yeni kuru bölgelerim5 tane canavarım ve akvaryumum

e-thisÇevrim Dışı

İl: Istanbul
e-thisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 10:32
Selamlar Ediz ben.Eskiden küçücük akvaryumda bir kaplumbağa beslemiştim ne ısıtıcı ne kuru böle ne yüzebilecek alan eziyet çektirmişimok büyüdü ve birtakım nedenlerden dolayı akvaryumcuya vermek zorunda kalmıştım=(Onca sene o berbat şatlarda bilmeden sorumsuzca büyüt imkansızı başar ve sonra git başkasına ver kötü bir durum:(

Sonra kız arkadaşımın bana 2 tane kaplumbağa almasıyla ve sayenizde bir sürü şey öğrendikten sonra1 hafta kadar ölüm kabında baktım.

Yorumlarınızı önerilerinizi eğer bir yanlış varsa bunları söylerseniz çok sevinirim.

Bobin ile goflettin koydum isimlerine hoş değilmi=)

Sonra idareten bir yuva hazırladım akvaryum ısıtıcı filitre alana kadar ve ölüm kabınıda kuru bölge olarak kullandım=).Bunlar onun resimleri:

Ve beklenilen an sonunda akvaryum aldım.Şu anda hala uyumadım akvaryumu kurmak için inanılmaz mutluyum ve yine kuru alan olarak ölüm kablarından kullandım.Bence ideal birşey oluyor böyle =)

Eski ve yeni fotoğraflar:

Aynen böyle takılıyorlar şu anda.Koca akvaryum verdik gezin gülün oynayın değil mi:D

LOL

2. kuru bölge şimdilik basit birşey yaptım ama daha iyisini yapacağım yakında:D

lafayette2007-12-18 22:20:39

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

oracleÇevrim Dışı

oracleÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 11:17
Önce belirtmem lazım ki kusursuz su kaplumbağası akvaryum tasarımı çok zordur zaten tasarım asla bitmez. Baktıkça aklınıza yeni birşeyler gelir sürekli geliştirirsiniz.

Sizin akvaryum tasarımız da pek kişinin çözemediği kuru bölge olayına çok pratik bir çözüm var. Bu açıdan fikir bazında oldukça olumlu buluyorum. Diğer arkadaşlara da mutlaka yol gösterecektir. Görsel açıdan ise bana göre henüz zayıf ama bu tür düzenlemeler de zamanla yavaş yavaş olur zaten. Kişisel olarak akvaryumlarda sadece doğal malzemeler kullanılmasından yanayım ama bu işin söylendiği kadar kolay olmadığınıda çok iyi biliyorum.

Kaplumbağalar çok ciddi firarilerdir hiç bir fırsatı kaçırmaz hemen tüyerler gördüğüm kadarıyla sizde bu işi sıkı tutmuşsunuz önlemler almışsınız.

Bu tür akvaryum dışı yuva örneklerinde sorun güvenlik duygusudur. Su kaplumbağaları ürkek canlılar oldukları için size ve ortama tam anlamıyla güvenene alışana kadar sudan pek uzaklaşmayacaklardır. Belki siz odada yokken sıcağın çağrısıyla kuru bölgeye ucundan çıkabilirler.

Kuru bölgeyi dış dünyaya karşı biraz daha izole edebilir ve kaplumbağalara daha fazla saklanma duygusu + mahremiyet sağlayabilirseniz kendilerini daha güvende hissedecekleri için o kuru bölgeyi daha çok kullanabilirler.
Ama şu sıra hele birisi yakınlardayken biraz zor. Zamanla alışacaklardır.
Kolay gelsin

