Akvaryum içine DIY sump ama nasıl?

selmandÇevrim Dışı

İl: Ankara
selmandÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 13:03

Akvaryum içine arkadan sump benzeri bir sistem yapmak istiyorum. akvaryum boyutu 100 cm. Genişliği 30 cm. Yavru akvaryumu olarak planladım şu anda ama ileride belki değiştirebilirim . Filtrelerle uğraşmak yerine çok daha etkili olan sump sistemini akvaryuma koymanın çok daha başarılı bir filtrasyon sağlayacağını düşündüğüm için böyle bir şey hayal ettim kafamda.

Sizce nasıl olur, hangi malzemelerden faydalanabilirim , eğer cam kullanırsam arka planda hiçde hoş olmayan bir filtre içi görüntüsü olacak  bunuda istemiyorum açıkçası.

Birde sump içinde kullanılabilecek en ucuz filtrasyuon malzemesi ne olabilir.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

aqualine(bursa)Çevrim Dışı

İl: Bursa
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 13:16

Arka planda mavi rengi kullanın derim  böylece camı gizlemenize gerek kalmaz son derece şık olur  reklamcıların sattıığı pvc film var onu kullanın decifix benzeri bir  ürün .sumpta elyaftan başka bir şey kullanmayın geri kalan mercan kırığı vesaire kümüle nitrat ve organik atık olarak size geri döner sadece elyayf ve sık elyaf değişimi

kucukaskerÇevrim Dışı

İl: Istanbul
kucukaskerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 13:18

BENCE FİKİR GÜZEL BUNU BİRDE UYGULAMADA GÖRMEK LAZIM SELMAN BEY.(MAVİ DÜZ MİKA TARZI CAM'LARDAN KULLANA'BİLİRSİN DÜŞÜNÇEM BU)

SAYGILAR.....

kucukasker2007-1-28 1:43:0

selmandÇevrim Dışı

selmandÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 13:31

Mavi düz mika tarzı camları nerde bulacağım ben. Öncelikli olarak sistemin maliyetinin düşük olmasını istiyorum.

Birde tamamen elyaf heleki o kadar katman çok mantıklı gelmedi bana. Olsa olsa sadece en üste bir katman elyaf olabilir. Altınıda başka bişiylerle doldurmak lazım ama ne?

eeremreÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
eeremreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 13:54

Bunun daha basiti var. 1. si sump'ın su içinde kalmasındansa hava ile temas eden kule tipi olmasında fayda var. Bu sistemin iç filtreden ne fark var yani? Hatta dış filtre bile daha iyi. Yok farklı ise çizimlerden hiç anlaşılmıyor, yok anlaşılabilse bile ben anlamıyorum.

Tankın üzerine bir saksı yerleştirirsiniz. İçine de filtre malzemelerini koyarsınız. Saksının dibine birçok delik delersiniz. Kafa motoru ile suyu saksının üstüne basar, altından tanka geri alırsınız. Hem yağmurlama sistemi olur, hem her tanka uygulanır, hem de böyle tuhaf çizimlerle vakit kaybetmez, hem de insanların kafasını karıştırmamış olursunuz. İsterseniz bu konuda yaptığım ve başarı ile çalışan tankın fotoğrafını da eklerim yani.

En ucuz filtre malzemesinin gözenekli sert koltuk süngeri olduğu defalarca yazıldı, çizildi, konuşuldu. Forumları biraz araştırmak gerek. Üstelik bu sünger en ucuz olmasının yanında en iyi sonucuda veriyor.

Not : Uslup benim gerçek uslubum değildir. Selman beyin uslubunu taklit etmeye çalıştım. Umarım başarılı olmuş ve okuyanların yüzüne bir tebessüm verebilmişimdir.  

selmandÇevrim Dışı

selmandÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 14:13

O kadar da abartmayın canım.

6,5 litre civarında bir hacimi olucak , buda bendeki dolphin c500 ün hacminin 2 katından biraz daha fazladır. Hava ile temas edicek buda kule tipi oluyor sanıyorum, çizimler net ama farklı bir perspektifle bakmalısınız sanıyorum.

Tank üzeri saksı güzel fikirde evdekilerden birisi bu saksı niye boş duruyor deyipde içine bitki koymaya kalkarsa yanarız.

Gözenekli sert sünger iyidirde çok pislik tutar, devamlı temizlenmesi lazım. Bense bunu ikide bir temizlemek zorunda kalmıyım diye yapmayı planlıyorum. Haftada bir elyafı yıkayacağım bu sayede nitratı daha iyi kontrol edeceğim ve yavrularım daha hızlı büyüyecek.

eeremreÇevrim Dışı

eeremreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 14:21

""Gözenekli sert sünger iyidirde çok pislik tutar, devamlı temizlenmesi lazım. Bense bunu ikide bir temizlemek zorunda kalmıyım diye yapmayı planlıyorum. Haftada bir elyafı yıkayacağım bu sayede nitratı daha iyi kontrol edeceğim ve yavrularım daha hızlı büyüyecek.""

