Böyle Kurtulur Muyum?

SonCalvusÇevrim Dışı

[B]1595,3[/B]
İl: Adana
SonCalvusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2006 09:41

Arkada?lar elimdeki akvaryumlardan birini salyangozlar basty. Forumlarda bununla ilgili çok kunu açylmy?. Genelde ya ilaç ya da botia macracantha tavsiye ediliyor. Ben ise akvaryumumu tamamen bo?altyp, malzemeleri ve bitkileri potasyum permanganat ile banyo yaptyryp akvaryumu yeniden kurmayy dü?ünüyorum. Sizce çözüm olurmu? Kendimce böyle bir çözüm dü?ündüm. Çünkü okudu?um forumlardan edindi?im izlenim,ne ilaç nede botia macracantha kökten bir çözüm olmuyor...

Mutlu balyklar dilerim.

ayseozden2006-1-26 9:45:15

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

aykutÇevrim Dışı

İl: Bursa
aykutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2006 10:06
Selamlar Özden bey kayalary ve dekorlary dezenfekte etti?inizde tüm biolojik ve yararly bakteri oranyda syfyra dü?ecektir bence sorun y?yklandyrma filtreleme veya ba?ka bi?i daha sonra yine alg ve salyangoz olu?abilir. Diye dü?ünüyorum. Bakalym di?er arkada?lar neler diyecek.

strangerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
strangerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2006 10:22

Özden Bey

Elinizdeki balyklarla makrakanta olmaz zaten.Ayku beyin dedi?i gibide akvaryumu syfyrlamak çok sa?lykly de?il.Ama kesin çözüm bu sanyrym.

Sa?lykly balyklar dilerim...

SonCalvusÇevrim Dışı

[B]1595,3[/B]
SonCalvusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2006 10:24
Akvaryumu tekrar kurduktan sonra yararly bakterilerin olu?masyny bekleyebilirim. Ya da aquatan nitrivec kullanabilirim olmazmy?

strangerÇevrim Dışı

Özel Üye
strangerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2006 10:30

Olur.Sistemi hyzlandyrabilirsiniz.

ÖmerÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
ÖmerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2006 10:37
Beklemek yerine ba?ka bir akvaryumdan kullanylmy? ve hastalyksyz su temin etseniz bence daha iyi olur.

SonCalvusÇevrim Dışı

[B]1595,3[/B]
SonCalvusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2006 10:41
Evet bu daha pratik olur Ömer bey te?ekkürler.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2006 12:56

Arkada?lar benim ba?yma yeni geldi canly do?uran akvaryumum salyangoz içerisinde kalmy?ty.

En iyi çözümü sölüyorum salyangoz giderici alynyz akvaryumun içindeki balyklary alyn bitkileriniz varsa onlaryda ba?ka bir yere ayyrynyz... Tüm bu i?lemleri yaptyktan sonra ilaçy içine dökünüz kutunun yarysyny bo?altabilrsiniz herhangi bir zarary yok ben hepsini bo?altmy?tym 3 saat kadar bekleyin.. Görece?iniz üzere tüm salyangozlar ölücekler :(((.. Üzgünüm evet onlarda canly ama ölücekler ..Daha sonra bir hortum bulup bir kova yardymy hile umarym biliyorsunuzdur su bo?altma i?lemini .Akkvaryumun dibindeki salyangoz ölülerini o hortum  yardymy ile temizleyiniz bu arada akvaryumunda suyunu yaryya indirgemi? olursunuz üzerine su ekleyip 2 saat kadar ysytycy ve motoru caly?tyrynyz.. Daha sonra bitkilerinizi ve balyklarynyzy suyun içine tekrar atabilirsiniz . Eminimki herhangi bir kayyp yada bitki hasary olmuyacaktyr.Böylece akvaryumunda suyunu yenilemi? oksijeni arttyrmy? olucaksynyz. Sa?lykly balyklar dilerim. Saygylarymla Ahmet Sarykaya / YZMYR...

GomodoEjderiÇevrim Dışı

İl: Bursa
GomodoEjderiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2006 23:01
filtrenizide temizlemeyi unutmayyn.Hatyrlatmak istedim

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 03 Mart 2006 23:17

Selam Özden Hanym,

Mademki akvaryumu bo?altacaksynyz,balyklary ayyryp akvaryuma her 100lt su için 1-2gram bakyrsülfat eklemek ve bu akvaryumu bir hafta tüm aparatlary çaly?yr ?ekilde tutmak bütün salyangozlaryn(yumurtalarda dahil) ölmesini sa?layacaktyr.

Sevgiler.

TaygunÇevrim Dışı

TaygunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2006 02:24

Arkada?lar,

Eski bilgilerime göre, istenmeyen salyangozlaryn ezilip balyklara canly yem olarak verildi?ini biliyordum. Bu kuraly unuttuk mu?

Te?ekkürler

Ufak Bir Not: Ylk defa bayan bir akvarist gördüm. Ay?e Hanym, sizi tebrik ederim.

Tamer

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2006 08:58

Haklysyn Tamer bey;

Cichled türlerinin en sevdi?i yemleme ?ekillerinden biri..Ezilmi? salyangoz yemek.Ama salyangozun türü bence önemli minare kabuklu salyangoz akvaryumu sarmy?sa kurtulmak için çareler aramak lazym.Balyklary salyangozlara yem yapmakla kurtulunmuyor o durumda.

Sevgiler.

DEEPFISHING482006-3-4 8:59:31

bozkanÇevrim Dışı

bozkanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2006 18:38

Arkada?lar selam, benim canly do?uran akvaryumumda da ortaya çykty bu sorun, ?imdilik gördüklerimi eziyorum, burada bi arkada?ymyn dedi?i gibi minare kabuklu de?il, kahverengi bi salyangoz türü, ?imdilik endi?elenmiyorum, bi arkada?ym vatoz önerdi bu salyangozlarla mücadelede o, vatozlarla ba?ary sa?lamy?, benim bahsetti?im tankymda vatoz yok, tank çok büyük olmady?yndan bir tane vatoz koyaca?ym bakalym ne olacak, salyangozlaryn boyutlary çok büyük de?il gördü?üm en büyü?ü 7 mm civaryydy sanyrym vatoz halledebilir, konu ile ilgili deneyimlerimi yine sizinle payla?yrym. Salyangozunda bir resmini çekip burada yayynlamak istiyorum,böylece vatoz i?e yararsa salyangozun cinsini ö?renmi? olur ve bu tip probleme çözüm sunabiliriz.

Saygylarymla
Burak Özkan

tearaway2006-3-24 18:55:25

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 25 Mart 2006 15:40
Benim akvaryumumdada ayny salyangozlardan üremi?ti.Balyklary ayry bir yere aldym,bitkileri iyice su altynda temizledim salyangozlardan aryndyrdym.Daha sonra akvaryumun bütün suyunu kovalara bo?alttym ve kumlaryda ayry kovalara bo?alttym.Daha sonra kumlary kaya tuzu ile tuzlayyp kary?tyrdym.Yarym saat gibi bir süre bekledim ve daha sonra kumlary bir kaç defa yykadym.Akvaryumun içinide dikkatlice kalan salyangoz olup olmady?yny inceledikten sonra kumunu koydum.Suyunu bo?altyrken tülbent,ba?örtüsü gibi bir ?eyle süzdüm.(belki suda yumurtasy vardyr diye)Sonrada bitkileri ve balyklary ilave ettim.?u anda 1 hafta oldu ve etrafta herhangi bir salyangoz göremedim.