Discusa Merhaba ; Bir Kaç Soru Ve Öneri


GameLogsÇevrimiçi

Kayıt: 19/09/2023
İl: Istanbul
Mesaj: 1
GameLogsÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2023 13:58
Öncelikle herkese iyi forumlar iyi hobiler. Uzun süre sonra tropheus türlerinden sıkıldım ve Discusa geçme kararı aldım.
Akvaryum olarak Elimde 100x50x50 4 adet Akvaryum bulunuyor ( Sump Sistemli )
Isıtıcılar Tetra HT serisi
Discuslar fazla akıntı sevmedikleri içinde sump motorunu Ehiem Compact 300 dusunuyorum
Aklıma takılan bir kaç soru ve tavsiye almam gereken konu var . Forumda araştırdım ancak bilgiler ve önerilerde sunulan bazı ürünler piyasada yok ( Bazıları var ancak aşırı pahalı )

16 Adet Discus alacagım bunları akvaryumlara ebatlarına göre bölmeyi düşünüyorum.
Tabiki burda ilk kurulum çok önemli oluyor doğal olarak.
Akvaryumları doldurup 2 gün bol oksijen ve devirdaim ile dinlendirmeyi daha sonra 1 gun Sera Aquatan Sonraki gün ise Sera Bio Nitrivec Kullanmayı düşüyorum. 2 Gün nitrevic kullandıktan sonra ise balıkları uygun koşullar su ve sıcaklık dengelemesi yaparak akvaryuma almayı düşüyorum . Yada balıkları alacagım akvaryum filtresinden malzeme koyabilirim akvaryuma ancak burda 2 gün suyu dinlendirdikten sonra floranın filtre ile nasıl bir döngü oluşturacagını ve iyi bakterilerin besin kaynagını saglamak ve [K]dengeleme konusunda kafamda soru işaretleri bulunuyor tavsiyeniz olursa zevkle dinlerim[/K].

Yem olarak daha önce önerilen bir çok yem gördüm ancak New Life Spectrum Discus Formula gibi bulmasının zor oldugu ve fiyatlarınında baya uçuk olduğu yemler var sizlerin [K]bu konuda güncel olarak ögünlerinizde hangi yemler bulunuyor [/K]? ( Alacağım balıklar kuru yeme alışıklar )

Ph ve İletkenlik ölçümü için : https://www.trendyol.com/unichrome/tds-3-in-1-ph-tds-sicaklik-olcer-led-li-sicaklik-gostergeli-su-test-cihazi-p-373236710?boutiqueId=61&merchantId=256211 bu cihazı aldım kullananlar memmun gözüküyordu.
Almam gereken başka bir cihaz var mı ? ölçüm için
[K]Aynı zamanda Reverse Ozmoz ürünü var mıdır ?[/K]
Günlük su değişimini ise otomatik olarak yaptırmayı düşünüyorum saat ayarlı prizler ile 1 tane motor ile suyu gunun belirli saati ortalama 2 dakika kadar dışarı attıracagım diger bir kafa motoru ile aynı su sıcaklıgına sahıp dınlenme tankından ıse 5 dakıka sonrasına ayarlayıp ana tanka basmayı düşünüyorum.
Yukarıdaki şekilde otomatik bir yöntem deneyen var mıdır acaba ?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir