Çöpçüler yumurtladı (Nihayet)

erkonoidÇevrim Dışı

İl: Izmir
erkonoidÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2006 23:29

[img=http://img467.imageshack.us/img467/4396/trilineatus1hk. th.jpg">

Çöpçülerim nihayet yumurtlady.(netten buldu?um foto?raflaryny koydum.Corydoras trilineatus olarak geçiyor)

Akvaryum camyna ve maalesef ysytycynyn üzerine yakkla?yk 100-150 yumurta byraktylar.Suya metilen mavisi damlattym.Sycakly?y 27 dereceye çykarttym.Ertesi gün çifti ayyraca?ym.

Benim için ilk oldu?undan yazmak istedim.Bu konuda tecrübesi olanlardan yardym almak isterim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 25 Mart 2006 00:44
Ysim Soyisim
Yorumlar
Ahmet Demir Bronz çöpçülerden yumurta almak, yani üretmek kolay. Fakat, komandolar ve albinolar nispeten daha zor. Albinolar di?erlerinin aksine su ysynynca üreme faliyetine giriyor. 2 di?i 3 erekek olacak ?ekilde grup hazyrlanyrsa üretme ?ansy fazla. Üretimdemden önce 1 hafta kadar canly kurt verilir ve akabinde su çekilip so?uk ve dinlenmi? su verilirse hemen harekete geçiyorlar. Su de?i?iminden yarym saat sonra ysystycyyy çali?tyryn. Yumurtlama i?lemi bitince balyklary alyp, metilen mavisi damlatyn, filitreyi kapatyp hava motorunu çali?tyryn. Akvaryumun üzerini y?yk görmeyecek ?ekilde örtün.y?yk görürse yumurtalar mantar oluyor. 3 -4 gün bekleyip örtüyü kaldyryn nokta kadar yavrular dipte olacaktyr. Saygylar.

Ahmet bey anlatmy? zaten çok te?ekkür ediyorum ona. Ek olarak yavrularyn sulary gayet dynlenmys ve temyz olmalydyr. Yemleme saglam olmalydyr. Ba?arylar çok sevindim.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 25 Mart 2006 11:33
Üreme 3-4 gün sürebilir.Yyi beslenmi? corydoraslar yurtalara dokunmazlar fakat yumurtalar çyknca i?tahala yerler.Bunun için yumurtlama i?lemi bitince anaçlary yada yumurtalary hemen ayyryn.Suyun ysysyna ba?ly olarak 3-5 günde yumurtlar çykar.Yumurtadan çykmadan önce yavrularyn yumurta içide kypyrdady?yny görmek oldukça güzeldir.

yumurtadan çykan yavrular dibe inerler.2 gün boyunca hala mevcut olan kendi yumurta sarylary ile beslenirler.2. günden sonra yemlemeye ba?lanyla bilir.Artemia yada kaliteli toz yemler ile besleme yapylabilir.Yavrular kirli suya çok hassastyrlar.Bu yüzden a?yry yemleme yapylmamaly ve 3 günde bir %25 oranynda su de?i?imi yapylmalydyr.

yavru akvaryumu içine 5-10 tane salyangoz atamanynyaray vardyr.salyanfozlar artyk yemleri yerler ve salyangoz dy?kylary tek hücreli canlylaryn olu?umunu hyzlandyryr.Ylk ba?larda yavrular bu canlylarla beslenirler.Ylk 3 haftada fire vermek normaldir.Ylk 3 haftadan sonra verilen fire ya suyun bozulmasyndan yada hastalyktandyr.

saygylar...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 25 Mart 2006 11:40

tebrikler peki satyp ya da vermeyi dü?ünüyor musunuz

saygylar

OcellatusÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
OcellatusÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2006 01:54
Bu tür ülkemizde çok yok sanyyorum. Bu türe sahip olabilmeniz kadar üretebilmeniz de çok önemli bence. Belki ileride ülkemizde yaygyn bir tür olmasyny sa?layabilirsiniz Erkan Bey. Tebrik ederim.

egemixÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
egemixÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2006 12:25

Erkan Abi tebrik ederim her?ey için hayyrlysy olsun.

Saygylar,

mcgreyÇevrim Dışı

İl: Istanbul
mcgreyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2006 14:59
Bir ara ben de çöpçüleri yavrulatmayy dü?ünmü?tüm ama yapamamy?tym.Tebrikler

erkonoidÇevrim Dışı

İl: Izmir
erkonoidÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2006 22:12

Yavrular yakla?yk 40 saat sonra yumurtadan çykmaya ba?ladylar.Çyplak gözle gördü?üm en küçük yaratyklar bunlar.!! ?imdilik 20 kadar yumurta açylmy?,daha 80 civary yumurta açylmayy bekliyor.Yki gün boyunca yem vermemek gerekiyormu?.Sonra ne yediririm bilmem.

Sevgili Tolga,

Benim de ilk defa gördü?üm bir çöpçü türü.?ansyma sadece iki tane almy?tym ve buraya kadar geldim ?imdilik.

Bilgehan Bey,

E?er yavrulary büyütebilirsem elbette seve seve veririm.Belli ki çok yakynda tekrar yumurtlayacaklar.

erkonoid2006-3-26 22:15:25

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Mart 2006 22:59
Merhabalar,
Erkan Bey tebrik ederim, Türkiye'de çok syk bulunan bir tür de?il...

Saygylar...