BRİKARDİLER YUMURTALARINI YER Mİ?

hyasinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
hyasinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Nisan 2008 01:40
3.Batında brikardi çiftim yumurtlamış oldukları salyangozun içindeki yumurtalar,4. gün yumurtalar kayboldu.Bir kere salyangozun yerini hafif değiştirmiştim.Eşim diyor ki ilk batın yavrulardan biri kalan 3 yumurtadan birini yerken gördüm diyor.Daha önce böyle birşey başıma gelmedi.Brikardi anne -baba ve abiler yavrulara kesinlikle dokunmaz yemezlerdi.Bu yumurtaların akibetini bilen var mı? SALYANGOZUN YANINDAKİ YEŞİL KAYANIN DIŞINDA HİÇBİR YERDE YUMURTALAR YOK!

hyasin2008-04-01 02:10:44

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

hbicerÇevrim Dışı

İl: Bursa
hbicerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Nisan 2008 02:05

Yer değiştirmeden dolayı anaçlar yumurtaları yemişler  veya yumurtaları taşımış da olabilirler,yavrular büyük boy ise yemiş olabilirler.

Resim eklemişsiniz yavru almıyalı baya zaman geçmiş heralde bu boy yavrular yumurtayı da yer kardeşlerini de yerler yavruları ayırmalısınız.

Saygılar.....
hbicer2008-04-01 02:10:43

Mete DumluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
Mete DumluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Nisan 2008 15:23
[QUOTE=hbicer]

Yer değiştirmeden dolayı anaçlar yumurtaları yemişler  veya yumurtaları taşımış da olabilirler,yavrular büyük boy ise yemiş olabilirler.

Resim eklemişsiniz yavru almıyalı baya zaman geçmiş heralde bu boy yavrular yumurtayı da yer kardeşlerini de yerler yavruları ayırmalısınız.

Saygılar.....
[/QUOTE]

Ne kadar yanlış bir bilgilendirme!!! Yapma be arkadaşım bu zamana kadar ben yumurtalarını yiyen bir brickhardi görmedim.Yumurtaları başka bir yere taşıyabilirler ama.Yavruların o büyüklükte olması hiçbir sorun teşkil etmez aynı boydaki yavrularımla,yeni batın yavrularım bir arada duruyor,hatta vatoz yeni yavruların yanına yaklaşınca hemen kovalıyorlar. Yani kardeşlerin birbirini yemesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

MilesDavisÇevrim Dışı

İl: Ankara
MilesDavisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Nisan 2008 15:40
Mete beye kesinlikle katılıyorum. Diğer çiftler tarafından dışlanmış sürüden ayrı yaşayan bir dişi bile şu an yavruların hiçbirisine bir zarar vermedi ve ilgilenmiyor bile. Yumurtaların yenmesine birkere dişi ve erkek zaten izin vermezler ki diğer yavrularda bir sonrakileri bile besleme çabası gösterirken neden yesinler.

Sorun sanırım kabukla oynamanızdır bence rahatsız oldularsa sizin şu an göremediğiniz bir yere taşımış olabilirler.

kartal.76Çevrim Dışı

Özel Üye
kartal.76Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Nisan 2008 15:46
Selam. Yumurtaları başka yere taşımışlardır. Ben de brichardi besliyorum ve hiç bir batım yavrularını diyer büyük yavrular yemiyor. Hatta çok iyi koruyolar. Muhtemelen siz elinizle oynayınca kabukla vs taşımışlardır yumurtaları.
Saygılar.
Echoe2008-04-03 02:09:13

hyasinÇevrim Dışı

hyasinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2008 01:39
Evet yavrular göründü ! ama ilk yavru 70 ad iken 2. batın 20 ad 3.batın şimdi 23 oldu .Yumurta(yavru)sayısı nedn azalmaya başladı acaba ?Dişinin altında tüpçük her zaman duruyor.Su değişimlerine ve sertliğine dikkat ediyorum.80 lt akvaryumumda ilk batından 10 ad. 2.batından 15 ad. yavru mevcut.Haftada 1 kez su değişimi ile 2 yemek kaşığı kaya tuzu ve  1/2 çay kaşığı karbonat ekliyorum ,suyun  ph oranını arttırmak için.
     eksik birsey varmı arkadaşlar ?

hyasinÇevrim Dışı

hyasinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2008 23:53

Evet evet  yumurtaları büyük bir ustalıkla gizlemiş arkadaşlar !!
              yumurtaların tamamı duruyor ve yavruya dönüşmüşler.
                                     PES DOĞRUSU  !

Sonuç olarak:
Anne,baba ve kardeş brikardiler ne yumurtaları, ne de yavruları kesinlikle yemez gözü gbi bakarlar.Herkese sağlıklı balıklar.!

Erkin82Çevrim Dışı

İl: Denizli
Erkin82Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2008 23:29

Brichardiler ilk yumurtlama dönemlerinde acemiliklerinden dolayı yumurtalarını yiyebilirler.

