Flagyl, Bemiks,Terramycin vb. ilaçlar

cengiz muratÇevrim Dışı

İl: Kahramanmaras
cengiz muratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2007 17:24

Flagyl, Bemiks,Terramycin, Bactrim Forte ve Kemicetine vb. ilaçları bir çok forum da Akvaryum suyuna belirli ölçülerde konularak uygulandığı anlatılmaktadır. Bu tür ilaçlardan hangisi veya hangileri, ev yapımı yemlere veya hazır yemlere karıştırılıp hap gibi verilebilir mi? Bu şekilde hasta balık kurtulur mu? 

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

lafayetteÇevrim Dışı

İl: Istanbul
lafayetteÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2007 17:42
 Merhaba,

Ulvi Bey'in hazırladığı envanteri gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Saygılar...

cengiz muratÇevrim Dışı

cengiz muratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ağustos 2007 08:58

http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=71281

Bu adreste ilaçların suya  örnek Flagy :İç parazit hastalıklarında, 50 lt suya 1 tablet kullanılıyor demiş, suya karıştırılacağını anlatmış. Ev yemi hazırlanırken bu ilaçları yeme karıştırıp kullanılacağını anlatmamış :( ev yemi yaparken bu ilaçlardan karıştırsak yani hap gibi bişi yapsak nasıl bir etkisi olur. Teşekkürler Latif Bey 

emiirÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
emiirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Ağustos 2007 20:07
[QUOTE=cengiz murat]
Flagyl, Bemiks,Terramycin, Bactrim Forte ve Kemicetine vb. ilaçları bir çok forum da Akvaryum suyuna belirli ölçülerde konularak uygulandığı anlatılmaktadır. Bu tür ilaçlardan hangisi veya hangileri, ev yapımı yemlere veya hazır yemlere karıştırılıp hap gibi verilebilir mi? .......... [/QUOTE]

Bana göre yanıt hiçbiri...

Saygılar.

Erdal HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,10749[/C]
İl: Mugla
Erdal HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Ağustos 2007 20:18
İlaçları yeme karıştırarak da olsa ana tankta kullanmak su dengesi açısından sakıncalı olur.

Karantina tankına alınan balık için söylediğiniz yöntem uygulanabilir.
Saygılar.

cengiz muratÇevrim Dışı

cengiz muratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2007 15:01

Suya elektrik versem dedim form dan kaldırıldı. Böyle bir yöntemi denesem, balıkları çıkarıp 24 w adaptörden bir veya iki saat elektrik versem sudaki mikro organizmalar ölürmü. 

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2007 15:05
[QUOTE=cengiz murat]

Suya elektrik versem dedim form dan kaldırıldı. Böyle bir yöntemi denesem, balıkları çıkarıp 24 w adaptörden bir veya iki saat elektrik versem sudaki mikro organizmalar ölürmü. 

[/QUOTE] Sayısız ve çeşit çeşit mikro organizma var.Bunların hangisinin nasıl bir elektrik altında öleceği belli olmaz.
Bir de anlamadığım nokta niye bu ilaçları direk suya karıştırmıyorsunuz da ısrarla yemin içine katmaya çalışıyorsunuz.Suya karıştırın ve sorununuz çözülsün.
Saygılar...

cengiz muratÇevrim Dışı

cengiz muratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2007 15:21

Bu ilaçlar insanlar için yapıldığı kesin. Benim asıl amacım balıklar hasta olmadan ön tedbir. Ayrı bir kaba yada karantinaya alındığında balığın ölümü çabuk oluyor. Ana tanka karıştırnca yararlı yararsız bir çok mikro organizmayı yok ediyor, suyu bulandırıyor. Özelliklede nitrifikasyon bakterilerine zarar vermesi biyolojik dengeyi bozması. hazırlanacak ev yemini haftada bir vermeyi düşünüyorum.Elektrik vermeyi bir dahaki sefere deniyeceğim.

acemi412007-08-24 20:09:22

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2007 15:23
Elektrikle mikro organizmaların öleceğini size kim söyledi açıkçası çok merak ediyorum.
Ayrıca ilaçlar balıklar hasta olduğunda verilir.Hasta olmadan önlem olsun diye değil.
Siz başınız ağrımadan hap kullanıyor musunuz?Bu da ona benzer bir durum.
Saygılar...

cengiz muratÇevrim Dışı

cengiz muratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2007 15:58

Ben bir karışım yaptım ıspanak, sarımsak, bezelye, marul, patates, karides, piyasada poşette satılan ucuz yemler, bemix vitamin, tavuk ciğeri ve yumurta sarısı bunları göz kararı ayarlayıp bir mikserde karıştırdım. Karışımı güneşte kurutup, kuruyan yemi havanda un haline getirdim. Çay süzeğinde eleyip balıklara arasıra verince seyret balıkların saldırışını. Bu benim ev yapımı yemim 4 gün arayla veriyorum. Diğer öğünlerde sera vipagran  veriyorum. Değişik formlardaki bilgilerden bunu  uyarladım. Bu yeme bu ilaçlardan katmayı düşünüyorum ve bunu balıklar hastalandıkça kullanmayı düşünüyorum. Şu anda  45 lt akvaryumumda 2 tane balık kaldı ve eylül ayına kadar balık almayı düşünmüyorum.  Elektrik işini deniyeceğim faydası olursa da formdan paylaşacağım. İlk başlangıçta 4 dişi 3 erkek vardı. Sonradan aldığım 2 dişi 1 erkek lepistesi akvaryuma bıraktıktan sonra ölümler başladı ve hergün bir balığım öldü. Saygılar Onur Bey.

acemi412007-08-24 20:11:13

semenderoÇevrim Dışı

İl: Antalya
semenderoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2007 16:46
 Yeminizin etkisi, kendisini nasıl da göstermiş balıkların üzerinde.
 Elektrik verilmesi gibi bir düşünceyi anlamak mümkün değil.
acemi412007-08-24 20:11:47

cengiz muratÇevrim Dışı

cengiz muratÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2007 17:21
Tamam tamam elektrik vermiyeceğim. Ben bu işe yeni başladım.26/06/2007 de 4 dişi 2 erkek lepistesle.  Her şey gayet iyi ve de güzeldi. Sonradan aldığım balıkları 15 dk torbasıyla akvaryumda  bekletip, suyuyla beraber akvaryuma boşaltmam balıkların sonunu getirdi. Artık usulü biliyorum. Şimdi ilk aldığım balıklardan 2 tane kaldı. Ayrıca havaların sıcak olması da balıkların ölümünü hızlandırdı. Sıcaklık bir ara 34 e dayandı. Burası Kahramanmaraş, Türkiye'nin en sıcak ili .

Forum kuralları 5.madde:

Türkçeye önem veriyoruz.

Mesajlarınızda yazım ve noktalama  kurallarına dikkat edin.  

Saygılar.

acemi412007-08-24 20:14:38

IlknurrÇevrim Dışı

İl: Trabzon
IlknurrÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2017 13:11
Terramycin lepistese nasıl uygulanır? [EDIT]Ilknurr,2017-01-29 13:11:47[/EDIT]