Minare salyangozum

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Kasım 2007 17:53
Arkadaşlar 2 gün önce japon balığı almaya gittiğimde minare salyangoz gördüm ve bi tane aldım...Bu salyangozlar tek başlarına üreyebilirler mi?Ben ayrıca bi yem vermelimiyim? Ve son olarak bu canlılarda elma salyangozları gibi suyun dışına mı umurta bırakıyorlar.?

Şimdiden teşekkürler....
onurr2007-11-26 17:56:50

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

burakÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
burakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Kasım 2007 18:57
Üreyebilirler ve ürediklerinde akvaryumda dolaşan bir sürü minare salyangozunuz olacaktır.

ezgixxxxxÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ezgixxxxxÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Kasım 2007 23:24

Tek başlarına üreyebilirler. Ayrıca bir yem vermenize gerek de yok. Sadece elma salyangozları su dışına yumurta bırakıyor sanırım. Gerisi akvaryum içinde çoğalıyor.

alper33Çevrim Dışı

İl: Tekirdag
alper33Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Kasım 2007 23:32
Minare salyangozları akvaryumda çok çabuk ürer bir kaç ay sonrada bunlardan kurtulmanın yollarını ararsınız.

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2007 08:20

Minare salyangozlarının bitkili tanklar için oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Özellikle zeminde açtıkları kanallar, kumun havalanmasını ve kök gelişiminin hızlanmasını sağlar.

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2007 09:01
[QUOTE=batuhanbayram]

Minare salyangozlarının bitkili tanklar için oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Özellikle zeminde açtıkları kanallar, kumun havalanmasını ve kök gelişiminin hızlanmasını sağlar.

[/QUOTE]

Genelde minare salyangoz olarak anılan iki tür vardır. Biri melanoides tuberculata, diğeri de physa acuta'dır. Tuberculatalar Batuhan Bey'in de dediği gibi bitkili akvaryumlarda oldukça faydalıdır, bizzat ben de besliyorum ve kumun içinde görünmez halde gezinen tahminimce 400-500 civarı tuberculata var.

Physa acuta ise çok iyi bir yosun yiyici olmakla beraber büyüdüğünde yosun bulamazsa bitkilere dadanıyor. Özellikle ince ve yumuşak yapraklı bitkileri asla affetmiyor. Hele bir de aşırı çoğalıp akvaryumda görselliği bozması cabası.

Eğer ince taneli kumunuz varsa tuberculatalar kum üzerinde gezip durur, kumun içine giremez. Bu da bir süre sonra rahatsızlık verici boyutlarda görüntü kirliliğine sebep olur. Eğer iri taneli kumunuz varsa o zaman endişelenmeye gerek yok, günün çoğunu kumun altında geçirirler. Acutalardan ise bir an önce kurtulmak lazım, üremeyi abartıp bütün akvaryumda fink atacakları neredeyse kesindir.

Eğer sizdekinin hangi tür olduğunu öğrenmek isterseniz aşağıda linkini verdiğim konuda bir mesajım var, resimli şekilde hangi türün hangisi olduğunu yazdım.

http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=133490
encort2007-11-27 09:02:52

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2007 09:48
     Akutalar minare olarak mı geçiyor? Ben onu başka bir sınıfta diye düşünürüdüm hep. Gerçekten çok hızlı çoğalabiliyorlar. Ancak Tuberculata ya oranla kabukları daha yumuşak ve makrakanta veya elma salyangozları ile popülasyonlarını baskı altında tutmak mümkün.
      Ozellikle Aponogeton ulvaceus gibi yumuşak yapraklılar için sorun teşkil ediyor.Ayrıca Acutalar Hepatit C taşıyabilmesi açısından en tehlikeli türler arasında.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2007 10:05
Bence hiç üretmeye çalışmayın,sonra nasıl kurtulucam diye düşünüceksiniz...!

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2007 10:06
Aslında acuta minare olarak geçmiyor ama minare diyen çok fazla kişi var. Bu sebeple acutaya değinmek istedim.

Evet; elma salyangozları işe yarıyor, bizzat denemiştim. Aponogeton konusunda kesin bir şey diyemem de cabombaları benim salata yiyişim gibi göz açıp kapayıncaya kadar götürüyorlar.Big%20smile
encort2007-11-27 14:36:16

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2007 16:51
Hepinize cevapları için teşekkürler...Ben üremelerini istiyorum ilerde sadece onlar için bile bi akvaryum kurabilirim çünkü bu cnlıları çok ilginç buluyorum..DAha önce elma salyangozuda baktım ama fazla yaşatamadım bunlar daha dayanıklı diye bu sefer bunları denemek istiyorum ve hepinize tekerar tekrar teşekkür ediyorum :)...

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2007 19:45
melanoides tuberculata türü bende de mevcut, arayıp edinmedim, sanırım bitkilerle birlikte geldiler. Genelde görünmüyorlar bazen camda tek-tük küçük boy görebiliyorum. Bu canlıların kabukları nerit'ler gibi oldukça kalın ve yine nerit'ler gibi kolay kolay büyümüyorlar (diğer ince kabuklular kadar kolay boy atmıyorlar) Aquaclay kumda gayet rahatlar.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 17:47
Arkadaşlar benim bir sorum daha olucak.Bu sabah akvaryumda hiç bi sorum yoktu ama okuldan gelince baktığımda ,akvaryumun üstünde bi yağ tabakası ve onun üstündedeküçük küçük şeyler var ayrıca jopan balığım ölmüs...Bunun nedeni nedir??(O küçük şeylker hareket etmiyo)sizce bunun salyangozlarla bir ilgisi varmı?

kuntakinteÇevrim Dışı

kuntakinteÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 23:49
Acutaların Hepatit C taşıma riskini merak ettim. Bana ilginç geldi doğrusu. Batuhan Bey biraz açıklarsanız sevinirim. Saygılar

çaylak_sakÇevrim Dışı

çaylak_sakÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2007 00:08
Bilgiler için teşekkür ederim.