Resimli-Beyaz Benek+ Kızarıklık+ Sürtünme

perhapsÇevrim Dışı

İl: Trabzon
perhapsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ekim 2006 11:58

Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler:

Akvaryum Kapasitesi (litre): 160

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: SP ve Vatoz

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 29 derece sıcaklık

Filitrasyon: Tetratec 700 (kapalı)

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Kaya Tuzu, gerileme olmayınca Contra Ichthyo

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) : Akvaryum sıcaklığını kademeli olarak 30 dereceye kadar yükselttim, haftada bir % 20 dip çekimi, dinlenmiş su ilavesi

Sıcaklık değişimi olmamasına rağmen yunuslarımda beyaz benek gözlemledim. Kaya tuzu takviyesi ile sıcaklığı artırdım, ancak 2 günün sonunda beneklerde ciddi bir artış oldu. Daha önce Koi tecrubelerimden zaman zaman tuz + sıcaklık artışının etkisiz kaldığını düşünüyordum, o yüzden daha fazla vakit kaybetmeden ilaç kullanmaya başladım.

Bununla birlikte eskiden sadece ynuslarda gözlemlediğim sürtünme SP ve hatta vatoza bile geçti. Akvaryumda herkes bir yerlere sürtünüyor. Önce nitrattan şüphelendim ve dip çekim sıklığını artırdım, ancak bir değişiklik olmadı. Şimdi fotoğraflarda da görüldüğü gibi yunusların birinin yüzgeç diplerinde belirgin kızarıklık var, parazit olabilir mi diye düşünmeye başladım. Bu noktada:

1) Benek ilacının prospektüsüne göre filtremde karbon bulunmamasına rağmen durdurdum. Ancak bu seferde akvaryumda sıcaklık heterojen hale geldi. Filtreyi çalıştırmamalı mıyım?

2) Prospektüste filtre çalıştırılmadan önce dezenfekte edilmeli diyor. Akvaryum zaten 1 aylık olmadı. Musluk suyu ile yıkayıp biyolojik döngüyü sıfırlamalı mıyım? Beneğe neden olan bakteriler filitrede yaşamaya devam mı ediyorlar? Temizlemesem bu bakterilerden kurtulmuş olmaz mıyım?

3) Sürtünme için dış parazite mi kanalize olmalıyım. Yüzgeç dibindeki kızarıklık beneğe bağlı olabilir mi?

4) Bu sürtünme ve benek (somut bir sebep bulamıyorum) suyun henüz 20-25 günlük olmasına bağlı olabilir mi?

5) İlaç kullanımı sırasında sıcaklığı normal seviyeye çekmeli miyim? Prospektüste sıcaklığı yükseltmeye gerek yok diyor.

şimdiden çok teşekkür ederim, saygılar...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

coryÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Burdur
coryÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Ekim 2006 12:06
Isıya bağlı bir hastalık gibi geldi .Bana kalırsa 26-27 derece ısı ve her 23 lt ye 3çay kaşığı kaya tuzu önerilen oranda aqua dezenfektan faydalı olacaktır.(/20 dip çekim) sağlıklı balıklar.

seanÇevrim Dışı

İl: Adana
seanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ekim 2006 12:20

Kızarıklık her yunusta oluyor.Isıyı 27.20ltye 3 çay kaşığı kaya tuzu atın.Sürtünme iç parazitin göstergesidir.Şu anda adını hatırlayamadığım bir hap var.hapın rengi sarı ve taneyle satılıyorlar.Aqua dezenfektan faydalı olacaktır.(/20 dip çekim)i,sağlıklı balıklar.

sudamlasıÇevrim Dışı

İl: Istanbul
sudamlasıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2006 19:15

Yüzgeç diplerindeki kızarıkların sebebi parazitlerden dolayı kayanaklandığını düşünüyorum. Sera bactobur kullnamanızı tavsiye ederim.

perhapsÇevrim Dışı

perhapsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2006 07:05

Hepinize ilginiz için ayrı ayrı teşekkür ederim. Bugün benek tedavisinin 3. ve sonuncu günü. Balıklarım daha kötü durumdalar. Yeme karşı ilgisizler ve yüzgeçlerinde mikro yırtılmalar var. Bugün biraz da kaya tuzu takviyesi yaptım. Umarım yarın yunuslarımın üzerindeki benekler yok olmuş olurlar, çünkü bildiğim kadarıyla balık üzerindeki beneklerin ölmeleri için balıktan ayrılmış olmaları gerekiyor.

Tekrar teşekkürler, umarım kurtarabilirim...

saygılar

perhapsÇevrim Dışı

perhapsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2006 11:39

Bu sabah umutsuz bir şekilde akvaryuma gittiğimde yunusların bana karşı hareket ettiklerini gördüm. Yem yediler. Işığı yakınca ikisinin neredeyse tamamen iyileştiğini, birinde ise ufak tefek noktalar kaldığını şaşırarak fark ettim. Hemen bir şevkle dip çekimi ve %20 su takviyesi yaptım. Biraz tuz ekleyip sıcaklığı 29'a getirdim. Birbirlerine titremeye falan başladılar, sanki kurtardık gibi... Açıkcası pek beklediğim bir gelişme değildi, çünkü hastalığı fark ettikten sonraki 5. gün çok kötü durumdaydılar. Bir hafta üzerine iyileşen balığım olmamıştı hiç...

Bu arada yüzgeç diplerindeki kızarıklık ve hafif sürtünmeler devam ediyor ama şu benek illetinden kurtulduktan sonra tuz ve sık dip çekimi ile halledeceğimi umuyorum. Bir de iç filtre ile takviye yapmaya karar verdim sanırım...

Herkese sağlıklı balıklar.