Saf yunuslar nasıl olmalıdır?

gülşenÇevrim Dışı

İl: Antalya
gülşenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2006 20:44

Ben akvaryumumda tek tür olarak yunus beslemek istiyorum.

Yunusun da mümkün olduğunca saf olmasını isityorum. Bugün akvaryumcuya gittim. Akvaryumcunun bana saf yunus olarak vermek istediği balık mavi üzerine nerdeyse leopar çizgileri gibi siyah çizgilere sahipti ve bana saf yunusların siyah çizgileri olduğunu söyledi. Yunuslar konusunda uzman değilim ama saf yunusların o balıklarla pek de ilgisi olmadığını düşünüyorum. Bir de yunuslar eğer küçükse kafa yapması için de haliyle erken olduğu için ayırd etmem zor oluyo. Bu yüzden tecrübeli olan bu konuda bilgili arkadaşlara danışmak istedim.

Yunus alırken nelere dikkat etmeliyim. Tam olarak saf yunus bulamam belki ama kırmalığın da o kadar abartılı olmasını istemiyorum. Çünkü ben tek tür olarak yunus beslemek istiyorum. Bu balıklar hakkında okuduklarım çok hoşuma gitti.

şimdiden teşekkür ederim.

gülşen2006-7-29 20:46:2

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

egemixÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
egemixÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2006 20:46

BulutÇevrim Dışı

İl: Izmir
BulutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2006 20:48
Gülşen Hanım üzerinde şeritler olan yunuslar bildiğim kadarı ile electra kırması oluyorlar. Yani saf değiller. Ayrıca forumda biraz arama yaparsanız , yunusların saflığı v.b. konularda ,birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Saygılar

gülşenÇevrim Dışı

gülşenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2006 20:56

Verdiğiniz linkteki balığı inceledim fakat balık küçükse -çünkü linkteki balık yetişkin bir balık sanırım- nasıl ayırd edebilirim. Çünkü kafa yapmamış oluyo. mesela dudakları resimdeki yunusun gibi mi olur. Bugün akvaryumcuda gördüğüm yunuslar küçüktü. yaklaşık 4-5 cm kadar.

Bir de ben küçük bir yerde (Antalya'nın İline bağlı Manavgat) yaşıyorum. burda topu topu 3 akvaryumcu var ve yunuslar da hep bugünkilere benziyo. Eğer Antalya da oturan arkadaşlar varsa ve yunus alabileceğim bir yer veya kişi varsa çok sevinirim

egemix2006-7-30 0:28:48

egemixÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
egemixÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 00:28

Açıkçası bu kalitede balığı bulmanız çok zor.Ankarada bile daha 1 dükkanda görmek nasip oldu bana.

Oradan bulabileceğinizi zannetmem.Ancak burada hobici arkadaşlardan bu  kadar iyi bir balık olmasada yine piyasa balığına göre güzel balıklar oluyor,ilanlardan takip ederek alabilirsiniz.Aynı ilden almaya özen gösterin.Görmeden almayın.

Saygılarımla

gülşenÇevrim Dışı

gülşenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 00:40

ilginiz için çok teşekkürler

Forumdaki saf yunus yazılarıyla ve resimleriyle ilgili herşeyi inceliyorum.

Sanırım dersime çalışmaya devam etmeliyim ve kendime de yunuslarımla karşılaşmak için biraz zaman vermeliyim.

Zaman ayırıp cevap yazdığınız için tekrar teşekkür ederim...

gülşen2006-7-30 0:41:40

murat75Çevrim Dışı

İl: Diyarbakir
murat75Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 00:50

slm  arkadaslar  saf yunus pek ortalıkta bulunmaz akvaryumcuda  alamazsınız  ya bır arkadastan yada satmak zorunda kalan bırınden elden alabılırsınız  bende cok aradım bulamdım ama   gecen ay  bır  arkadasın tayını tesedufen bende bır arkadasın yanındaydım ben  aldım ve balıklar saf yunus  ben  boyled eyunuz gormedım acıkcası ve ben bunlardan   yavruda aldım ve ıkı dısnın agzında yavru var bır kac gune kalmaz  kusturcam ve ben bu balıkları akvaryumculara asla ve asla satmıyacam burda 3 sn lık balık 2 .3 ytl ıken akvaryumcularda 8 10 ytlye satıyorlar ve kırma  bıde balık satıyorlar ben bu yavurlarıda ben burda ıstıyen arkadaslara gonderecem hayrınıda gorsunler dıyecem saygılar........

gülşenÇevrim Dışı

gülşenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 00:59

kısmet...

