Yavru ve yavru

alphanakayÇevrim Dışı

İl: Balikesir
alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 21:51

Sormak istediğim şudur,

Benim sırayla 1 haftalık SP, 2 haftalık AHLİ8 Haftalık SP yavrularım var. Ayrıca 2 hafta sonra yeni doğması muhtemel AHLİ ve SP yavrularım olacak inşaallah. Ben her yeri yavruluk doldurmak istemiyorum. Nasıl bir sistem gerekir?

Şu anda 200 lt (ana tank - buraya koyamam herhalde) ve 60 litre (içinde 1 haftalık SP ve 2 haftalık ahli yavrularımın olduğu) iki tane akvaryumum var.

Ayrıca 1 tane 120 litre akvaryum alsam, bol bol mağaralık ve saklanma yeri yapsam, yavruluk kullanmadan tüm yavruların hepsini buraya atsam sonuç ne olur?  Lütfen yardım.

alphanakay2006-10-21 21:52:28

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

2good4UÇevrim Dışı

[B]1773,1[/B]
İl: Istanbul
2good4UÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 22:15
Alphan bey, eğer 60 litrelikte yavrular hariç başka balık yoksa o akvaryumu yavru akvaryumu yapabilirsiniz. Yavrular için 120 litrelik akvaryum kurup masraf yapmaya gerek yok. 15-30 litre civarı bile yeterli olur. Ne de olsa yavrular, büyük balık değiller Eğer 60 litrelikte başka balıklar varsa ve yavrularınz orada yavruluk içinde duruyorsa 30 litrelik bir akvaryum alıp yavruları 60 litrelik tanktan 15 litre suyu oraya ekleyip geri kalan 15 litresini de dinlendirilmiş su ile tamamlayın. Bu akvaryumu yavru olarak kullanabilirsiniz.

Tavsiyem yavrulara Sera Mikropan ve artemia vermeniz. Özellikle artemia büyütmede çok etkili. Mikropan'ın içinde bulunan spirulina yosunu da renklerini daha canlı hale getiriyor.

Sağlıklı balıklar

alphanakayÇevrim Dışı

alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 22:17
Yani farklı zamanlarda doğan yavrularda birbirini yeme sorunu olur mu yavruluk olmazsa?

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 22:22
Yeni doğan ünitesi (Yavruluk) her daim şart.

Yüzebilen yavruları büyüklerle karıştırmanız da sorun yok. Yeni doğanları yavrulukta bir miktar büyütmelisiniz. Bu dönemde vücutları hassas olur, büyük yavrulardan kaçamayacakları için tırtıklanarak öldürülebilirler. Gerekli çevikliğe ulaştıklarında diğerleri ile karıştırabilirsiniz.

Ben 200 litrelik bir akvaryum alıp sorunu çözmüştüm. 1 cm'i aşan tüm yavruları bu tanka alıyordum. 1 cm'den 7 cm'e kadar irili ufaklı yavrular bu tankta idi.
Yeni doğanlar 1 cm olana kadar bu tank içerisinde pet şişe yavruluklar da tutuyordum. Tıklayın.

120 litre akvaryumda işinizi görür ama daha büyük bir tank alırsanız yavrularınız daha hızlı büyürler ve bakımlarını daha kolay sağlarsınız.

Saygılarımla...

ciesemÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
İl: Izmir
ciesemÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 22:33
Alphan bey ilk önce maşallah diyeyim,yavrularınız ve anaçlarınız için..
Düşündüğünüz çözüm bence gerçekten etkili olur düşüncesindeyim,eğer dediğiniz gibi fazlalıkla sklanacak yer oluşturursanız ve yeterli besleme yaparsanız yavru balıklarınız rahatlıkla kendilerini koruyabilirler.
Lakin  bu benim nacizane düsüncem,ustalarımız daha iyi bilgi verirler.Sağlıklı balıklar

edittt...Gererekli bilgiler verilmiş bile..Pardon
ciesem2006-10-21 22:36:1

alphanakayÇevrim Dışı

alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 22:34

[QUOTE=tearaway]
Yüzebilen yavruları büyüklerle karıştırmanız da sorun yok. Yeni doğanları yavrulukta bir miktar büyütmelisiniz. Bu dönemde vücutları hassas olur, büyük yavrulardan kaçamayacakları için tırtıklanarak öldürülebilirler. Gerekli çevikliğe ulaştıklarında diğerleri ile karıştırabilirsiniz.

