doğru dizerek akvaryumun 3 boyutlu yaşayan bir tablo olduğunu göstermek gereklidir. Aynı dizilim bitki ve çoğu dekor unsurları için de geçerlidir.


Taşları aynı veya birbirine yakın veya uyumlu renkte ve yapıda almada fayda vardır. Aksi taktirde kötü bir görüntü oluşturur.


Dış filtrenin giriş ve çıkış borularını da saklamak görselliği arttıracaktır. Aynı zamanda cam sileceği gibi nesneleri bitkilerin ve kayaların arkasına gizlemek veya kullanmadığınızda çıkartmak yine doğallık adına artı puandır.


Alacağınız canlıları almadan önce araştırmak ve ulaşabileceği boyları öğrenmek önemlidir. Aksi taktirde fotoğraftaki gibi büyüyen bir bitki yükselip diğerlerinin ışığını kesebilir. Bu yüzden nilüfer ve echinodorus blehleri gibi bitkileri alırken ışıklandırılma, bitki boyu ve akvaryum boyu iyi düşünülmelidir.Kumsuz discus akvaryumları yerine dibe arkafon için yapılan strafor köpüklerden bir katman yapılıp bitkiler bufondan çıkarılan minik parçalara misina ile bağlanabilir. Hem güzel görüntü olur hem de kum olmadığından yine kolay dip çekilir. Hatta strafor şekillendirilerek discus için yumurtlama konisi bile yapılabilir.

Şimdilik bu kadar. Lütfen eğer isterseniz teşekkürleri özelden ediniz, böylece gelecek yeni eklecek tavsiyeler arada kaybolmaz.

Diğer tavsiyeleri de bekliyorum...

Saygılar,


bjkalley2009-04-08 19:17:31

Refet Ali YALÇIN F0; Çamur Zıpıpı Astronot, Ramirezi, Bitaeniata, İnka, Checkerboard F1; Molwe, Duboisi Maswa Sayika, Jack Dempsey, Eş discus, leleupi, daffodil, brichardi 30+ tür profilimde.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
Kayıt: 01/01/2003
Mesaj: 0
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 21 Nisan 2007 18:12
  Akvaryumda kullanacağımız arka fon da çok önemlidir.Çünkü; akvaryumda en çok göze hitap edenler arasında arka fonda mevcuttur.
  Beslenen türe veya akvaryum içerisinde ki dekora göre arka fon seçilmelidir..
  Saygılar,
boney_can2007-04-21 18:12:24

Ziyaretçi

bjkalleyÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 01/02/2003
İl: Istanbul
Mesaj: 7572
bjkalleyÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 22 Nisan 2007 01:46

Bitkilerden uzunlar arkaya kısalar orta ve öne dikilmelidir. Bu kuralın çiğneneceği ancak estetik sağlayan durumlar olabilir ama bunun bilinçli yapılması gereklidir. Bir bitki akvaryumunda yapılmayacak önemli bir şey "bir bitkiyi beğenir alıp bunu nereye koyayım" durumudur. Onun yerine "hımm, şuraya geniş yapraklı, orta boy, yeşilin açık tonlusu bir bitki gider. Bu şartları sağlayan hangi bitkiler var araştırayım" denmelidir.


Örneğin bu akvaryumu hiç bir şey eklemeden tamamen yer değiştirme ile 2-3 kat daha alımlı yapabiliriz. Anubiasların öne o şekilde dizilmesi kompozisyonu bozmuş, kırmızı ölü mercan yerine anubiaslar daha güzel giderdi. Isıtıcıyı bitkilerin arkasına saklamak görselliği çok değiştirirdi. Bitkiler kontrolsüz budanmış. Daha iyi bir budama ve seyreltme ile daha bütün görüntü elde edilebilirdi.


Kayaların akvaryumun derinliğini göstermesine güzel bir örnek. Eksikleri mevcut tabi. Taştan testiye geçiş doğal olmamış. Araya küçük parçalar konabilir testi iyice kapanabilirdi. Arkaplan tür ve akvaryumlarla uyumsuz, sol üste ve sağ arkadaki bitki kötü yerlere dikilmiş.


