Diskus tankına tuz

murerÇevrim Dışı

İl: Istanbul
murerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Haziran 2006 02:49

Merhaba arkadaşlar.

Discus akvaryumuna tuz atılabiliyormu? Atılıyorsa oranı nedir?

Saygılar.......

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

serkan_cetinkolÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 22 Haziran 2006 05:29
Ne amaçla tuz atmayı düşünüyorsunuz ?

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 22 Haziran 2006 14:19
Belli bir amacınız yoksa kesinlikle atmayınız. Unutmayınızki diskuslar yumuşak su severler.Tuz nitratin düşmanıdır ama diskus akvaryumlarında kullanmayınız.

murerÇevrim Dışı

murerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Haziran 2006 02:15

Teşekkür ederim Seyit Ahmet bey,ilginize.

Moderatör arkadaşıda anlayamadım bir türlü.Soruya soru ile karşılık veriyor.

Ben yaklaşık 4 senedir, canlı doğuran balıklar besliyordum.Discus'a geçmeye karar verdim ve geçtim.Yaklaşık 15 gün oldu balıklarımı alalı ve discus hakkında fazla bilgim yok.Bunun için kafama takılan soruları bu sitede bulacağımı zannedip soruyorum,canlıları kaybetmemek adına.Yanlış yapıyorum herhalde.

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 23 Haziran 2006 02:33
   Sanırım yanlış anladınız.Özellikle yetişkin discuslar iletkenliği düşük, yumuşak sulardan hoşlanırlar.Uygunsuz tuz kullanımı bu tür için tehlikelidir.Ben de uzun süre canlı doğuran besledim, halen molylerim var ve tuz kullanmadım, kullanmamda.Tuz kullanımı sadece şu durum için gerekli olabilir.Yavru discusların gelişmi için aksine mineral ve kalsiyum oranı yüksek bir su gerekir.Alacağınız balıklar 3-4 cm ise uygun ölçüde tuz kullanımı fayda sağlayabilir.Aksi halde kullanmayınız.
  Ek olarak tavsiyem yerli discus almanız.Şebeke suyumuza ve kuru yemlere alışkın discus alırsanız kayıp ihtimali en aza iner, hatta düzenli bir bakım ile sorun yaşamazsınız.

ilteristekinÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ilteristekinÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Haziran 2006 08:28

[QUOTE=serkan_cetinkol]Ne amaçla tuz atmayı düşünüyorsunuz ? [/QUOTE]

Sayın Murat Bey

Bu son derece önemli bir soru. Ne amaçla tuz kullanacaksınız ve hangi tuzu kullanacaksınız. Tuz olarak algılanan sofra tuzu olsa da tüm maddelerin aslında belli ortamlarda belli değerler sağlandığında aldığı formlardan biridir tuz.

Amaç hastalıklardan korunmak ise ki bu sadece dış parazitler ve bakteriyel nedenler için geçerlidir bu durumda geçiçi sürelerle kullanılabilir. İlk balık eklendiğinde yada transferi sonrası yada belli periyotlarla örneğin. Burada kullanılacak tuzun iyotsuz tuz olması gereklidir.

Diğer bir tuz kullanımı ise büyüyen yavru ve gençler de tuz kullanımıdır ki bu durumda standart bilinen tuzun yeri yoktur. Bu durumda örneğin deniz tuzu ve beraberinde bazı eser element olarak adlandırılan eklentileri kullanılması gereklidir. Benzer durum revers osmoz su kullanımında da geçerlidir. Kullanılma nedeni akavaryum suyunda olmayan yada yeterli miktarda bulunmayan ve balığın gelişimi için gerekli maddelerin eklenmesidir.

Diğer bir tuz ise Epson tuzudur ve yaygın olarak ingiliz tuzu olarakta bilinir ve suya ve yeme katılarak kullanılır amacı balıklarda ishal yaparak barsaklarının ve beraberinde barsaktaki kurtların atılmasını sağlamaktır. 

Tüm bu durumlar yavrulatma tankındaki su için geçerli değildir.

ilteristekin2006-6-23 8:30:31

murerÇevrim Dışı

murerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Haziran 2006 00:35

Merhaba arkadaşlar..

Öncelikle Serkan beye inceliğinden dolayı teşekkür ederim.Discuslarımı alalı 15 gün oldu.6 adet 11 - 12 cm.

Canlı doğuran tankıma su değişiminden sonra kaya tuzu kullanıyordum.Bunu molly'ler ve hastalıklardan bir nebzede olsa korumak adına yapıyordum.Discusları aldığım günden üç gün sonra bir tanesinin kuyruğunda erime gördüm. (beş tanede hiç birşey yok) Forumdan aldığım yardımlarla,hasta olanı başka bir tanka aldım omnipur diye bir ilaç kullandım.Ve hala discus'um dört gündür karantinada, ama hiç bir iyileşme söz konusu değil. Balıkta hiçbir hastalık varmış gibi bir davranışda yok.(Yem yiyiyor,bizlerden ürkmüyor)Kuyruk çürümesi başlığı altında konu açtım.Bir mod arkadaşım bactopur önerdi bulamayıp omnipur aynı görevi yapıyor diye bunu kullanmamda bir sakınca olmadığını söylediler bunu kullanıyorum.Gerçi ilacın prospektüsünde yeterli açıklama yok ama bunuda açmış olduğum konuda belirtmiştim,cevap gelmedi.

http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=27872& PN=1

Böylelikle aklıma tuz geldi.

Sayın İlteris beyede verdiği bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

Saygılar................

murer2006-6-24 0:43:36

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 24 Haziran 2006 00:40
Murat bey bu tür geçici kuyruk erimeleri tehlikesiz boyutta olabiliyor.Keşke karantinaya almadan önce farklı bir yöntem deneseydiniz.Su değişim periyotlarını biraz sıklaştırın.Şartlar uygun olduğunda bu minik erimelerin 1 günde yok olacağını görmek sizi şaşırtmasın .

murerÇevrim Dışı

murerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Haziran 2006 00:47

Serkan bey,öncelikle iyi geceler.

Ne gibi farklı yöntem, zaten iki günde bir % 25 su değişimi yapıyorum.

Saygılar......

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 24 Haziran 2006 01:16
Anlıyorum.Benim vurgulamak istediğim konu olayın sebebi su şartları.Ben bu gibi küçük durumlarda müdahale etmiyorum.Ölçüm yapabiliyorsanız nitrat ve nitrit değerlerini bir gözden geçirin.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 24 Haziran 2006 09:55

Herkese selamlar,

Kuyruklardaki ve yüzgeçlerdeki küçük erimelerde en önemli sorunun sudaki minarel eksikliği olduğunu düşünüyorum, ben bu gibi sorunların ortaya çıkmaması ve balıklarımın mukozalarının ve metbolizmlarının güçlenmesi için hergün su değişimiyle beraber dinlendirmiş olduğum suyun 100 litresine bir avuç ayası kadar iyotsuz kaya tuzu atıyorum haftada birde bunu deniz tuzu ile yapıyorum bu işlemi sadece üretim tankımdaki eşlerde uygulamıyorum bunun sebebi de üretim suyunun ms ini yükseltmemek.

Attığınız tuz oranını bir ms ölçerle takib ediniz,ms değeriniz 100-150 gibi ise bunu azar azar tuz ekleyerek yukarı çıkartınız ve özellikle yavru ve genç balıklarınız var ise değeri 450-500 ms lere çıkartmanızı öneririm,şunu unutmayalım ki tuz sayısız minarel ve değerli eser element deposudur. Saygılar,sevgiler.