Diğer yunusum da ölüyor!Çabuk yardım!

Aquila infernaÇevrim Dışı

İl: Ankara
Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2006 17:48
Arkada?lar 2 yunusum vardy ve biri kendini sa?a sola vurarak öldü.Di?er yunusum bugüne kadar iyiydi.Suyu de?i?tirirken onun da kendini istemeden sa?a sola çarpty?yny gördüm ve ayyrdym.?u an ölmesini bekliyorum.Belki bir umut kurtulur.Çok hyzly nefes alyyor ve ani hareketler yapyyor.Bir yerlere girmeye çaly?yyor.Ayny ölen e?i gibi.N'olur bir umut yardym edin...Sycaklyk 27 C, suda yeterince tuz var.N'olur bu baly?ymy da kaybetmek istemiyorum.Bekliyorum, lütfen.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Gönderim Zamanı: 18 Nisan 2006 18:01

Son gözlemlerimi bildiriyorum:Balyk adeta cama vuruyor kendini.Bir yerlere girmeye çaly?yyor.Kendi etrafynda dönüyor.Akvaryumdan dy?ary atlyyor.N'olur yardym edin n'olur........

Gönderim Zamanı: 19 Nisan 2006 15:53

Balık öldü...

Aquila inferna2006-8-7 12:11:28

geronimoÇevrim Dışı

İl: Istanbul
geronimoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Nisan 2006 16:28

Burak karde?im,

Konuyu özellikle silmiyorum, hatta hastalyk bölmüne i?neli konu yapmayy dü?ünüyorum. Gerçekten üzücü olan monologlaryny okuyunca, meraklanyp siteye açty?yn tüm ba?lyklary inceledim.

Akvaryum.com'da yazmaya ba?lady?ym günden bu yana sürekli gördü?üm; sabyr, dikkat ve özen eksikli?inden kaynaklanan bir çok hastalyk ve ölüme, bizim dy?ymyzda geli?ti?i, bizi sorumlu tutmady?y için bir "parazit" tir, tutturmu? gidiyoruz.

Kendini oradan oraya vurarak ölen iki yunusunun (muhtemelen ölen di?er tüm balyklarynyn da - yazylaryndan takip etti?im kadaryyla ölenlerin sayysy 8'i geçti sanyrym) ölüm sebebi, hastalyk de?il akut zehirlenme...

Hiç bir bakteri ya da parazit hastaly?y baly?y ordan oraya vurdurmaz. Bu sadece akut zehirlenmelerde görülür... Akvaryumda en çok görülen akut zehirlenmeler: Silikon zehirlenmesi, amonyak, nitrit zehirlenmesi, deterjan zehirlenmesi...

Yine yazylarynyzdan takip etti?im kadaryyla, syfyrdan akvaryum kurup, iki kere de tekrar syfyrlamy?synyz. Atty?ynyz dezenfektanlary da sayarsanyz; tankynyzda biyolojik filitrasyon defalarca sil ba?tan olmu?. Bu da her seferinde balyklar için ölümcül derecede toksit bir madde olan amonyak de?erlerinin yükselmesine neden olmu?tur. Amonyak belirli bir düzeye geldi?inde balyklar ölmemek için tanktan kaçmaya çaly?yrlar ve ya cama vurular ya da atlamaya çaly?yrlar.

Bana güveniyorsanyz (ya?yma ve tecrübeme) artyk tankynyzy kurcalamayyn... byrakyn önce biyolojik filitrasyon çaly?maya ba?lasyn... akvaryumunuz otursun... sonra balyk sayynyzy kademeli olarak artyryn... akvaryumculu?un en önemli erdemi sabyrdyr... sabyrly olursanyz, ilaçlardan, balyk ölümlerinden ve üzücü monologlardan uzak, akvarist olmanyn tadyny çykaryrsynyz...

Sa?lykly balyklar dile?iyle...

geronimo2006-4-19 16:29:29

Gönderim Zamanı: 19 Nisan 2006 17:06

Gerçekten çok çok te?ekkürler.Üst üste mesaj yazmazdym ama çok kötü durumdaydym belki birileri görür de baly?ymy kurtaryrym demi?tim, çok sa?olun. Gerçekten çok anlayy?lysynyz.Dün o kadar kötü oldum ki balyk beslemeyi byrakyyordum az daha.Kaçyncy deyi?im oldu kim bilir.Ama yine byrakamyyorum bu ?eyi...

