Balıklarım Ölüyor

Emrah.TrÇevrim Dışı

İl: Kayseri
Emrah.TrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2010 20:07
S.A. Arkadaşlar.

Ne zamandır forumu dışardan takip ediyordum.Bir türlü üye olmaya fırsatım olmadı.Şimdi hem üye oldum hem de ilk sorumu sormak istedim.

Her hafta yaklaşık 2 balığım ölüyor.Artık günü bile nerdeyse belli.Salı bir tane perşembe ya da cumartesi bir tane ölüyor.Eve giderken acaba hangisi öldü diye düşünüyorum.

Akvaryumum tropikal.2 melek vardı 1 tane kaldı 3 kılıç 2 plati 1 siyah moli kaldı 1 de vatoz.

Anlamıyorum neden ölüyorlar.Akvaryum 20 lt kadar.

50*20 boyutlarında.Arkadaşım yaklaşık 6 senedir bu işi yapıyor o da anlayamadı.Bana önerisi önce beslemeyi öğrenmem.Çünkü direk tropikalden başladım.O bana ya japon besle bir süre ya da sana zebra alalım diyor.Ben ise açıkcası japon istemiyorum.Basitime kaçıyor.Niyetim Sarı prenses te ama arkadaşım ona bakamazsın hepsini öldürürsün bu sefer diyor.O yüzden albino zebra düşünüyorum.Çünkü sürekli bir balığımın ölmesi canımı sıkmaya başladı iyice.Kaybettim parayı da önemsemiyorum artık.

Kusura bakmayın ilk seferde uzun oldu biraz :)  Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
Emrah.Tr2010-03-22 20:10:51

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

keskinerkanÇevrim Dışı

İl: Istanbul
keskinerkanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2010 20:14
 Öncelikle forma hoşgeldiniz. Akvaryumunuz hakkında daha detaylı bilgi verirseniz size yardımcı olmaya çalısırız. (akvaryumu nezaman kurdunuz,içindeki kum kaya,ısıtıcı,filitre v.s)

Emrah.TrÇevrim Dışı

Emrah.TrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2010 20:19
Yazmayı unutmuşum.Isıtıcı filtre ve kum mevcut.3 tane de yapay bitkim var.

darXisÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
darXisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2010 20:29
Emrah bey hoşgeldiniz aramıza.Kayıplarınıza üzüldüm fakat akvaryumunuzla ilgili yapmanız gerekenler var.
-Akvaryumunuzdan hiçbir işe yaramayan sahte bitkileri,ve melekleri çıkarın(hacim uygun değil)
-Canlı bitki ekin(3 4 kök java moss olabilir,bu bitkiler fazla bakım istemez,kayalara dahi sabitlenebilirler)
-Filtreniz akıntı yapıyorsa ucuna aparat takın,beslediğiniz balıklar akıntı sevmez.
-Zebra ve Sarı prenses için hacminiz küçüktür.Sizin akvaryumunuzda "kesinlikle" olmaz.
-Beslemeyi öğrenden kasıt uygun akvaryum koşullarıysa arkadaşınıza katılıyorum.Fazla yemleme yapmamalı,akvaryumunuzu canlı bitkiyle donatmalı,sonra balık alımını düşünmelisiniz.
-Elinizdeki türlerin yanına balık eklemesi yapmadan melekleri ve sahte bitkileri çıkarın,canlı bitki ekin.Suyunuz birkaç gün böyle filtreyle dönsün.Daha sonra gelin bizden tavsiye alın,size yardımcı olmaktan memnun oluruz.
darXis2010-03-22 20:31:31

Emrah.TrÇevrim Dışı

Emrah.TrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2010 20:31
Canlı bitkinin bakımı nasıl peki ?

Birde motor şelali değil.Balıklara zarar veriyor olabilir mi ?

darXisÇevrim Dışı

darXisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2010 20:37
Java moss lar fazla bakım istemez,haftada 1 kere akvaryuma ekleyeceğiniz az miktarda sıvı gübreyle onu rahatlıkla büyütebilirsiniz.En güzel özelliği de taşlara dahi bir iple bağlanabilmesidir,yani ekilmesi için bitki kumuna vs. gerek yoktur.Filtreniz eğer çok akıntı yapıyorsa balıklarınıza zarar verebilir.Şelale olmasına gerek yok her motor için suyu yukarı vermesini sağlayan aparatlar mevcut.Pet-shoplardan sizinki için de uygun bir tane mutlaka bulursunuz.Tabi şelale aparatı da bulabilirsiniz,önemli olan akıntının azaltılmasıdır.Aparatın bir resmi:

Ayrıca burada bir makalem var,okursanız aydınlatıcı olacağını düşünüyorum:
http://www.akvaryum.com/Forum/akvaryum_hazir_edilmeden_canli_alinmaz_k362080.asp
darXis2010-03-22 20:44:22

Emrah.TrÇevrim Dışı

Emrah.TrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Mart 2010 20:32
Balık olarak japon a geçsem mi sizce önerir misiniz akvaryumuma göre.Kaç tane alabilirim sizce? 

darXisÇevrim Dışı

darXisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Mart 2010 09:43
Çok büyümeyen japon türlerinden 2-3 adet alabilirsiniz.