Yağ un ve şeker var ancak helva olmamış, akvaryum sanki 15 cm eninde.

Ayrıca dalgıç, su değirmeni, nazar boncuğu, plastik deniz yıldızı gibi pek çok görsellik bozucu öğeyi de akvaryumlarımıza sokmamamız gerekir. Para harcamadan aksine kayıbı engelleyerek akvaryum güzelleştirmek gerçekten kolay. Aldığımız çoğu şey boşuna. Bunun yanında akvaryumu güzelleştirmek için elimizde çoğu şey var sadece nerede ve nasıl kullanacağımızı veya kullanıp kullanmayacağımızı bilmemiz gerekiyor.

Saygılar,

Refet Ali YALÇIN F0; Çamur Zıpıpı Astronot, Ramirezi, Bitaeniata, İnka, Checkerboard F1; Molwe, Duboisi Maswa Sayika, Jack Dempsey, Eş discus, leleupi, daffodil, brichardi 30+ tür profilimde.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]8845,1[/B]
Kayıt: 09/09/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 7462
OrdiBukoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Nisan 2007 22:31
Çok faydalı ve herkezin bir şeyler kapıp akvaryumunu güzelleştirmesine yol açacak bir başlık olmuş.
Bence bir akvaryumun içerisindeki tüm tesisat saklanırsa ve akvaryumdaki balık ve bitkilere göre kum seçilir arka fon ona göre ayarlanırsa mükemmel tadına doyulamayacak bir akvaryum olur ki bunlar zaman içinde tecrubeyle ve yavaş yavaş gerçekleşir. Burda bizimle tecrubelerinizi paylaşarak bizim bu sürecimizi hızlandırmamızı sağladığınız için teşekkür ederim...

Sercan İnal Instagram hesabım; [URL]http://www.instagram.com/ordibuko[/URL]

bjkalleyÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 01/02/2003
İl: Istanbul
Mesaj: 7572
bjkalleyÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2007 02:14
En doğal bir akvaryum hangisidir? Tabi ki biyotop akvaryumu. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Saygılar,Refet Ali YALÇIN F0; Çamur Zıpıpı Astronot, Ramirezi, Bitaeniata, İnka, Checkerboard F1; Molwe, Duboisi Maswa Sayika, Jack Dempsey, Eş discus, leleupi, daffodil, brichardi 30+ tür profilimde.

fkarakaserÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 30/09/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 2342
fkarakaserÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Nisan 2007 02:46
Refet bey,
 
Ek olarak ne kadar güzel dekore edilirse edilsin, akvaryumdaki suyun bulanık bir görüntüde olması akvaryumu bir o kadar itici hale getirirecektir, ayrıca iyi ve uygun bir ışıklandırmanın güzel görünüm için ekstra katkıları olacaktır, yetersiz bir ışıklandırmada balık ve bitkiler renklerini tam anlamıyla gösteremeyeceği gibi zamanla çürüyen,eriyen ve yeterli gelişemeyen bitkiler vs.. sebepler dolayısı ile kötü görüntü kaçınılmaz olacaktır..
 
Tam tersi durumda ise fazla ışık sebebi ile gereksiz yansımalar ve parlamalar, strese giren balıklar,zamanla türlü yosunlanmalar gibi görüntü kirlilikleri ortaya çıkacaktır.. 
 
Çalışma için ayrıca tebrikler..
fkarakaser2007-04-24 02:54:03

nikon_Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,8214[/C] [B]4768,2[/B] [C]4,3,8214[/C]
Kayıt: 07/02/2006
İl: Ankara
Mesaj: 952
nikon_Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 27 Nisan 2007 12:48
Fotoğrafın üzerinde çekiliş tarihi vs. yazmamasına,
 
Camların mutlak surette temiz olmasına,
 
Arka fonun dikkatli seçilmesine(örneğin; tatlı su tankında deniz görünümlü arka fon kullanılmamasına),
 
Dekor için kullanılan malzemelerin sayıca abartılmamasına ve oyun bahçesine dönüştürülmemesine,
 
Refet belirtmiş ama tekrar etmekte yarar var; kullanılan kaya, plastik bitki, arka fon ve kumun birbirleriyle uyum içinde olmalarına dikkat etmek gerekiyor.
 