druzhokÇevrim Dışı

İl: Izmir
druzhokÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 13:54

Gerçekten tebrik ederim, güzel bir akvaryum olmuş, işte yaratıcılık ve işlevselliğin birleşimi, kuru bölgeniz özellikle çok iyi bir fikir, en sıkıntılı konuyu ne hoş bir şekilde halletmişsiniz. Zaten ekipmanlarınız tamam, bu konuda eklenecek birşey yok, diğer düzenlemelerin daha da iyi olması için küçük ayrıntıları da zamanla ekleyeceksinizdir. Bu tip bir kuru bölgenin planlarını ben de yapıyorum, gerçekten ayrı bir kara parçacığı gibi olan kuru bölgeleri çok seviyorum. Belki fanusun içini daha da iyileştirebilirsiniz, mesela düz kaya parçacıkları konabilir, hatta küçük bir kuytu köşe bile yapılabilir. Bir sorun sudan uzak kaldıkça kendilerini güvende hissedememeleri, bu yüzden Hasan Bey'in de dediği gibi bir süre burayı kullanmayabilirler, zamanla alışacaklarını düşünüyorum.

Şimdilik yeni yerlerini yadırgamaları normal, keşif çalışmaları, her an kaçabilecek kuytu köşe araştırmaları başlar yakında. Büyük ihtimal filtrenin yanında da bu yüzden bu kadar çok takılıyorlar, akvaryumun içine çeşitli mağaralar, yapay bitiklerle kuytu alanlar yapmanız kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Akvaryumda değişik yüzeylerle karşılaşmalarına imkan verin, bir mangrov kütüğü koyabilirsiniz mesela, kabuklarını sürtebilecekleri, zaman zaman tutunabilecekleri kaya parçaları ekleyebilirsiniz. Bunlar tabi sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza da kalmış konular, zamanla akvaryumunuzun daha da güzelleşeceğine eminim. Bir de tabandaki renkli taşları kaldırmanızı tavsiye edeceğim, bu tip taşların suya nasıl bir salınım yaptığını bilemiyoruz, çok küçük olanların da yutulma riski var.

Afacanların filtre üstündeki pozlarına bayıldım, daha yakından görme şansımız var mı, çok sevimliler gerçekten Smile

e-thisÇevrim Dışı

e-thisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 17:42
[QUOTE=oracle]Önce belirtmem lazım ki kusursuz su kaplumbağası akvaryum tasarımı çok zordur zaten tasarım asla bitmez. Baktıkça aklınıza yeni birşeyler gelir sürekli geliştirirsiniz.

Sizin akvaryum tasarımız da pek kişinin çözemediği kuru bölge olayına çok pratik bir çözüm var. Bu açıdan fikir bazında oldukça olumlu buluyorum. Diğer arkadaşlara da mutlaka yol gösterecektir. Görsel açıdan ise bana göre henüz zayıf ama bu tür düzenlemeler de zamanla yavaş yavaş olur zaten. Kişisel olarak akvaryumlarda sadece doğal malzemeler kullanılmasından yanayım ama bu işin söylendiği kadar kolay olmadığınıda çok iyi biliyorum.

Kaplumbağalar çok ciddi firarilerdir hiç bir fırsatı kaçırmaz hemen tüyerler gördüğüm kadarıyla sizde bu işi sıkı tutmuşsunuz önlemler almışsınız.

Bu tür akvaryum dışı yuva örneklerinde sorun güvenlik duygusudur. Su kaplumbağaları ürkek canlılar oldukları için size ve ortama tam anlamıyla güvenene alışana kadar sudan pek uzaklaşmayacaklardır. Belki siz odada yokken sıcağın çağrısıyla kuru bölgeye ucundan çıkabilirler.

Kuru bölgeyi dış dünyaya karşı biraz daha izole edebilir ve kaplumbağalara daha fazla saklanma duygusu + mahremiyet sağlayabilirseniz kendilerini daha güvende hissedecekleri için o kuru bölgeyi daha çok kullanabilirler.
Ama şu sıra hele birisi yakınlardayken biraz zor. Zamanla alışacaklardır.
Kolay gelsin
[/QUOTE]

Teşekkürler ellerine sağlık iyi analiz etmişin :)Sağol bu güzel yazın için dediklerini kesinlikle dikkate alacağım :)

Yardımlarını bekliyorum.Fikir olarak resim olarak afa da biryere kadar müzikle uğraşıyorum bir yandan kaplumbağalar biraz karışıyor  kaplumrock  lol