Sabırsız biriyim hem de çok. Bu sayede ben de sabretmeyi öğrenirim. Ne yapalım kısmet işte. Öğreneceğimiz çok şey var daha. Bunlardan en önemlilerinden birini de bana yunuslar öğretcek demekki.

Peki bişey sorsam kısmet olursa İstanbula gitmeyi düşünüyorum. Hazır gitmişken. Kimbilir ordan bulurum belki... İstanbul kazan ben kepçe.

Yolculuk yapmak balıklara zarar verir mi? Sanırım yanlış soru 'Bu kadar balık tüm Türkiye'ye dağlıyosa hatta dünyaya demek ki balıklara zarar vermeden onları başka illere taşımanın yolları nelerdir?' şeklinde sorulmalıydı. Ben şehir dışından nasıl getiririm planları yapıyorum da

gülşen2006-7-30 1:2:10

ÖmerÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
ÖmerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 01:05

Balıkları aldığınız kişi yada firmaya (eğer tecrübesi var ise)paketlettirin. Yolculuk esnasında sorun çıkmaması için; poşetlere oksijen tableti atmak, poşetlere oksijen bastırmak yada pilli/şarjlı hava motorlarını kullanmak gibi yöntemlerden herhangi birini seçerek , biraz da dikkat ederek sorunsuzca götürebilirsiniz.

Saygılar.

murat75Çevrim Dışı

İl: Diyarbakir
murat75Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 01:18

gecen hafta ben ıst geldım orda ben saf yunus bulamadım emın onundekı akvaryumculara bır hafta gıttım  yunus yoktu ama ordan gelırkende elı bos gelmedım black calvus dosbosı bemba ıkola lelupı ve fronteza getırdım  ve cokta memnunum cunku harıka balıklar   sızlere tafsıye ederım ama yunuslardanda bıraz sabırlı olursanız  umdugunuzu bulursunuz bu sıte sabır ıster saygılar

orkaliÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
orkaliÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 12:27
gülsen hanım o gördügünüz balıklar kesinlikle yunus kırmasıdır.hatta kırmasının kırması olma ihtimali cok yüksek ya yasayan kaya yada venüstüs anlattıgınıza göre söylüyorum.yunuslar kücüklükte kafa yapmazlar arkadaslarında söyledigi gibi en güzel alım belirli kişilerden yapılmalı birde sadece yunus beslemeye karar vermiş biri oldugunuz icin kesin orjinal yunus almanız cok önemli cünkü büyüdügü zaman size o keyfi verebilmeli.yunusların benim gözlemim kücükler icin vucutları acık mavi ve yanlarında koyu mavi yanlarının cogunu kaplayan 2veya 3 ad leke nin olması.bu belirgin koyu maviligi korktukları zaman rahatlıkla görebilirsiniz .ama size tavsiyem orjinal yunusu bilinen kişilerden almanız.

gülşenÇevrim Dışı

gülşenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Temmuz 2006 12:39

Sanırım haklınısız.

En doğrusu saf yunuslardan anlayan birinden yardım almak veya akvaryumcudan değil de saf yunus besleyen birinden almak.

İlginiz için teşekkürler...

HıcınÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
HıcınÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2006 18:33

Gülşen hanım akvaryum boyutunuzu yazarsanız iyi olur.  Yavru almak istiyorsanız "Kurban" nikli Mustafa  beyin Yunusları ideal (elinde yavru var mı bilmiyorum). Rica ederseniz ücretiyle göndereceğini umuyorum.

Akvaryum boyutunuz uygunsa, yetişkin Yunus konusunda (saf) yardımcı olmaya çalışırım ( Ağustos ayından sonra). Şu an elimde satabileceğim erkek Yunus var, dişi yok. Kendime de araştırıyorum.  Dişi isterseniz kendim için araştırırken size de bakabilirim.

Saygılar...

gülşenÇevrim Dışı

gülşenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2006 18:42

Elimde 60 lt bir akvaryum var. Bu Akvaryumda molilerim ve bitkilerim kullanıyo. Yunuslar için ikinci bir akvaryum satın alacağım. Şu an bir taraftan da akvaryum araştırması yapıyorum. Satın alacağım akvaryum da 200 lt lik civarında olacak çünkü en az 150 lt öneriliyo. Bu hafta içinde akvaryum satın alma işini sonuca bağlayacağım. Bu sayede yunuslar gelinceye kadar -umarım kısa zamanda bulabilirim- akvaryumum hazır olmuş olacak.

İlginiz için tekrar teşekkürler

gülşen2006-7-31 18:45:6