Kum ve kaya konusunda kontrast renkler kullanmak(örneğin; açık renk kayalarda koyu renk kum kullanmak ya da tersine koyu renk kayada açık renk kum kullanmak) daha iyi sonuç verecektir.
 

Whatsapp'tan Fotoğraf Atanların İlanlarına Bakmıyorum [img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/8214.jpg[/img] İSTİSNASIZ; YAŞAYAN HER CANLI GELECEK İÇİN BİR ÜMİTTİR. BİR CANLIYI YOK ETMEK, GELECEĞİ YOK ETMEKTİR.

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
Kayıt: 11/09/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 4479
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 23 Mayıs 2007 18:02
Sürekli örneklerle canlı tutulabilecek bir topik olması hoş olur.

[img]http://i19.photobucket.com/albums/b165/mavramate/batuhancopy2.png[/img]

efatihÇevrim Dışı

Kayıt: 13/05/2007
İl: Ankara
Mesaj: 3
efatihÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Mayıs 2007 23:14
[QUOTE=boney_can]  Akvaryumda kullanacağımız arka fon da çok önemlidir.Çünkü; akvaryumda en çok göze hitap edenler arasında arka fonda mevcuttur.
  Beslenen türe veya akvaryum içerisinde ki dekora göre arka fon seçilmelidir..
  Saygılar,
[/QUOTE]

Can arkadaşıma katılıyorum. Arka fon da ne kadar zwngin ve güzel olursa akvaryumun al beniside okadar etkilenir bu durumdan. Veya arka fonda güzel sade ve dinlendirici görünümler olursa gayet hoşta olur. Akvaryum için 3D resimler de bulabilirsiniz. Akvaryumu daha derin gösterir ve sanki özel bir akvaryum görünümü alır.
Saygılarımla;

Fatih Eren

OrdiBukoÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]8845,1[/B]
Kayıt: 09/09/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 7462
OrdiBukoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2007 00:44
Arkadaşlar iç motoru ve ısıtıcıyı arka fon kullanmadan nasıl saklayabiliriz? Daha güzel bir görüntü için çünki şuan filtrem görüntüyü bozuyor...

Sercan İnal Instagram hesabım; [URL]http://www.instagram.com/ordibuko[/URL]

bjkalleyÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 01/02/2003
İl: Istanbul
Mesaj: 7572
bjkalleyÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2007 01:52
Herkese teşekkürler.

Sercan Bey,
Kayalar, bitkiler, diğer dekorlar vb.. ile saklayabilirsiniz.

Saygılar,

Refet Ali YALÇIN F0; Çamur Zıpıpı Astronot, Ramirezi, Bitaeniata, İnka, Checkerboard F1; Molwe, Duboisi Maswa Sayika, Jack Dempsey, Eş discus, leleupi, daffodil, brichardi 30+ tür profilimde.

citronxÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 29/11/2006
İl: Istanbul
Mesaj: 5773
citronxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Temmuz 2007 02:36

Akvaryumlardaki ısıtıcı,iç filtre,dış filtre aparatları gibi... Doğalığı engelleyici,göze hitap eden görünümler elde etmeyi sağlama açısın'dan benim için en mantıklı ve uygulanabilir yöntem,bitkili akvaryumlardır. Ben kaya ve kaya dekorlu akvaryumlar'a göre bitki akvaryumu kuranların daha şanslı ve bol seçenekli olduğunu düşünüyorum. Kaya veya taşlar kullanılarak bu ve benzeri malzeme ve aparatların görülmemesini sağlamak o kadar kolay değil. Saygılar...*Yeni, yine, yeniden DİSCUS :)*Pristella,Neon,Kırmızı Göz Tetra, Siyah Neon,Werneri,L144 Blueeye vatoz,Orange sulawesi rabbit snails

efsaneprensÇevrim Dışı

Kayıt: 24/12/2006
İl: Ankara
Mesaj: 241
efsaneprensÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2007 10:21

