Akrilikten kule yapımı (Resimli anlatım)

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2007 06:15
Taşırma sistemim.
Bağlantılı olduğu için taşırma sistemimi de aktarayım, belki yapacak olanlara alternatif olur.

Bu taşırma borusu, deliğe slikonla yapıştırdım.

Bu boruya geçirdiğim dipten çekiş sağlayan aparat.

Bu resimde mazgallar daha net görülüyor, çekiş dipte buradan olup su üstte boru seviyesinden taşıyor. Camla veya akrilikle kutu yapma derdi yok, malzeme plastik üzerine siyah folyo ile kaplama yapılmış. Tankın üstündeki boş 1 cm'lik payda sump devreye alındığında kapanacak.

Sump'a iniş.

Deliğe geçecek boru.

Dolap yüksekliğim 90 cm ama boru sumpa inene kadar ufak bir hesap hatası yüzünden 15 cm yiyor, resimde belli oluyordur profilide bu nedenle taşlamak zorunda kaldım. 4 cm mdf+strafor + 10 cm dipteki yükseklik. Sump ve kule için bana kalan toplam yükseklik 60 cm. Sorun yaşamamak için, önce kuleyi yapacağım ona göre sump ayarı olacak. Alt mdf'de gelmedi henüz.

Akrilikten kule yapımı

Ölçüler
25*42.7 cm - 1 adet üst
24.2*26 cm - 2 adet yanlar
42.7*26 cm - 1 adet arka
20*1 cm - 6 adet kayıt çıtası
42.7*7 cm - 2 adet çekmece kapaklığı
42.7*5.4 cm - 1 adet çekmece kapaklığı
42.7*7.4 cm - 1 adet çekmece kapaklığı
7*11 cm - 3 adet ortadan ikiye bölünüp elde edilecek 6 üçgen çekmece desteği.
5*11 cm - 1 adet ortadan ikiye bölünüp elde edilecek 2 üçgen çekmece desteği.
41.9*24.2 cm - 3 adet içeriye girecek çekmece rafları.
42.7*25 cm -1 adet  çekmece, en alt çekmece birnevi kulenin alt kapağı olacak ve sabit kalacak.

Ölçülerde slikonda olduğu gibi dolgu için herhangi bir pay bırakmıyorsunuz, sıfır ölçü.

Yapılış
Sadece altı yapıştıramadım, kesimde 8 mm hata var alttan çıta ile yükselteceğim, sorun çözülmüş olacak. Allahtan sump için camları kestirmemişim tahmin ettiğim gibi sorun çıkacaktı.

Önce çekmeceleri yapıştırdım, en üst çekmecede üstten ve yandan 4, orta çekmecelerde sadece yanlardan 4'er mm, en alt çekmecede ise yandan ve alttan 4'er mm boşluk bulunuyor, tam bir kutu olması için.

Önce üçgenler delikli raflara, daha sonra kapaklıklar delikli raf ve üçgenlere yapıştırıldı.

Yapıştırma hk. bir not;
İlk kez akrilik yapıştıracak arkadaşlar için faydalı olabilir. Acemiliğimden önce yüzeye bolca kloroform damlattım yüzeyin biraz cıvımasını, alışmasını bekleyip daha sonra yüzeye oturtarak yapıştırdım. Bu şekilde hem çok fazla kloroform harcıyorsunuz hemde illaki sağa sola bulaşıyor.

Gözlemim; Parçayı önce yapıştıracağınız yere oturtun daha sonra (ben resim fırçası kullandım, şırıngada olabilir.) fırça ile bir miktar köşelere dokundurun kloroformun yapışacak yüzeye doğru malzemenin arasına akıp doldurduğunu göreceksiniz. Bu esnada tam olarak kurumadan ince ayarı yapıp daha sonra tüm bölgeye bu şekilde kloroform uygulayın. (Damlatın boşluğu kendi doldursun)

En üstteki çekmece, delikler 500 civarı 3 mm ile delindi.

Alt çekmecelerden birisi, delikler 6 mm ile takribi 200 adet. 3 çekmecede bu şekilde. Sadece yanlardan 4 mm pay verdim.

Tüm çekmecelerin bitmiş halleri. Ertesi günde oturacakları bölmeyi yaptım.

İlk önce arkayı yapıştırdım.

Daha sonra sırasıyla yanları.

Kutu tamamlandıktan sonra üst çekmeceden başlayarak ray görevi görecek 1*20 cm çıtalarla kayıtları attım.

İlk önce işaretleyim dedim ama yemedi, hanım tuttu, ben yapıştırdım. Aslında başka yöntemlerde düşünülebilirdi ama onu hobiye bulaştırmak adına bu yöntemi kullandım.Big%20smile

Sonra sırasıyla diğer çekmece kayıtlarını attım.

