Nano reef için neler gereklidir?

mcgreyÇevrim Dışı

İl: Istanbul
mcgreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Mart 2006 20:37

Arkada?lar hangi akvaryumcuya sorduysam nano reefle u?ra?ylmaz yapylmaz gibi sözlerle kar?yla?tym.yurtdy?yndaki sitelere bakty?ymda çok güzel nano reef akvaryumlar kurmu?lar.Onlary gördükçe zor tutuyorum kendimi  Nano reefler büyük deniz akvaryumuna bütçesi yetmeyenler için de oldukça hesaply.Deniz akvaryumu tecrübesi olan arkada?lara sorum ?u; 28lt lik bir akvaryumda (atman ar-126) 2 adet clownfish besleyebilir miyim?Ara?tyrdy?ym kadaryyla sistemin oturmasy için kaya koymalyyym yanly?ym olabilr.Bir de omurgasyz canlylaryn da i?levi oluyormu? sanyrym.

28lt de ba?aryly bir akvaryum kurulabilr mi?Ne gibi ekipmana ve malzemelere ihtiyacym olur?Akvaryum küçük oldu?u için çok syk su de?i?imi yapmaly myyym?

Deniz akvaryumunda  acemiyim biraz

Saygylar,

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

selmandÇevrim Dışı

İl: Ankara
selmandÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 13:39
Hemde 2 adet hemde 28 litrede? Siz o boyuttaki bir akvaryumda ekolojik dengeyi oturtmak için bile aylarca hiç balyk eklemden beklemelisiniz ki birden 2 adet balyk ve canly kaya koymalyymy?ym demi?siniz.

Fatih bey sizi kyrmak yada gücendirmek istemem ancak deniz akvaryumlary marine sistemlerle ba?lar marine - reef sistem olarak geli?ir ve reef sistem olarak en üst seviyeli akvaryumlary olu?turur. Reef sistemlerin son noktasy ise nano sistemlerdir. En zor sistemlerde bunlardyr.

Konuya iyice hakim olmadan sadece gerekli alet ve edevatlarla bu i?i ba?armak imkansyzdyr. Son derece engin bir bilgi kayna?ynyzyn olmasy gerekir. Yani bu kadar detayy sadece bir kaç forum satyryna sy?dyrmak bizim için imkansyzdyr.

saygylarymla.

mcgreyÇevrim Dışı

mcgreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 17:43

Kurulum a?amasyny anlatmama gerek yok tipik deniz akvaryumu kurulumu gibi yapycam.Haftalyk su de?i?imi yapaca?ymdan dolayy ps`e kullanmama gerek kalmayacak[palyaçolary küçük alacaca?ym için nitrat sorunum da olmayacak] Kalyntylar için doktor karides ve turbo alg cleaner ekleyece?im.Tabiki bunlaryn hepsi bir anda eklenmeyecek

Zaten kayalary koymak için en az iki hafta beklemem gerekiyor.Balyklar için 4-8 hafta daha.Deniz akvaryumu için aceleci ve sabyrsyz davranmamam gerekti?ini biliyorum Selman Bey.Geni? bir soru sordu?umun farkyndayym kimseden de kolay kolay cevap gelmeyece?ini de biliyorum.Neyse,ben  kaya koymalyyym dedim çünkü  kaya biyolojik sistem için olmazsa olmazlardan.Balyk içinse 2 yavru clown eklememin zarary olmayacak.Ben bunlaryn hepsini bir anda ekleyip nano kurcam demiyorum ki.

Baktym forumda kimseden msg gelmedi ben de nette ara?tyrma yaptym buldu?um güzel sistemleri ekleyeyim dedim ;

Saygylar,

biricikömerÇevrim Dışı

biricikömerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 17:54
Selman bey,deniz akvaryumlary göründü?ü kadarda zor de?il.Tatlysuda tecrübeli olanlar birazcyk ara?tyrmayla iyi bir sistem kurabilir.Fatih bey,ps gerekli,haftalyk su de?i?imleri de aksatylmamaly.Mekanik filtrasyonda ?elale filtre ve ps kullanylabilir.Biyolojik filtrasyon için kaliteli canly kaya ?art.

mcgreyÇevrim Dışı

mcgreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 18:22

Ömer bey ps yerine dip çekimi ve su de?i?imi yapsam olmaz my?Akvaryumun boyutu küçük oldu?u için su de?i?imlerini aksatmadan yapaca?ym.Haftada toplamda %50 su de?i?imi yapsam pse gerek kalyr my?Tanydy?ymda ekstra küçük bir ps varmy? e?er kullanmam ?art diyorsanyz ondan alabilirm.Canly kayayy da tanydy?ymdan alaca?ym hazyr akvaryumundan verecek.Üstünde mavi algler olu?mu?.