Emeği geçen herkese teşekkür ederim, çok faydalı bir başlık olmuş. Bir de türlere göre örnek gösterilebilecek akvaryumların resimleri konulursa bence herkesin örnek alabileceği bir başlık haline gelir. Ben de yeni bir tank kurma aşamasındayım. Burada yazılanları örnek alacağım ama örnek almak için yanlışların fotoğraflarının konulduğu gibi doğrularında fotoğrafları olsa derleme yapılarak ortaya güzel bir akvaryum çıkartacağımıza eminim. Saygılarımla

encort2007-07-09 21:13:18

Erhan KİLCİ
100x60x45 Malawi Tank
60x30x30 Calı Doğuran

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Kayıt: 30/07/2006
İl: Kocaeli
Mesaj: 7768
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2007 19:04
Mercanlar ilk olarak tatlı su canlılarının doğasında bulunmayan bir canlıdır. Tabii tatlı su akvaryumunda dekor olarak kullanılması akvaryumun doğal görüntüden uzaklaşmasına sebep olacaktır. Bizim öncelikli amacımız balıklar için doğal ortamlarına uygun bir görüntü sağlamaktır. Böylece hem balıklar rahat olurlar, hem de balıkları sanki doğal ortamlarında izliyormuşcasına keyif alabiliriz. Mesela bir melek akvaryumunda veya tetra akvaryumunda bol bitki kullanıldığı taktirde görüntü gerçekten de harika olmaktadır. Malavi veya tanganyika balıklarının bulunduğu akvaryumda ise bol kayalık ortam oluşturmak canlıların doğal davranışlarını, bölge çatışmalarını ve kayalar arasındaki kovuklara girip çıkmalarını izlemek hakikaten harikadır. İşte bu ortamı sağlamak için besleyeceğimiz canlıların doğal ortamlarını öğrenmeli ve bu ortamı mümkün olduğunca akvaryumda sağlamalıyız. Böylece hem balıklarımız rahat ve mutlu olur, hem de biz akvaryum karşısına oturunca anlatılamaz bir görsel şov izlemiş oluruz. İşte bana göre bu hobide amaca ancak bu şekilde ulaşabiliriz.

   Mercanların tatlı su akvaryumunda kullanılmasının balıkların sağlığı hatta hayatı için de ciddi tehlikeleri vardır. Bu tehlikeleri listeleyecek olursak:

   1) Mercanların yüzeyleri çok keskin çıkıntılara sahiptir. Balıklar kovalama sırasında veya herhangi bir durumda, mesela su değerleri bozulduğunda mercana sürtünürse o zaman ölümcül yaralanmalar olabilmektedir. Derin yaralar enfeksiyon kapabilmekte ve balığı kimi zaman kurtarmak mümkün olamamaktadır.

   2) Ufak balıklar mercanların arasına sıkışıp çıkamamakta, bu durumda ölebilmektedirler. Eğer sıkışan balık çıkarılmaya çalışılırsa yine çok derin yaralanmalar olabilmektedir.

   3) Doğal görüntüyü bozarak bizim görsel zevkimizi azaltabilmekte, hobinin amacının tersine, kattığı düşük seyir zevki artışına rağmen doğallığı bozduğu için toplamda seyir zevkini azaltmaktadır. Her şey bir yana seyir zevkini kısa vadeli olarak arttırmak için canlıların sağlığını bozmakta, bizi pek çok yaralanmanın ve enfeksiyonun tedavisi ile uğraştırarak uzun vadede can sıkıcı hale gelmektedir.
eren the legend2008-08-01 12:13:45

[b]Onur UYGUN[/b]