Akvaryum.COM'u Takma!

Kan-TRÇevrim Dışı

İl: Usak
Kan-TRÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 00:07
Bazı balıklar için yazılan en düşük akvaryum hacimlerini hangi balıkçıya söylesem "Bırak onları, Takma onları." gibi tepkiler alıyorum.
Bir eczanede yaklaşık 150 lt'lik akvaryum gördüm. İçinde 3 snow prenses, 2 frontosa ve 3 papağan vardı. Sitede verilenlerle asla uyuşmuyor ancak 1,5 senedir hiç bir hastalık geçirmeden yaşıyorlarmış. Yorumunuz nedir.......

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

EchoeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
EchoeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 00:10
Şöyle söyleyelim; sizi de 10 metrekarelik bir odada 2 sene boyunca besleseler siz de hastalık geçirmeden yaşayabilirsiniz bu süre zarfında...

Koi-keeperÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
Koi-keeperÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 00:12

Ortam sağlanırsa her balığı ufacık yerde bakabilirsiniz.(filtre,yem,bakım...)

Ancak sizin insiyatifinize kalmış birşeydir.
Ben hangi tür balık bakarsam bakayım dengeyi korurum.
Çünkü kısa dönemli asla düşünmem...

İsteyen burda yazılanları takabilir...

Kan-TRÇevrim Dışı

Kan-TRÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 00:17
Site frontosa için de papağan için de en az 450 lt demiş. Bir frontosa için 80 lt demiş. Hiçbiri sağlanmayınca da pekala rahat yaşıyorlar. Ne hastalık, ne ölüm, ne kavga... Gelişimleri de gördüğüm kadarıyla sorunsuz. Site bu limitleri neye göre belirliyor peki?

ÇınarÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
ÇınarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 00:24
Bizler bu konuda doğayı tam anlamıyla asla taklit edemiyeceğiz. Yapmamız gereken en uygun ortamları yapabilmek. Akvaryumlarımız ne kadar büyük olursa olsun, bir malawi gölü kadar büyük olamaz. O yüzden ne kadar büyük akvaryum o kadar mutlu balıklar demektir. Şunuda ekleyim, akvaryumcuların çoğu akvaryum.com ve benzeri siteler yüzünden bilinçlenen akvaristlerden para kazanamıyacaklarını düşündükleri için size o şekilde konuşurlar. Sizin yapmanız gereken sizden hiç bir çıkarı olmayan amacı tamamen paylaşım olan bu sitelere güvenmek mi? yoksa sizden para kazanabilmek için çeşitli taklalar atan akvaryumculara güvenmek mi?Çınar2007-08-28 00:28:25

Kan-TRÇevrim Dışı

Kan-TRÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 00:25
Ona bakarsak bütün balıklar için geçerli değil midir bu? Neden papağan ve frontosaya özel muamele yapılıyor?

OcellatusÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
OcellatusÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 00:57
Özel muamele yok. Diğer balıklar için de belli su hacimleri vardır. Frontosa ve Papağan oldukça büyüyebilen balıklar olduklarından çok su hacmi istemeleri nedeni ile dikkatinizi çekmişlerdir.

mustafakısacıkÇevrim Dışı

Özel Üye
mustafakısacıkÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 12:22
[QUOTE=Çınar]Bizler bu konuda doğayı tam anlamıyla asla taklit edemiyeceğiz. Yapmamız gereken en uygun ortamları yapabilmek. Akvaryumlarımız ne kadar büyük olursa olsun, bir malawi gölü kadar büyük olamaz. O yüzden ne kadar büyük akvaryum o kadar mutlu balıklar demektir. Şunuda ekleyim, akvaryumcuların çoğu akvaryum.com ve benzeri siteler yüzünden bilinçlenen akvaristlerden para kazanamıyacaklarını düşündükleri için size o şekilde konuşurlar. Sizin yapmanız gereken sizden hiç bir çıkarı olmayan amacı tamamen paylaşım olan bu sitelere güvenmek mi? yoksa sizden para kazanabilmek için çeşitli taklalar atan akvaryumculara güvenmek mi?[/QUOTE]

Çınar bey,zaten söylenecegi söylemiş.Site hesaplamıyı illa öyle yapın demiyor,sadece uyarı ve yol gösterme niteligindedir.Şu da bir gerçek akvaryumcularda minicik tanklarda yüzlerce balık sorunsuz yaşıyor deriz hep ama sadece gördügümüz tabi bu,ölenlerinde parası satın aldıklarımızdan çıkıyor merak etmeyin.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 12:27
Bu sitede anlatılanlarla profosyonel bir bakım sağlarsınız. Onların dedikleri, sadece onlara özel. Bir akvaryumcunun bence bir hobici kadar bilgisi bile olmayabiliyor. İşini bilenleri tenzih ederim.   

