TAMAMIYLA LEPİSTES ve CANLI DOĞURANLARIN ÜRETİMİ

hasanhyÇevrim Dışı

İl: Malatya
hasanhyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2009 12:43

1.ÜREME

3 aylığı geçmiş bir erkek ve 4 aylığı geçmiş bir dişi üreme çağına girmiştir. Üreme çağında kızışmış olan erkek dişileri kovalayıp çifleşmeye çalışır. Bir şüre sonra yorulan dişi bir kenara sığınır ve dinlenme isteği oluşur. Bu arada erkek çifleşmek için dişinin yanına gelir ve çifleşme olur. En dayanıklı ve en büyük erkek dişilerle yapmış olduğu yarışı kazanır ve çifleşmeye başlar.Tabi dişilerde çifleşmeye gelebilir.Dişiler eş seçiminde büyüklüğe bakmaz.Kuyrukların ihtişamına bakar.Aralarından en güzek erkeği seçer ve onla çifleşir. Çifleşmelerin nerdeyse hepsi üreme ile sonuçlanır. Bir çifleşme ile beş,altı defa üreyebilirler.

2.DOĞUM

Canlı doğuran yumurtaları doğumdan bir gün önce erimeye başlar.  Yumurta zarları eriyen yavrular doğmaya başlar. Bu yüzden bu balıklara canlı doğuran denir. Doğun süresi 20-40 gün arasında değişebilir. Isının artması doğumu yakınlaştırır.  Hemileliğin ilk başlarında stresin fazla etkisi olmasada sonlarda stresin çok büyük etkisi olur.

....DİKKAT....

Doğumun sonlarında oluşa bilecek stres hamile balığın doğurmadan ölmesine veya yavruların sakat doğmasına sebep olabilir.

DOĞUMDAN BİR GÜN ÖNCE

Yavrulamadan bir gün önce anne çok sakin durur ve hiç hareket etmez. Suyun dibine yanaşır ve kuyruğunun bir kısmı yere değer bu dönemde lepisteslerin fazla rahatsız etmemeniz lazım yoksa yavrularını doğurmadan kısa sürede ölür.

HAMİLELİĞİN KISALTILMASI

Suyun ısısını günde en fazla 0.5 derece artacak kadar 28 dereceye getirirseniz balıklarınız rahatlar ve yavruların doğumu ortalama olarak 40 günden 25 güne inecektir. Eğer suyu günde 1.5 dereceden fazla ısıtırsanız yavruların bazıları sakat ve şekli bozuk doğadilir.

3.YAVRULARIN BAKIMI

Yavrular hazır doğarlar. Doğduklarında yemeyi ve yüzmeyi biliyorlardır.Yavrulara ilk gün yem vermenize gerek yoktur. Yavrular bulabildikleri herşeyi yiyebilirler.Her türlü kuru yemle beslenebilirler.Beyaz ve ufalanarak verilen yemleri önermem. Bu yemler hem basleyici değildir hemde yenilmediği zaman suda bulanmaya yol açar. Yavrularınıza toz haldeki ciklet yemleri veya yavru yemleride verebilirsiniz.

ARTEMİA KULLANIMI

İlk on gün artemia kullanılabilinir. İlk başlarda beseyici olan artemia yaklaşık 20 gün sonra artık besleyici gelmeyebilir. Bir aylık bir yavrunun günde en az 100 tane artemia yemesi lazım. Bu sayıda günden güne çoğalır. 

4.YAVRULARIN HASTALIKLARDAN KORUNMASI

Yeni dogan yavrular su koşullarından veya doğum esnasında annelerinden hastalık kapabilirler. Yavruların hastalık kapmaması için az miktarda metilen mavisi ve tuz kullana bilirsiniz. Piyasada bulunan ilaçlarında olumlu etkileri vardır.Yavruların bulunduğu suyu değiştirirken mutlaka su düzenleyicileri kullanın.Buradaki amaç yavruları hastalıklardan korumaktır.Bunun için en iyi çözüm tuz dur.

HAZIRLAYAN: HASAN HÜSEYİN YILDIRIM

KaPTaN2010-06-10 02:05:49

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

nafileÇevrim Dışı

İl: Istanbul
nafileÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2009 13:49
Güzel anlatım olmuş teşekkür ederim

akn555Çevrim Dışı

İl: Eskisehir
akn555Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2009 14:30
Konu sabitlenirse yeni başlayanlara yardımcı olabileceğini düşünüyorum.Tebrik ederim güzel çalışma

hasanhyÇevrim Dışı

hasanhyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2009 09:07
Teşekkür ederim

BU LİNKTENDE YARARLANIRSANIZ SEVİNİRİM.
hasanhy2009-09-25 09:32:37

biyolog42Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Konya
biyolog42Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2009 09:29

Eline sağlık baya açıklayıcı olmuş.

DuMaN_71Çevrim Dışı

İl: Kirikkale
DuMaN_71Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2009 15:08

Teşekkür ederim çok yararı oldu.Benim dişi lepistesim hamileydi ve burdan bir çok bilgi aldım çok çok saolasın.

hasanhyÇevrim Dışı

hasanhyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 09:19
Önemli değil.Ben sizin ve birçok kişinin yararlanması için bu yazıyıyazdım.Asıl ben teşekkür ederim.

saturdayÇevrim Dışı

saturdayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 09:31
Yeni başlayanlar için güzel bir derleme olmuş.

acemicaylakÇevrim Dışı

Özel Üye
acemicaylakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 12:23

Abi benim 5 balıgım hamile 1risi ana tankta diger 4 dü yavrulukta acaba beklemekten başka neler yapabilirim.

AkrapovicÇevrim Dışı

İl: Izmir
AkrapovicÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 12:37
4 Dişi yavrulukta derken ? Sok

acemicaylakÇevrim Dışı

Özel Üye
acemicaylakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 18:44
Ayrı ayrı yavruluktalar .

hasanhyÇevrim Dışı

hasanhyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 20:24
Yavruluklarda kalsınlar.Sırası ile doğuran balıklarıçıkar.Bütün yavruları toplayıp bir yavruluğa koy.Büyüdükçe dağıtırsın.

Yapılan araştırmalarda direk büyük akvaryumda olan balıklara göre zamanla daha büyüğe geçilerek büyütülen balıklar daha sağlıklı ve daha büyük oluyorlar.

hasanhy2009-09-25 20:33:10

AkrapovicÇevrim Dışı

İl: Izmir
AkrapovicÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 20:32
[QUOTE=hasanhy]Yapılan araştırmalarda direk büyük akvaryumda olan balıklara göre zamanla daha büyüğe geçilerek büyütülen balıklar daha sağlıklı ve daha büyük oluyorlar.
 [/QUOTE]

Hiç duymamıştım, makale felan mı bu ?
Ben direk ana tankta büyütüyorum, ve aşırı derecede hızlı büyüyorlar.
Aynı zamanda erken renkleniyor ve çok aktifler.

Araştırmayı okuyabileceğim bir link varsa paylaşırsan sevinirim.

hasanhyÇevrim Dışı

hasanhyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Eylül 2009 11:11
Bende bir sitede okumuştum.İnternetten araştırma yaparak o siteyi kolayca bulabilirsin