Siyah benek

rotasızÇevrim Dışı

İl: Ankara
rotasızÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Eylül 2007 20:26
Arkadaşlar malavi cikletlerinin üstünde siyah benek çıktı. Bu olay 1 haftadır devam ediyor. Araştırdım ama nedenini bulamadım. Bu süre içinde cobalt agzındakı yavruları attı, bir de sarı prenses öldü. Dip çekimini ve su değişimini düzenli olarak yapıyorum. siyah benekle ilgili bilginiz varsa yardımlarınızı bekliyorum.(hastalık büyük balıklardadır).
Saygılar...
acemi412007-09-07 22:58:48

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

asya2626Çevrim Dışı

İl: Ankara
asya2626Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2007 09:14
Aynı sorun için şimdi başlık açıcaktım, sizin başlığınızı gördüm. Malavilerde, s.p. simde var benimde, git gide çoğalmaya başladı. Siyah siyah benekler. Bu ciddi bir hastalıkmı? Bulaşıcımı? Bilen arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olsun..
Saygılar...

hakan20Çevrim Dışı

hakan20Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Eylül 2007 15:40

KARA LEKE HASTALIĞI:Balık üzerinde siyah noktalar halinde görülen ve balıklara zarar veren bir parazittir. . Yumurtadan çıkan larvalar salyangozlarda büyüyüp gelişerek, buradan balıklara saldırır. Deri içine girerek siyah kistlere NEDEN OLUR

TEDAVİSİ İÇİN : İlk iş olarak akvaryum varsa salyangozlardan arındırılmalıdır. Çünkü parazit ara hayvan olarak salyangozlardda yaşar. Bundan sonra paraziti taşıyan balık, dört litre suya %1 lik asit pikrik ilavesiyle hazırlanmış solisyonda, 30-40 dakika kadar bırakılmalıdır. Balık, parazitlerden kurtuluncaya kadar banyoya devam edilir. Balıkta aksi bir reaksiyon görüldüğünde tedaviye ara verilebilir. Ayrıca ilaç olarak malahit yeşilininide öneririm.UMARIM TEŞHİSİM

DOĞRUDUR