Çekmecelerin daha sağlam oturması için arka tarafa da kalın kloroform yapmak için aldığım artık parçalardan ek kayıtlar yerleştirdim.

Kayıtların tamamlanmış halleri.

Farklı açılardan tamamlanmış hali.

Fikir veren, yardımcı olan herkese tekrar teşekkür ederim. Nacizane yapmayı düşünenlere görsel yardımı olduysa ne mutlu.

Başlığa Ek : Birazda filtreleme ile ilgili bilgi ekleyelim.

Kulede asıl amaç elyaf ile suyu karşılayarak yani kaba pisliği çok sık dokulu bir malzemeyle mümkün olduğunca çok tutarak/süzerek elyafa hapsetmek, bununla birlikte mantığı tamamlamak için elyafı sık sık değiştirmek ve bu sayede pislikleri biyolojik döngüye katılmadan bertaraf etmektir.

Sık yapacağımız elyaf temizliğini kolaylaştırmak için çekmeceli sistemler kullanıyoruz.

Konuya aşina olmayan arkadaşlar için biyolojik döngü hakkında yazdığım bir yazıyı paylaşayım.
Orjinalini yazan: tearaway

Akvaryumumuzda oksijenli ortamda yaşayıp amonyağı nitrite, nitriti de nitrata çeviren bakteriler kolonileşirler. 

Yem artıkları, balık pislikleri, çürümüş bitki yaprakları v.b. artıklar akvaryumumuzda amonyak oluşmasına neden olur. Amonyak balıklarımız için ölümcül bir tehlikedir.

Neyse ki bir kısım oksijenli ortamda yaşayan bakteriler oluşan bu amonyağı daha az zararlı olan nitrite dönüştürürler. Nitrit amonyaktan daha az zehirli olsa da balıklarımız için yine ölümcüldür.

Aynı şekilde nitritte bakteriler tarafından nitrata dönüştürülür.

Tüm bu döngüye biyolojik denge(döngü) diyoruz.

Nitrat ise daha az zararlıdır fakat yüksek oranlarda olursa çeşitli olumsuzluklara neden olur. Balıkları zehirleyebilir, rahatsızlık vererek sürtünmelerine, metabolizmalarını yavaşlatarak yavaş büyümelerine, uzun vadede hastalanmalarına v.s. v.s. neden olur.

Nitrat dediğimiz şey aklınıza gelebilecek tüm sorunların kaynağıdır aslında. Bu nitratı ister bitki ile yok edin, ister kule sump ile, ister su değiştirin, ister cihazlar alın ama yok edin.
Nitrat kısaca su kirliliğidir.

Nitratı akvaryumumuzdan uzaklaştırmak için dip çekerek su değişimi yapıyoruz.

Su değişim sıklığını belirlemek için nitrat testleri ile değerleri ölçmeliyiz. Çeşitli makaleler de dile getirilen klasik oranları ve periyotları yanlış buluyorum. ( Haftada %15-%30 su değişimi yeterli olur v.b. laflar)

Çünkü bir akvaryumda nitrat oranının ne kadar arttığı bir çok etkene bağlıdır ve her akvaryumun nitrat artışı aynı hızda seyretmez.

Örn : Bir tankta 10 balık vardır ve 10 balıklık artık oluşur (yem sonucu dışkı, idrarları v.s.) diğer tankta ise 5 balık vardır, 5 balıklık artık oluşur. Amonyak-nitrit ve sonuç olarak nitrat oluşumu 5 balıklık tankta daha az olacaktır. İki tankta su değişimi için aynı oran ve periyot belirlenirse yanlış olur.

Bu bağlamda nitrat testleri edinerek su değişim sıklığımızı şartlarımıza göre belirlemeliyiz. Sürtünme gözlemlediğimizde aklımıza ilk gelen nitrat olmalıdır.

İlgili makaleler.
1. konu
2. konu
3. konu
Bu bağlamda pislik yapıcılar ne kadar su dışında olursa o kadar temiz bir suyumuz olur. Kulenin gayeside budur.

Sump veya dış filtrede kullanabileceğiniz çeşitli malzemeler hk. bu başlıktan bilgi edinebilirsiniz.
Filtre Malzemelerini Ucuza Temin Etmek
Kolay gelsin, saygılarımla.
tearaway2007-10-18 06:11:16

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

emiirÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
emiirÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2007 10:56
Ulvi bey, berçekten iğnelenmesi gereken çok güzel bir şalışma olmuş. Ellerinize sağlık.