Görüşmek üzere=)
lafayette2007-12-18 22:22:04

e-thisÇevrim Dışı

e-thisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 17:54
[QUOTE=druzhok]

Gerçekten tebrik ederim, güzel bir akvaryum olmuş, işte yaratıcılık ve işlevselliğin birleşimi, kuru bölgeniz özellikle çok iyi bir fikir, en sıkıntılı konuyu ne hoş bir şekilde halletmişsiniz. Zaten ekipmanlarınız tamam, bu konuda eklenecek birşey yok, diğer düzenlemelerin daha da iyi olması için küçük ayrıntıları da zamanla ekleyeceksinizdir. Bu tip bir kuru bölgenin planlarını ben de yapıyorum, gerçekten ayrı bir kara parçacığı gibi olan kuru bölgeleri çok seviyorum. Belki fanusun içini daha da iyileştirebilirsiniz, mesela düz kaya parçacıkları konabilir, hatta küçük bir kuytu köşe bile yapılabilir. Bir sorun sudan uzak kaldıkça kendilerini güvende hissedememeleri, bu yüzden Hasan Bey'in de dediği gibi bir süre burayı kullanmayabilirler, zamanla alışacaklarını düşünüyorum.

Şimdilik yeni yerlerini yadırgamaları normal, keşif çalışmaları, her an kaçabilecek kuytu köşe araştırmaları başlar yakında. Büyük ihtimal filtrenin yanında da bu yüzden bu kadar çok takılıyorlar, akvaryumun içine çeşitli mağaralar, yapay bitiklerle kuytu alanlar yapmanız kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Akvaryumda değişik yüzeylerle karşılaşmalarına imkan verin, bir mangrov kütüğü koyabilirsiniz mesela, kabuklarını sürtebilecekleri, zaman zaman tutunabilecekleri kaya parçaları ekleyebilirsiniz. Bunlar tabi sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza da kalmış konular, zamanla akvaryumunuzun daha da güzelleşeceğine eminim. Bir de tabandaki renkli taşları kaldırmanızı tavsiye edeceğim, bu tip taşların suya nasıl bir salınım yaptığını bilemiyoruz, çok küçük olanların da yutulma riski var.

Afacanların filtre üstündeki pozlarına bayıldım, daha yakından görme şansımız var mı, çok sevimliler gerçekten Smile
[/QUOTE]

He he sağol yorumların için sanada,beğenmene sevindim. =)

Geçtiğimiz günlerde mesajlarşmıştık yardımın çok dokunmuştu tekrardan teşekkür ediyorum.

Evet haklısınız ikinizde daha bugün kurdum kesinlikle çok daha dolduracağım,akvaryuma kafa yormaktayım halen daha.

Taş konusuna gelince bir araştıracağım gerçekten çok zararlıysa kaldıracağım,söylediğin için sağol.

Resimlerini çekerim daha yollarım nasılsa hep filitrenin üstündelerLOL

Ama diğer küçük akvaryumda kullandığım taktiği yapacağım(Az acıksınlar yemi yemek için kuru bölgeye gelmek zorunla kalıcaklar ve gelecekler ben öyle alıştırmıştım karınları acıkınca kuru bölgeye geliyorlardı=)

Güzel yorumlarınızı güzel cevaplayabildiysem ne mutlu bana,teşekkürler iyi bakın kendinizeTongue

lafayette2007-12-18 22:27:09

SelphieÇevrim Dışı

SelphieÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 19:15
İnanmıyorum ya bunu 40 yıl düşünsem aklıma gelmez diyebilirim.
Bunun için önce sizi tebrik etmek istiyorum;

Kaplumbağalar yerlerine 1 hafta gibi uzun bir süreden sonra alışırşar...
1 hafta içinde eskisi gibi olmayabilirler(saklanma duygusu,yem yememe gibi) bunun için endişelenmeyin.