?imdi i?in bütçe kysmyny ayarlamaya çaly?yyorum

selmandÇevrim Dışı

selmandÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 18:27
Gerekli ara?tyrma + mali olarak yeterlilikle.

Bir markanyn ?elale filtresi var hem de psli. debisi 1000 litfe felan oldukça güçlü anlayaca?ynyz 120 ytl civarynda hem ps hemde ?elale filtre onlary ara?tyrabilirsiniz.

F ile ba?lyyordu marka.
selmand2006-3-20 18:28:57

mcgreyÇevrim Dışı

mcgreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 18:33
Psin su de?i?imiyle ihtiyacymyn kalmayaca?yny dü?ünüyordum.Ancak su de?i?imine ra?men gerekliyse ya tanydy?ymdan alaca?ym ya da ço?u sitede olan projelerden (DIY) yapmayy deneyece?im.Sitelerde çok fazla ps projesi var.

selmandÇevrim Dışı

selmandÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 19:03
O ?ekilde zor olur bence bir ?elale filtre nasyl olsa alacaksynyz.

dedi?im filtreyi alyn bence.

50 ytl fazla vermi? olursunuz en fazla.

mcgreyÇevrim Dışı

mcgreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 20:02

Akvaryumun üzerinde zaten ?elale tipi filtre var o yüzden filtre almayy dü?ünmüyorum.400L/H`luk gayet yeterli diye dü?ünüyorum.

biricikömerÇevrim Dışı

biricikömerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 20:13
Fatih bey ps ?art.Ayryca haftada ½50 su de?i?imi yaparsanyz biyolojik dengeyi bozarsynyz.

mcgreyÇevrim Dışı

mcgreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 21:04

Ömer bey haftada azar azar su de?i?imi yaparak toplamda %50 demek istemi?tim.Mesela 2 günde 1, %20 de?i?im gibi.

numanoglu1986Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
numanoglu1986Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 21:17

Nano Reef'i denemi? ve ba?arysyz olmu? biri olarak birkaç ?ey söylemek istiyorum. Tuzlu su deneyiminiz yoksa büyük ihtimalle ba?arysyz oluyorsunuz. Su hacmi çok az oldu?undan nitrat bir anda fyrlyyor kontrol edemiyorsunuz su de?i?imleri falan nafile yani. Zaten ya?atty?ynyz canlylar da nitrata a?yry duyarly tatly su balyklarynyn yanynda. Bende çok iyi ara?tyrma yapmy?tym, her?eyi ö?rendi?imi hiç sorunla kar?yla?mayaca?ymy dü?ündüm ama kurduktan 2 ay sonra bir kenara kaldyrdym akvaryumu. Amacym hevesinizi kyrmak de?il sadece tecrübemi payla?mak istedim. Nano-Reef tuzlu suya ba?langyç için yanly? bir seçim.

Saygylar

mcgreyÇevrim Dışı

mcgreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 21:25

Berk Bey kaç lt lik akvaryumda nano denemi?tiniz?Hangi balyklardan kaç adet eklemi?tiniz?Sisteminizi anlatyrsanyz sevinirim.

Saygylar,

numanoglu1986Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
numanoglu1986Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2006 22:07
40 lt'de denedim. Canly olarak anemon, mushroom ve polip koymu?tum ilk olarak, clown eklemeyi dü?ünüyordum kysmet olmady. I?yklandyrmayy 2x15W Marine Glo ile sa?lyyordum. 5 kg canly kaya ve tabanda canly kum kullandym. Filtrasyonu atmanyn ?elale tipi filtresiyle ve bir protein skimmerla sa?lamaya çaly?tym.Bir adet power head'le sirkülasyonu sa?ladym. Ba?aryly olamadym ama güzel bir deneyimdi. Önceki mesajymda sizi vazgeçirmeye çaly?yyormu?um gibi bir hava var, siz ona aldyrmayyn,  sizde deneyin. Önerilerim; nano kuracak olsanyz bile bir alt sistem hazyrlayynyz, bu hem su hacmini arttyryyor hemde PS'nin akvaryumun içinde kötü bir görüntü ol?turmamasyny sa?lyyor (PS'yi altsisteme koyunca). Kaliteli, iyi kürlenmi? canly kaya ve kum kullanyn. Canly sayysyny mümkün oldu?unca az tutun. Son olarak hiç beklenmedik kayyplara hazyrlykly olun. Balyk olarak mandarin'i öneririm büyüleyici bir balyk, beslemeden ölürsem gözüm açyk giderim.