Akvaryum boyutunuz koloni için küçük gelmeye başladıysa büyük kardeşler ufak kardeşler için tehdit olacaktır. Ebeveynler de büyük kardeşler için tehdittir. Küçük yavrularını koruma eğilimindelerdir çünkü. Bu yüzden büyük yavruları düzenli zamanlarla ayırmanız gerekir.

Yumurta sayılarının azalmasının bir nedeni otokontrol mekanizması olabilir. Yine yeni yavrular için yeterli yer olmadığı için. Popülasyonun fazlalaşacağından ötürü yumurta sayıları azalabilir.

Ayrıca arkadaşlar sonuçta bir hayvanın hareketlerini gözlemliyoruz. Kesinlikle yemez demek çok zor birşey. Elbet yiyebilir. Ama genel olarak yememe eğilimindedir bu tür. Ama sosyal yaşantıları sanıldığı kadar basit değil bence bu balıkların.
Yani bütün yavrular bir arada yaşar abiler kardeşlere bakar. Ana-baba sürekli yavru yapar mutlu mesut yaşarlar gibi düşünmemek gerekli. Dışlanmış bir yavrunun kesinlikle diğer yumurtaları yiyemeyeceğini söylemek bence zor.

Not: Bu arada sizin resminizdeki balık benim balığımdı. Sizin de aynı resmi kullandığınızı görünce şaşırdım.

CrebainÇevrim Dışı

İl: Izmir
CrebainÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2008 14:15
Arkadaşlar, yavru sayısı hakkında benim de bir sorum olacak.

Cumartesi günü dikkat ettim ve 4 adet yeni yavru gördüm. "Yenilerinin çıkma ihtimalleri vardır. Bu kadar az olamaz, pazartesi tekrar kontrol ederim" dedim ama halen 4 yeni yavru var.

Balıklar konusunda ön bilgi vereyim. Anne olanı aldığımda boyu posu yerinde, daha önceden yavru veren bir balıkmış. Erkek olan ise bilmiyorum ama ilk yavruları olabilir.

Bu rakam normal mi ? Annenin fazla yumurtlamaması, boş yumurtlaması veya babanın dölleyememesi ihtimalleri nedir ? Bu konuda yorum yapabilirseniz sevinirim.

BARBARÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Çorum
BARBARÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2008 14:27

Arkadaşlar bu olaydan çıkardığınız,''Brichardiler asla yumurtalarını yemez.'' sonucu tamamen yanlıştır.

Sadece bir olaya bakarak buna karar veremezsiniz.Zira bu balıuklardan benim besleyip ürettiğim dönemlerde bir baba brichardimin 1-1,5cm boylarındaki kendi yavrularından 4-5 tanesini öldürüp bıraktığını kendi gözlerimle gördüm.Evet belki yemiyor ama son derece tehlikeli olabiliyorlar.
Bana kalırsa ne olursa olsun tedbiri elden bırakmamakta yarar verdır.

Ogün Bey, sorunuza gelince;galiba çiftinizin ilk yavru verme deneyimi.Bir sorun olduğunu düşünmeden önce bir batın daha beklemenizi öneririm.Çünkü,bazı brichardi çiftlerinde her batın yavru sayısı birbirini tutmayabiliyor.

Sayglar...

Erkin82Çevrim Dışı

İl: Denizli
Erkin82Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2008 21:01
Gözlerimle gördüğüm bir olayı anlatayım. Daha önce de yazmıştım forumda. Brichardiler ile ilgili deneyimlerimi anlattığım bir başlığım da var ayrıca.

Dişi yaklaşık 25 yumurta bırakmıştı. Erkek de bir yandan dölledi bir yandan da bu yumurtaları hapur hupur yiyordu. Ne yapmam gerektiğini düşünürken dayanamayıp cama vurdum. Yaklaşık 6-7 yumurta kaldı geriye. Onlardan da sadece 3 yavru alabildim.

1. si akvaryumum büyük popülasyonu kaldıramayacak kadar küçük.
En yakın zamanda büyük bir akvaryum daha almak istiyorum ama vakit bulamadım.

2. si acemilik dönemindeydiler. Sonraki yavrulamalarından da 7 yavru var.

Ogün bey bence yukarıdaki iki seçeneği düşünün cevabı kendiniz bulabilirsiniz. Aynı şey benim de başıma geldi torun alırken.

CrebainÇevrim Dışı

İl: Izmir
CrebainÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2008 09:36
Popülasyon sıkıntımız şimdilik yok. 90 lt de 5 balık var. 5 taneden bir tanesi dışlanmış durumda. Onu da arkadaşa vereceğim ama balığı bulamıyorum. Fazla kayalık yapmışım içerisini, bir kuytuluğa girmiş, çıkmıyor
Erkeğin acemilik dönemi ve çiftin ilk yavruları olmasına bağlıyorum artık.
Nurettin beyin de belirttiği gibi bir sonraki batımı bekleyeceğim.
Yorumlarınız için teşekkürler.