Bu arada bu alymymdaki balyklardan sadece 2 yunus kaybettim.Biri geçen hafta ayny ?ekilde öldü.Ama di?er balyklar sa?lam.Haftada 1/3 su de?i?imi ve dip çekimi yapyyorum.16-17 saat filtreleme ve 12 saat havalandyrma var akvaryumda.Sycaklyk 27 C.?u an kalan balyklar:2 albino prenses, 3 sary prenses, 2 Amerikan zebra, 6 albino zebra ve 10 tane kenyi yavrusu.Evet herkes parazit dedi ben de baktodur kullandym 4 gün boyunca.Ondan sonra dezenfektan ve klor giderici gbi ilaçlar kullanmy?tym.Söyledikleriniz çok mantykly geliyor ?imdi.Acaba di?er balyklarym tehlikede mi?Davrany?lary i?tahlary gayet normal.Amerikan zebralarym e? tuttu ve her baly?y dövüyorlar beraber olup.Yeni kayalyk bir düzen yaptym akvaryuma.Kayalryn cinsini bilmiyorum.Sycak ve tuzlu suyla yykayyp 2 gün dezenfektanly suda beklettim.Acaba bu da bir sorun te?kil edebilir mi?(6 albino zebra en geç 2 hafta içinde yolcu.)

yolgezer2006-4-19 17:9:51

geronimoÇevrim Dışı

geronimoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Nisan 2006 17:20

Sevgili Burak,

Buradaki mesajyny ÖM'ni cevapladyktan sonra gördüm. Bir büyük hatan daha var, sanyrym akvaryum yatak odanda ve gece uyurken filitreyi kapatyyorsun... aman diyeyim filitreni kapatma... büyük hata... kula?yna tykaç al öyle uyu ama filitreyi kapatma.... geceleri hava motorunu (?imdi bana kar?y çykanlar olacaktyr) çok gürültü çykaraca?y için geceleri kapatabilirsin... ama filitreni asla...

Sa?lykly balyklar dile?iyle...

Gönderim Zamanı: 19 Nisan 2006 17:34
Akvaryum salonda ve orda uyuyan kimse yok ama bundan sonra filtremi de ysytycym gibi hiç kapatmayaca?ym.Tekrardan sa?olun.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2006 18:58
Merhabalar,
Bu ba?lykta gereken bilgiler size verilmi? zannedersem...
http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=18675& KW=d%F6ne+d%F6ne&PN=0&TPN=1

Saygylar...

Gönderim Zamanı: 20 Nisan 2006 19:21
Evet 2 gün öncesine kadar öyleydi.Balyklarymy kurtardy?ymy zannetmi?tim.Ama balyk yakla?yk 1 hafta sonra öldü.Yani suyu temizlemek yetmiyormu?.

GomodoEjderiÇevrim Dışı

İl: Bursa
GomodoEjderiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Nisan 2006 10:23
Ben filtremin içerisinde zeolit bulunduruyorum.Böyle ani denge bozulmalarynda etkili oluyor sanyrym.(Ylaç kullanymyna ba?ly amonyak yükselmesi gibi)

Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2006 21:48
Arkada?lar hepinize (özellikle Kerem Abi'ye) çok te?ekkürler.Daha önce de böyle yazmy?tym ama bu sefer balyklarymyn iyile?ti?inden eminim.E?er bir durum olursa da artyk bilinçli bir ?ekilde müdahele edebilece?ime inanyyorum.Bu yüzden Mod abiler/arkada?lar konuyu silebilirler, herkese te?ekkürler...

cankanÇevrim Dışı

cankanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ağustos 2006 11:55

bazı arkadaşlar yazılarınızı düzgün yazarsanı güzel olucak arman çorman olmuş ilkokullular gibi

HıcınÇevrim Dışı

Özel Üye
HıcınÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Ağustos 2006 12:03

Kerem beyin yazdıklarına ilave olarak, sudaki klor oranının çokluğuda balıklarda aynı etkiyi yapıyor.

Saygılar...

tolgao2000Çevrim Dışı

tolgao2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ağustos 2006 12:04

Sitede sunucu yenilemesi sırasında bazı karakterlerde sorun olmuştu.

Cankan bey ayrıca cümleye büyük harf ile başlayıp noktalamaya dikkat edelim.

Kolay gelsin.