bıtkı kaybı

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2007 17:45
Merhaba. Benım akvaryumuda 4 cesıt bıtkı mevcut ama en son aldıgım saz (amerıkan)erımeye basladı. Yaprakları kopuyor, neden olabılır ? Gunluk 5 saat ısıklandırmam var, gunduz yeterınce ısık goruyor, sıvı bıtkı gubresı kullanıyorum. Ayrıca akvaryumumda vatoz, guramı, melek ve copculer mevcut. Yeme ıhtımallerı var mı ? Şımdıden tesekkur. goktugy2007-07-28 20:38:49

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

vuslatÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
[B]6339,1[/B]
İl: Sivas
vuslatÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2007 17:47
Akvaryumun ısısına dikkat ediniz.Yeterince mineral alamıyor da olabilir.

serkan_cetinkolÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
İl: Istanbul
serkan_cetinkolÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2007 01:58
Vallisneria uyum sürecinde oldukça hassastır.Şartlar uygun olsa bile toparlanması zaman alabiliyor.5 saat ışıklandırma yetersiz.Bu süreyi 10-12 saate çıkartın.Sadece ışık ve gübre vermek yeterli değil, doğru miktarda ışık ve gübre sorunu en aza indirecektir.

maussollosÇevrim Dışı

İl: Mugla
maussollosÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2007 21:08

Bitki çürümelerinde esas olarak sıcak sorun olarak görülür, bir de tuz. Bende 3 kök Vallisneria americana ve 6 büyük kök Egeria densa (Eledoa) var. Sıcaklıkla ilgili olarak: geçenlerde su sıcaklığım 34 derece idi. (Bodrum'un malum sıcağı:)) Akvaryumumda tuz da kullanıyorum ancak hiç bir sorun yaşamıyorum. Sıcaklıktan dolayı bitkilerimin bozulmamış olmasına birşey söyleyemeyeceğim ancak tuz oranını azaltmanızda fayda olur. Tankım 48*19*30 cm  ölçülerinde ve bu tanka kullandığım tuz miktarı yarım çay kaşığı. Bundan dolayı bence biraz tuz oranınızı azaltın.

encort2007-08-05 23:58:34

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2007 22:16
Tuz oranını düşürdüm.Sıcaklıkta düştü.Peki bitkilerin yaprak delinmesinin sebebi ne olabilir?Bana gübre önerebilir misiniz?

dedemilliÇevrim Dışı

İl: Gaziantep
dedemilliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2007 23:52

İlaç ne kullandınız?

encort2007-08-05 23:59:13

tatlisarapÇevrim Dışı

İl: Hatay
tatlisarapÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2007 23:24
Çürümelerdeki en büyük etken sıcaklığın fazla olmasıdır.Mümkün olduğunca sıcaklığı düşük tutmaya çalışınız.Birde önemli olan bitkilerin yerini sevmesi..Bitkilerin yerini sık sık değiştirmeyin mümkünse hiç dokunmayınız.Ben günde 2litre soguk su takviyesi yapıyorum ve hiç bir sorun yok sazlarımda

MithrilÇevrim Dışı

İl: Istanbul
MithrilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Ağustos 2007 10:16
Bence tuzu tamamen kesmelisiniz. Işıklandırma ve ısıya dikkat edin. Çok fazla ısı iyi değil 27 derecede valisnerialarım çığ gibi büyüyor. Budama filan aman sakın yapmayın ve köklerini bulundukları yerden çıkartmayın.

GihotÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
GihotÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Ağustos 2007 10:30
[QUOTE=afakan2006]Merhaba. Benım akvaryumuda 4 cesıt bıtkı mevcut ama en son aldıgım saz (amerıkan)erımeye basladı. Yaprakları kopuyor, neden olabılır ? Gunluk 5 saat ısıklandırmam var, gunduz yeterınce ısık goruyor, sıvı bıtkı gubresı kullanıyorum. Ayrıca akvaryumumda vatoz, guramı, melek ve copculer mevcut. Yeme ıhtımallerı var mı ? Şımdıden tesekkur. [/QUOTE]

Akvaryum boyutunuz nedir?
5 saat ışıklandırma türünüz nedir? grolüks mü? normal florasanmı? lamba mı?
Isı durumunuz nedir?

Akvaryumunuz boyut-litresine uygun grolüks florasanlar edinmelisiniz.Işıklandırma süreniz çok az.
26 derece üstünde bitkilerde bozulmalar gözlemlenebilir. Fakat taban, gübre ve ışık sistemeniz yeterli-oturmuş ise bu yıpranmaları en hafif şekilde atlatabilirsiniz.

Ayrıca gündüz yeterince ışık görüyor demişsiniz, bu görülen ışık güneş ışığımı ? Evet ise suyunuz bozulacaktır.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 07 Ağustos 2007 23:04
Güneş ışığı zararlı mı?Gübreye başlamadım önerebileceğiniz gübre var mı?Normal florasan degıl gunışıgı pembemsi.Akvaryum boyutum 70-40-40cm.İlaç kullanmadım sadece dezenfektan bırkac damla.