İşinizde başarılar,Thumbs%20Up

e-thisÇevrim Dışı

e-thisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 20:15
[QUOTE=Selphie]İnanmıyorum ya bunu 40 yıl düşünsem aklıma gelmez diyebilirim.
Bunun için önce sizi tebrik etmek istiyorum;

Kaplumbağalar yerlerine 1 hafta gibi uzun bir süreden sonra alışırşar...
1 hafta içinde eskisi gibi olmayabilirler(saklanma duygusu,yem yememe gibi) bunun için endişelenmeyin.

İşinizde başarılar,Thumbs%20Up

[/QUOTE]

Teşekkür ederim gerçekten beğenmene sevindim=)

Şimdi taa dedemden kalma bir taş çıkardı babam eski akvaryumdanmış. Suyu biraz düşüreceğim o  taşı koyacağım. Önce bir sıcak suda temizleyim=)
Yeni geldim eve gezdim bjk postahanedeki kaplumbağalar çok sağlıklı ve çok güzel bakılıyor. Tavsiye ederim  gidip görmenizde yarar var.

Ama Beşiktaş'ta ki diğer akvaryumculardaki kaplumbağalar yalan malesef ölmek için bekliyorlar=(

Neyse gittim dallar büyük taşlar sordum 20 ytl en fazla güzel büyük taşlar mevcut bilginize arkadaşlar.

Akvaryum ise 65x22 uzunluğu 30 sanırım böyle yazılıyor ve sadece 25 milyona aldım Beşiktaş'tan. Filitre ve ısıtıcı ise 40 miyona geldi nerdeyse ölüm kabı(şiimdiki kuru bölge=)) 5 ytl ki zaten vardı para ödemedim gittim birde derece aldım ya çok mutluyum :D

Teşekkürler.
lafayette2007-12-18 22:24:24

e-thisÇevrim Dışı

e-thisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 20:19
Bir de 2 tane daha almak çok istiyorum ama malum büyüğünce yine yetmiyecek diye düşünüyorum. Ama yine de 2 tane daha alsam küçük mü büyük mü alsam yada alsam mı ve benimkilerin ikiside dişi benim anladığım kadarıyla. 2 erkek alsam mı çok huzursuzluk çıkar mı yardım edebilecek ? lafayette2007-12-18 22:30:08

oracleÇevrim Dışı

oracleÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 20:44
Sakın almayın bu büyük bir hata olur.
Zaten en fazla 1 sene sonra o akvaryumun zahmeti sizi bezdirmeye başlayacaktır. Ayrıca kaplumbağalar eğer uzun yaşatmaya başarırsanız 20-25 cm kadar büyürler akvaryumlara sığmazlar.  Daha 15 cm olduklarından bile o 2 kaplumbağaya 1 metre akvaryum gerekecek  peki ya 4 tanesine...
Yatak odanızda bakıyorsanız bilin ki büyüdüklerinde gece tangırtı tungurtu yaparak sizi uyutmayacaklardır. Tatile gidişleriniz her zaman dert olacak onlara kim bakacak. 
Daha şu an fark etmemiş olabilirsiniz ama yakında daha ne sorunlar çıkmaya başlayacak söylemedi demeyin. Ben bunları yazdığım zaman hep itiraz gelir çünkü insanlar daha balayındadır ama sonra herkes ne demek istediğimi yaşayarak anlıyor.

Ayrıca bunlar her zaman çok ta sakin bir birliktelik yaşamazlar akvaryumlar da önü alınamayan kanlı kapışmalar çok olur. Bir kez kapışma başladımı çözümü de yoktur.

e-thisÇevrim Dışı

e-thisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 21:31
[QUOTE=oracle]Sakın almayın bu büyük bir hata olur.
Zaten en fazla 1 sene sonra o akvaryumun zahmeti sizi bezdirmeye başlayacaktır. Ayrıca kaplumbağalar eğer uzun yaşatmaya başarırsanız 20-25 cm kadar büyürler akvaryumlara sığmazlar.  Daha 15 cm olduklarından bile o 2 kaplumbağaya 1 metre akvaryum gerekecek  peki ya 4 tanesine...
Yatak odanızda bakıyorsanız bilin ki büyüdüklerinde gece tangırtı tungurtu yaparak sizi uyutmayacaklardır. Tatile gidişleriniz her zaman dert olacak onlara kim bakacak. 
Daha şu an fark etmemiş olabilirsiniz ama yakında daha ne sorunlar çıkmaya başlayacak söylemedi demeyin. Ben bunları yazdığım zaman hep itiraz gelir çünkü insanlar daha balayındadır ama sonra herkes ne demek istediğimi yaşayarak anlıyor.