Saygılar...

invariantÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
invariantÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2007 15:10
Elinize sağlık güzel çalışma.

MGRBZ17Çevrim Dışı

İl: Çanakkale
MGRBZ17Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2007 16:42
  Ulvi bey çok sağolun tam sump sistemimin dizaynını yapmak üzereydim. Bu konuyu açmış olmanız çok çok iyi olmuş . Herkez kule tipi öneriyor ama kulenin nasıl yapıldığını açıklayarak anlatan olmamıştı . Size bu çalışmanızdan dolayı çok teşekkür ederim , bayagı faydasını göreceğim , saygılar.

lafayetteÇevrim Dışı

lafayetteÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2007 20:33
 Ulvi Bey elinize sağlık.Konuyu iğneliyorum.

Yaralı bilgilerinizden dolayı teşekkürler.

Saygılar...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2007 21:28
Sağolun.
Birkaç hususu daha belirteyim.

*Çekmeceler öne değil yanlara açılıyor (sumpın üzerine doğru), elyaf değiştirmesi sırasında ortalığın ıslanmaması için. Fikir Sn Murat Yılmaza ait.

*Çalışma sistemi, avantajları; En üstteki çekmeceye resimdeki borunun girebileceği ölçüde bir delik açılacak. Akrilik malzeme hafif ve delinmesi çok kolay bir malzeme.

En alt çekmece hariç her çekmecede sadece elyaf bulunacak.
Tanktan gelen kaba pislikler sık gözenekli elyaflar sayesinde toplanacak. Yine sık aralıklarla elyaflar değiştirilerek pislikler suyu kirletmeden sistemden uzaklaştıracak. Böylece su değişim sıklığınız önemli ölçüde azalmış olacak. Yarı ıslak yarı kuru bir sistem.

Suyuda otomatik olarak havalandırmış olacaksınız.

*Kuleyi sumpa takarken en alt çekmece gömülecek şekilde sumpın ilk su girişine kayıtlar atıp üzerine kuleyi oturtabilirsiniz. Yakın zamanda ekleyeceğim ama benden önce yapacak yahut sumpı bulunup kuleyi entegre edecek arkadaşlar için belirtmek istedim.

* Kalın kloroform kullanmanız basınç almayacağından pek gerekmiyor ama sağlam olsun diyenler için yazayım. (Ben kullanmadım, sızdırmazlık sağlandı.)
Ayırdığınız bir miktar kloroform içerisine artık akrilik parçaları atıyorsunuz, 1-2 gün içinde hazır oluyor onu da boşluk kalan, şüphelendiğiniz v.s. yerlere uyguluyorsunuz.

*Çekmece kulplarını henüz takmadım, birkaç çıtayı birleştirerek bunu yapabilirsiniz.

*Maliyet = 65 ytl, Karaköydeki birnur cama kestirdim.
Anlaşılmayan noktaları zevkle düzeltirim, kolay gelsin.
tearaway2007-10-14 21:28:45

perculaÇevrim Dışı

[B]2424,2[/B]
perculaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2007 23:36
Kuleyi sumpın içine koyun üstünde kalmasın. Kuleden her zaman bir miktar su sıçrar. En alttaki gözlere elyaf sünger gibi malzemeler koymayın bu malzemeler su içinde olursa olayın dış filtreden farkı kalmıyor. Tuttuğu pisliği suya veriyor. Sadece suyu ilk karşıladığınız gözde elyaf yada sünger kullanın. Elyafları haftada 2 kez değiştirin. Eğer mekanik atık çoksa 3 kez değiştirin. Zaten kahverengiye dönen ve içinden su geçmeyecek hale gelen elyaflar bitmiş oluyor. İsterseniz hiç elyaf yada sünger kullanmayada bilirisiniz. Ama bu sefer haftada bir kez sumpta dip temizliği yapmanız gerekir.

Herkes anlasa şu sump olayını en ucuz dış filtreden daha ucuza mal oluyor hem sağlıklı hem kullanışlı.

Tebrikler......