DarknumiÇevrim Dışı

Özel Üye
DarknumiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 12:32
[QUOTE=Çınar]Bizler bu konuda doğayı tam anlamıyla asla taklit edemiyeceğiz. Yapmamız gereken en uygun ortamları yapabilmek. Akvaryumlarımız ne kadar büyük olursa olsun, bir malawi gölü kadar büyük olamaz. O yüzden ne kadar büyük akvaryum o kadar mutlu balıklar demektir. Şunuda ekleyim, akvaryumcuların çoğu akvaryum.com ve benzeri siteler yüzünden bilinçlenen akvaristlerden para kazanamıyacaklarını düşündükleri için size o şekilde konuşurlar. Sizin yapmanız gereken sizden hiç bir çıkarı olmayan amacı tamamen paylaşım olan bu sitelere güvenmek mi? yoksa sizden para kazanabilmek için çeşitli taklalar atan akvaryumculara güvenmek mi?[/QUOTE]

Çınar abim zaten konuşmuş dedigi gibi Sizin yapmanız gereken sizden hiç bir çıkarı olmayan amacı tamamen paylaşım olan bu sitelere güvenmek mi? yoksa sizden para kazanabilmek için çeşitli taklalar atan akvaryumculara güvenmek mi?Karar size kalmış ben siteye güveniyorum.Saygılar.

serengetiÇevrim Dışı

Özel Üye
serengetiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 12:40
Keşke bu balıkların dili olsada onlara sorabilsek. Bu tartışmalar hemen biterdi.  Dünyanın en büyük 2. ve 3. göllerinden getirdiğimiz bu balıklar için yapabileceğimiz en iyi şey vicdanımızın sesini dinlemek olsa gerek. Saygılar.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 13:01
çınar kardeşimiz noktayı koymuşThumbs%20Up 

saygılar.

YağızÇevrim Dışı

İl: Izmir
YağızÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 13:02
[QUOTE=Echoe]Şöyle söyleyelim; sizi de 10 metrekarelik bir odada 2 sene boyunca besleseler siz de hastalık geçirmeden yaşayabilirsiniz bu süre zarfında...[/QUOTE]
Katılıyorum,vücut olmasa bile ruh sağlığınız mutlaka bozulur.Balıklar içinde aynı şeyler geçerli.

Saygılar... 

MithrilÇevrim Dışı

MithrilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2007 13:03
Aslolan balığı satmak mı sevmek mi? Biz severiz onlar satarlar. Ölü balık onlar için ticari kayıptır bizim için ise üzüntü kaynağı. Akvaryumcuların hepsi böyle aslında ama bazılarını tenzi etmek gerekir. Birde ticari kıskançlık var ki burayı tehdit olarak görüyorlar. Çünkü onların satış rakamlarının oldukça altında fiyatlara burada alışveriş yapılıyor.

Benim devamlı alışveriş yaptığım akvaryumcum vardır beni iyi tanır bana yalan söyleyemeyeceğini iyi bildiğinden dürüst davranır ama benim yanımda müşterisine olmadık şeyler önerebiliyor. Gözümün önünde ilk defa başlayacak olan bir insana küçük bir tank ve ekipmanları ile discus sattı. Bu da bir yöntem çünkü o balıklar ölmeye başladığında o müşteri koşa koşa ona geri gelecek ilaç tavsiye yem ve bol nasihat alacaktır. Ticaret ve müşteri bağlama döngüsü adına bunları yaparlar. Onları bu hale tüketiciler olarak biz getirdik. Bilinçsiz alım yapıldığı sürece akvaryumcular satmayı sürdürecektir. Biz bilinçlendikçe onlarda düzgün ve bizimle işbirlikçi olacaklardır yada ben öyle umuyorum..