Ayrıca bunlar her zaman çok ta sakin bir birliktelik yaşamazlar akvaryumlar da önü alınamayan kanlı kapışmalar çok olur. Bir kez kapışma başladımı çözümü de yoktur.
[/QUOTE]

Yukarıda da yazdığım gibi daha önce ilkel şartlarla olsada çok fazla büyümüştü eski kaplumbağam. Yani biliyorum ne kadar büyüyeceklerini ve ayrıyetten 2 tane daha akvaryum var ama dayımda. Almadım yoğun olduğumdan ayrıca babam zaten çok ilgili yıllardır,benim tatilim yok konserlerim var malesef=(

Ayrıca ben zaten uyumuyorum 7/24 iş nerdeyse beni rahatsız etmezler asıl onlar rahatsız olur evde. Davul çalan bir bakıcıları var bangır bangır kayıt yapan bir bakıcıları var =)Eskisinden de alışığım zaten büyüğünce diğer akvaryuma alırım ama tabi kavga kapışma durumlarına gelirsek haklısınız o zaman almamalıyım.
lafayette2007-12-18 22:28:43

destroyerÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
destroyerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 21:43
Kaplumbağalar için ideal bir akvaryum olmuş. Tebrikler.

e-thisÇevrim Dışı

e-thisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 23:42
[QUOTE=destroyer]Kaplumbağalar için ideal bir akvaryum olmuş. Tebrikler.[/QUOTE]

TeşekkürlerTongue
lafayette2007-12-18 22:29:11

YDRKÇevrim Dışı

İl: Manisa
YDRKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Kasım 2007 23:55
Kaplumbağalarınız çok şekerEmbarrassed.Ayrıca kuru bölgeyi çok güzel bir çözüm bulmuşsunuz.Akvaryumunuzda çok güzel hayırlı olsun.Ama biraz yapay kaçmış sanki bence akvaryumunuzdaki renkli taşları çıkartın midye kırığı ya da lav tası koyun bu hem görsel açıdan iyi olur hemde renkli taşların salınım yapma riski kaybolmuş olur.Sonuçta üstleri boya birde ortaya büyük bir mango kökü alın kaplumbağaların yiyemeceği birkaç anubias dikin böylece hem doğal olur hemde kaplumbağalarınız daha da mutlu olur.

Saygılar...

e-thisÇevrim Dışı

e-thisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Kasım 2007 00:18
[QUOTE=YDRK]Kaplumbağalarınız çok şekerEmbarrassed.Ayrıca kuru bölgeyi çok güzel bir çözüm bulmuşsunuz.Akvaryumunuzda çok güzel hayırlı olsun.Ama biraz yapay kaçmış sanki bence akvaryumunuzdaki renkli taşları çıkartın midye kırığı ya da lav tası koyun bu hem görsel açıdan iyi olur hemde renkli taşların salınım yapma riski kaybolmuş olur.Sonuçta üstleri boya birde ortaya büyük bir mango kökü alın kaplumbağaların yiyemeceği birkaç anubias dikin böylece hem doğal olur hemde kaplumbağalarınız daha da mutlu olur.

Saygılar...
[/QUOTE]

Teşekkürler yorumun için.

Ya bir kaç kaya kök falan baktım şimdi para durumu zor. Birkaç haftaya almayı düşünüyorum. Her dakika geliştireceğim sonu yok bu işin. Taşlarıda çıkartıcam yarına kaldı artık.

Tekrardan teşekkürler=)
lafayette2007-12-18 22:31:20