Saygılarımla

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2007 23:44
[QUOTE=percula]Kuleyi sumpın içine koyun üstünde kalmasın. Kuleden her zaman bir miktar su sıçrar. En alttaki gözlere elyaf sünger gibi malzemeler koymayın bu malzemeler su içinde olursa olayın dış filtreden farkı kalmıyor. Tuttuğu pisliği suya veriyor. Sadece suyu ilk karşıladığınız gözde elyaf yada sünger kullanın. Elyafları haftada 2 kez değiştirin. Eğer mekanik atık çoksa 3 kez değiştirin. Zaten kahverengiye dönen ve içinden su geçmeyecek hale gelen elyaflar bitmiş oluyor. İsterseniz hiç elyaf yada sünger kullanmayada bilirisiniz. Ama bu sefer haftada bir kez sumpta dip temizliği yapmanız gerekir.[/QUOTE] [QUOTE=tearaway] En alt çekmece hariç her çekmecede sadece elyaf bulunacak.
Tanktan gelen kaba pislikler sık gözenekli elyaflar sayesinde toplanacak. Yine sık aralıklarla elyaflar değiştirilerek pislikler suyu kirletmeden sistemden uzaklaştıracak. Böylece su değişim sıklığınız önemli ölçüde azalmış olacak. Yarı ıslak yarı kuru bir sistem.

Suyuda otomatik olarak havalandırmış olacaksınız.

*Kuleyi sumpa takarken en alt çekmece gömülecek şekilde sumpın ilk su girişine kayıtlar atıp üzerine kuleyi oturtabilirsiniz.Yakın zamanda ekleyeceğim ama benden önce yapacak yahut sumpı bulunup kuleyi entegre edecek arkadaşlar için belirtmek istedim.[/QUOTE]Siz bunları yazınca yazdıklarımda yanlış/eksik anlaşılan hususlar mı  var diye merak ettim kusura bakmayın?

perculaÇevrim Dışı

[B]2424,2[/B]
perculaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ekim 2007 23:57
*Kuleyi sumpa takarken en alt çekmece gömülecek şekilde sumpın ilk su girişine kayıtlar atıp üzerine kuleyi oturtabilirsiniz.Yakın zamanda ekleyeceğim ama benden önce yapacak yahut sumpı bulunup kuleyi entegre edecek arkadaşlar için belirtmek istedim.

Kule sumpın içinde kalırsa yani hiçbir parçası dışarıda kalmazsa rahat edersiniz diye söyledim.

En alt çekmece hariç her çekmecede sadece elyaf bulunacak.

Sadece suyu karşıladığınız ilk gözde kullansanız yeterli ağırlıklı pisliği ilk elyaf tutacak diğerlerine aslında pek ihtiyaç yok. Eğer mekanik yük çok ağırsa belki ikinciyede ihtiyaç duyulabilir.

Saygılarımla

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2007 00:20
Bu arada şimdi gördüm izninizle yanıtlamak isterim
[QUOTE=MGRBZ17]Herkez kule tipi öneriyor ama kulenin nasıl yapıldığını açıklayarak anlatan olmamıştı .[/QUOTE]Rica ederim aslında olmuştu haksızlık etmemek gerekir, belki gözünüzden kaçmıştır.
Mesela;
http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=108424

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2007 00:21

[QUOTE=percula]Kule sumpın içinde kalırsa yani hiçbir parçası dışarıda kalmazsa rahat edersiniz diye söyledim.
[/QUOTE]Hiçbir parçası dışarıda kalmazsa kulenin bir anlamı kalmaz ki. Mevzu kiri suya mümkün olduğunca az bulaştırmak zati?

Sızdırmazlık endişeniz varsa bugüne kadar bu sorunun yaşandığını duymadım, yinede kuledeki çekmeceler sıfır oturuyor, sızdırsa dahi ek kayıtlarla çevrelerim ama sanmıyorum.
Ayrıca siz kendiniz [QUOTE=percula]En alttaki gözlere elyaf sünger gibi malzemeler koymayın bu malzemeler su içinde olursa olayın dış filtreden farkı kalmıyor.[/QUOTE] Demişsiniz, şimdi hepsi oturmalı su sıçratır diyorsunuz, hemen altında da elyaf için 1 çekmece yeterlli ama 2 de olabilir diyorsunuz.Confused
[QUOTE=percula]En alt çekmece hariç her çekmecede sadece elyaf bulunacak.
Sadece suyu karşıladığınız ilk gözde kullansanız yeterli ağırlıklı pisliği ilk elyaf tutacak diğerlerine aslında pek ihtiyaç yok. Eğer mekanik yük çok ağırsa belki ikinciyede ihtiyaç duyulabilir.
Saygılarımla[/QUOTE]
Şekil a-1, bence var.Smile Hatta üçüncüyede var.tearaway2007-10-15 02:11:42

perculaÇevrim Dışı

[B]2424,2[/B]
perculaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2007 01:50
Ulvi Bey size başarılar dilerim.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2007 02:18
Peki, bende size başarılar dilerim. tearaway2007-10-15 03:13:52

serkan_cetinkolÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
serkan_cetinkolÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2007 14:54
Ulvi nihayet Smile.Güzel bir çalışma olmuş.Artık inan kendine, karsına koyup ben yaptım de.