Selman bey,

Bir zahmet süngerden önce, saksıya suyun ilk girdiği yere yorgancı elyafı koyarsınız artık

eeremre2006-9-1 14:23:47

selmandÇevrim Dışı

selmandÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 14:38

Elyaf koyucaz zaten  ama yinede tortu tutacaktır. Yinede deneyeceğim sanıyorum. Bide elektrikçiden elektrik hortumu alıp makarna yerine kullanmayı düşünüyorum.

Anlaşılmıyorsa diye sumpun şemasını ayrıyetten koyuyorum.

eeremreÇevrim Dışı

eeremreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 14:47

Olmamış Selman bey. Kule tipi ile ne demek istediğim de hem fikir kalamamışız. Filtre malzemeleri tamamen su içinde kalmamalı. Wet&Dry (Islak-kuru) şeklinde çalışıyor olması kesinlikle daha iyi. Akvaryum biliminde bu ispatlandı o yüzden gözenekli sumplardan kule tipine geçildi ve artık yeni yapılan çoğu sump kule tipi.  Su yağmurlama şeklinde filtre malzemelerinden geçince hava ile yani oksijenle teması daha fazla olduğundan, denitrifikasyon bakterileri daha efektif görev yapıyor. http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=31928& PN=2 Bu link de kule tipi sumpa örnek görebilirsiniz.

Efendim, hem böyle yapacağınıza; tankın orasına burasına; sünger, elyaf tıkayın, hem daha kolay, hem daha ucuz, hem daha iyi.

kucukaskerÇevrim Dışı

İl: Istanbul
kucukaskerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 14:55

mavi mika benim bildiğim tabela işi yapanlarda var.

saygılar...

selmandÇevrim Dışı

selmandÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 15:00

Elyaf suyun en üstünde olacak zaten, diğer filtrasyon malzemeleride suyun debisine göre yada benim start verdiğim seviyede suyun içinde kalacak suyun debisini ayarladığımda ve başlangıçtaki su seviyesini belirlediğimde istediğim yükseklikte bir susuz alan ayarlayabilirim + suyun sumpa sirkulasyonu sırasında yeterince havalanacağını düşünüyorum, yani tamamen su içerisinde kalması da mantıklı olabilir bu nedenle.

Bu arada nereye sünger , elyaf tıkayacağımı düşük cümlenizden dolayı anlayamadım kusura bakmayın.

İl: Bursa
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 15:24

Selman bey; o kullanacağınız subsratların,efimechlerin,mercan kırıklarının yararından çok zararı olduğu aşinadır amacın dahi netliği anlaşılamamıştır bioball kulesi sump'ın ilk gözü hariç herhangi bir noktada kullanılmaması gerekir biolojik filtrasyondan ziyade suya ekstra  CO2 Kazandırır sudaki CO2 nin artımı ile nitro bacterilerin hızlı çoğalmaları mümkündür cylce kısa zamanda tamamlanır sumpta suyun çıkışına elyaf harici her malzeme suya nitrat verir en büyük bela nitrat ile fosfatın gelişimine tazyik ile su vermiş oluruzki buda zararımıza olur

selmandÇevrim Dışı

selmandÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 15:36

Yani sadece elyaf mı koyayım diyorsunuz? Tek katman elyaf öylemi Bahadır Bey?

Mercan kırığı kullanmayı düşünmüyorum zira bu bir deniz akvaryumu değil, cama cam bir yavru akvaryumu yapmayı planlıyorum. Yani biyolojik sistemin tamamı burada olacak. Haftalık su değişimleri yine yapılacak. Sistemin suya nitrat vereceği doğru ancak sadece amonyağı ve nitriti parçaladığı için buda iyi bir şey yani sonuçta amonyak ve nitrit yavru balıklarım için oldukça öldürücüdür.

Nitro bakteriler dediğiniz bakteriler eğer denitrifikasyon bakterileri değilse oksijenli ortamda daha hızlı çoğalırlar ve ben eminimki bu bakterilerin suya verdikleri co2 miktarı balıklarınkinden çok daha az olacaktır. Aksi durumda bile aşırı yüzey sirkulasyonu nedeniyle suda co2 ciddi bir problem oluşturmayacaktır bence.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla cevap vermeye çalıştım , eğer yanlış anladığım bir kısım olduysa kusura bakmayın.

Fatih TÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Fatih TÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2006 15:41
[QUOTE=aqualine(bursa)]

Selman bey; o kullanacağınız subsratların,efimechlerin,mercan kırıklarının yararından çok zararı olduğu aşinadır amacın dahi netliği anlaşılamamıştır

[/QUOTE]

Enteresan gerçekten bu akvaryumculuk adına bir devrimdir.