Ben 200 litrelik bir akvaryum alıp sorunu çözmüştüm. 1 cm'i aşan tüm yavruları bu tanka alıyordum. 1 cm'den 7 cm'e kadar irili ufaklı yavrular bu tankta idi.
Yeni doğanlar 1 cm olana kadar bu tank içerisinde pet şişe yavruluklar da tutuyordum. Tıklayın.
[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Sürekli mesajlarınızı okuyorum. Tecrübelerinize güveniyorum Ulvi Bey. Saygılar. Konuyu kapatabilirsiniz gerekirse.

Mustafa Bey, size de teşekkürler.

alphanakay2006-10-21 22:35:16

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 22:35
Anlattığım sistemi fazla yavru alıyorsanız ve düzeniniz oturmuşsa ileride yahut şimdiden, mecburen kurmak durumunda kalacaksınız.

Bir resimle destekleyeyim, bahsettiğim yavru akvaryumunun resimlerini bulamadım ama sistem bu olacak

Yeni doğanlar resimdeki yavrulukta, diğer boylanmış yavrular tankta. 1cm'i yaklaşık 15-20 gün içerisinde geçerler ve karıştırabilirsiniz.

Tüm resimler için link ; http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=23043& KW=tearaway
Kolay gelsin.
tearaway2006-10-21 22:37:52

alphanakayÇevrim Dışı

alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 22:39

Ulvi Bey gerçekten çok etkileyici ve berrak herşey. Cevabımı aldım sanırım. Çok değişik boylarda balıklar var...

Ancak gerçekten balıklarınız maşallah çok güzel. Hele bu aralar çok düşündüğüm Snow Prenseslere (umarım adı doğrudur. beyaz olanlar) hayran kaldım.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 22:41
Oldukça sık sorulan bir soru yeni öneriler de gelebilir, bu nedenle kapatmamak daha iyi olur.
O balıklar mazide kaldı maalesef, şu an anaçları sattım o anaçlardan aldığım yavrulardan torun sahibi olacağım. Kardeşlerinin de doğum haberlerini alıyorum.
Teşekkürler, inşallah sorunsuz büyütürsünüz.

Düşündüğünüz balıklar snow prensesler, doğrudur.
Bence mükemmel ve asil balıklar. Onlar hakkında bir makale yazmıştım. Almadan önce okursanız yardımı olur.
Buyrun.
İğneli Konu Konu Yöneticisi Snow Prenses Hak. Öğr. İstedikleriniz
Saygılarımla...
tearaway2006-10-21 22:46:12

alphanakayÇevrim Dışı

alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 22:44

Öncelikle dilekleriniz için teşekkürler.

http://www.youtube.com/watch?v=85JLikGuMb4

Ulvi Bey... Bu linkteki yavruluktaki yavruları alsam diğer büyük balıkların yanına (hepsi görünüyor hemen hemen ana tankta - yaklaşık 7-9 cm arası büyükler) sorun olur mu sizce?

alphanakay2006-10-21 22:44:56

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 22:52
Akvaryumunuzda yaşayan kaya var, yutan balıklardandır. Yavrular bayağı boylanmışlar ama yaşayan kaya beni tedirgin etti. İlk etapta büyüklerinden 1-2 adet salıp, iki-üç gün gözlemleyin derim. Sorun çıkmazsa diğerlerini de salarsınız.

Büyük anaçların yanında onların yavrularını izlemek büyük keyif.
Kolay gelsin.

alphanakayÇevrim Dışı

alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 23:08

Yaşayan Kaya evet korkulu rüya. :) 

Çok teşekkür ederim ilginiz için ve detaylı gözleminiz için.

Bir de yunuslar tehlikelidir diyorlar yavrulara karşı, etçil olduğu için doğru mudur?

alphanakay2006-10-21 23:9:35

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2006 23:28
Yunuslar barışçıllardır. Tehlikeli boyutta (15-20 cm yutabilecek boyda) bir yunus göremedim, sorun olacağını sanmıyorum.
Lakin aç kaldığında her balık tehlikelidir, cikletler uzun süreli açlıklarda tanktaki en zayıf balığı(Yaralı veya yavru da olabilir) yerler.
Belki akvaryumcular da bu duruma şahit olanlarınız vardır.

alphanakayÇevrim Dışı

alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ekim 2006 00:55
Herşey için çok teşekkürler. Sağolun.